Winamp Logo
Вчися вухами | Історія України Cover

Вчися вухами | Історія України

Ukrainian, Education, 1 season, 118 episodes, 1 day, 16 hours, 28 minutes
About
Вчитись можна не лише за столом чи партою. Можна і в потязі чи автобусі, під час прогулянки чи лежачи в ліжку. Можна навіть в укритті – для цього потрібно лише слухати. Про решту ми вже подбали.Проєкт громадської організації Смарт освіта. За підтримки EDUCO Foundation.
Episode Artwork

Мирослав Скорик: той, хто навчив українців слухати джаз – 11 клас | Вчися вухами

Історикиня і вчителька історії Антоніна Макаревич розповідає про українського композитора Мирослава Скорика: 02:34 Як Соломія Крушельницька помітила талант племінника і як молодий Скорик допікав викладачам у консерваторії 06:23 Як Мирослав Скорик закохвав українців у джаз та перший український твіст "Не топчіть конвалій" 07:25 Найвідоміші твори композитора: музика до "Тіней забутих предків", "Мелодія ля-мінор", опера "Мойсей" Щоб знайти всі уроки для конкретного класу, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали, переходь на сайт ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/⁠⁠⁠А також слідкуй за проєктом в Instagram: https://www.instagram.com/vchysia_vukhamy/Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
10/3/202412 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Норовливий Іван Сірко. Як запорожці впливали на політичне життя – 8 клас | Вчися вухами

Історикиня і вчителька історії Антоніна Макаревич запрошує поговорити про легендарного Івана Сірка: 00:31 Що ми знаємо про Івана Сірка? Легенда про його народження 06:35 Вплив Сірка на політику Гетьманщини. Співпраця та стосунки кошового з різними гетьманами 10:52 Арешт і заслання Івана Сірка Щоб знайти всі уроки для конкретного класу, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали, переходь на сайт ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/⁠⁠⁠А також слідкуй за проєктом в Instagram: https://www.instagram.com/vchysia_vukhamy/Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
9/30/202413 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Олександр Мурашко: свідомий вибір бути українським митцем – 9 клас | Вчися вухами

Історикиня і вчителька історії Антоніна Макаревич розповідає про: 01:42 перші наставники-митці: іконописець Олександр Іванович Мурашко, художник Микола Мурашко, мистецтвознавець Адріян Прахов 03:52 навчання у Санкт-Петербурзі під керівництвом художника Іллі Рєпіна, вихідця з Харківщини, та дипломну роботу "Похорон кошового" 06:56 подорож Європою та захоплення імпресіонізмом у Франції, створення картини “Портрет дівчини у червоному капелюсі” 08:24 політичні погляди Мурашка та діяльність з початком Української національної революції Щоб знайти всі уроки для конкретного класу, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали, переходь на сайт ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/⁠⁠⁠А також слідкуй за проєктом в Instagram: https://www.instagram.com/vchysia_vukhamy/Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
9/27/202413 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Іван Пулюй: коли “І швець, і жнець, і на дуді грець” – не кпини, а правда – 9 клас | Вчися вухами

Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про життя українського науковця Івана Пулюя: 01:06 Дитинство Івана Пулюя 03:11 Як Іван переклав частину Біблії українською, а потім захопився природничими науками 06:33 Робота у Празькій політехніці 07:32 То хто ж відкрив Х-промені? Більше аудіоуроків, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали до них шукай тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/⁠⁠ Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
9/12/202413 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Олександр Мурашко: свідомий вибір бути українським митцем – 9 клас | Вчися вухами

Історикиня і вчителька історії Антоніна Макаревич розповідає про: 01:42 перші наставники-митці: іконописець Олександр Іванович Мурашко, художник Микола Мурашко, мистецтвознавець Адріян Прахов 03:52 навчання у Санкт-Петербурзі під керівництвом художника Іллі Рєпіна, вихідця з Харківщини, та дипломну роботу "Похорон кошового" 06:56 подорож Європою та захоплення імпресіонізмом у Франції, створення картини “Портрет дівчини у червоному капелюсі” 08:24 політичні погляди Мурашка та діяльність з початком Української національної революції Більше аудіоуроків, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали до них шукай тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/⁠⁠⁠ Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.
9/7/202413 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Іван Миколайчук: символ українського поетичного кіно – 11 клас | Вчися вухами

Вчителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня запрошує познайомитись з талановитим українським актором: 01:30 Дитинство Івана Миколайчука. Як буковинський хлопець закохався у кіно 05:18 Роль Івана Палійчука у "Тінях забутих предків" Параджанова 09:38 Фільм "Пропала грамота": Миколайчук і актор, і співрежисер 11:25 Як Іван Миколайчук тусив із Жаном-Полем Бельмондо 13:10 Робота над фільмами "Анничка", "Вавилон ХХ", "Така пізня, така тепла осінь" Більше аудіоуроків, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали до них шукай тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/⁠⁠ Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.(OUT)
9/5/202420 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Президентство Кравчука. Як відроджена Україна пережила початок 90-х – 11 клас | Вчися вухами

Вчителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня розповідає про багато важливих і непростих процесів на початку відновлення незалежності України: 01:10 Коротка біографія Леоніда Кравчука. Перші президентські вибори 03:13 Нове-старе керівництво України. Перша заборона діяльності компартії 04:25 Закон "Про громадянство України". Затвердження державних символів, створення ЗСУ, затвердження української мови як єдиної державної 08:03 Як українці раптово стали мільйонерами і що таке "купоно-карбованці" 09:57 Страйки шахтарів на Західному Донбасі 12:09 Президентські корупційні скандали. Як Кравчук продав український торговий флот 13:11 Зовнішня політика 90-тих. Як Леонід Кравчук "ходив між крапельками" 18:02 Україна у складі ООН 22:01 Куди поділась українська ядерна зброя? 24:50 Ким були представники Президента України і чому їх більше нема Більше аудіоуроків, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали до них шукай тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/⁠⁠ Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.(OUT)
9/2/202428 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Олександра Єфименко: як назло усім стати першою фаховою українською дослідницею історії – 9 клас | Вчися вухами

Вчителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня запрошує познайомитись із цікавою та розумною жінкою – історикинею Олександрою Єфименко.Вчителька розповідає про: 01:35 Про родину, навчання і роботу молодої Олександри. Одруження із Петром Єфименком 04:24 Переїзд до Харкова. Роботи Олександри Єфименко про український національний рух та українську мову 09:28 Робота над "Історією Малоросії" 14:45 Переїзд до Петербурга, робота на кафедрі української історії на Бестужевських вищих жіночих курсах. Олександра отримує науковий ступінь почесної докторки історії від Харківського університету 16:12 Повернення на Харківщину та вбивство науковиці Більше аудіоуроків, а також невеличкі завдання та додаткові матеріали до них шукай тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/⁠⁠ Проєкт «Вчися вухами» реалізується ГО «Смарт освіта» в межах співпраці з ChildFund Deutschland і Educo та фінансується Sternstunden.(OUT)
8/30/202419 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Євген Чикаленко – той, хто любив Україну до глибини власної кишені – 9 клас | Вчися вухами

Історикиня Юлія Топольницька запрошує більше дізнатись про українського мецената Євгена Чикаленка: 02:14 Про дитинство та сім'ю Євгена Чикаленка. Як українська душа чоловіка пробудилась в Одесі 06:20 Студентські роки Чикаленка: знайомство з братами Тобілевичами 08:36 Початок успішних агроекспериментів у Перешорах. Робота над працею "Розмови про сільське хазяйство: чорний пар і плодозміни" 10:40 Початок меценатства Євгена Чикаленка 13:03 Чикаленко в українському визвольному русі. Заснування україномовної газети 15:38 Політична діяльність Чикаленка. Чому не знайшов спільної мови із соціалістами? Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
6/27/202422 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Що їли та що пили в Гетьманщині? – 8 клас | Вчися вухами

Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про: 01:24 Які продукти були популярними та де їх вирощували/купували 04:28 Що їли селяни у ранньомодерну добу 05:40 Якою була кухня міщан 08:06 Як харчувались козаки, особливо старшина 11:55 Що пили в Гетьманщині Урок начитала Юлія Топольницька. Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
6/5/202417 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Чумацькі шляхи: звідки, куди і нащо їздили чумаки? – 9 клас | Вчися вухами

Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про: 00:48 Як чумаки прийшли у "сольовий бізнес"? 03:35 Звідки ще возили сіль і куди її продавали 04:35 Чумацькі шляхи: скільки часу тривав сезон чумакування, що купували і продавали 09:45 Звичаї чумаків. Чому цей промисел зник? Урок начитала Юлія Топольницька. Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
6/4/202414 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

"Бабин Яр" та інші "яри" на території України – 10 клас | Вчися вухами

Учителька історії Леся Юрчишин розповідає про: 01:40 Про біографічний роман-документ “Бабин Яр” Анатолія Кузнєцова. Що автор пам'ятає з часів воєнного Києва? 09:39 Про трагедію Бабиного Яру: кого ще там розстрілювали. Де ще страчували євреїв? 12:43 Про яри для розстрілів у різних містах. Якими були єврейські гетто і табори смерті Урок начитала Алла Пустовіт. Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
6/4/202416 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Точно не “держава-одноденка”: все про Карпатську Україну – 10 клас | Вчися вухами

Учителька історії Леся Юрчишин розповідає про: 02:20 Як Закарпаття було частиною Чехословацької республіки 05:10 Як розпад Чехословаччини став доленосним для Закарпаття 08:51 Утворення держави Карпатської України. Проголошення її незалежності 12:25 Бій на Красному полі 15:15 Хто і чому почав називати Карпатську Україну "державою-одноденкою"? Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
6/3/202417 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Діяльність ОУН у міжвоєнній Польщі – 10 клас | Вчися вухами

Учителька історії Леся Юрчишин пропонує розібратись, ким був Степан Бандера та що робили ОУНівці у міжвоєнний час. Начитує урок Алла Пустовіт. 01:11 Заснування "Союзу Визволення України". Як з'явилась УВО (Українська Військова Організація)? 05:09 Як Євген Коновалець створив Організацію українських націоналістів. Про інтегральний націоналізм Дмитра Донцова 07:20 Як Річ Посполита полонізовувала Галичину. Акція пацифікації 10:39 Боротьба ОУНівців за українську державу. Що таке експропріація? 15:05 Атентат: як ОУНівці видавали дозволи на вбивство 20:21 Як совєцька пропаганда викривляла образ українських націоналістів Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
6/3/202423 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Міфи і легенди "золотої епохи" совдепії: брєжнєвський застій та Україна – 11 клас | Вчися вухами

Вчитель історії Євгеній Шелест пропонує подумати над однією з епох СРСР. Начитує урок Олександр Воронюк. 03:09 Що сталось, коли Микиту Хрущова усунули від влади у СРСР? 06:22 Леонід Брєжнєв: початок правління вождя, старт неосталінізму 13:13 Економіка СРСР часів "застою" 16:58 Чому правління Леоніда Брєжнєва назвали "застоєм"? Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
5/24/202424 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Андрей Шептицький: душпастир, учитель, меценат, політик і безстрашна людина | 10 клас

Вчителька історії Ірина Вишня розповідає про: 01:48 Як третій син польського графа (у хрещенні Роман) вирішив стати священником 04:31 Чому Шептицький обрав русинську частину свого родоводу? 08:00 Як митрополит підтримував підприємницькі проєкти українців 11:09 Політична діяльність Шептицького 13:40 За що польська влада затримала митрополита? 17:23 Чому совєти так боялися Шептицького? 18:58 Як митрополит дав наказ греко-католицьким священникам та ченцям переховувати євреїв у монастирях під час Голокосту 21:56 Чому Андрею Шептицькому досі надали звання Праведника народів світу за порятунок євреїв? І чому митрополита досі не беатифікували (зарахування до лику блаженних) Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
3/27/202425 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Що в кінці 19 ст. читали люди без вищих освіт: лубочна література та безоплатні бібліотеки в Наддніпрянській Україні | 10 клас

Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про: 01:12 Якими були українці у 19 столітті: стан освіти; 03:08 Як ситуацію з освітою змінило скасування кріпацтва та поява земських шкіл; 04:09 Про лубочні книги: популярні видання та переспіви українських авторів; 07:11 Українці видавці лубочних книг 09:30 Про читацький клуб Христини Алчевської 11:39 Поширення безоплатних бібліотек Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
3/26/202416 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Слава не поляже, а про себе розкаже козацько-селянські повстання 20-30 років XVII ст. | 8 клас

Історикиня Ольга Безгодкова розповідає про: чому козацько-селянські повстання були спрямовані проти польської влади що обіцяла козакам польська влада і яких обіцянок не дотримувалася гетьмани, що вели повстання: Марко Жмайло, Михайло Дорошенко, Тарас Федорович (Трясило), Іван Сулима, Павло Бут (Павлюк), Яків Острянин та Дмитро Гуня польська спроба стримати козаків через фортецю Кодак влучні українські приказки для ілюстрації повстань постанова "Ординація Війська Запорозького" та її заборони. Більше про уроки (невеличкі завдання, додаткові матеріали) дивіться тут: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://audiolessons.nus.org.ua/ Проєкт "Вчися вухами" реалізовує ГО "Смарт Освіта" в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього проєкту є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов'язково відображає погляди USAID або уряду США.
2/27/202420 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Українська революція. Третій етап: Грудень 1918 – листопад 1921 р. | 10 клас

Історик Владислав Штегельський розповідає про: відновлення УНР та утворення ЗУНР. Акт Злуки; переговори керівників Директорії з Антантою в Одесі; про армію УНР: як вона намагалась і від більшовиків захищатись, і з селянськими загонами давати раду; як Київ став губерніальним містом УСРР і відчув всі радощі "воєнного комунізму"; "Київська катастрофа": як у місті одночасно опинились військові Армії УНР, УГА та білогвардійці; як Симон Петлюра та Юзеф Пілсудський уклали Варшавську угоду, а Галичина та Волинь стали польськими; "Диво на Віслі" та Ризький мир як зрада Варшавської угоди; чому ж УНР програла?
1/18/202418 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Бойові дії Червоної армії у 1942– 1944 рр. в Україні. Наслідки Другої світової війни для України | 11 клас

Вчителька історії Юлія Топольницька розповідає про: початок деокупації України від нацистських військ; звільнення Донбасу; операцію Червоної армії "Битва за Дніпро"; хто такі чорносвитники? заснування ордену Богдана Хмельницького для нагородження військових; заснування народних комісаріатів оборони і закордонних справ в Україні; Корсунь-Шевченківська операція – наймасштабніша операція на правобережжі України; боротьба червоноармійців з бійцями УПА; фальсифікація версії про перебіг війни від СРСР; коли ж відзначати День перемоги: 8 чи 9 травня?
1/17/202423 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Соціально-економічний розвиток України у 2014–2022 рр. | 11 клас

Вчителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня пропонує разом розібратись у таких питаннях: аналіз економічної ситуації на початку гібридної війни з Росією у 2014-2015 роках; політична ситуація в країні та обрання президентом Петра Порошенка; підписання угоди про економічну інтеграцію з ЄС; запровадження безвізу з ЄС, ухвалення євроінтеграційних законів; створення антикорупційних органів, запуск Prozorro та системи електронних петицій; реформа армії, децентралізація; невдалі реформи: люстрація ("Закон про очищення влади"), судова, реформа системи внутрішніх справ, не подолана влада олігархів; нарощення темпів декомунізації: продовження "ленінопаду" і закон про засудження комуністичної та націонал-соціалістичної ідеологій; створення автокефальної помісної української церкви – Православної церкви України; захист української мови: закон про мовні квоти на телебаченні та радіо; обрання президентом Володимира Зеленського; скасування мораторію на продаж землі, зняття депутатської недоторканості; військові навчання "Захід-2021", які стали початком повномасштабного вторгнення Росії.
1/16/202422 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Особливості розвитку культури та естради. Українське поетичне кіно | 11 клас

Вчителька історії Леся Юрчишин допомагає розібратись у таких питаннях: яке воно – українське поетичне кіно? Розбір "Землі" Олександра Довженка, "Тіней забутих предків" Параджанова та "Чорний птах з білою ознакою" Іллєнка; українська естрада в Радянському Союзі. Про діяльність Заслуженого державного хору імені Георгія Верьовки, Заслуженої академічної хорової капели "Думка", Заслуженого ансамблю танцю імені Павла Вірського; зірка Володимира Івасюка та суперпопулярна ВІА "Смерічка". Хіт "Червона рута" і початок творчості Софії Ротару; перший пісенний фестиваль "Червона Рута" як прояв українського національного духу.
1/15/202422 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Внесок української діаспори у відновлення державної незалежності України | 11 клас

Вчителька історії та кандидатка історичних наук Ірина Вишня розповідає про: хвиля еміграції українців після Другої світової війни: найбільші осередки у Північній Америці та Західній Європі; Український конгресовий комітет – двері, через які українська діаспора ввійшла до політичних процесів у США; створення Світового конгресу вільних українців; утворення Української Гельсінської групи; розбудова української державності за кордоном; хто такий Данило Скоропадський? Діяльність молодого гетьманича; існування правління Української народної республіки за кордоном. Президенти УНР у екзилі Лівицький та Плав'юк; хто такий Степан Скрипник? Про боротьбу за українську національну автокефальну церкву; як діаспора сприяла відновленню незалежності України після краху СРСР.
1/14/202422 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Фантастичні князі та як їх знайти: українські землі в період раннього Середньовіччя | 7 клас

Вчитель історії Євгеній Шелест розповідає про: фантастичні істоти великої Скіфії за Геродотом: хто жив у давніх українських степах? хто та як шукає давніх слов'ян: про археологів та палеогенетиків. Раптом ми походимо від людожерів? хто такі арії і яка то культура ямна? про варварів з берегів Вісли венедів; про Велике переселення народів; Темні віки Європи, Малий льодовиковий період і нові племена; перша писемна згадка пор слов'янські племена від монаха Нестора; про побут перших слов'янських племен; як варяги мандрували Європою і дійшли до українських земель; легенда про варяга Рюрика і як його друг (чи родич) Олег до Києва дістався; початок формування держави Русі. Князювання Олега у Києві; про князя-невдаху Ігоря та його запальну дружину Ольгу.
1/13/202418 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Козацтво після ліквідації Запорозької Січі та Гетьманщини | 9 клас

Вчителька історії Інна Ковалишена розповідає про: куди поділись козаки після знищення Запорозької Січі? заснування Задунайської Січі: яким був внутрішній уклад та розпорядок на ній; хто і чому зруйнував Задунайську Січ. Зрада Йосипа Гладкого; примусове переселення азовських козаків на Кубань; як козаки в Австрії заснували Банатську Січ; Військо вірних запорожців князя Потьомкіна; як козаки масово подались в чумаки.
1/12/202413 minutes, 36 seconds