Winamp Logo
mediPRÁVNIK Podcast Cover
mediPRÁVNIK Podcast Profile

mediPRÁVNIK Podcast

Slovak, Legal, 1 season, 175 episodes, 2 days, 5 hours, 9 minutes
About
Právne rady pre ambulancie a lekárne, ktoré sa oplatí počuť
Episode Artwork

Legislatívny septembrový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Vzťah všeobecného lekára a nemocničného lekára po prepustení pacienta z hospitalizácie, ale tiež vzťah všeobecného lekára a pacienta po jeho prepustení z hospitalizácie bude témou septembrového legislatívneho sumára. Dozviete sa, či musí všeobecný lekár predpísať pacientovi lieky, ak ho na to poverí nemocničný lekár a či má napríklad kontaktovať pacienta, ak mu príde prepúšťacia správa. Budeme sa rozprávať i o legislatívnom návrhu týkajúcom sa dlhodobého problému takzvaných „mŕtvych duší“. Vo vzťahu k lekárnikom sa zameriame na tému zberu nespotrebovaných liekov z lekární. Maroš Černý sa bude rozprávať s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám ničím nerušené počúvanie. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 30. septembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
9/30/202412 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Zmena zdravotnej poisťovne v roku 2024 – všetko, čo potrebujete vedieť

Zmenou zdravotnej poisťovne môžete ako poistenec ovplyvniť kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti, ktorá je vám poskytovaná. Takéto rozhodnutie však môžete urobiť iba raz ročne, konkrétne do 30. septembra. V podcaste, ktorý sme si pre vás pripravili sa budeme venovať tomu, čo je zdravotná poisťovňa, prečo a ako ju môžete zmeniť a zodpovieme na najčastejšie otázky, ktoré sa so zmenou spájajú. Volám sa Maroš Černý a o tejto téme sa budem rozprávať s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám ničím nerušené počúvanie. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 23. septembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
9/23/202413 minutes, 1 second
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Rozpor námietky premlčania s dobrými mravmi

Pri poškodení zdravia sa pacient môže obrátiť so sťažnosťou na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a následne na súd. Často sa môže domnievať, že to má vyhraté. Avšak, nemôže tak urobiť kedykoľvek. V zákone je totiž definovaná doba premlčania, čiže uplynutie času, kedy sa právo pacienta na náhradu škody alebo nemajetkovej ujmy výrazne oslabuje. V dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež sa dozviete o prípade, kedy došlo k úmrtiu pacienta a príbuzní podali žalobu po termíne trojročnej premlčacej lehoty. Prípad sa dostal až na Najvyšší súd SR , ktorý ho vrátil na prerokovanie okresnému súdu. Budeme sa okrem iného rozprávať o tom, aký význam má premlčanie. Čo sa týka konkrétneho prípadu, povenujeme sa rozporu námietky premlčania s dobrými mravmi. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.   "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 16. septembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
9/16/20249 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Všeobecný lekár vs. pacient po prepustení z hospitalizácie v nemocnici

Pacient by sa po prepustení z hospitalizácie v nemocnici mal dostaviť k svojmu všeobecnému alebo „obvodnému lekárovi“. Mal by,... čo však, ak tak neurobí? Ďalšou otázkou je predpis liekov pacientovi po hospitalizácii. Zvyčajne ich v nemocnici dostane na pár dní a potom mu ich má predpísať jeho všeobecný lekár. Čo ak sa pacient v ambulancii svojho všeobecného lekára neukáže a zhorší sa mu zdravotný stav. Kto bude za to zodpovedný? Odpovede na tieto i ďalšie otázky vám prinášame v dnešnom podcaste. Maroš Černý sa rozprával s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 9. septembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
9/9/202417 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Legislatívny augustový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Ambulancie a lekárne potrebujú pre fungovanie svojej prevádzky zamestnancov. Na základe zmluvného vzťahu im zabezpečujú im chod lekárne alebo ambulancie. Zamestnávatelia však niekedy riešia otázku, ako sa „rozísť“ so svojim zamestnancom tak, aby to bolo právne v poriadku. Stávajú sa však i situácie, kedy sa zamestnanci rozhodnú rozviazať pracovný pomer. Pracovnoprávnym vzťahom a možnostiam ich skončenia je venovaný augustový legislatívny sumár. Maroš Černý sa bude o tejto téme rozprávať s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám pohodové počúvanie. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 2. septembru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
9/2/202416 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Pochybenie viacerých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, odškodnenie musí zaplatiť iba jeden

Pacientka z Českej republiky podstúpila operáciu kĺbu. Následne sa jej stav skomplikoval, ochrnula a pohybovala sa na invalidnom vozíku. Keďže mala za to, že nemocnica, v ktorej bola hospitalizovaná pochybila, obrátila sa na súd a požadovala náhradu škody. Do prípadu bolo zainteresovaných viac poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. K prípadu sa vyjadrovali viacerí znalci a bolo zistené pochybenie najmä v klinike, kde bol pacientke vymenený kĺb. Podľa nich mala reagovať promptnejšie, boli by zistené problémy s chrbticou a ženu by bolo možné operovať. Okresná nemocnica, ako i rehabilitačná klinika pochybili podľa znalcov tiež, ale žalovaná bola len prvotná. Súd rozhodol, že nemocnica musí zaplatiť pacientke náhradu škody vo výške viac ako 2,5 milióna českých korún. Na zaplatenie nemá vplyv to, že do prípadu boli zainteresovaní ďalší poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Na tento prípad sa v podcaste bližšie pozrieme s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 26. augustu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
8/26/202410 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Premlčacia doba pri náhrade škody za nemajetkovú ujmu a ujmu na zdraví

Pacient, u ktorého došlo následkom zdravotníckeho výkonu  k poškodeniu jeho zdravia sa môže obrátiť na súd a domáhať náhrady škody za nemajetkovú ujmu alebo ujmu na zdraví. Nemôže tak urobiť, kedykoľvek ale v určitom čase. Právna úprava totiž rieši premlčacie doby. Sú rôzne pri nároku na náhradu finančnej satisfakcie za spôsobenú nemajetkovú ujmu a tiež pri nároku na náhradu škody na zdraví. V podcaste sa budeme podrobne venovať tejto téme a povieme si, kedy začína plynúť daná lehota a aké skutočnosti musia nastať, aby bolo možné sa  domáhať náhrady škody. Maroš Černý sa bude rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám pohodové počúvanie.   „Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 19. augustu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
8/19/202411 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Môže lekár pečiatkovať nález pečiatkou svojho kolegu?

V praxi sa stáva, že neatestovaný lekár zaradený v špecializačnom štúdiu ošetruje pacientov a lekársku správu opečiatkuje pečiatkou lekára - svojho garanta, ktorý má ukončené špecializačné štúdium, avšak nie je pri ošetrení pacienta prítomný. V dnešnom podcaste sa nebudeme venovať tomu, či môže neatestovaný lekár ordinovať. Povieme si, ako je to s používaním spomenutej pečiatky a ak ju použije neatestovaný lekár, či ide o správne vedenú zdravotnú dokumentáciu. Týka sa to len zdravotnej dokumentácie vedenej v papierovej podobe. Vypočujte si podcast z dielne projektu mediPRÁVNIK o používaní pečiatok. Maroš Černý sa bude rozprávať s JUDr. Katarínou Tomkovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám ničím nerušené počúvanie.   "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 12. augustu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
8/12/202412 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Legislatívny júlový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Určené meradlá, ktoré sa používajú pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sú jednou tém, o ktorej budeme hovoriť v júlovom legislatívnom sumári. Zameriame sa na nich z pohľadu ich spojitosti so systémom bezpečnosti pacienta. Povieme si aj o kontrolách zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v roku 2023. Dozviete sa, aké prípady úrad najčastejšie riešil a môžete sa im tak vynúť. Budeme sa venovať aj inšpekciám vykonávaným v lekárňach. Volám sa Maroš Černý a o týchto témach sa budem rozprávať s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.   "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 5. augustu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
8/5/202411 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Náhrada škody na zdraví a náhrada nemajetkovej ujmy sú samostatnými nárokmi

Medzi právom na náhradu nemajetkovej ujmy s ktorým je spojená ochrana osobnosti a náhradu škody je rozdiel. Právo na ochranu osobnosti predstavuje nemajetkové právo, osobnej povahy a je úzko späté s osobnosťou človeka a jej prejavmi. Na rozdiel od toho, právo na náhradu škody patrí tak fyzickej, ako aj právnickej osobe a má majetkovú povahu. Zásadný rozdiel je aj medzi odškodnením nemajetkovej ujmy v peniazoch a náhrady škody ako majetkovej ujmy. V podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež si priblížime rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý poukázal na to, že je potrebné rozlišovať medzi zodpovednosťou za škodu a zodpovednosťou za ujmu spôsobenú zásahom do osobnostných práv. Rozhodoval o dovolaní v prípade dopravnej nehody, pri ktorej zomrel cyklista. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s Mgr. Lenkou  Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
7/29/202414 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Budú lekári môcť opäť vyberať poplatky za termín prednostného vyšetrenia?

Vyberanie poplatkov za termín prednostného vyšetrenia je otázkou, nad ktorou premýšľa nie jeden poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Aj keď existujú spoplatnené spôsoby objednávania pacientov na prednostný termín, legislatíva to neumožňuje. V septembri by sa poslanci Národnej rady SR mali zaoberať novelou zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej z verejného zdravotného poistenia, ktorú predložila skupina poslancov. Jej cieľom je umožniť poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, ako to bolo do roku 2005, objednávať pacientov za poplatok. Navrhujú, aby to mohla byť štvrtina ordinačných hodín. S JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa budem v dnešnom podcaste okrem iného rozprávať o tom, ako by to malo v praxi fungovať a či budú musieť mať ambulancie upravené ordinačné hodiny. Volám sa Maroš Černý a prajem vám ničím nerušené počúvanie.   "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 22. júlu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
7/22/202417 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Vedeli ste, že zdravotnícke pomôcky sú určenými meradlami?

Lekári počas ošetrovania pacientov používajú vo svojich ambulanciách rôzne zdravotnícke pomôcky. Patrí medzi ne napríklad tlakomer, lekársky teplomer alebo audiometer. Keďže sú súčasťou správneho poskytovania zdravotnej starostlivosti, musí byť vykonávaná ich kontrola, v niektorých prípadoch to môže zahŕňať kalibráciu. Významné odchýlky môžu mať totiž vážne následky pre pacienta. Volám sa Maroš Černý a v dnešnom podcaste sa o zdravotníckych pomôckach budem rozprávať s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie  h&h PARTNERS. Dozviete sa, čo sú to určené meradlá, čo je metrologická kontrola a následné overenie počas používania daného meradla. Prajem vám pohodové počúvanie. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 15. júlu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
7/15/202416 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Viete aký je rozdiel medzi APS pre deti a APS pre dospelých?

Ambulancie pre deti a dorast majú mať upravené ordinačné hodiny, aby korešpondovali s novelou zákona o poskytovateľoch, ktorá vstúpila 1. júla 2024 do platnosti. Skrátil sa totiž počet hodín pediatrickej ambulantnej pohotovostnej služby (APS). Ordinačné hodiny musia mať nielen upravené, ale i odobrené vyšším územným celkom. Týždenný rozsah ordinačných hodín detských lekárov zostal nezmenený. Naďalej poskytujú zdravotnú starostlivosť svojim pacientom v rozsahu 35 hodín týždenne. Zmenilo sa však to, že najmenej raz do týždňa musia mať ordinačné hodiny nastavené najmenej do 16.00 h. O všetkých zmenách v zákone, ako i rozdiele medzi APS pre deti a APS pre dospelých sa budeme rozprávať v dnešnom podcaste s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Poradíme vám aj čo sa týka spomenutého zosúladenia ordinačných hodín s novou právnou úpravou. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.   "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 8. júlu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
7/8/202412 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Legislatívny júnový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Zmeny v ordinačných hodinách pediatrov a ambulantnej pohotovostnej služby je téma, ktorej sa budeme venovať v úvode júnového legislatívneho sumára. Povieme si, čo to znamená v praxi a dokedy mali pediatri povinnosť zosúladiť ordinačné hodiny s aktuálnou právnou úpravou. Skupina poslancov Národnej rady SR predložila do parlamentu legislatívny návrh, ktorý sa týka zmeny v objednávaní pacientov na prednostné ošetrenie. Po novom by si lekári mohli vyčleniť časť ordinačných hodín na prednostné ošetrenia za poplatok. V legislatívnom sumári, ktorým vás prevediem s Mgr. Katarínou Uhrinovou sa dozviete aj to, že zdravotnícke povolanie môžu po novom vykonávať aj študenti. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.   "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 1. júlu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
7/1/202411 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Poskytovateľ nezodpovedá za akýkoľvek úraz pacienta v zdravotníckom zariadení

Pacienti absolvujú u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti rôzne vyšetrenia. Často sú pri nich používané prístroje. V prípade nepozornosti či už pacienta, lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka alebo zhodou okolnosti sa môže pacient zraniť. Takémuto prípadu je venovaný aj najnovší diel podcastu zo série Dvakrát meraj a raz rež. Priblížime si v ňom prípad, kedy sa počas röntgenologického vyšetrenia zranil pacient. Dozviete sa o zodpovednosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, a to, či zodpovedá za škodu spôsobenú prístrojom alebo prevádzkovou činnosťou. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s JUDr. Katarínou Tomkovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 24. júnu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
6/24/202418 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Pacient sa na mňa sťažoval! Ako mám ustáť spor s ním?

Nespokojný a sťažujúci sa pacient je asi najväčší postrach každého lekára. Sťažnosť môže poslať svojmu lekárovi alebo ju adresuje Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Dokonca môže rovno podať trestné oznámenie. Ako neeskalovať napätie a vyriešiť konfliktnú situáciu k spokojnosti oboch strán, vám poradíme v dnešnom podcaste. Advokát JUDr. Tomáš Husovský z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS vám poradí, ako máte postupovať pri sťažnosti alebo trestnom oznámení, na čo si dať pozor a povie svoj názor, prečo sa pacienti sťažujú. Volám sa Maroš Černý a prajem vám ničím nerušené počúvanie. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 17. júnu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
6/17/202416 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Je pacient pánom svojej zdravotnej dokumentácie?

Lekári sú od roku 2019 povinní viesť zdravotnú dokumentáciu pacienta v jeho elektronickej zdravotnej knižke, až na výnimky, ktoré určuje zákon. Vzhľadom na to, že dochádza k elektronizácii zdravotníctva, postupne by zdravotná dokumentácia v papierovej podobe, ktorá sa ešte sporadicky využíva, mala byť minulosťou. V najnovšom podcaste vás prevedieme jednotlivými formami jej vedenia. Pozrieme sa aj na to, čo v prípade, ak pacient nesúhlasí s tým, aby bola jeho zdravotná dokumentácia vedená elektronicky. Ako má lekár postupovať, ak ho pacient požiada o zúženie rozsahu? Môže pacient disponovať so svojou zdravotnou dokumentáciou? Aj na tieto otázky vám odpovieme v dnešnom podcaste. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.   "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 10. júnu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
6/10/202415 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Legislatívny májový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Povinne zverejňovaným informáciám v ambulanciách a webovým stránkam ambulancií, bude okrem iného venovaný májový legislatívny sumár. Spoločne si pre ambulancie a lekárne pripomenieme tiež kontrolu zo zdravotných poisťovní. Povieme vám, ako taká kontrola prebieha, kto ju vykonáva a akým spôsobom sa môže ambulancia alebo lekáreň brániť proti jej výsledku. Volám sa Maroš Černý a legislatívnym sumárom vás prevediem s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám pohodové počúvanie.   "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 3. júnu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
6/3/202411 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Chyby v diagnostike a terapii môžu mať fatálne následky

Chyba v diagnostike a terapii môže zapríčiniť nielen poškodenie zdravia pacienta, ale dokonca i jeho úmrtie. Aj keď je to niečo, čo takpovediac desí každého lekára, je potrebné o tom hovoriť. Jedine edukáciou a poukázaním na prípady, ktoré sa stali, môžu lekári predísť rovnakým pochybeniam. Nesprávne vyhodnotené vyšetrenie malo podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a súdov za následok úmrtie nenarodeného dieťaťa. Žene, ktorej sa to stalo je psychiatrickou pacientkou. Súdom sa domáhala náhrady nemajetkovej ujmy. O tom, ako k prípadu došlo, v čom videl Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou i súdy problém sa dozviete v najnovšom  podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež. Volám sa Maroš Černý a o tomto prípade sa budem rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.   "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 27. máju 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
5/26/202418 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Zriadenie internetovej lekárne má svoje pravidlá, poradíme vám ako na to.

Nakupovanie cez internet sa teší v posledných rokoch čoraz väčšej obľube u zákazníkov. Týka sa to stále väčšieho rozsahu produktov a služieb. Lekárne nie sú v tomto výnimkou. Niektoré internetový výdaj realizujú, nájdu sa však aj také, ktoré to chcú skúsiť. V najnovšom podcaste si povieme o tom, čo definuje zákon ako internetovú lekáreň, kto ju môže prevádzkovať a napríklad i to, či sa sortiment z kamennej lekárne môže predávať cez internet. Povenujeme sa aj internetovému výdaju cez mobilnú aplikáciu a dozviete sa prečo sa ho rezort zdravotníctva rozhodol zaviesť. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vítam vás pri počúvaní.   „Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 20. máju 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne.“
5/20/202413 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Správne pripravený cenník je kľúčovým aspektom fungovania ambulancie

Zdravotná starostlivosť má svoju cenu, preto každá ambulancia musí mať vypracovaný a zverejnený cenník, aby pacienta transparentne informovala o tom, čo si v ambulancii hradí a čo nie. Ak chcete vedieť, čo by mal obsahovať, prípadne čoho by ste sa mali pri jeho tvorbe vyvarovať, vypočujte si dnešný podcast. Povieme vám aj o nadštandardných službách, uvedieme si ich príklady a poradíme vám, ako je to s používaním elektronickej registračnej pokladnice. Všetky dôležité informácie sa dozviete od Mgr. Lenky Kavarnikovej z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS s ktorou sa budem rozprávať. Volám sa Maroš Černý a prajem vám pohodové počúvanie.   „Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 13. máju 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne.“
5/13/202414 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Nahrávanie lekára pri ošetrovaní pacienta? Nemusí za tým byť vždy zlý úmysel.

Povedzme si na rovinu, nikto z nás nemá rád, ako ho niekto nečakane začne natáčať na mobilný telefón. Čo má však povedať lekár, ktorý sa prioritne sústreďuje na vyšetrenie pacienta. Ak pacient vyberie mobil a začne nahrávať, nemusí to automaticky znamenať, že chce lekárovi uškodiť. Každopádne by sa však na tom s lekárom mal dohodnúť alebo ambulancia si môže vopred stanoviť pravidlá a zverejniť ich na viditeľnom mieste. Predíde tak možným nepríjemným situáciám. Vypočujte si ďalší diel podcastu v rámci projektu mediPRÁVNIK, v ktorom sa budeme venovať nahrávaniu lekára pri vyšetrení. Volám sa Maroš Černý a túto tému si rozoberieme s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní. Dávame vám do pozornosti tiež webinár, ktorý bol venovaný téme nahrávania lekára počas vyšetrenia. Pozrieť si ho môžete na tomto linku: Webinár 32. Ako sa brániť, ak sa pacient rozhodne nahrať lekára bez jeho súhlasu?   „Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 6. máju 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne.“
5/6/202415 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Legislatívny aprílový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Navrhovaná novela zákona o zdravotnej starostlivosti uhrádzanej z verejného zdravotného poistenia, odoberanie vratných obalov od nápojov v lekárni a povinnosti pri predaji výživových doplnkov v ambulancii. Toto sú tri okruhy tém, ktorým sa budeme venovať v aprílovom legislatívnom sumári. Cieľom návrhu novely zákona o zdravotnej starostlivosti uhrádzanej z verejného zdravotného poistenia je explicitnejšie vyjadriť skutočnosť, že objednanie pacienta na konkrétny dátum a čas je súčasťou zdravotného výkonu, čo v konečnom dôsledku znamená, že poskytovateľ za to nesmie od pacienta vyberať poplatok. Častokrát však aj napriek takémuto zákonnému ustanoveniu dochádza k tomu, že poplatky za objednávanie pacientov sú vyberané, a to aj prostredníctvom rôznych sprostredkovateľov takýchto služieb. Budeme sa venovať i otázke, či lekárne, ktoré predávajú rôzne nápoje musia odoberať vratné obaly. Na záver vám poradíme, aké podmienky musíte ako ambulancia splniť, ak chcete predávať výživové doplnky. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 29. aprílu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
4/29/202412 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Teória „straty šance“ a nejednotnosť pri súdnom rozhodovaní v medicínskych sporoch

Teória takzvanej „straty šance“ nie je v slovenskom právnom prostredí odborne rozpracovaná a tak nastáva chaos a nejednotnosť pri súdnom rozhodovaní v medicínskych sporoch. V dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež sa budeme venovať práve „strate šance“. Pozrieme do Česka, kde po cisárskom reze zomrela pacientka. Príbuzní sa obrátili na súd, keďže mali za to, že nemocnica pochybila a nepristúpila k cisárskemu rezu včas a požadovali náhradu nemajetkovej ujmy. Prípad sa dostal až na Ústavný súd Českej republiky. Podľa Najvyššieho súdu Českej republiky sa žalobný nárok príbuzných neopieral o teóriu straty šance, ale je klasickým nárokom na náhradu nemajetkovej ujmy predpokladanej zákonom. Ústavný súd prípad vrátil Najvyššiemu súdu, aby o ňom rozhodoval veľký senát. Práve pre špecifickosť prípadu. Vypočujte si podcast, v ktorom sa dozviete viac o spomenutom prípade, ale najmä o „strate šance“. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 22. apríla 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
4/22/202420 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Kamerový systém v ambulancii alebo čakárni. Na čo si dať pozor?

Kamerový systém je neodmysliteľnou súčasťou fungovania firiem, bytových domov, škôl, lekární a rôznych iných priestorov. Ambulancie alebo čakárne nie sú v tomto výnimkou. Tu je však potrebné zvýšiť pozornosť, ide totiž o priestor, kde dochádza k vyšetreniu pacienta, čo je povedzme si na rovinu, citlivá záležitosť. Zavedeniu kamerového systému v ambulancii alebo čakárni sa budeme venovať v dnešnom podcaste. Povieme si, ako ho zaviesť, čoho sa vyvarovať a tiež či môže napríklad lekár poskytnúť záznam polícii alebo ho využiť na marketingové účely. Pohodlne sa usaďte a vypočujte si právne rady od Mgr. Kataríny Uhrinovej z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.  "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 15. aprílu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
4/15/202413 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Založiť novú alebo kúpiť už fungujúcu ambulanciu? Povieme si ako na to.

Lekár, ktorý chce pracovať v ambulancii sa môže rozhodnúť, či si založí novú alebo ju kúpi od lekára, ktorý ide napríklad do dôchodku. Môže vystupovať ako fyzická osoba – podnikateľ alebo si založiť spoločnosť s ručením obmedzeným. Založenie novej ambulancie, ale i kúpa fungujúcej so sebou prináša viaceré povinnosti. V podcaste, ktorý ste sa rozhodli si vypočuť si celý proces prejdeme krok za krokom. Veríme, že po jeho vypočutí budete pripravení založiť si novú ambulanciu alebo budete vedieť na čo si dať pozor pri jej kúpe. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 8. aprílu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
4/8/202417 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Legislatívny marcový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

V marcovom legislatívnom sumári si povieme o správnej lekárenskej praxi, personálnom obsadení lekární, príprave liekov, ako aj o postavení lekární ako výrobcov obalov. Lekárom je venovaná téma vzniku a zániku právnych vzťahov pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Dozviete sa, kedy ako lekár nemusíte uzatvoriť s pacientom dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Budeme sa venovať i tomu, čo robiť, ak už k uzatvoreniu dohody došlo, pacient je však arogantný alebo agresívny a lekár chce zmluvu s ním ukončiť. Legislatívnym podcastom vás prevediem s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a prajem vám pohodové počúvanie. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 1. aprílu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
4/1/202416 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Má byť kópia zdravotnej dokumentácie poskytnutá pacientovi zadarmo?

Pacient má právo získať kópiu svojej zdravotnej dokumentácie. Požiada lekára vyhotovenie kópie a ten mu ju poskytne. Zvyčajne za ňu zaplatí, zvlášť, ak je pomerne obsiahla a lekár s jej vyhotovením mal viac práce i náklady. Súdny dvor Európskej únie, na ktorého sa obrátil pacient z Nemecka rozhodol veľmi zaujímavo. To rozhodnutie sa týka poskytnutia prvej kópie zdravotnej dokumentácie pacienta. Tá má takpovediac inú pozíciu, ako ďalšie kópie. Viac sa o tomto prípade, ako i závere súdu dozviete v dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež. Volám sa Maroš Černý a budem sa rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajem vám pohodové počúvanie. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 25. marcu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
3/24/202420 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Doplnkové ordinačné hodiny – poskytovanie zdravotnej starostlivosti uhrádzanej pacientom

Zdravotná starostlivosť sa primárne poskytuje v počas riadnych ordinačných hodín schválených vyšším územným celkom. Lekár však môže ordinovať aj mimo nich, a vtedy hovoríme o doplnkových ordinačných hodinách. Pacient si za ošetrenie počas doplnkových ordinačných hodín platí sám. V súvislosti s doplnkovými ordinačnými hodinami vyvstávajú viaceré otázky a práve na nich budeme hľadať  odpovede v dnešnom podcaste. Okrem iného sa dozviete, aký je maximálny limit úhrady za návštevu pacienta počas doplnkových ordinačných hodín. Povieme si tiež o tom, ako sa dá počas nich objednať na vyšetrenie a čo v prípade, ak ich lekár nebude dodržiavať. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajem vám ničím nerušené počúvanie.
3/18/202415 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

So zdravotnou poisťovňou sa oplatí bojovať

Zdravotné poisťovne majú zo zákona oprávnenie kontrolovať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorým ju uhrádzajú. Pre poskytovateľov to nie je nič príjemné a často majú obavy, ako kontrola dopadne. Podľa advokáta však nie je dôvod na obavu a je na mieste argumentácia zo strany poskytovateľa, ak s niečím nesúhlasí. V dnešnom podcaste si povieme o prípade, kedy poskytovateľ uspel na súde so zdravotnou poisťovňou, ktorá od neho požadovala vrátenie viac ako 200.000 eur. Mojim dnešným hosťom je advokát JUDr. Tomáš Husovský z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS, s ktorým sa budem o tomto prípade rozprávať a pridáme i rady pre vás – poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Volám sa Maroš Černý a prajem vám pohodové počúvanie.
3/11/202417 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Legislatívny februárový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Poskytovanie domácej zdravotnej starostlivosti bude jednou z tém februárového legislatívneho sumára. Povieme vám, kedy je možné ju poskytovať, ako je hradená a čo všetko je potrebné zohľadniť pri jej poskytovaní. S Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa budeme sa rozprávať aj o tom, že pediatri môžu poskytovať zdravotnú starostlivosť dorastu, len, ak na to majú certifikovanú pracovnú činnosť. Povenujeme sa i informovanému súhlasu a dozviete sa, čo robiť, ak pacient nie je spôsobilý ho udeliť. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 3. marcu 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
3/3/202415 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Dokázanie príčinnej súvislosti pri poškodení zdravia pacienta je stále nejasné a zložité.

V prípade, že dôjde k poškodeniu zdravia pacienta alebo dokonca jeho úmrtiu, do popredia sa dostáva otázka dokázania príčinnej súvislosti. Podľa advokáta je to však stále nejasné a zložité. Neznamená to automaticky, že ak by lekár urobil nejaký zdravotnícky výkon, predišiel by komplikáciám. O dokazovaní príčinnej súvislosti pri poškodení zdravia pacienta budeme hovoriť v dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež. Povieme si o prípade, pri ktorom došlo k úmrtiu pacientky. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou skonštatoval, že zdravotná starostlivosť jej nebola poskytnutá adekvátne. Volám sa Maroš Černý a spolu s mojim hosťom JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS vás vítam pri počúvaní. "Podcast vychádza z právneho stavu účinného k 26. februáru 2024. V prípade, ak dôjde v budúcnosti k zmene predpisov, jeho závery nemusia byť správne. Radi vám vašu otázku zodpovieme aj prostredníctvom našej služby Právnik na telefóne."
2/26/202423 minutes
Episode Artwork

Je možné poskytovať zdravotnú starostlivosti v domácom prostredí pacienta?

Existujú situácie, kedy je potrebné poskytnúť zdravotnú starostlivosť pacientovi v jeho domácom prostredí. Či už ide o seniorov, ale i malé deti, pri ktorých sú lekári ochotní prísť k nim. Aj keď sa vo všeobecnosti poskytovanie zdravotnej starostlivosti realizuje v zdravotníckom zariadení, je to možné aj v domácom prostredí. Avšak, za určitých podmienok. Práve o nich si povieme v dnešnom vydaní podcastu. Dozviete sa, kedy je možné poskytovať domácu starostlivosť, ako je to s ordinačnými hodinami a platbou za ňu. Moje meno je Maroš Černý a rozprávať sa budem s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vítam vás pri počúvaní.
2/18/202421 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Pediatri pozor, pacientov po 18. roku môžete ošetrovať, len ak máte CPČ „dorastové lekárstvo“

Pediatri bežne pacientov ošetrovali aj po tom, ako sa stali dospelými, konkrétne do 26. rokov ich života. V zákone o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej z verejného zdravotného poistenia bola totiž zmienka, že preventívne prehliadky môžu do 28. rokov vykonávať aj pediatri. Poisťovne nad tým, že ich ošetrovali aj bez toho, aby mali certifikát na dorastové lekárstvo, takpovediac privierali oči. V rámci špecializácie ich totiž mali kompetenciu ošetrovať len do 18. roku a 364. dňa ich života. Od začiatku tohto roka však platí v zákone upresnenie, že preventívne prehliadky môžu pediatri vykonávať u osôb  do 26. rokov, avšak len so spomenutým certifikátom. Podľa našich informácií, zdravotné poisťovne prestali lekárom preplácať výkony, ak nemajú certifikát. Pediatri sa tak musia rozhodnúť, či budú mať odborného zástupcu, pôjdu študovať alebo sa s mladými pacientmi rozlúčia. Vypočujte si podcast, v ktorom si rozoberieme tento problém a poradíme vám, aké máte možnosti. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vítam vás pri počúvaní.
2/12/202417 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Legislatívny januárový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Opakovanie je matka múdrosti, a preto sme si povedali, že v prvom tohtoročnom legislatívnom sumári si pripomenieme niektoré povinnosti, ktoré sa týkajú lekárov a lekárnikov. Veľmi malé percento poskytovateľov zdravotnej starostlivosti využíva doplnkové ordinačné hodiny. Povieme si o nich viac a poradíme vám, aké podmienky musia byť pre ich zavedenie splnené. Budeme sa venovať i nežiadúcim účinkom liekov a ich nahlasovaniu. Na záver si povieme o povinnosti nahlasovania spotreby omamných a psychotropných látok zo strany lekární. Volám sa Maroš Černý a mojou hostkou je Mgr. Lenka Kavarniková z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
2/4/20249 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Nevyliečiteľne chorá pacientka a jej právo na eutanáziu. Áno alebo nie?

Právo na súkromný život, sebaurčenie a právo rozhodovať o svojom tele a čo sa s ním stane boli otázky, ktoré trápili 43-ročnú ženu z Anglicka. Nakoľko trpela degeneratívnou a nevyliečiteľnou chorobou, rozhodla sa pre asistovanú samovraždu a mala za to, že má na to právo. Prokuratúra však odmietla udeliť jej manželovi trestnoprávnu imunitu za pomoc pri samovražde. Považovala to za porušenie jej základných práv chránených Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Snemovňa lordov, na ktorú sa žena obrátila potvrdila rozhodnutie divízneho súdu a rozhodnutie zamietla. Prípad sa dostal pred Európsky súd pre ľudské práva. O tom tomto prípade sa budem v dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež rozprávať s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
1/29/202419 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Kto zodpovedá za porušenie preskripčného alebo indikačného obmedzenia pri delegovanom predpisovaní?

Zúžiť rozsah pacientov, ktorým sa liek uhradí z verejného zdravotného poistenia, teda šetriť je cieľom indikačného alebo preskripčného obmedzenia. Mnohé lieky je totiž možné uhradiť len vtedy, ak sa naplnia indikačné a preskripčné obmedzenia. To však neznamená, že liek, ktorý bol predpísaný nad ich rámec, by bol predpísaný z medicínskeho hľadiska nesprávne. Ak však lekár predpíše liek v rozpore, tak poruší zákon o liekoch a po kontrole zo zdravotnej poisťovne bude musieť uhradiť cenu lieku aj zmluvnú pokutu. Čo v prípade ak ide o delegovaný predpis? Na koho pleciach je zodpovednosť? Všeobecného lekára alebo lekára-špecialistu? Odpovede na tieto otázky a nielen to sa dozviete v dnešnom podcaste z dielne advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Mojim dnešným hosťom je advokát JUDr. Ivan Humeník, PhD.. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
1/21/202414 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Od 1. januára 2024 už aj špecialisti posielajú svojich pacientov na PN-ky

Elektronická dočasná pracovná neschopnosť alebo ePN sa týka okrem všeobecných lekárov už i špecialistov. Od 1. januára 2024 majú povinnosť vytvárať elektronický záznam v elektronickej zdravotnej knižke pacienta. Týka sa to napríklad i zubných alebo očných lekárov. Pre lekárov – špecialistov je to novinka a preto je pochopiteľné, že majú množstvo otázok. Čo ak pacientovi ePN nevystavia a pošlú ho za jeho obvodným lekárom? Majú sa s kým poradiť pri jej vypisovaní? V podcaste, pri ktorom vás vítam, vám spolu s advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS, odpovieme na tieto i ďalšie otázky. Volám sa Maroš Černý a prajem vám pohodové počúvanie.   Sociálna poisťovňa – ePN Lekár - https://www.socpoist.sk/socialne-poistenie/nemocenske-poistenie/epn-elektronicka-praceneschopnost/epn-lekar#zkladn-informcia   Webinár - Veľký sprievodca vystavovaním ePN pre špecialistov a všeobecných lekárov - https://www.youtube.com/watch?v=Ud-4VQC1llw&ab_channel=mediPR%C3%81VNIK   Webinár - Zoznámte sa s e-PN! Prezradíme vám aj to, čo ste si medzi riadkami zákona nevšimli - https://www.youtube.com/watch?v=oaBr_sEeFJk&ab_channel=mediPR%C3%81VNIK
1/14/202416 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Legislatívny decembrový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

O najdôležitejších zmenách uplynulého roka, ktoré sa týkajú lekárov a lekárnikov sa budeme rozprávať v decembrovom legislatívnom sumári. Dozviete sa o nových podmienkach rezidentského štúdia, potvrdzovaní dočasnej pracovnej neschopnosti, ako aj o delegovanom predpisovanieí. Lekárnikov bude určite zaujímať internetový výdaj liekov prostredníctvom mobilnej aplikácie a tiež očkovanie v lekárňach. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
1/8/202412 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Pohodový vianočný podcast s cennými radami

Rok 2023 bol zaujímavý v každom smere. Okrem iného priniesol i viaceré legislatívne zmeny týkajúce sa lekárov a lekárnikov. O nich sa však v dnešnom podcaste rozprávať nebudeme. Keďže sme v období Vianoc, kedy sú všetci k sebe milší, alebo by minimálne mali byť, povieme si o komunikácii lekára s pacientom. Od advokáta JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa dozviete ako správne komunikovať a ako predísť konfliktom.  Rovnako vám povieme o diári, ktorý vám pripomenie každú dôležitú povinnosť v roku 2024. Pohodlne sa usaďte a vychutnajte si vianočné vydanie podcastu. Volám sa Maroš Černý a budem vás ním sprevádzať.
12/25/202322 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Očkovanie mimo ambulancie. Kedy, proti čomu a za akých podmienok?

Do zákona o liekoch sa dostala zmena, ktorá sa týka očkovania v lekárňach. Dotkne sa to lekární a lekárnikov. Ambulancií iba okrajovo a to tak, že bude menej záujemcov o očkovanie. Pacienti sa totiž budú môcť rozhodnúť, kde sa dajú zaočkovať. V dnešnom podcaste si povieme o tom, čo sa v rámci legislatívneho procesu prijalo a aké povinnosti budú mať lekárne. Rozprávať sa budem s advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
12/18/202314 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Je pacient pánom nielen svojho osudu, ale aj svojho lekára?

S tým, že pacient potrebuje od lekára „len“ niečo predpísať, alebo aby ho odporučil na konkrétne vyšetrenie sa určite stretol každý lekár. Prípadne príde pacient s tým, že potrebuje len odobriť svoje presvedčenie, čo je pre jeho liečbu najlepšie. Žiaden lekár si nechce naštrbiť vzťah s pacientom a preto si kladie otázky: „Vyhovieť alebo nevyhovieť?“ a Čo ak mu nevyhoviem? Veď ho mám liečiť správne, tak, ako uznám ja, ako lekár.“ O tejto téme si povieme viac v dnešnom podcaste. Pozrieme sa aj na to, že čo s informovaným súhlasom a jeho rešpektovaním zo strany lekára. Pohodlne sa usaďte a vypočujte si medicínsko-právne rady od advokáta JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
12/11/202319 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Legislatívny novembrový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka sa týka lekárov i lekárnikov. Podľa zákona o poskytovateľoch sú povinní ho používať. Toto je jedna z tém legislatívneho sumára za november. Povieme si ako veľmi je dôležitý pre prácu lekárov a lekárnikov, na čo slúži a čo ak ho nepoužívajú. Poskytnúť alebo neposkytnúť zdravotnú dokumentáciu? Túto otázku si občas kladú lekári, ak sa na nich s takou požiadavkou obráti znalec. Aj o tom si dnes povieme a záver podcastu bude patriť internému systému hodnotenia bezpečnosti pacienta. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
12/4/202314 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Uspieť v súdnom spore so zdravotnou poisťovňou? Áno, stalo sa to.

Zdravotná poisťovňa sa môže kedykoľvek rozhodnúť a skontrolovať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti alebo lekáreň. Kontroluje hospodárnosť vynakladania finančných prostriedkov. O tom, že jej zamestnanci prídu na kontrolu môže ambulanciu alebo lekáreň upovedomiť. Čo však, ak v tom čase nebude pri kontrole prítomná kompetentná osoba? Práve o tom je dnešný podcast zo série Dvakrát meraj a raz rež. Dozviete sa, ako dopadla kontrola v lekárni a prečo prípad skončil na súde. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám pohodové počúvanie.
11/27/202317 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Môže si pacient nahrávať lekára pri vyšetrení?

Mobilné telefóny umožňujú ľuďom čokoľvek si fotiť, nahrať v zvukovej podobe alebo natočiť video. Na rodinnej oslave alebo doma v rodine sa nad tým nikto nepozastavuje. Čo ak sa rozhodne pacient nahrať lekára, ktorý ho ošetruje? Pre lekára to môže byť nepríjemná situácia a hneď si položí otázku, či pacient na to potrebuje jeho súhlas. V podcaste, ktorý sme si pre vás pripravili si povieme o tom, ako by mal postupovať lekár. Čo má robiť v prípade, že s vyhotovením záznamu nesúhlasí a napriek tomu to pacient robí. Dozviete sa, či môže lekár odmietnuť za takých okolností poskytnúť zdravotnú starostlivosť a tiež, či je možné, aby si lekár nahral pacienta. Volám sa Maroš Černý a o tejto téme sa budem rozprávať s Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
11/20/202313 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Kontrola zo zdravotnej poisťovne. Nič príjemné, ale zvládnuteľné bez ujmy.

Milí priatelia, pripravili sme si pre vás 200. medicínsko-právny podcast . Znie to priam neuveriteľne, ale máme za sebou, a to vďaka vám viac ako 60.000 tisíc vypočutí jednotlivých epizód. Už tri roky ich pripravujeme v rámci projektu mediPRÁVNIK.sk pre vás, lekárov a lekárnikov. Dnešný diel je venovaný kontrole zo zdravotnej poisťovne. Tá sa môže kedykoľvek rozhodnúť, že skontroluje ambulanciu, lekáreň alebo nemocnicu, ktorým uhrádza plnenia a má s nimi teda zmluvu. Dokonca sa nemusí ani ohlásiť a môže kontrolu vykonať na diaľku alebo fyzicky. Kontrolovaní nie vždy vedia, čo môže zdravotná poisťovňa kontrolovať, ako majú postupovať pri záverečnom protokole a či má význam podať námietky. O tom sa budeme rozprávať v dnešnom podcaste a prevedieme vás celou kontrolou od jej začiatku až po koniec. Dáme vám tipy, na čo si máte dať pozor a čo robiť, ak od vás zdravotná poisťovňa požaduje vrátenie plnenia. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
11/13/202323 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Legislatívny októbrový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Zdravotné poisťovne môžu podľa zákona kontrolovať poskytovateľov zdravotnej a lekárenskej starostlivosti, ktorým uhrádzajú zdravotnú starostlivosť. Kontrolu je možné vykonať na mieste, ako aj na diaľku. V dnešnom legislatívnom sumári sa dozviete, kto ju môže vykonávať, aké má oprávnenia a tiež ako sa ambulancia alebo lekáreň dostane k výsledku kontroly. Povieme si aj o whistleblowing-u, čiže systéme zameranom na oznamovanie protispoločenskej činnosti. Určite si spomínate na informáciu o tom, že lekári môžu na zriadenie ambulancie pre dospelých alebo deti a dorast získať finančný príspevok. Pozrieme sa na to, ako to aktuálne vyzerá s výzvami na poskytnutie finančného príspevku. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
11/6/202319 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Resuscitovať alebo neresuscitovať? To je otázka.

Lekári sa vo svojej praxi stretávajú s otázkou, ako postupovať pri polymorbídnych pacientoch  vo vyššom veku alebo pacientoch v terminálnom štádiu ochorenia. V prípade, že je potrebná resuscitácia, majú ju vykonať alebo by mal človek prirodzene zomrieť? V dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež si povieme o prípade pacientky s onkologickým ochorením, ktorú lekári neresuscitovali a následne zomrela. Príbuzní sa preto obrátili na súd. Kým, okresný súd im dal za pravdu, krajský, najvyšší a ústavný súd dospeli k inému záveru. V podcaste sa dozviete, aké boli ich argumenty, ako aj argumenty sťažovateľov. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajeme vám ničím nerušené počúvanie.
10/30/202325 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Vydávanie liekov obsahujúcich omamné a psychotropné látky inej osobe, môže znamenať problém

Ak lieky obsahujúce omamné a psychotropné látky vyberá za pacienta, ktorému boli predpísané niekto iný, lekárnik by mal spozornieť. Zvlášť, ak sa to deje opakovane alebo ide o podozrenie z nadmerného užívania. Kedy a komu má lekárnik oznámiť, ak má podozrenie na zneužívanie liekov? Kedy ide o trestný čin? Načo je potrebné si dávať pozor a čo so zachovaním povinnej mlčanlivosti? Spozorneli ste pri týchto otázkach? Budeme sa o nich rozprávať v dnešnom podcaste s Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
10/23/20239 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Nemáte vlastnú webstránku ambulancie? Žiaden problém, pomôžeme vám!

Ambulancie sú povinné zverejňovať na dostupnom mieste, a to vrátane online priestoru, informácie o možnostiach ošetrenia, dostupnosti, kvalite, či cenách zdravotných výkonov. Podľa zákona o poskytovateľoch ambulancie webstránku majú mať. Ak ju nemáte, máme pre vás riešenie. Najprv si však povieme o tom, ako je to so zverejňovaním jednotlivých informácií priamo v ambulancii a na jej webstránke. Volám sa Maroš Černý a o tejto téme sa budem rozprávať s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
10/16/202316 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Môže špecialista odmietnuť pacienta mimo svojho rajónu?

Koho si vyberie pacient ako svojho poskytovateľa je jeho voľba. Má na to právo. Netreba však zabúdať na to, že aj poskytovateľ má svoje práva. Čo ak ho nechce prijať? Aké sú dôvody, respektíve jeho možnosti na odmietnutie uzatvorenia dohody s pacientom? Aby ste predišli rôznym treniciam medzi pacientom, ktorý chce, aby ste boli jeho lekárom alebo jednoducho sa rozchádzate so svojim súčasným, je dobré byť takpovediac právne podkutý. Vypočujte si nový podcast z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Od advokáta JUDr. Ivana Humeníka, PhD. sa dozviete aj to, ako je to s obvodným lekárom a lekárom špecialistom pri odmietnutí alebo rozchádzaní sa s pacientom. Volám sa Maroš Černý a prajem vám pohodové počúvanie. Dokumenty: Odstúpenie od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti z dôvodu narušenia vzťahu medzi lekárom a pacientom/zákonným zástupcom - Odstúpenie od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti z dôvodu prekročenia únosného pracovného zaťaženia
10/9/202320 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Legislatívny septembrový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Zvýšenie miezd zdravotníckych pracovníkov a zarátavanie odpracovaných rokov do praxe bude jednou z tém legislatívneho augustového sumára. Dozviete sa aj to, z akých zariadení sa môže zdravotníkom ešte započítať prax. Rovnako sa dotkneme legislatívnych zmien, ktoré sa týkajú pediatrov. Lekárnici by mali spozornieť pri téme týkajúcej sa problematiky nadmerného predpisovania liekov s obsahom omamných a psychotropných látok a ich výdaja v lekárňach. Poradíme vám, ako máte v takom prípade postupovať. O jednotlivých legislatívnych zmenách sa budem rozprávať s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a prajem vám pohodové počúvanie.
10/2/202314 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Ak pacient žiada o sprístupnenie údajov o svojom zdravotnom stave, musí ich dostať.

V prípade, že pacient požaduje informácie o svojom zdravotnom stave, je povinnosťou orgánov verejnej správy, ktoré nimi disponujú mu ich sprístupniť. V dnešnom podcaste v rámci série Dvakrát meraj a raz rež si povieme o prípade, kedy pacientka, ktorá sa s podnetom obrátila na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v rámci slobodného prístupu k informáciám požadovala sprístupnenie stanoviska dohliadaného subjektu,v tomto prípade istej nemocnice, ďalej vyjadrenie všeobecnej lekárky, ako aj osoby prizvanej na výkon dohľadu – konzultanta v odbore kardiológia. Aj keď sme načrtli, ako to dopadlo, vypočujte si podcast, v ktorom sa dozviete, ako súdy zdôvodnili svoje rozhodnutie. Moje meno je Maroš Černý a rozprávať sa budem s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajem vám pohodové počúvanie.
9/25/202319 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Lekári, ak nepredpíšete pacientovi lieky a pošlete ho za obvodným lekárom, hrozí vám pokuta!

Ste špecialista a chceli by ste poslať pacienta po vyšetrení za jeho obvodným lekárom, aby mu predpísal lieky? Nerobte to! Hrozí vám totiž pokuta až do výšky 35.000 eur. Od 1. augusta 2023 sa totiž zmenili pravidlá delegovaného predpisovania. Zhrnuté a podčiarknuté, lekár, ktorý pacienta ošetrí, je povinný mu napísať lieky, ktoré uznal, že potrebuje. Vyvstáva však tiež otázka, ako je to s odporúčaním špecialistu pre všeobecného lekára? Povieme si aj o opakovanom recepte alebo REPETATUR-e. Vypočujte si podcast plný noviniek a cenných rád z dielne advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Moje meno je Maroš Černý a rozprávať sa budem s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. Prajem vám pohodové počúvanie.
9/18/202316 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Prevádzkovanie vlastnej ambulancie, čo všetko musíte splniť?

Ak chcete prevádzkovať vlastnú ambulanciu musíte okrem získania potrebnej odbornej kvalifikácie mať i povolenie na jej prevádzkovanie. V dnešnom podcaste si povieme čo všetko musíte splniť, aby ste mohli fungovať ako ambulantný lekár. Dotkneme sa i toho, že čo v prípade, ak ste ambulanciu od niekoho kúpili  a ako je to so stavebným odčlenením priestorov čakárne ambulancie. Rozprávať sa budem s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
9/11/202310 minutes
Episode Artwork

Legislatívny augustový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Očkovať bude možné po novom i v lekárňach. Pôjde výlučne o očkovanie proti chrípke, len u dospelých osôb a na písomné odporúčanie predpisujúceho lekára. Odkedy sa bude realizovať a aké povinnosti môžu lekárne, ktoré sa ho rozhodnú vykonávať očakávať sa dozviete v augustovom legislatívnom sumári. Pripravili sme si pre vás i informácie o ďalších legislatívnych zmenách. Povieme si o vydávaní liekov cez mobilnú aplikáciu, či o predpisovaní indikovaných liekov lekárom. Viac sa dozviete od JUDr. Tomáša Husovského z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
9/4/202313 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Pacient nemá právo zužovať rozsah údajov zapisovaných do pacientskeho sumára

Pacientsky sumár obsahuje základné údaje o zdravotnom stave pacienta v rozsahu, ktorý definuje zákon o národnom zdravotníckom informačnom systéme. Pacient tento rozsah podľa zákona nemá právo nijakým spôsobom zúžiť. Do pacientskeho sumára lekár zapisuje údaje len lekár, nie sestra. Jediné právo, ktoré pacient vo vzťahu k rozsahu pacientskeho sumára má je, že môže dať súhlas zdravotníckemu pracovníkovi na prístup k údajom z elektronickej zdravotnej knižky vo väčšom rozsahu, než stanovuje zákon. Čo v prípade, ak pacient nesúhlasí s tým, čo je v sumári zapísané? Odpoveď na túto otázku sa dozviete v dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež. Povieme si o prípade, kedy sa pacient obrátil v tejto veci na súd a požadoval výmaz, úpravu a doplnenie údajov v pacientskom sumári. Volám sa Maroš Černý a mojou hosťkou je dnes Mgr. Lenka Kavarniková z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajem vám pohodové počúvanie.
8/28/202322 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Môže lekár poskytovať zdravotnú starostlivosť po skončení ordinačných hodín?

Lekárovi, ktorý sa zdržal v práci môže po skončení ordinačných hodín na dvere ambulancie zaklopať pacient. Nie je to nič výnimočné a mnohí lekári takéto situácie poznajú zo svojej praxe. Čo s tým? Môže pacientovi poskytnúť zdravotnú starostlivosť? Nebude problém s preplatením ošetrenia zo strany zdravotnej poisťovne, keďže ordinačné hodiny sú vymedzené presne? Poďte si vypočuť podcast o tejto téme. Od advokáta JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa dozviete, ako je to s poskytovaním zdravotnej starostlivosti mimo ordinačných hodín. Budeme sa rozprávať o doplnkových ordinačných hodinách a poskytovaní takzvanej domácej starostlivosti. Povieme si aj o tom, prečo je dôležité mať v ambulancii dobre pripravený cenník zdravotnej starostlivosti. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
8/21/202322 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Môže lekár vo svojej ambulancii predávať pacientom výživové doplnky? Áno, ale...

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti v rámci ordinačných hodín nemôže vykonávať podnikanie, ktoré nespadá pod poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Celkom prísny výrok, však? Týka sa to ale napríklad aj predaja výživových doplnkov alebo homeopatík? Lekárov, ktorí nás počúvajú, určite bude zaujímať, čo vlastne môžu predávať v ambulancii. Rovnako si povieme o tom, či je možné predávať v ambulancii potraviny a aké povolenia sú potrebné, a tiež, či je výživové doplnky možné považovať za potraviny. O tejto téme sa budem rozprávať s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
8/14/202314 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Pre zmenu zdravotnej poisťovne platia nové pravidlá

Do 30. septembra sa môže každý rozhodnúť, či zmení svoju zdravotnú poisťovňu. Zvážiac si rôzne výhody a plusy, ktoré mu, tá, ktorá zdravotná ponúka. Stávajú sa však i prípady, že sa človek o zmene dozvie náhodou, pričom zmenu nechcel. Prípadne ju zmeniť chcel, ale s odstupom času si to rozmyslí. Je možné vziať späť prihlášku? Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou každoročne rieši prípady prepoistenia poistencov, ktorí zistia, že sú klientmi inej zdravotnej poisťovne bez toho, aby to chceli. Novela zákona o zdravotnom poistení priniesla viaceré zmeny týkajúce sa prepoistenia. Pozývame vás vypočuť si podcast, v ktorom si ich podrobne rozoberieme. Mojou dnešnou hosťkou je Mgr. Katarína Uhrinová z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a prajem vám pohodové počúvanie.
8/7/202310 minutes
Episode Artwork

Legislatívny júlový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Najčastejšie nedostatky, ktoré zistil v minulom roku Štátny ústav pre kontrolu liečiv v rámci inšpekcií v lekárňach, budú jednou z tém legislatívneho júlového sumára. Povieme si aj o tom, že digitálne COVID preukazy Európskej únie nie sú od júla prístupné. Je však možné požiadať o vydanie dokladu na národnej úrovni. Od augusta sa mení delegované predpisovanie, a preto sa budeme venovať novým podmienkam. Dozviete sa napríklad, aké má povinnosti lekár pri predpisovaní liekov, zdravotníckych pomôcok alebo dietetických potravín, ktoré indikoval po vyšetrení. O jednotlivých legislatívnych zmenách sa budem rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
7/31/202310 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Nesprávne poskytnutá zdravotná starostlivosť a vedenie zdravotnej dokumentácie

Správne poskytnutie zdravotnej starostlivosti je pre poskytovateľa zdravotnej starostlivosti tým na čo má myslieť pri každom ošetrovaní pacienta. Ak to podcení, nielen že mu hrozí reputačné riziko, ale tiež pokuta od Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, prípadne i súdny spor. Rovnako to bolo i v prípade, ktorému sa budeme venovať v dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež. Budeme sa rozprávať o správnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ale i vedení zdravotnej dokumentácie. Z tej totiž musí vyplývať, či bola starostlivosť poskytnutá lege artis. Volám sa Maroš Černý a mojou hosťkou je dnes Mgr. Katarína Uhrinová z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
7/24/202314 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Útoky na lekárov pre výkon ich povolania, čo s tým?

Webstránka, o ktorej sa v uplynulých dňoch dozvedelo celé Slovensko obsahovala mená a fotografie lekárov, ktorí vykonávajú umelé prerušenia tehotenstva – interrupcie. Čo bolo cieľom autora alebo autorov sa môžeme len domnievať. Každopádne to bol útok na lekárov. Teraz to boli oni, časom to môže byť ktokoľvek iný. Dá sa voči tomu účinne brániť? Túto otázku si položí asi každý, koho sa to týka. Odpoveď sa dozviete v dnešnom podcaste od JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Budeme sa rozprávať o tom, či takéto očierňovanie a znevažovanie lekárov môže byť trestné. Volám sa Maroš Černý a prajem vám ničím nerušené počúvanie.
7/17/202314 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Konflikt lekára s pacientom. Ako tomu predísť?

Konflikt medzi lekárom a pacientom nemusí ostať iba vo verbálnej rovine v ambulancii. Môže mať ďalekosiahle následky. Okrem reputačného rizika i právne následky. Čo robiť, ak pacient od vás ako lekára požaduje ospravedlnenie pri pochybení, prípadne chce od vás rovno peniaze? Ako predchádzať konfliktom a čo s tým, keď už k tomu dôjde? Práve konflikty lekárov s pacientmi budú témou podcastu, ktorý sme si pre vás pripravili. Volám sa Maroš Černý a o tejto téme sa budem rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
7/10/202316 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Legislatívny júnový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Očkovanie v lekárňach môže byť ešte stále realitou a to i napriek tomu, že táto úprava bola v pripomienkovom konaní zo zákona vypustená. Ak poslanci návrh zákona, ktorý je v parlamente schvália, od 1. januára budúceho roka sa bude očkovať i v lekárňach. Čo to znamená pre lekárne? Aké podmienky budú musieť splniť? Na tieto i ďalšie otázky odpovieme v dnešnom legislatívnom sumári. Povieme si aj o povinnosti zverejnenia cenníka a o ochrane osobných údajov pacientov. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajem vám pohodové počúvanie.
7/3/20239 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Pozor, počas ordinačných hodín môže lekár poskytovať len zdravotnú starostlivosť. To vážne?

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti vyberajú od pacientov rôzne poplatky v súlade s cenníkom. Majú na to právo. Avšak nemôžu v rámci ordinačných hodín vykonávať podnikateľskú činnosť, ktorá nespadá pod poskytovanie zdravotnej starostlivosti. V dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež sa budem o tejto téme rozprávať s Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Na konkrétnom prípade si povieme o tom, v čom spočíval problém, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vybral od pacientky poplatky za dané výkony, ako argumentoval samotný poskytovateľ a čo na to súd. Moje meno je Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
6/26/202321 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Čím dôslednejšie vedenie zdravotnej dokumentácie, tým lepšia argumentácia.

Kontrola zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa týka najmä zdravotnej dokumentácie. Z toho môže zistiť, či bola pacientovi poskytnutá zdravotná starostlivosť lege artis. Ostatnými skutočnosťami, ako napríklad argumentáciou lekára alebo zdravotnej sestry sa úrad zaoberá len doplňujúco. Ak sa chcete dozvedieť, ako prebieha kontrola a prečo by sa lekári nemali spoliehať na to, že ak sa prípad dostane pred súd, tak si to obhája, vypočujte si dnešný podcast. Povieme vám aj o tom, že prečo je dôležité mať podpísané odmietnutie ošetrenia alebo nejakého výkonu zo strany pacienta a čo robiť, ak to odmieta podpísať. Túto tému aj s príkladom z praxe si rozoberieme s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a prajem vám pohodové počúvanie.
6/18/202318 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Dať, či nedať!? Ako je to s odovzdaním, poskytnutím údajov a sprístupnením zdravotnej dokumentácie?

Sprístupňovanie zdravotnej dokumentácie je téma, o ktorej je potrebné hovoriť možno častejšie. Stáva sa totiž, že pacienti takpovediac "skúšajú" lekárov, či im zdravotnú dokumentáciu vydajú, ak idú napríklad k špecialistovi alebo si chcú odfotiť výsledky rozboru krvi. Rovnako sa na nich obracajú so žiadosťou o zaslanie fotokópie zdravotnej dokumentácie a podobne. Dnes si však povieme i o prípade, kedy pacient, bývalý väzeň požaduje fotokópie správ z ošetrení od všeobecného lekára, ktorý ho ošetril v zdravotníckom zariadení ústavu na na výkon trestu odňatia slobody. Volám sa Maroš Černý a s JUDr. Katarínou Tomkovou, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa budeme rozprávať o tom, ako je to so sprístupňovaním papierovej a elektronickej zdravotnej dokumentácie. Rovnako vám poradíme, na čo si máte dať pri žiadosti o poskytnutie alebo sprístupnenie údajov zo zdravotnej dokumentácie od pacienta pozor. Prajeme vám pohodové počúvanie.
6/12/202318 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Legislatívny májový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Ukončenie núdzového stavu v oblasti verejného zdravia v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19, elektronický preukaz zdravotníckych pracovníkov a výkon pitvy, či predchádzanie duplicite vyšetrení u lekára. To sú témy, o ktorých budeme hovoriť v májovom legislatívnom sumári. Povieme si aj o mzdovom zvýhodnení za prácu v sobotu, nedeľu a nočnú prácu, ktoré platí od 1. júna 2023. Osobitne sa budeme venovať  spätnému skončeniu e-PN. Dozviete sa, ako je možné skončiť e-PN v zmysle zákona. Legislatívnymi zmenami vás prevediem s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
6/5/202312 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Milión sem – milión tam, čo znamená prípad „Editka“ pre výnimkovú liečbu?

O dieťati, ktorému bol podaný liek v hodnote dvoch miliónov eur už väčšina z vás určite počula. Aj keď by sa mohlo zdať, že všetko je v poriadku, ono to tak vlastne ani nie je. Kým okresný súd rozhodol o tom, že Všeobecná zdravotná poisťovňa musí liek bezodkladne zaplatiť, krajský súd rozhodnutie súdu prvého stupňa zrušil. Vyvstáva otázka, čo ďalej. Budú musieť rodičia za liek zaplatiť? Ako sa k tomu postaví poisťovňa? Vypočujte si podcast, v ktorom sa budeme rozprávať o spomenutom prípade a rovnako o výnimkovej liečbe. Volám sa Maroš Černý a diskutovať budem s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
5/29/202323 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Poučenie pacienta a podpísanie informovaného súhlasu netreba podceniť.

Poučenie pacienta a informovaný súhlas je téma o ktorej sa tak často hovorí v zdravotníckych i právnych kruhoch. Podcenenie poučenia pacienta a informovaného súhlasu sa môže poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti vypomstiť. S akýmkoľvek zdravotníckym výkonom sú totiž spojené rôzne riziká a pri súdnom procese sa potom ťažko argumentuje, ak pacient nebol dostatočne poučený o rizikách. V dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež sa budeme na základe prípadu, ktorý sa stal v jednej z nemocníc v Českej republike rozprávať o dôležitosti poučenia pacienta. Povieme si i tom, ako má vyzerať dobre spracovaný informovaný súhlas. Volám sa Maroš Černý a rozprávať sa budem s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
5/22/202326 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Firmy vyrábajúce webstránky si prídu na svoje, poskytovatelia musia mať vlastný web

Úrady, školy, blogeri i majitelia rôznych značiek majú vlastné webstránky. Chcú zaujať verejnosť a ak niečo predávajú, tak i získať nových zákazníkov. Čo však s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti? Musia, či nemusia mať vlastný web? Čo je isté, podľa zákona musia zverejňovať informácie o možnostiach ošetrenia, dostupnosti, kvalite a bezpečnosti i cenník. Kde to majú urobiť, ak nemajú vlastnú webstránku? Ak si kladiete tieto otázky aj vy, vypočujte si dnešný podcast. Volám sa Maroš Černý a o tejto téme sa budem rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Prajem vám ničím nerušené počúvanie.
5/15/202311 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Viete ako funguje vybavenie žiadosti o výnimku? Povieme vám, ako na to.

Nekategorizované alebo neregistrované lieky sa zväčša používajú na liečbu raritných ochorení alebo v prípade, že ide o finančne náročnú liečbu. Na to, aby zdravotná poisťovňa poskytla poistencovi príspevok na úhradu takého lieku alebo aby ho preplatila v prípade, že ho predpíše nezmluvný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, musia byť splnené viaceré podmienky. V dnešnom podcaste sa budem o tejto téme rozprávať s Mgr. Katarínou Uhrinovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Povieme si, kto môže žiadať o úhradu takého lieku, ako funguje proces posudzovania žiadosti, do akej výšky poskytuje zdravotná poisťovňa úhradu a či je možné sa voči jej rozhodnutiu brániť. Volám sa Maroš Černý a prajem vám pohodové počúvanie.
5/8/202311 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Legislatívny aprílový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Zmeny vo vedení zdravotnej dokumentácie, vznik osobitných elektronických preukazov pre lekárov vykonávajúcich pitvy a prehliadajúcich lekárov, či vytvorenie Národného farmaceutického registra. To je len časť navrhovaných zmien, ktoré sa dostali do Národnej rady SR. Povieme si o nich v aprílovom legislatívnom sumári. Osobitne sa budeme venovať pripravovanej zmene zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zdravotníckych pracovníkoch. Od Mgr. Lenky Kavarnikovej z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa dozviete, aké činnosti môžu študenti medicíny a ošetrovateľstva v postavení zdravotníckych pracovníkov aktuálne vykonávať a v čom spočíva navrhovaná zmena zákona, ktorá sa ich týka. Povieme si aj o tom, ako by sa mala zmeniť prax praktickej sestry – asistenta. Volám sa Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
5/2/202310 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Laparoskopická operácia má i takéto riziká. Toto ako zdôvodnenie pochybenia nestačí.

Klasická laparoskopická operácia, avšak komplikácie počas nej. Pacient, ktorého počas operácie zachraňovali, aby prežil, keďže mal perforovaný žalúdok a poranenú žilu a tepnu sa následne obrátil na súd v Českej republike. Ten rozhodol, že k poškodeniu zdravia pacienta došlo, avšak nemocnica za škodu na pacientovom zdraví nezodpovedá. Súd rozhodnutie odôvodnil tým, že škoda bola spôsobená okolnosťami, ktoré majú pôvod v povahe operačnej metódy, ktorá je sama o sebe riziková. Pacient to nevzdal a prípad sa dostal pred Krajský súd a následne Najvyšší súd Českej republiky, ktorý rozhodol inak. V dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež budeme hovoriť o tom, že jednoducho nie je možné sa takpovediac vyhovoriť na to, že laparoskopická operácia so sebou nesie takéto riziká. Aj keď sa prípad stal v Českej republike, je právny záver súdu uplatniteľný aj na Slovensku. Volám sa Maroš Černý a spomenutý prípad si rozoberieme s JUDr. Katarínou Tomkovou, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
4/23/202319 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Do partie pribudnú ďalšie osoby, ktorým sa sprístupňuje zdravotná dokumentácia

Do zdravotnej dokumentácie môžu nahliadať ďalšie osoby. Nie však náhodné, definuje ich zmena zákona o zdravotnej starostlivosti. Od 1. mája 2023 tak budú môcť po novom požiadať o sprístupnenie zdravotnej dokumentácie i verejný ochranca práv, komisár pre deti a prokurátor pri výkone dozoru. Jedného komisára už v zákone máme, aj o ňom si povieme v dnešnom podcaste. Rovnako vám poradíme, či musíte sprístupniť aj elektronickú zdravotnú knižku alebo len papierovú zdravotnú kartu. Pripravte sa na dávku rád od špecialistu na medicínske právo JUDr. Ivana Humeníka, PhD.  z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Moje meno je Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
4/17/202321 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Ochorel som po očkovaní! Čo s tým a ako to dokázať?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 so sebou prináša riziká, aj keď sú minimálne. Štát na seba vlani prevzal zodpovednosť za škodu, ktorá vznikne pacientom v dôsledku očkovania proti ochoreniu COVID-19. K tejto téme sa vraciame po určitom čase od vypuknutia pandémie a začatia samotného očkovania. Poškodenie zdravia sa totiž môže prejaviť i s odstupom času. Ako má postupovať lekár, ak príde do kontaktu s pacientom, u ktorého je dokázateľné poškodenie zdravia následkom očkovania a čo všetko je potrebné splniť si povieme v dnešnom podcaste. Volám sa Maroš Černý a budem diskutovať s advokátom JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Pohodlne sa usaďte sa vypočujte si rady od odborníka.
4/10/202312 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Legislatívny marcový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Elektronické potvrdenia o maródke ostávajú bez zmeny. Návrh na úpravy dostal stopku v parlamente. V marcovom legislatívnom sumári, ktorý sme si pre vás pripravili si povieme o aké úpravy išlo. Budeme sa venovať i digitálnym COVID preukazom s posilňujúcou dávkou, ktoré majú neobmedzenú platnosť. Rovnako si povieme o tom, že ministerstvo zjednodušuje podmienky pre uznanie vzdelania pediatrov z Ukrajiny. O legislatívnych zmenách v oblasti zdravotníctva sa budem rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Moje meno je Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
4/3/202315 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Dokáž, že si postupoval správne, keď nemáš zdravotnú dokumentáciu

V súdnom konaní platí stará zásada - ak tvrdíš, že máš na niečo nárok, tak to dokáž. Volá sa to dôkazné bremeno. V konaniach o náhrade škody na zdraví toto bremeno zaťažuje pacienta, ktorý musí dokázať, že poskytovateľ zodpovedá za škodu, ktorá na jeho zdraví vznikla. Nie je to jednoduché. Ak sa poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vyhovára, že sa mu stratila zdravotná dokumentácia alebo že ju „roztrhal pes“, nemôže sa spoliehať na to, že pacient nebude mať na základe čoho dokázať nesprávnosť poskytnutej zdravotnej starostlivosti. Vtedy sa môže dôkazné bremeno obrátiť a zrazu musí poskytovateľ dokázať, že postupoval správne. V dnešnom podcaste zo série Dvakrát meraj a raz rež budeme na príklade hovoriť o tom, ako je to s dokazovaním a zdravotnou dokumentáciou. Volám sa Maroš Černý a právny pohľad na vec vám priblíži JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
3/27/202327 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Za nedostatok zdravotníckeho personálu trestné stíhanie?

Nedostatok lekárov a zdravotných sestier v nemocnici alebo v ambulancii a riaditeľ nemocnice, či majiteľ ambulancie trestne stíhaný. Aj toto môže byť od 1. júla 2023 realitou, ak poslanci Národnej rady SR schvália návrh zmeny trestného zákona. Ten má po novom zahŕňať trestný čin ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Znie to bizarne, ale ak riaditeľ, respektíve štatutár alebo člen štatutárneho orgánu nezabezpečí viac ako tri mesiace dostatok personálu môže dostať tri roky basy. Ak ohrozí niečí život alebo ak spácha trestný čin na chránenej osobe, môže dostať až desať rokov basy. V prípade, že zomrú viacerí ľudia, môže mu byť vymeraný trest odňatia slobody až na 15 rokov. Aký názor má na navrhovanú zmenu advokát JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa dozviete v podcaste.
3/20/202321 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Byť, či nebyť zmluvným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti?

Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti sa môže rozhodnúť, či chce alebo nechce mať zmluvu so zdravotnou poisťovňou. Zmluvný aj nezmluvný poskytovateľ môže vyberať od pacientov rôzne poplatky. Avšak za určitých podmienok. Práve o nich si povieme v dnešnom podcaste. Budeme sa venovať aj tomu, prečo je dôležité nezanedbať pro pacientske komunikovanie toho, že nie ste zmluvným poskytovateľom a ako je to s neodkladnou zdravotnou starostlivosťou. Podrobne sa na tému zmluvných a nezmluvných poskytovateľov pozrieme s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Volám sa Maroš Černý a prajeme vám pohodové počúvanie.
3/13/202322 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Legislatívny februárový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Spoločnosť s ručením obmedzeným je po novom možné založiť zjednodušeným spôsobom. O tom, aké dokumenty sú k tomu potrebné, aké podmienky platia a či môže byť takýmto spôsobom založená i spoločnosť, ktorá prevádzkuje ambulanciu alebo lekáreň, si povieme vo februárovom legislatívnom sumári. S Mgr. Lenkou Kavarnikovou z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa budeme rozprávať aj o zavedení obmedzovacích prostriedkov ako bezpečnostných opatrení pri poskytovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti, predpisovaní liekov zdravotnou sestrou a generálnom pardone Sociálnej poisťovne v prípade existencie dlhu na poistnom. Moje meno je Maroš Černý a vítam vás pri počúvaní.
3/6/202314 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Je plastická operácia zmluvou o dielo?

Pacient, ktorý v Českej republike podstúpil viaceré plastické operácie nebol spokojný s tým, ako boli vykonané. Obrátil sa preto na súd. Argumentoval tým, že mu ostali jazvy, ako aj ďalšie zmeny. Požadoval vrátenie peňazí, ktoré zaplatil za plastické operácie. Prvostupňový i druhostupňový súd mu však nedali za pravdu a zhodli sa na tom, že zmluvu o vykonaní operácie pacient nevypovedal. Rovnako mu súdy neuznali nároky, ktoré požadoval, keďže nebolo zistené protiprávne konanie žalovanej kliniky, ktorým by bolo poškodené zdravie pacienta. O tomto prípade sa budeme v dnešnom podcaste v rubrike Dvakrát meraj a raz rež rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
2/27/202317 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Povinnosť vystavovať e-PN už klope špecialistom na dvere

Tlačivá na potvrdenie dočasnej práceneschopnosti a množstvo chorých pacientov v čakárni. Ošetrovať pacientov alebo robiť celé dni administratívu? To je dilema väčšiny lekárov, ktorí volali po tom, aby boli odbremenení od zbytočnej administratívy a vypisovania tlačív. Napokon, bol ich hlas vypočutý a bola zavedená e-PN. Od 1. júna 2022 lekári ešte môžu používať aj pôvodný postup uznávania práceneschopnosti vyplnením známeho päťdielneho papierového potvrdenia. Výhodou zavedenia elektronickej PN je to, že lekár už nemusí vystaviť papierové potvrdenie a cesta pacienta tak vedie rovno domov, aby sa liečil. Nateraz je vystavovanie e-PN dobrovoľné, avšak od prvého júna bude povinné. Preto sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať o tom, či si lekári na túto zmenu zvykli. Povieme si napríklad aj to, ako je to s vystavením elektronickej PN lekárom špecialistom a rovnako o ďalších zaujímavostiach. Volám sa Maroš Černý a budem sa rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
2/20/202315 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Hovorím ti, že sestra môže stále predpisovať lieky. Neveríš?

Mimoriadna  situácia, ktorá bola vyhlásená v súvislosti s ochorením COVID-19 stále trvá. Priniesla možnosť predpisovania liekov zdravotnou sestrou. Takzvaný pandemický predpis poznajú lekári z praxe. Vyvstáva však otázka, ako je to so zodpovednosťou pri predpisovaní liekov. Má ju lekár alebo sestra? Čo ak zdravotná sestra nerozumie tomu, čo predpisuje a jednoducho má povolenie od lekára? Aj o tomto riziku budeme hovoriť v dnešnom podcaste. Dozviete sa aj, ako je to s indikačnými alebo preskripčnými obmedzeniami pri pandemickom predpise. Volám sa Maroš Černý a mojim spoludiskutujúcim je JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
2/13/202321 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Legislatívny januárový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Od 1. januára 2023 sa zmenil zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Zmena sa dotkla i rezidentov, ich zamestnávateľmi môžu byť len poskytovatelia ústavnej zdravotnej starostlivosti. Toto je jedna z tém, o ktorej sa budeme rozprávať v januárovom legislatívnom sumári, ktorý sme si pre vás pripravili. Od Mgr. Lenky Kavarnikovej z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa dozviete aj to, aké zmeny nastali vo výkone dohľadu zo strany Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Dotkneme sa aj novely zákona o liekoch a zmien, ktoré prinesie. V závere vám poradíme na aké povinnosti, by ste ako lekáreň alebo ambulancia v novom roku nemali zabudnúť.
2/6/202314 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Dvakrát meraj a raz rež: Ochrana života dieťaťa má prednosť pred právom na súkromie jeho rodičov

Rodičia pacienta s onkologickým ochorením, ktorý bol hospitalizovaný v jednej z českých nemocníc nesúhlasili s transfúziou. Súvisela s potrebnou chemoterapiou, ktorá bola nevyhnutná pre liečbu pacienta. Svoje rozhodnutie zdôvodnili náboženskými a zdravotnými dôvodmi. Argumentovali tým, že boli obmedzené ich rodičovské práva a nebolo rešpektované ich právo na súkromný a rodinný život. Prípad sa dostal pred okresný, krajský a následne i ústavný súd. Tento príbeh vám prinášame v novej rubrike Dvakrát meraj a raz rež, ktorá nahradila sériu podcastov s názvom Súd rozhodol takto. Aj naďalej vám budeme ponúkať príklady z praxe, ktoré vám môžu pomôcť vyhnúť sa problémom vo vašej práci. Spomenutému prípadu sa budeme venovať s advokátkou JUDr. Katarínou Tomkovou, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
1/30/202318 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Rýchla nalieváreň zmien od 1. januára 2023 výkonu dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou

V novele zákona o Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa rátalo s tým, že pacienti budú platiť úhradu za podanie podnetu. Ako to dopadlo sa dozviete v dnešnom podcaste. Po novom sa rozšíril okruh podmienok, za ktorých môže úrad podnet odmietnuť. Dozviete sa i to, že následný dohľad sa môže uskutočniť do dvoch rokov od skončenia prvého dohľadu, aj to len za určitých okolností. Rovnako sa ruší predbežný a záverečný protokol, je už iba jeden. Novinkou je i zmena a to, že poskytovatelia môžu úradu v rámci dohľadu zasielať kópiu zdravotnej dokumentácie. Obsah novely zákona vám priblíži JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
1/23/202322 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Rezidentské štúdium po druhé - čo ušlo našej pozornosti…

Ambulancie, ktoré mali rezidentov do konca minulého roka, ich môžu zamestnávať i naďalej. Nevzťahuje sa na nich novela zákona o poskytovateľoch, ktorá platí od 1. januára tohto roka. Stanovuje totiž, že zamestnávateľom rezidentov, môže byť len poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti. Tých, ktorí začali štúdium pred koncom minulého roka, podľa spomenutej novely nemôže zamestnávateľ zaviazať zotrvať v pracovnom pomere alebo uhradiť náklady spojené so štúdiom. Vypočujte si podcast, v ktorom sa dozviete viac o tejto téme. Legislatívne zmeny vám priblíži JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
1/16/202321 minutes
Episode Artwork

Rezidenti po novom len v nemocniciach. Stratia kontakt so súkromnou praxou?

Zamestnávateľom rezidenta môže byť podľa novely zákona o poskytovateľoch od 1. januára len poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti. Rezidentský program bol jednou z ciest, ako môžu starší lekári v ambulanciách nájsť za seba náhradu a sami si ich vychovať. V zákone o poskytovateľoch, ktorý bol zmenený v novembri minulého roka, nie sú prechodné ustanovenia. Pracovný pomer rezidentov preto naďalej trvá. Podľa advokáta to môže byť pre ambulancie, ktoré ich majú problém. Po novom tiež zamestnávateľ nemôže rezidenta zaväzovať, aby po ukončení rezidentského štúdia, ostal preňho pracovať. Rovnako od neho nemôže vyžadovať náklady, ktoré naňho zamestnávateľ vynaložil, ak preňho neostane pracovať. Túto tému si bližšie rozoberieme v dnešnom podcaste s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
1/9/202315 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Legislatívny sumár za rok 2022 - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

O zmenách v zákonoch, ktoré sa týkajú lekárov a lekárnikov sme hovorili počas celého uplynulého roka v jednotlivých podcastoch. Dnes vám ponúkame stručný výber a povieme o niektorých z nich, konkrétne napríklad o zmenách v delegovanom predpisovaní, sprísnení zákazu odporúčania lekárne, v ktorej si má pacient vybrať lieky, ako aj elektronickej práceneschopnosti. Pre lekárnikov sme vybrali okrem iných tému nulových doplatkov za lieky pre dôchodcov, zálohovania jednorazových obalov nápojov v praxi lekární, či povinnosti rezervácie lieku, ktorú majú lekárne od začiatku minulého roka. V druhej polovici podcastu vás spolu s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS prevedieme našou webstránkou www.medipravnik.sk, kde nájdete množstvo užitočných informácií pre prax.
1/2/202327 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Zmluvy so zdravotnými poisťovňami a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti

Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti poskytujú pacientom starostlivosť na základe zmlúv so zdravotnými poisťovňami. Nie všetci ich však majú uzavreté. Vtedy si pacient ošetrenie platí z vlastných peňazí alebo mu je poskytnutá iba neodkladná zdravotná starostlivosť. Neodkladnú zdravotnú starostlivosť si môže následne poskytovateľ dať preplatiť zdravotnou poisťovňou. O preplácaní starostlivosti, ako i uzatváraní zmlúv medzi zdravotnou poisťovňou a poskytovateľmi budeme hovoriť v dnešnom podcaste. Hosťom bude JUDr. Tomáš Husovský z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Priblíži vám aj prípady z praxe.
12/19/202211 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Očkovanie v lekárňach, čoskoro realitou?

Rezort zdravotníctva v rámci novely zákona o liekoch navrhuje, aby sa očkovalo nielen v ambulanciách, ale i v lekárňach. Pacienti by tak nemuseli navštevovať svojich obvodných lekárov, ale vakcína proti chrípke, hepatitíde alebo ochoreniu COVID-19, by im bola podaná priamo v lekárni. Táto zmena so sebou prinesie povinnosti pre lekárnikov. S Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať o tom, kto a za akých podmienok bude môcť vakcínu v lekárni podať a ako to bude so zápisom do zdravotnej dokumentácie. Povenujeme sa i ďalším otázkam súvisiacim s touto novinkou.
12/12/202216 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Legislatívny novembrový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

V Zákonníku práce došlo v novembri k viacerým legislatívnym zmenám. Týkajú sa napríklad povinnosti odpovede, skúšobnej doby, či zákazu obmedzovania výkonu práce po pracovnej dobe. Netýka sa to však zákazu konkurencie. Pozrieme sa tiež na formu poskytovania informácií zo strany zamestnávateľa zamestnancovi. V novembrovom legislatívnom sumári budeme hovoriť i o zákone o inšpekcii v sociálnych veciach. Tých, ktorí plánujú požiadať o poskytnutie finančného príspevku na zriadenie ambulancie, určite zaujme zmena jednej z podmienok. Pohodlne sa usaďte a vypočujte si prehľadný legislatívny sumár z dielne advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Jednotlivé zmeny v zákonoch vám priblíži JUDr. Ivan Humeník, PhD..
12/5/202222 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Súd rozhodol takto: Pri hodnotení správnosti poskytnutia zdravotnej starostlivosti je treba prihliadať aj na individuálny stav pacienta

Pri posudzovaní toho, či bola pacientovi poskytnutá zdravotná starostlivosť správne – „lege artis“ je potrebné zohľadňovať individuálny stav, nielen štandardné postupy. Vyplýva to z dnešného prípadu zo súdnej siene. Pacientka v jednej zo slovenských kliník absolvovala výmenu implantátov. Pre nespokojnosť s výkonom sa však obrátila na súd. Prípad sa dostal na Najvyšší súd. Ten uviedol, že zdravotná starostlivosť je poskytnutá správne nielen za podmienky, že bola poskytnutá štandardnými postupmi v súlade so súčasnými dostupnými poznatkami lekárskej vedy, ale súčasne za podmienky, že bola poskytnutá pri zohľadnení individuálneho stavu pacienta. Len takýto postup poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, zdravotníckeho zariadenia pri vykonávaní zdravotného výkonu možno považovať za postup de lege artis medicinae. Vypočujte si dnešný podcast, v ktorom sa budeme o tom prípade rozprávať s advokátkou JUDr. Katarínou Tomkovou, PhD. z advokátskej kancelárie h&PARTNERS.
11/28/202224 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Za každých okolností?

Rodička bude mať po novom možnosť mať pri pôrode nielen manžela, ale akúkoľvek osobu a dokonca ich bude môcť byť viac. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú koncom septembra schválil parlament. Ide o zmenu, ktorá dáva ženám právo mať pri pôrode niekoho blízkeho. V tejto súvislosti vyvstávajú viaceré, najmä praktické otázky. Bude môcť lekár v prípade komplikácií obmedziť právo blízkej osobe byť pri pôrode? Za akých podmienok môžu do sály prísť viacerí ľudia? Týka sa to iba samotného pôrodu alebo i času pred ním? Na tieto i ďalšie otázky bude v dnešnom podcaste odpovedať JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
11/22/202223 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Tri kroky pri sprístupňovaní zdravotnej dokumentácie pacienta

Lekári sa vo svojej praxi stretávajú s tým, že im je doručená žiadosť o výpis zo zdravotnej dokumentácie alebo o jej sprístupnenie. Čo všetko musí obsahovať, prečo je potrebné si overiť identitu žiadateľa, účel a rovnako tiež, kedy je lekár povinný jej vyhovieť sa dozviete z dnešného podcastu. S JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa budeme rozprávať aj o tom, prečo je dobré mať na webstránke ambulancie vzor žiadosti o poskytnutie výpisu zo zdravotnej dokumentácie. Dotkneme sa i sprístupňovania údajov zo zdravotnej dokumentácie, ako je nahliadanie, vytváranie výpiskov, či kópie. Link na formulár žiadosti o poskytnutie výpisu zo zdravotnej dokumentácie: https://www.medipravnik.sk/dokumenty/samostatne-dokumenty/formular-ziadosti-o-poskytnutie-vypisu-zo-zdravotnej-dokumentacie-179/
11/14/202218 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Legislatívny októbrový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Rezort zdravotníctva chce zaviesť možnosť očkovania proti ochoreniu COVID-19 v lekárňach. Aké povinnosti by mali lekárne v tejto súvislosti a ako to bude vyzerať v praxi sa dozviete v októbrovom legislatívnom sumári. Povieme si aj o tom, že návštevy pôrodnej asistentky v domácom prostredí ženy počas tehotenstva a po pôrode budú možno uhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Rovnako sa dozviete o koľko sa zvýšia mzdy zdravotníkom pracujúcim v nemocniciach. Budeme sa venovať i zavedeniu inštitútu otcovskej dovolenky a zabezpečenia transparentnosti a predvídateľnosti pracovných podmienok pre zamestnancov v novele zákonníka práce. O jednotlivých zmenách v zákonoch sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
11/7/202210 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Súd rozhodol takto: Dôležitosť poučenia pacienta pri prepustení a následná zdravotná starostlivosť

Poučenie pacienta pred ale i po výkone v zdravotníckom zariadení je nevyhnutné. Poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti vytvára pomyselný ochranný štít pred možnými komplikáciami a následnou sťažnosťou, či súdnym sporom. V jednej zo slovenských nemocníc pacient v minulosti podstúpil operáciu kŕčových žíl. Chýbajúce poučenie, neskoršie zhoršenie zdravotného stavu s následkami a súdny spor boli výsledkom celého prípadu. Podľa súdov nemocnica nevykonala všetky zdravotné výkony na správne určenie choroby so zabezpečením včasnej a účinnej liečby s cieľom uzdravenia žalobcu alebo zlepšenia jeho stavu pri zohľadnení súčasných poznatkov lekárskej vedy. Rovnako nesprávne a nedostatočne viedla jeho zdravotnú dokumentáciu. V dnešnom podcaste sa na tento prípad bližšie pozrieme s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
10/31/202222 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Má pacient nárok na nekategorizovaný liek? Akú úlohu zohráva jeho lekár?

Lekári sa počas svojej praxe stretávajú s tým, že k ním príde pacient s ochorením na ktorý existuje liek, nie je však hradený zdravotnou poisťovňou. Lekár oznámi pacientovi alebo si to pacient zistí sám, že je možné, aby ho poisťovňa uhradila. Je však potrebné podať žiadosť. Kto ju môže podať, ako má vyzerať, akú lehotu musí splniť poisťovňa? Na tieto i ďalšie otázky bude v dnešnom podcaste odpovedať JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Dozviete sa, ako má postupovať poistenec – pacient, ak mu poisťovňa nevyhovie.
10/24/202217 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Výkony týkajúce sa telemedicíny v katalógu zdravotných výkonov

Pandémia ochorenia COVID-19 so sebou priniesla rozvoj telemedicíny. Lekári poskytovali zdravotnú starostlivosť svojim pacientom telefonicky alebo cez rôzne aplikácie. Čo však s platbou za takéto výkony? Ministerstvo zdravotníctva SR navrhuje upraviť v katalógu výkonov také výkony, ktoré sa týkajú telemedicíny. Konkrétne ide o konzultácie prostredníctvom elektronickej pošty, telefonicky alebo formou SMS a konzultácie prostredníctvom rozšírenej elektronickej komunikácie v online prostredí, ako je webová aplikácia alebo videohovor. Tejto téme sa budeme v dnešnom podcaste venovať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
10/16/202210 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Ste odborný zástupca zdravotníckeho zariadenia? Mali by ste vedieť, že...

Odborné poskytovanie zdravotnej starostlivosti v ambulancii garantuje odborný zástupca. S týmto termínom sa už určite stretol každý lekár. Ide o fyzickú osobu, ktorú je možné určiť v rôznych druhoch zdravotníckeho povolania. Na to, aby zdravotnícky pracovník vôbec mohol vykonávať činnosť odborného zástupcu, musí spĺňať zákonom stanovené podmienky. Bližšie si ich rozoberieme v dnešnom podcaste, ktorý ste sa rozhodli vypočuť si. Povie o nich JUDr. Tomáš Husovský z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
10/10/202211 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Legislatívny septembrový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Môže všeobecný lekár pre dospelých alebo pediater odmietnuť pacienta - občana Ukrajiny? Aký status má občan Ukrajiny oproti slovenskému pacientovi? Toto je jedná z tém, ktorej sa budeme venovať v septembrovom legislatívnom sumári. Zaujímavou témou je i vracanie obalov nápojov v lekárňach. V dnešnom podcaste sa dozviete, ako by mali lekárne postupovať. Rovnako si povieme o aplikácii Pokladnica pre evidenciu platieb a sume minimálnej mzdy a minimálnych mzdových nárokoch pre rok 2023. Vrátime sa aj k webináru, ktorý sa týkal právnych rizík poskytovania zdravotnej starostlivosti dieťaťu, vyvolaných  konfliktným zákonným zástupcom. Rozprávať sa budeme s advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
10/3/202223 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Súd rozhodol takto: Zdravotnícke zariadenie zodpovedá za škodu, ak pacienta o možných rizikách pri výkone nepoučilo.

Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti je dôležitý informovaný súhlas pacienta. V prípade jeho absencie môže mať poskytovateľ zdravotnej starostlivosti problém. V istej nemocnici v Česku boli pacientke počas operácie štítnej žľazy trvalo poškodené zvratné nervy. Súdy uzavreli prípad s tým, že postup pri operácii bol lege artis, a to aj keď boli zvratné nervy poškodené, čo je riziko spojené s operáciou. Čo však súdy nepovažovali za lege artis bolo poučenie pacientky, ktorá nebola poučená o tom, že môže dôjsť k spomenutej komplikácii. Pacientke bola odobratá možnosť voľby, či operáciu štítnej žľazy z rizikami podstúpi alebo si zvoli iný, alternatívny spôsob liečby štítnej žľazy. O tomto prípade zo súdnej siene sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
9/26/202220 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Kto a ako môže získať nenávratný finančný príspevok pre zriadenie ambulancie

Ministerstvo zdravotníctva SR sa rôznymi prostriedkami snaží o stabilizáciu a rozvoj siete všeobecnej ambulantnej starostlivosti. Jej totiž dlhodobo poddimenzovaná a stav sa neustále zhoršuje. Jedným z návrhov je poskytnutie nenávratného finančného príspevku vo výške 50.000 eur alebo 60.000 eur. Nárok na získanie príspevku bude určovaný podľa viacerých kritérií, ktoré sa môžu v priebehu roka meniť. Závisieť to bude napríklad  v akom okrese a v ktorom meste sa bude ambulancia otvárať. V dnešnom podcaste si povieme,  kto môže o príspevok požiadať, akým spôsobom, na čo môže byť použitý a podobne. Na tieto i ďalšie otázky bude odpovedať JUDr. Tomáš Husovský z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
9/19/20228 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Rodič dieťaťa: spojenec, či protivník? Čo v ambulancii s konfliktným zákonným zástupcom?

Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti dieťaťu nejde len o samotné dieťa, ale i jeho rodičov. Lekár totiž prichádza do kontaktu aj s nimi. Rozpory, ktoré sa vyskytnú medzi rodičmi sa môžu preniesť i do ambulancie. V dnešnom podcaste si povieme, ako by ste mali ako lekár zvládnuť takúto situáciu a nestať sa rukojemníkom v konflikte medzi rodičmi, či rukojemníkom konfliktného rodiča. O tejto téme sa budeme v podcaste, ktorý ste sa rozhodli vypočuť si rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
9/12/202218 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Legislatívny augustový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Najčastejšie zistené nedostatky u poskytovateľov zdravotnej a lekárenskej starostlivosti za rok 2021 zo strany Úradu na ochranu osobných údajov sú jednou z tém, ktorej sa budeme venovať v augustovom legislatívnom sumári, ktorý ste sa práve rozhodli vypočuť si. Povieme si aj o zmenách, ktoré nastali v režime osobitných prípadov úhrad liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ako aj o tom, že prečo je potrebné si skontrolovať občiansky preukaz, ktorý používate na elektronické podpisovanie. Rovnako sa od advokáta JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS dozviete, ako je to so zverejnením mapy okresov, v ktorých budú môcť lekári žiadať o nenávratný finančný príspevok na zriadenie ambulancie.
9/5/202226 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Súd rozhodol takto: Za zlyhanie lekára prisudzujem historicky najvyššie odškodné, pretože obeťou je celá rodina pacienta.

Lajdáckosť a zanedbanie povinností. Tak by sa dal definovať príbeh, ktorému sa budeme venovať v dnešnom podcaste zo série Súd rozhodol takto. Banálna operácia nosnej prekážky napokon skončila ťažkým poškodením zdravia pacienta. Medializovaný prípad Šimona Bucha poukazuje na to, čo by nemali lekári podceniť a prečo je dôležité venovať pozornosť takpovediac každému úkonu či už pred, počas ale i po operácii. Šimon napokon skončil v bdelej kóme. Súd rozhodol o rekordne vysokom odškodnom, vo výške takmer 500.000 eur. O tomto prípade so zameraním na právny pohľad a poučenie pre prax sa budeme rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
8/29/202227 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Zaplatili mi registračný poplatok na kongres. Opäť sa nájdem v zozname NCZI? Má na to štát právo?

Po absolvovaní kongresu môže zdravotník nájsť svoje meno v zozname zverejnenom Národným centrom zdravotníckych informácií. Držitelia majú totiž vždy ku koncu júla a koncu januára podať hlásenia za plnenia, ktoré poskytli v predchádzajúcom období. Nie všetky plnenia sa však hlásia a rovnako je rozdiel medzi tým, čo sa hlási Národnému centru zdravotníckych informácií. Vypočujte si náš dnešný podcast, ktorý sme pre vás pripravili s advokátskou kanceláriou h&h PARTNERS. O nepeňažnom plnení a s ním spojenými povinnosťami sa budeme rozprávať s advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD..
8/22/202226 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Návod na to ako postupovať pri sprístupňovaní zdravotnej dokumentácie pacientovi

Sprístupňovanie zdravotnej dokumentácie často zaujíma poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Zvlášť v súčasnosti, kedy je vedená v elektronickej i v klasickej „papierovej“ podobe. Základným právnym predpisom týkajúcim sa sprístupňovania údajov zo zdravotnej dokumentácie je zákon o zdravotnej starostlivosti. O spomenutom zákone i podrobnostiach súvisiacich so sprístupňovaním zdravotnej dokumentácie budeme v dnešnom podcaste hovoriť s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Poradí vám, ako máte postupovať, ak sa na vás obráti pacient so žiadosťou o sprístupnenie zdravotnej dokumentácie a čo robiť, ak ide o inú osobu ako pacienta.
8/15/202216 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Celkovo 63 podnetov na očné operácie. Aký vplyv má rozhodnutie ÚDZS na odškodnenie pacienta?

Desiatky podnetov na očné operácie eviduje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V uplynulých dňoch boli niektoré z nich medializované. Kým v minulosti úrad kontroloval, či bolo prevedenie zákroku v poriadku čo sa týka postupu, poučenie pacienta o rizikách reflektované nebolo. V súčasnosti je situácia iná a na zreteľ sa berie i to, či bol pacient adekvátne poučený a úrad kontroluje i správne vedenie zdravotnej dokumentácie pacienta. Tejto téme sa budeme v dnešnom podcaste bližšie venovať s odborníkom na medicínske právo JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Veríme, že vás táto téma zaujala.
8/8/202219 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

134. Legislatívny júlový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

V ktorých okresoch budú môcť lekári žiadať o nenávratný finančný príspevok na zriadenie ambulancie, v akej výške, ako aj to, prečo by ste si mali stiahnuť novú aplikáciu virtuálnej registračnej pokladnice sa dozviete z júlového sumára legislatívnych zmien pre lekárov a lekárnikov. Budeme sa tiež venovať parlamentom schválenej novele zákona o poskytovaní zdravotnej starostlivosti k paliatívnej a dlhodobej starostlivosti, ako aj plánovanému očkovaniu v lekárňach. Dnešný podcast pre vás pripravila advokátska kancelária h&h PARTNERS. O jednotlivých zmenách v zákonoch sa budeme rozprávať JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD.
8/1/202215 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Súd rozhodol takto: Za poškodenie zdravia pacienta počas hospitalizácie nezodpovedá vždy poskytovateľ.

Zdravotnícke zariadenia môžu mať obavy z toho, že ak sa pacientovi stane niečo počas hospitalizácie, budú za to niesť pred Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou alebo súdom zodpovednosť. Preto sú v každom prípade obozretní a snažia sa k tomu viesť svojich zamestnancov. Ako sa dozviete z dnešného dielu podcastu Súd rozhodol takto, nie vždy to tak musí byť a zodpovednosť môže niesť i samotný pacient. S advokátom JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa budeme rozprávať o tomto špecifickom prípade a dozviete, na čo si dať pozor.
7/25/202220 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Chceli by ste získať vzorku nového lieku? Takto sa to robí,… :-)

Ak sa chce predpisujúci lekár oboznámiť s liekom, môže požiadať držiteľa registrácie o bezplatné poskytnutie jeho vzorky.  Správny púostup pri tzv. "vzorkovaní" je ovplyvnený nielen právnymi predpismi, ale aj etickými kódexmi asociácii farmaceutických spoločností. V tomto podcaste budeme debatovať o tom, či môže o vzorku požiadať akýkoľvek lekár a aké všetky náležitosti by mali byť splnené, aby sa vzorka na kocni dňa dostala do rúk žiadateľa. Určite si nenechajte ujsť náš podcast, aj preto, lebo budeme hovoriť aj o kontextoch poskytovania vzoriek - ako napríklad otázkach nepeňažného plnenia, či hlásenia na Národné centrum zdravotníckych informácií.
7/18/202224 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Patria informácie o klinickom skúšaní do zdravotnej dokumentácie pacienta? Rozhodne áno!

Klinické skúšanie a zápis údajov do zdravotnej dokumentácie. Je v zápise údajov, ktoré lekár získa v rámci klinického skúšania a pri poskytovaní „bežnej zdravotnej starostlivosti“ rozdiel? Ako má investigátor – skúšajúci postupovať pri vyšetrení pacienta? Internista a kardiológ MUDr. Ivan Majerčák z Centra pre liečbu obezity LF UPJŠ v Košiciach, ktorý sa klinickému skúšaniu venuje 20 rokov vám v dnešnom podcaste povie, aké sú najdôležitejšie povinnosti skúšajúceho, čo sa týka záznamu údajov získaných pri klinickom skúšaní. Povieme si aj o tom, či má zadávateľ prístup ku všetkým zdravotným záznamom pacienta. Právny pohľad vám poskytne JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
7/11/202231 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Legislatívny júnový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

O zápise údajov do Obchodného registra SR sme už viackrát hovorili. Keďže stále plynie termín ich aktualizácie, povieme si o nich aj v júnovom legislatívnom sumári. Rovnako budeme hovoriť o vystavovaní a preplácaní elektronických PN. Spozornieť by ste mali i pri novele zákona o úhradách liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. Novela zákonníka práce, ktorá je v parlamente má zabezpečiť transparentnosť a predvídateľnosť vykonávanej práce. Lekárnici sa zase dozvedia, aké boli najčastejšie nedostatky zistené pri inšpekciách v lekárňach za rok 2021. O jednotlivých zmenách v zákonoch sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
7/4/202239 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Súd rozhodol takto: Dôvod pre uplatnenie zmluvnej pokuty poskytovateľovi, musí vedieť zdravotná poisťovňa jasne dokázať.

Kontrola zo strany zdravotnej poisťovne u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, môže skončiť aj požadovaním vrátenia ňou zaplatenými platbami poskytovateľovi vo výške viac ako 200.000 eur. Často sa kontrolu nedá pripraviť, keďže zdravotná poisťovňa ju vykonáva náhle a zväčša ani netrvá dlho. K takémuto prípadu došlo i na východnom Slovensku. Záver zo strany zdravotnej poisťovne bol, že od poskytovateľa požadovala spomenutú sumu. Ten sa však ako sa povie nedal a obrátil sa na súd. Ako to dopadlo sa dozviete v dnešnom podcaste s advokátom JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
6/27/202218 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Cena lieku nerozhoduje! Poučte pacienta aj o nehradenom lieku, ak je jeho použitie indikované.

Použitie lieku na iný účel, než na aký je registrovaný, môže u pacienta spôsobiť pochybnosti. Lekára sa môže opýtať, či ho lieči experimentálnym liekom a tým sa môže medzi nimi naštrbiť dôvera. Je preto potrebné pacienta poučiť aj o nehradenom lieku, ak je jeho použitie indikované na dané ochorenie. Lekári sú zo strany zdravotných poisťovní takpovediac „cepovaní“, aby dodržiavali preskripčné a indikačné obmedzenia. V opačnom prípade im hrozí im pokuta. Ak vás táto téma zaujíma, vypočujte si náš podcast. Od JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa dozviete okrem iného i to, že ak pacienta ako lekár nepoučíte o tom, že existuje liek, ktorý máte použiť ale nie je hradený zo zdravotného poistenia, môže sa na vás sťažovať.
6/20/202222 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Informovaný súhlas v klinickom skúšaní. Energia venovaná pacientovi pri poučení sa skúšajúcemu stonásobne vráti.

Súčasťou klinického skúšania liekov je i informovaný súhlas. Vyjadrenie slobodného súhlasu pacienta s účasťou v skúšaní je alfa a omega pre jeho zaradenie doň. Pacienti sú čoraz náročnejší na komunikáciu a preto by mal s nimi skúšajúci rozprávať s maximálnou zodpovednosťou a odpovedať na všetky ich otázky. O tom, aká je úloha skúšajúceho lekára v procese poučenia sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s internistom a kardiológom MUDr. Ivanom Majerčákom z Centra pre liečbu obezity LF UPJŠ v Košiciach, ktorý sa klinickému skúšaniu venuje 20 rokov. Priblíži ako postupuje v komunikácii s pacientom, ktorý je vhodný na klinické skúšanie a chce mu to navrhnúť. Porozpráva tiež o tom, s akými situáciami sa pri komunikácii s pacientmi i príbuznými stretáva a ako si s nimi poradiť. Advokát JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS priblíži právny pohľad na informovaný súhlas a prečo je dôležité, aby bol pacient poučený.
6/13/202238 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Legislatívny májový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Elektronické "PN-ky", odborné usmernenie rezortu zdravotníctva, týkajúce sa transrodových ľudí a zosúladenie údajov spoločníkov a konateľov spoločnosti v obchodnom registri s aktuálnym stavom. To je len časť tém, o ktorých budeme hovoriť v májovom sumári legislatívnych zmien pre lekárov a lekárnikov. Majiteľov lekární, ako aj lekárnikov bude určite zaujímať internetový výdaj diagnostických zdravotníckych pomôcok. Čo sa v máji zmenilo v legislatíve v oblasti zdravotníctva, vám v dnešnom podcaste povie JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
6/6/202225 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Súd rozhodol takto: 100% príčinná súvislosť medzi pochybením a poškodením má svoje zlaté časy za sebou

Na prvý pohľad nekomplikovaný zákrok, neskôr nastali komplikácie, ktoré viedli k úmrtiu pacienta. Dokázanie 100 % príčinnej súvislosti medzi pochybením a poškodením vôbec nie je jednoduché a dá sa povedať, že má svoje zlaté časy za sebou. V dnešnom podcaste zo seriálu Súd rozhodol takto si priblížime prípad, ktorý sa stal v jednej zo slovenských nemocníc. Pacient po reoperácii zomrel. Súd dal za pravdu príbuznej a skonštatoval, že došlo k pochybeniu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. O tom, či je možné dokázať  100 % súvislosti s medzi pochybením a poškodením sa budeme v dnešnom podcaste zhovárať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
5/30/202221 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Pozor, zosúlaďovanie údajov ambulancie a lekárne v obchodnom registri, je stále aktuálne!

Obchodné spoločnosti, ktorými sú aj ambulancie a lekárne, by si mali skontrolovať svoje údaje v Obchodnom registri SR. Novela zákona o obchodnom registri v októbri minulého roka zaviedla povinnosť štatutárnych orgánov doplniť identifikačné údaje o vybraných osobách do obchodného registra. V decembri bola prijatá ďalšia novela, ktorá spomenutú povinnosť čiastočne zmenila. Rezort spravodlivosti v spolupráci s príslušným registrovým súdom údaje dopĺňa automaticky. Nie v každom prípade sa tak stane. O zápise údajov do obchodného registra, vrátane termínu dokedy zmeny musíte urobiť sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Dozviete sa, ako máte postupovať, ak v obchodnom registri nájdete pri svojej spoločnosti poznámku o tom, že nemáte zapísané všetky požadované identifikačné údaje. Prajeme vám ničím nerušené počúvanie.
5/23/202211 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Chcete sa stať skúšajúcim pri klinickom skúšaní? Nechajte si poradiť od odborníkov!

Viete, čo si pripomíname každý rok 20. mája? Tento deň je dňom klinického skúšania liekov. Posledné dva roky v plnej sile ukázali dôležitosť vývoja nových liekov a vakcín,  ako aj schopnosť vedy zachraňovať ľudské životy. Z príležitosti pripomienky dňa klinického skúšania sme pripravili sériu troch podcastov, v ktorých sa pozrieme bližšie na úlohu skúšajúcich lekárov v klinickom skúšaní. Budeme diskutovať o troch témach – čo všetko sa lekár naučí, ak sa stane skúšajúcim, ako dokáže správne zvládnuté poučenie pacienta šetriť čas a energiu skúšajúcemu a v závere sa pozrieme takpovediac "na zúbky" vedeniu zdravotnej dokumentácie v klinickom skúšaní. Vitajte pri prvom dielu podcastu! / Byť súčasťou vývoja lieku je pre lekára obrovskou skúsenosťou a je to možnosť stretnúť medicínu budúcnosti. Keď príde do klinickej praxe nový liek je s ním už oboznámený a má s ním skúsenosti. Ak rozmýšľate nad tým, že by ste sa stali investigátorom – skúšajúcim, nechajte si poradiť od odborníkov. Dnešný pocast je venovaný téme klinického skúšania, konkrétne úlohe lekára ako investigátora. Od internistu a kardiológa MUDr. Ivana Majerčáka z Centra pre liečbu obezity LF UPJŠ v Košiciach, ktorý sa klinickému skúšaniu venuje 20 rokov sa dozviete, ako sa dostal ku skúšaniu liekov a aké výzvy lekára, ktorý sa stal skúšajúcim, čakajú. Právne zákutia vám poodhalí JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Povieme si aj o tom, ako prebieha zazmluvňovanie centier do klinického skúšania a čomu by ste ako skúšajúci v tejto fáze mali venovať pozornosť. Prajeme vám pohodové počúvanie.
5/16/202229 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Posudkový lekár rezortu vnútra má právo nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie pacienta, nie však odniesť si ju z ambulancie.

Na lekára sa o žiadosťou o vydanie zdravotnej dokumentácie pacienta môže obrátiť i polícia. V prípade, keď prijíma pacienta do svojich radov ako zamestnanca, komunikuje posudkový lekár Ministerstva vnútra SR s jeho obvodným lekárom. Potrebuje totiž posúdiť zdravotnú spôsobilosť uchádzača. Lekár môže mať dojem, že keďže ide o políciu, tak má na to právo a je jeho povinnosťou zdravotnú dokumentáciu vydať. Tu by však mali všetci lekári spozornieť. Podľa JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS to tak nie je. V dnešnom podcaste si povieme, či má právo posudkový lekár do dokumentácie nahliadnuť a robiť si z nej výpisky a prečo mu nemôže byť vydaná. Povieme vám, ako by ste mali postupovať, aby ste neporušili zákon.
5/9/202216 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Legislatívny aprílový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Zdravotnícki pracovníci už nemusia od začiatku apríla podpisovať zmluvu súvisiacu s vydaním elektronického preukazu zdravotníckeho pracovníka. Rovnako sa zjednodušil proces prepustenia ale i prijatia zamestnanca so zdravotným postihnutím. O týchto i ďalších legislatívnych zmenách sa budeme rozprávať s advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS v aprílovom sumári, ktorý sme si pre vás pripravili. Lekári – pediatri by mali spozornieť, pribudla im totiž povinnosť oznamovať informácie o uzatvorených dohodách o poskytovaní zdravotnej starostlivosti týkajúcich sa novorodencov.
5/2/202220 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Súd rozhodol takto: Za smrť poučeného pacienta ktorý odmietol starostlivosť, lekár nezodpovedá

Neposkytnutie pomoci je trestným činom. Čo však v prípade, ak pacient alebo niekto blízky túto pomoc odmieta? Zbavuje to človeka zodpovednosti? V susednom Česku sa súdy zaoberali prípadom, keď syn, ktorý je lekár nezabezpečil svojej matke, s ktorou býval v spoločnej domácnosti, zdravotnú starostlivosť, aj keď privolaný lekár nariadil hospitalizáciu v nemocnici. Matka však pomoc odmietala. Kým jeden súd skonštatoval, že došlo k porušeniu zákona a muža podmienečne odsúdil, Ústavný súd mal na vec iný názor. Človek má podľa neho právo zdravotnú starostlivosť odmietnuť. O tomto prípade sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
4/25/202222 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Ako vydávať zdravotnícke pomôcky pre inkotinenciu od 1. apríla 2022?

Od 1. apríla 2022 sa v rámci zákona o liekoch zmenili podmienky pri výdaji inkontinenčných zdravotníckych pomôcok a bezlepkových potravín. Na prvý pohľad malá zmena prináša pre prax lekárni a výdajní, ako aj pre pacienta veľké praktické efekty. S advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa v dnešnom podcaste bližšie pozrieme na túto zmenu a povieme si aj o špeciálnej poučovacej povinnosti lekárnika vo vzťahu k pacientovi, ktorý príde do lekárne s poukazom.
4/18/202214 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Opäť k téme off label: Ministerstvo nemôže povolenie na off label farmakoliečbu vydať „len tak“

Off label alebo použitie lieku v rozpore s SPC – súhrnom jeho charakteristických vlastností. Téma, ktorá sa dá takpovediac rozobrať z viacerých uhlov pohľadu. V dnešnom podcaste sa dozviete, za akých okolností môže Ministerstvo zdravotníctva SR rozhodnúť o použití lieku v rozpore s jeho SPC, alebo lieku, ktorý nie je na Slovensku registrovaný. Podľa JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS by nemalo ísť len o formálny úkon zo strany rezortu zdravotníctva. V podcaste sa budeme rozprávať o tom, aké podmienky by malo ministerstvo overiť, predtým ako rozhodne o vydaní povolenia na terapeutické použitie neregistrovaného lieku.
4/11/202220 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Legislatívny marcový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Osoba s ťažkým zdravotným postihnutím má po novom právo požadovať prítomnosť inej osoby pri ústavnej zdravotnej starostlivosti. Kedy možno toto právo uplatniť a kto je tou osobou si povieme v marcovom sumári legislatívnych zmien. Budeme sa rozprávať aj o zmene zákona o zbraniach, verejnej minimálnej sieti poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti, a tiež o zmene názvu zdravotnícky asistent na názov praktická sestra – asistent. Jednotlivé legislatívne zmeny vám priblíži advokát JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
4/4/202219 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Súd rozhodol takto: Povinné očkovanie nepredstavuje nezákonný zásah do práva na súkromie pacienta

Rodičia sa majú právo rozhodnúť, či dajú svoje dieťa zaočkovať proti rôznym ochoreniam. Ak však ide o povinné očkovanie, musia rátať s tým, že v prípade odmietnutia im príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva môže uložiť pokutu. Aj vplyvom sociálnych sietí môžu mať pocit, že argumenty sú na ich strane. Nie je to však jednoduché. Podobný prípad sa stal v jednom z miest na Slovensku a súd dal za pravdu Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Ako argumentoval súd i matka dieťaťa sa dozviete v dnešnom podcaste zo série Súd rozhodol takto od advokáta JUDr. Tomáša Husovského z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
3/28/202213 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti utečencom z Ukrajiny

Utečenci z Ukrajiny ktorí prichádzajú na Slovensko si môžu vyžadovať lekárske ošetrenie. Lekári si v tejto súvislosti určite kladú otázky, ako je to s úhradou za poskytnutie zdravotnej starostlivosti alebo predpisom liekov. Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo rozhodnutie, ktorým upravilo podmienky predpisovania a výdaja liekov pre pacientov – utečencov, aby im bola zabezpečená zdravotná starostlivosť, aj keď nie sú na našom území verejne zdravotne poistení. Poskytnutie zdravotnej starostlivosti však závisí od ich statusu, ktorý majú na Slovensku. Podrobnejšie sa budeme o tejto téme rozprávať v dnešnom podcaste s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
3/21/202210 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Dobrá správa (?) - ministerstvo rozhodlo o úprave delegovaného predpisovania

V oblasti delegovaného predpisovania nastali od začiatku tohto roka viaceré zmeny. V praxi však vyvolali rôzne otázky. Jednou z nich je napríklad postup lekára pri predpise, ak odporúčanie na predpisovanie vydal odborný lekár pred účinnosťou zmien v delegovanom predpise. Ministerstvo zdravotníctva SR preto 15. februára 2022 vydalo rozhodnutie, ktorým upravuje predpisovanie humánneho lieku, zdravotníckej pomôcky a dietetickej potraviny. V dnešnom podcaste sa budeme o ňom rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS a dozviete sa aj to, či ide o dobrý postup rezortu zdravotníctva.
3/14/202219 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Legislatívny februárový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Predpisovanie liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín podľa novely zákona o liekoch, zrušenie nariadenej pracovnej povinnosti, vymedzené podmienky delegovaného predpisovania zo strany rezortu zdravotníctva. Tieto i ďalšie legislatívne zmeny si priblížime vo februárovom sumári v podobe podcastu. Majitelia lekární sa zase dozvedia, aké poistné zmluvy musí mať lekáreň uzatvorené, ako aj to, či musí mať aj poistenie zodpovednosti za enviromentálnu škodu. O tom, čo sa zmenilo v zákonoch a o čom by ste mali ako lekári alebo lekárnici vedieť sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
3/7/202215 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Súd rozhodol takto: ”Co je psáno, to je dáno”! Chýbajúci zápis v zdravotnej dokumentácii môže byť veľkým problémom

Výkon u zubára sa môže dostať až pred súd. Možno si poviete, že veď zubár urobí denne desiatky výkonov, prečo by sa s ním mal niekto súdiť. Môže sa to stať, ak lekár nepoučí pacienta, neinformuje ho o možnostiach liečby a nedá mu urobiť potrebné vyšetrenia. Situácia je pre lekára zložitejšia, ak napríklad v zdravotnej dokumentácii pacienta nie je záznam, že vyšetrenie alebo ísť na röntgen odmietol. Pacient sa môže sťažovať na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, že jeho zuby nie sú v poriadku a môže za to zubár. Tomu, ako sa spomenutý prípad skončil a na čo si máte dať pozor pri vedení zdravotnej dokumentácie sa budeme venovať v dnešnom podcaste.
2/28/202223 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Do dokumentácie účastníka klinického skúšania môže nahliadať už aj monitor. Aj tu sa však majster tesár uťal...

Do zdravotnej dokumentácie pacienta, ktorý je účastníkom klinického skúšania, môže po zmene zákona o zdravotnej starostlivosti 1. januára 2022 nahliadať i monitor. Konkrétne sa to týka inšpektora správnej klinickej praxe Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, osoby poverenej zadávateľom klinického skúšania a pracovníka povereného pracoviskom, na ktorom sa klinické skúšanie vykonáva. Tieto osoby sa však podľa JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS musia preukázať písomným plnomocenstvom s úradne osvedčeným podpisom alebo kvalifikovaným elektronickým podpisom s časovou pečiatkou. To však môže byť problém, zvlášť pri firmách, ktoré majú sídlo v zahraničí. V dnešnom podcaste sa dozviete, či môže monitor nahliadať do zdravotnej dokumentácie vedenej v papierovej podobe alebo len do elektronickej zdravotnej knižky, ako aj to, či si môže robiť výpisky a kópie. Rovnako sa dozviete, čo v zákone chýba.
2/21/202222 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Lekári, pacientovi nemôžete odporúčať, kde si má alebo môže vybrať liek

Lekári majú od 1. januára 2022 zakázané pacientovi určovať, odporúčať alebo akýmkoľvek spôsobom aj prostredníctvom iných osôb, kde si môže vybrať lieky, dietetické potraviny alebo zdravotnícke pomôcky. Čo však v prípade, ak sa naňho pacient s takouto otázkou obráti telefonicky po návšteve ambulancie? Môže pacientovi odporučiť lekáreň napríklad zdravotná sestra alebo aj ona to má zakázané? Čo s reklamou na lekáreň v čakárni? Odpovede na tieto otázky dostanete v dnešnom podcaste. O spomenutej zmene zákona o liekoch sa budeme rozprávať s advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Povieme si aj o tom, ako je to s liekmi, ktoré majú voľný režim alebo sú na priamu úhradu pacienta.
2/14/202229 minutes, 1 second
Episode Artwork

Legislatívny januárový sumár - čo by vám nemalo ujsť, ak ste lekár alebo lekárnik

Delegované predpisovanie liekov, zákaz určovania lekárne, v ktorej si môžu pacienti vybrať lieky, ako aj prevzatie zodpovednosti zo strany štátu za očkovanie proti ochoreniu COVID-19. To je len časť legislatívnych zmien, ktoré vám prinášame v januárovom sumári v podobe podcastu. Lekárnici sa zase dozvedia, ako je to s nulovými doplatkami za lieky pre dôchodcov, čo znamená pre lekárne povinnosť registrácie v registri partnerov verejného sektora a čo sa zmenilo v oblasti poplatkov za štastitické spracúvanie papierových receptov alebo poukazov. Spomenuté i ďalšie zmeny v zákonoch si v dnešnom podcaste zosumarizujeme s advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
2/7/202212 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Súd rozhodol takto: Chýbajúce poučenie a súhlas pacienta môže byť pre lekára problém, aj keď zachránil pacientovi život

Viete si predstaviť, že sa snažíte o splodenie dieťaťa a po tom ako sa vám to nedarí zistíte, že vašej manželke pri poslednom pôrode odstránili maternicu? Tak takýto prípad sa stal v jednej zo slovenských nemocníc. Problém bol chýbajúce poučenie pacientky o možných rizikách, ako aj absencia záznamu v zdravotnej dokumentácii. Prípad napokon skončil na súde. Ako to celé dopadlo a na čo si máte dať pozor sa dozviete v dnešnom podcaste.
1/31/202221 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Delegovaný predpis, ako sme ho poznali, je od 1. 1. 2022 minulosťou. Povieme vám, čo by lekári určite mali vedieť.

Od 1. 1. 2022 sa zvýšil dôraz na to, aby lekári predpisovali pacientovi lieky, pomôcky alebo dietetické potraviny podľa svojej odbornosti. Po novom sa na delegovanom predpisovaní musí pobverujúci lekár vopred dohodnúť s iným lekárom, a to len v prípade svojej neprítomnosti na pracovisku, alebo technických prekážkach brániacich predpisu. Až na pár výnimiek môže delegované predpisovanie neprerušene trvať maximálne 2 mesiace. Podľa advokáta JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa novými pravidlami majú odľahčiť všeobecní lekári a malo by sa zvýšiť predpisovanie prostredníctvom opakovaného predpisu. Nové pravidlá však už od začiatku ukazujú aj svoje slabé stránky. V dnešnom podcaste sa budeme rozprávať o tejto téme a zodpovieme na viaceré otázky, ktoré vás určite budú zaujímať.
1/24/202229 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Off label liečba mala byť na individuálnom zvážení lekára. Napokon sa však táto zmena neudiala.

Základnou povinnosťou poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ako aj zdravotníckych pracovníkov je použitie lieku pre pacienta v súlade so súhrnom jeho charakteristických vlastností lieku. Na použitie lieku off label spôsobom musí byť vydané povolenie zo strany Ministerstva zdravotníctva SR. Do parlamentu sa v uplynulom období dostala novela zákona o liekoch, ktorá riešila to, aby o off label postupe nerozhodoval rezort zdravotníctva, ale aby o tom za dodržania určitých kritérií mohol rozhodnúť ošetrujúci lekár. Ako to napokon dopadlo a či sa niečo zmenilo sa dozviete v dnešnom podcaste od JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
1/17/202215 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Bola vaša s.r.o. vymazaná z Obchodného registra SR? Máte šancu to zmeniť.

Od roku 2009 bola na Slovensku zavedená mena euro. Obchodné spoločnosti mali povinnosť zmeniť si základné imania, ako aj menovité hodnoty vkladov spoločníkov, ktoré mali zapísané v slovenských korunách na euro. Ak tak neurobili do 1. decembra 2020, Obchodný register SR pristúpil k ich výmazu. Tento problém sa týka i viacerých ambulancií. V dnešnom podcaste sa budeme rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS o tom, ako máte postupovať, ak ste sa dozvedeli o výmaze vašej spoločnosti. Poradí vám presný postup, ako vašu firmu obnoviť, aby ste mohli ako ambulancia fungovať.
1/10/202214 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Štát prevzal zodpovednosť za nežiaduce účinky vakcín proti COVID-19. Má to však svoje „ale“.

Štát prevzal zodpovednosť za nežiaduce účinky vakcín proti ochoreniu COVID-19. Nový zákon, platný od 1. januára 2022 sa bude vzťahovať aj na poškodenia vzniknuté počas roku 2021. O kompenzácie po nežiaducich účinkoch môžu štát žiadať všetci tí, ktorí sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 po 26. decembri 2020. Podľa advokáta JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS to však má svoje „ale“. Budeme sa rozprávať o tom, ako sa táto zmena dotýka lekárov, ako by to malo fungovať v praxi a pozrieme sa tiež do zahraničia, ako to funguje tam.
1/3/202219 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Týmto ste žili v oblasti zdravotníctva v roku 2021

Rok 2021 bol bohatý na viaceré zmeny, ktoré sa týkali i zdravotníkov. Či to boli rôzne riešenia prijaté zo strany rezortu zdravotníctva alebo požadovanie antigénových testov na ochorenie COVID-19 od pacientov, či samotné očkovanie. V dnešnom podcaste si ich všetky zhrnieme s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Budeme sa rozprávať aj o systéme hodnotenia bezpečnosti pacienta, triáži, telemedicíne, úprave údajov v Obchodnom registri Slovenskej republiky, ako aj optimalizácii siete nemocníc. Dozviete sa aj to, čo nie je podľa advokáta takpovediac dotiahnuté do konca a rezort zdravotníctva by sa tomu mal venovať.
12/27/202124 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Potvrdenie o očkovaní, ktoré sa neuskutočnilo? Lekári, pozor na trestnoprávnu dohru!

Povinnosťou lekára alebo zdravotníckeho zariadenia je správne viesť zdravotnú dokumentáciu pacienta. Dôležitým atribútom je, že údaje v nej musia byť pravdivé. Môže sa stať, že sa lekár pomýli pri prepise laboratórnych výsledkov, vtedy je oprava možná, iné je to však, ak ide o zámerne uvedený nepravdivý údaj. Môže sa to stať i v súčasnosti, kedy sa nie všetci pacienti chcú dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, chceli by však mať potvrdenie o očkovaní. V prípade, že sa lekárovi dokáže úmysel nepravdivého zápisu v zdravotnej dokumentácii, môže to mať preňho trestnoprávnu dohru. O tejto téme sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s advokátom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Dozviete sa, na čo si dať pozor, ak sa na vás obráti pacient s takouto požiadavkou. Vitajte pri počúvaní.
12/20/202117 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Bola vaša s.r.o. vymazaná z Obchodného registra SR? Čo s tým? Nechajte si poradiť od právnikov!

Obchodné spoločnosti mali do začiatku decembra minulého roka povinnosť zmeniť si základné imania, ako aj menovité hodnoty vkladov, ktoré mali zapísané v slovenských korunách na euro. Tie, ktoré tak neurobili, boli z Obchodného registra SR vymazané. De facto prestali existovať. Ak ide napríklad o ambulanciu, tá nemôže ďalej fungovať.  S odborníkmi na medicínske právo, JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. a JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS budeme v dnešnom podcaste hľadať riešenie tejto nepríjemnej situácie. Poradia vám, čo robiť, ak ste sa dozvedeli o výmaze vašej spoločnosti.
12/13/202121 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Jubilejný 100. podcast! Čo sme vám ponúkli a novinky, ktoré pripravujeme.

Už po stý raz môžete počúvať podcast z našej dielne. Pripravujeme ich pre vás  v rámci projektu mediPRÁVNIK.sk. Venujeme sa v nich medicínskym témam z pohľadu práva. Rozhovory sú zamerané na pomoc lekárom a lekárnikom, ktorí tak majú možnosť získať cenné rady využiteľné vo svojej praxi. Reagujeme na aktuálne témy, ktoré rezonujú v spoločnosti a reflektujeme tiež na legislatívne zmeny. S JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa vrátime na začiatok ako vznikali a povieme si aj o tom, čo vás čaká v najbližšom období. Už teraz môžeme prezradiť, že pre vás pripravujeme viaceré novinky.
12/6/202119 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Mali by pacienti, ktorí odmietajú očkovanie platiť za liečbu v nemocnici?

Liečba pacientov s ochorením COVID-19 v nemocniciach je pomerne nákladná. Pri tých, ktorí odmietajú očkovanie vyvstáva otázka, či by za ňu nemali platiť alebo minimálne uhradiť náklady spojené s hospitalizáciou. Na druhej strane je však potrebné hovoriť o rizikách, ktoré sú spojené s očkovaním a o tom, kto by znášal prípadné následky a eliminovať obavy ľudí. S JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa budeme okrem iného rozprávať aj o tom, či by štát mal zverejňovať náklady za každého hospitalizovaného s ochorením COVID-19.
11/29/202113 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Môže lekár žiadať o oslobodenie od zaraďovania do ambulantnej pohotovostnej služby?

Ambulantná pohotovostná služba má svoju zákonnú úpravu a vyplývajú z nej pre lekárov určité pravidlá. Rozpis jednotlivých služieb pripravuje organizátor a v prípade potreby ho dopĺňa vyšší územný celok. Stáva sa však, že lekárovi nevyhovuje, aby prišiel do práce a snaží sa nájsť za seba náhradu. Sú aj lekári, ktorí v dôsledku veku alebo svojho zdravotného stavu nechcú na ambulantnej pohotovostnej službe slúžiť. O tom, či lekár môže žiadať o "oslobodenie" sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Povieme si aj to, či hrozí lekárovi pokuta, ak nenastúpi do služby a čo má robiť, ak je senior alebo má doma malé dieťa a práca v rámci ambulantnej pohotovostnej služby mu nevyhovuje.
11/22/202116 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Lekárnici v nemocničných lekárňach majú byť rešpektovaní. Ich úloha je nezastupiteľná.

Lekárnici, ktorí pracujú v nemocničných lekárňach majú svoje kompetencie. Tie však často nie sú rešpektované a tak, ako i lekárnici v bežných lekárňach sú niekedy vnímaní, ako len "vydavači liekov". Podľa právnika sa lekárnici rozumejú liekom viac ako lekári, keďže sú odborníci, ktorí tomu venovali celé svoje vysokoškolské štúdium. Mali by lekári s nimi komunikovať liečbu pacientov? Aké sú povinnosti, teda kompetencie farmaceuta a čo sa od neho očakáva? O tejto téme sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
11/15/202121 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Má rodič právo po rozvode na informácie o zdravotnom stave svojho dieťaťa?

Ukončenie spoločného spolužitia alebo rozvod so sebou prináša viaceré úskalia. Jedným z nich je i starostlivosť o deti. Lekári, ale i rozvedení rodičia si môžu klásť viaceré otázky v súvislosti s poskytovaním zdravotnej starostlivosti ich dieťaťu. Majú aj po rozvode obaja rodičia rovnaké práva a povinnosti voči svojmu dieťaťu ako pred rozvodom manželstva? Je lekár povinný poskytnúť informácie o zdravotnom stave dieťaťa aj rodičovi, ktorému nebolo dieťa zverené do starostlivosti? Čo ak tak neurobí? O tejto téme budeme v dnešnom podcaste hovoriť s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Vitajte pri počúvaní.
11/8/202118 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Komu každému môže lekár poskytnúť výpis zo zdravotnej dokumentácie?

Od lekára môže požadovať výpis zo zdravotnej dokumentácie pacient, lekár – špecialista, ale i iné osoby. Komu každému ho môže všeobecný lekár poskytnúť? Čo všetko musí obsahovať? Odpovede na tieto i ďalšie  otázky týkajúce sa výpisu zo zdravotnej dokumentácie, vám v dnešnom podcaste poskytne právnik JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Dozviete sa aj to, ako má výpis vyzerať a ako je to s platbou za jeho poskytnutie. Prajeme vám pohodové počúvanie.
11/1/202118 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Čo všetko môže u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti kontrolovať zdravotná poisťovňa?

Zdravotná poisťovňa môže kontrolovať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Kontrolu zväčša vykonáva takpovediac na diaľku. Môže si však vyžiadať od lekára rôzne dokumenty. Koho môže kontrolovať? Čo v prípade, ak sa skončí pozitívnym nálezom v Protokole a výzvou na vrátenie platieb späť poisťovni? V dnešnom podcaste sa budeme o tejto téme rozprávať s advokátom JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Povieme si o tom, čo všetko musíte urobiť, aby ste kontrolu prežili bez zbytočnej ujmy na vašom psychickom zdraví a peňaženke. Dozviete sa aj to, kedy má zmysel voči záverom poisťovne podať žalobu a súdiť sa o svoju pravdu.
10/25/202116 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Zodpovedá za nežiadúce účinky vakcín proti COVID-19 ambulancia, nemocnica alebo štát?

V súvislosti s podávaním vakcín proti ochoreniu COVID-19 vyvstáva otázka, kto je zodpovedný za prípadné nežiadúce účinky na zdraví pacienta. Je to štát, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti alebo zariadenie ústavnej zdravotnej starostlivosti, kde mu bola vakcína podaná? Čo priniesla neregistrovaná ale Ministerstvom zdravotníctva SR povolená vakcína Sputnik V do zákona o liekoch? Právnik JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS je za to, aby štát prevzal zodpovednosť za prípadne nežiadúce účinky aj pri registrovaných vakcínach. Viac sa o tejto téme budeme rozprávať v dnešnom podcaste. Povieme si aj o tom, aká je aktuálna platná úprava, čo sa týka vakcín.
10/18/202120 minutes, 1 second
Episode Artwork

Môže lekár odmietnuť pacienta, ak si nechce dať nechať urobiť AG test?

Ministerstvo zdravotníctva SR vydalo usmernenie, ktoré stanovuje podmienky, kedy je potrebné od pacienta vyžadovať, aby sa podrobil testovaniu na ochorenie COVID-19 v prípade, že chce osobne navštíviť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Platí to pre nemocnice, ambulancie, polikliniky a tiež zdravotnícke strediská,  v ktorých sú viaceré ambulancie. V tejto súvislosti však vyvstávajú viaceré otázky, ako napríklad pre aké skupiny pacientov to platí, či je potrebné výkon AG testu mať uvedený v cenníku, ako aj to, čo robiť ak sa pacient odmietne podrobiť testu. O usmernení rezortu zdravotníctva sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Dozviete sa aj to, či je právne záväzné pre lekára. Vitajte pri počúvaní.
10/11/202118 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Je ambulancia alebo lekáreň prevádzkou? Môže poskytovať služby len očkovaným proti COVID-19?

Pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 prináša viaceré obmedzenia. Tie sa týkajú i prevádzok, ktoré definuje vyhláškou Úrad verejného zdravotníctva SR. Kam však zaradiť ambulancie a lekárne? Sú to prevádzky? Pýtali sme sa na to i Úradu verejného zdravotníctva SR. Čo nám odpovedali, to sa dozviete v dnešnom podcaste. O tejto téme sa budeme rozprávať  s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Povieme si aj o tom, či sa môžu ambulancie a lekárne rozhodnúť, že budú svoje služby poskytovať len očkovaným proti ochoreniu COVID-19.
10/4/202119 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Môže poskytovateľ vyžadovať u svojich zamestnancov testy na COVID-19?

Testovanie na ochorenie COVID-19 sa týka i zamestnancov zdravotníckeho zariadenia. Podľa usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR z 24. augusta 2021 a 7. septembra 2021 je zamestnávateľ, v tomto prípade poskytovateľ zdravotnej starostlivosti povinný vyžadovať od svojich zamestnancov výsledok testu na ochorenie COVID-19, a to aj ak sú zaočkovaní, ale majú klinické príznaky ochorenia. Môže si zamestnávateľ vynucovať test od zamestnanca? Týka sa to i lekární? Čo v prípade, ak to zamestnanec odmietne? Odpovede na tieto otázky budeme v dnešnom podcaste hľadať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
9/27/20219 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Ambulancie a lekárne, nezabudnite potvrdiť do konca septembra firemné údaje v obchodnom registri!

Ambulancie a lekárne podnikajúce vo forme obchodných spoločností musia do 30. septembra tohto roka aktualizovať spôsob konania štatutárneho orgánu spoločnosti, ak jeho konanie je obmedzené a tiež čo najskôr započať proces zápisu novo vyžadovaných údajov do obchodného registra. Ak ambulancia alebo lekáreň podniká vo forme organizačnej zložky zahraničnej osoby musí v obchodnom registri do 30. septembra tohto roka potvrdiť zapísané údaje a to aj keď sú aktuálne. Inak jej hrozí výmaz. O týchto povinnostiach sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Dozviete sa na čo si máte dať pozor, aby ste sa vyhli výmazu firmy z obchodného registra.
9/20/20219 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Ministerstvo chystá zmenu pri off label liečbe. Jeho návrh má však medzery.

Lekár lieči liekmi. Zákon ho zaväzuje, aby používal liek v súlade s jeho súhrnom charakteristických vlastností alebo SPC. Odbornej verejnosti sú však dobre známe aj také situácie, kedy sa liek používa v rozpore s jeho SPC. Takéto použitie registrovaného lieku označujeme ako použitie off label. Súčasne platný zákon dovoľuje použiť liek spôsobom off label len na základe povolenia ministerstva zdravotníctva na terapeutické použitie. Ministerstvo zdravotníctva momentálne pripravuje novelu zákona, ktorá má tento režim úplne zmeniť. Po novom by mal mať lekár úplne voľné ruky a mal by sa rozhodovať samostatne, bez nutnosti povolenia od ministerstva. Je tento návrh krokom dobrým smerom? Advokát Ivan Humeník je k návrhu ministerstva skeptický a upozorňuje na viaceré roviny, ktoré by nemali byť opomínané. Poďme sa na nich v našom dnešnom podcaste pozrieť.
9/13/202115 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Psychologička: Pri poškodení zdravia pacienta je obeťou nielen pacient ale aj lekár, upozorňuje psychologička.

V medicíne neplatí, že ak niekto nič nerobí, tak chybu neurobí, lebo práve neposkytnutie pomoci alebo vyhýbanie sa rozhodnutiu, môže ohroziť zdravie a život pacienta. V prípade pochybenia zo strany lekára nie je obeťou len pacient, jeho rodina, ale i lekár, zdravotnícke zariadenie a rovnako i ďalší pacienti, ktorí k danému lekárovi prídu. O tom, ako by mal lekár postupovať v prípade, ak urobí chybu a ako by sa mal k tomu postaviť poskytovateľ zdravotníckej starostlivosti sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s psychologičkou, profesorkou Andreou Madarasovou Geckovou z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
9/6/202127 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Viete, ako zvýšite svoju bezpečnosť pri výkone zdravotníckeho povolania? Pozrite si e-medius.sk.

Poznáte portál e-medius.sk? Ak nie, určite ho navštívte. Prečo by ste tak mali urobiť? Ak ste lekár, sestra alebo zdravotnícke zariadenie a chcete mať k dispozícii zrozumiteľné odporúčania použiteľné v praxi, ktoré zvýšia vašu právnu bezpečnosť v kontakte s pacientom, tak tento portál je určený práve vám. Pomôže vám eliminovať možné riziká a umožní základnú orientáciu a schopnosť správne reagovať v momentoch, kedy nie je veľa času na premýšľanie. Ako funguje a čo všetko na ňom nájdete vám v dnešnom podcaste povedia jeho tvorcovia, Pavol Boka z Komory pre medicínske právo – MEDIUS a JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
8/30/202129 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Žiada vás pacient o potvrdenie COVID-19 očkovania bez jeho vykonania? Rázne to odmietnite!

"Odvaha" pacientov niekedy nepozná hranice. Zvlášť, ak od lekára požadujú vydanie potvrdenia o úkone, ktorý nevykonal. Rovnako sa to údajne stáva i v prípade očkovania proti ochoreniu COVID-19. Lekár, ktorý by vydal pacientovi potvrdenie o absolvovaní očkovania, ktoré však nepodstúpil a vzal by za to napríklad úplatok, môže byť obvinený z dvoch trestných činov, a nielen to. V prípade odsúdenia bude vyčiarknutý zo Slovenskej lekárskej komory a nemôže vykonávať svoje povolanie. Ako máte postupovať, ak sa na vás pacient s takouto požiadavkou obráti, vám v dnešnom podcaste poradí JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Dozviete sa tiež, prečo je dobré mať už pred vstupom do ambulancie zverejnený oznam, že takéto potvrdenie vaša ambulancia nevydáva.
8/23/202114 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Kto by nechcel byť právne “safe”? Vysvetlíme vám, ako vás pri očkovaní s Comirnaty bude chrániť náš informovaný súhlas

Pediatri ako aj všeobecní lekári môžu od začiatku júla vo svojich ambulanciách očkovať pacientov proti ochoreniu COVID-19. Sú povinní im zároveň dať podpísať informovaný súhlas s očkovaním a vyplniť s nimi anamnestický dotazník. Poučenie pacienta a informovaný súhlas nemusí byť pre lekára nočnou morou. Pripravili sme pre vás všetky potrebné dokumenty, ktoré môžete vo svojej ambulancii pri očkovaní používať. V tomto podcaste vysvetlíme, ako ich na čo jednotlivé dokumenty pre lekára slúžia a ako vás budú chrániť.
8/16/202121 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Stali ste sa ako lekár obeťou kyberšikany? Poradíme vám, ako jej predchádzať a čo robiť ak sa vás týka.

Kyberšikana, ktorej obeťou sa môže stať ktokoľvek, neobchádza ani lekárov. Ak má niekto záujem poškodiť meno zdravotníka, začne ho obťažovať prostredníctvom elektronických médií. Posiela mu e-maily, sms správy alebo napíše o ňom na rôznych fórach niečo, čo nie je pravda. Jednoducho mu znepríjemňuje život. Ide pritom o čin, ktorý sa najnovšie dostal do trestného zákona. S právnikom JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať o tejto téme, s tým, že si povieme, ako postupovať, ak sa stanete obeťou kyberšikany. Vitajte pri počúvaní.
8/9/202114 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Má byť pochybenie lekára koncom jeho kariéry?

Každému lekárovi sa môže stať, že pri svojej práci urobí chybu. Zväčša to preňho znamená množstvo problémov, od sťažností, cez pokutu až po súdny spor. Ak ide o lekára pracujúceho v zdravotníckom zariadení, môže to preňho znamenať ukončenie pracovného pomeru. Znamená pochybenie lekára automaticky koniec jeho kariéry alebo by mal  dostať druhú šancu? O tejto téme sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Povieme si aj o medializovanom prípade ortopéda z Nitry, ktorý pacientovi operoval nesprávne koleno. (Operoval nesprávne koleno. Namiesto výpovede dostal atestáciu). Právnik vám tiež poradí ako máte postupovať, ak pochybí lekár alebo zdravotná sestra, ktorí sú vašimi zamestnancami. Vitajte pri počúvaní.
8/2/202119 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Založenie alebo kúpa ambulancie. Rady a odporúčania právnika.

Lekár, ktorý sa rozhodne vlastniť ambulanciu, môže ju prevádzkovať ako fyzická osoba – podnikateľ alebo si môže založiť spoločnosť s ručením obmedzeným (s.r.o.). Na samotné fungovanie ambulancie to však nestačí. Okrem toho musí splniť ďalšie podmienky, ktoré mu ukladá zákon. Jednou z možností je i to, že si odkúpi fungujúcu ambulanciu od iného lekára. O tom, ako vyzerá proces založenia a prevádzkovania ambulancie a čo musíte splniť pri jej kúpe sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Tomášom Husovským z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Poradí vám tiež na čo si máte dať pozor pri kúpe ambulancie, aby vám z toho neskôr nevznikli problémy.
7/26/202114 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Lekári, od 1. októbra 2021 sa pripravte na prehliadky mŕtvych tiel

Od 1. októbra 2021 už podľa novely zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou nebudú prehliadky mŕtvych tiel vykonávať takzvaní „profesionálni ohliadači“. Prehliadku mŕtveho tela mimo zdravotníckeho zariadenia doteraz vykonával organizátor, ktorý vyhral súťaž vyhlásenú Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Cieľom bolo odľahčiť ambulantných lekárov. Po novom budú prehliadky mŕtvych tiel vykonávať lekári, ktorí budú mať takpovediac službu na základe rozpisu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Aké budú ich povinnosti, čo všetko musia dodržať a na čo si dať pozor sa dozviete v dnešnom podcaste od JUDr. Ivana Humeníka, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Poradí vám tiež, ako máte postupovať, ak sa dozviete o prehliadke nájdeného mŕtveho tela počas ordinačných hodín.
7/19/202111 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Zmluva s MZ SR pri očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Čo to pre mňa ako ambulanciu znamená?

Ambulancie všeobecných lekárov pre dospelých, pediatrické ambulancie a imunoalergologické ambulancie pre dospelých alebo deti a dorast so zameraním na komplikácie očkovania a riziká očkovania môžu od 1. júla 2021 očkovať proti ochoreniu COVID-19. Musia však mať uzatvorenú zmluvu s Ministerstvom zdravotníctva SR. Čo znamená pre ambulanciu takáto zmluva? Vyplývajú pre poskytovateľa jej uzatvorením nejaké riziká alebo zodpovednosť? Na tieto i ďalšie otázky vám v dnešnom podcaste odpovie JUDr. Ivan Humeník z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Dozviete sa aj množstvo praktických rád.
7/12/202116 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Pre pediatrov a všeobecných lekárov sme pripravili informovaný súhlas s očkovaním, ktorý ochráni ich ambulanciu

Pediatri majú od 1. júla 2021 možnosť očkovať vo svojich ambulanciách pacientov proti ochoreniu COVID-19.  Prvým predpokladom pre očkovanie je uzatvorenie zmluvy s Ministerstvom zdravotníctva SR. Na postup pediatra sa vzťahuje aj odborné usmernenie, ktoré ministerstvo vydalo a ktoré okrem iného vyžaduje, aby pacient pred očkovaním podpísal informovaný súhlas. O tom, ako sa dá poučovacia povinnosť a podpis informovaného súhlasu elegantne zvládnuť a s čo najmenším stresom dosiahnuť ochranu ambulancie prostredníctvom dobrého informovaného súhlasu sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s dvoma hosťami. Budú nimi hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast a zároveň prezidentka Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti MUDr. Elena Prekopová a JUDr. Ivan Humeník z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.
7/5/202138 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Potvrdenie o zákaze sprístupnenia zdravotnej dokumentácie. Lekári, viete, čo všetko v ňom má byť?

Všeobecní lekári budú od začiatku augusta vydávať potvrdenie o tom, či sa v zdravotnej dokumentácii pacienta nachádza zákaz sprístupnenia zdravotnej dokumentácie voči osobe, ktorá o nahliadnutie žiada. Po novom totiž môže do dokumentácie nahliadať širší okruh ľudí. V prípade, ak niekto z oprávnených osôb požiada napríklad v nemocnici o sprístupnenie údajov z dokumentácie pacienta, musí sa preukázať písomným potvrdením, že voči nemu nebol vydaný zákaz. O tom, ako má vyzerať spomenuté potvrdenie a čo všetko musí obsahovať sa dozviete v dnešnom podcaste od JUDr. Ivana Humeníka z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.  Zároveň vám povie, prečo je dôležité nesprístupňovať viac údajov, ako ukladá zákon.
6/28/202113 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Nechcete o sebe čítať na modrom koníkovi? Dajte pacientovi priestor na spätnú väzbu priamo vo vašej ambulancii!

Múdre hlavy hovoria, že vytvorením bezpečného priestoru pre vyjadrenie spätnej väzby na poskytovanú službu sa dá predchádzať šíreniu názorov v prostredí, nad ktorým už človek nemá kontrolu. A kto má záujem čítať o sebe na modrom koníkovi? Ambulancia, ktorá nemá vytvorený efektívny kanál pre svojich pacientov, cez ktorý môžu lekárovi sprostredkovať svoj názor si v podstate koleduje o problém. V rámci systémov hodnotenia bezpečnosti pacienta, má dokonca ambulancia povinnosť mať systém spätnej väzby zavedený. Frustrovaný pacient, ktorý nemá možnosť vyjadriť svoj názor a komunikovať s lekárom sa totiž obráti inde. Ambulancii to môže značne uškodiť. Existujú rôzne spôsoby ako pacientovi umožniť vyjadriť názor. V tomto podcaste vám s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. predstavíme postup, ktorý vám ušetrí čas, v očiach pacientov z vás urobí pokrokového lekára a spoľahlivo a jednoducho vám zabezpečí plnenie povinnosti pre účely klinického auditu.
6/21/202112 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Právno-medicínske zákutia predpisovania liekov s obsahom omamných a psychotropných látok

Všeobecní lekári v praxi predpisujú i lieky s omamnými a psychotropnými látkami. Vyžaduje si to z ich strany obozretnosť a zároveň splnenie zákonných podmienok. Téme spomenutých liekov sa budeme v dnešnom podcaste venovať s viceprezidentkou Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva MUDr. Michaelou Macháčovou, ktorá sa s nami podelí o skúsenosti z praxe. Právnu rovinu si rozoberieme s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej  kancelárie h&h PARTNERS. Budeme hovoriť aj o novele zákona o liekoch platnej od 1. mája 2021. Obaja hostia vám poradia, ako postupovať pri predpisovaní liekov s omamnými a psychotropnými látkami a načo si dať pozor.
6/14/202139 minutes
Episode Artwork

Cenné rady pre lekárne pri evidencii a výdaji liekov s obsahom omamných a psychotropných látok

Povinnosti lekárne pri výdaji liekov s obsahom omamných a psychotropných látok stanovujú viaceré právne predpisy. V praxi sa však objavujú rôzne problémy. Jedným z nich je napríklad nátlak vyvíjaný zo strany pacienta, aby mu bol liek vydaný aj bez receptu. O tejto téme sa budeme komplexne v dnešnom podcaste rozprávať s prezidentom Slovenskej lekárnickej komory PharmDr. Ondrejom Sukeľom a  JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Okrem iného sa dozviete i to, či sa môže stať, že si pacient vyberie dvojnásobnú dávku liekov predpísanú dvoma lekármi. Rovnako si povieme o tom, aké má lekáreň možnosti kontroly interakcie liekov s liekmi s obsahom omamných a psychotropných látok.
6/7/202131 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Lekár nie je povinný pacientovi zapísať očkovanie proti ochoreniu COVID-19 do medzinárodného očkovacieho preukazu

Stáva sa, že pacienti očkovaní proti ochoreniu COVID-19 sa u svojho všeobecného lekára dožadujú zápisu o tejto skutočnosti do medzinárodného očkovacieho preukazu. Je lekár povinný im vyhovieť? Kto by to mal urobiť? Všeobecný lekár, zdravotnícky pracovník, ktorý dohliadal na samotný výkon alebo očkovacie centrum, v ktorom bola vakcína podaná? O tejto téme sa budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Lekári, poradíme vám, ako máte v prípade, že vás osloví pacient s takouto požiadavkou postupovať.
5/31/202119 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Pri sťažnosti pacienta si konečne môžete privolať na pomoc znalca. Má to ale háčik...

Zdravotnícke zariadenie, ktoré na stôl dostalo sťažnosť týkajúcu sa poskytovania zdravotnej starostlivosti, nemalo doteraz možnosť požiadať o preskúmanie svojho postupu znalca. Zdravotnú dokumentáciu mohlo bez súhlasu pacienta dať znalcovi až počas súdneho konania. Poskytovateľ, ktorý chcel predísť súdnemu konaniu a hlavne chcel mať v komplikovanejších prípadoch istotu o tom, či pochybil alebo nie, mal veľmi sťažené postavenie. Od prvého mája sa v tomto smere zmenila legislatíva. Ako, to si povieme v dnešnom podcaste. Rýchlu orientáciu v novinkách vám poskytne JUDr. Ivan Humeník, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS. Budeme hovoriť o tom, aký vplyv môže mať na stratégiu poskytovateľa možnosť objektívneho zistenia, či konal správne alebo nesprávne. Dozviete sa aj, prečo je škoda, že prizvanie znalca sa netýka všetkých prípadov sťažností.
5/24/202116 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Bežte k notárovi, ak nechcete aby do vašej dokumentácie mala prístup polovica rodiny

Zdravotnú dokumentáciu pacienta bude musieť lekár po novom sprístupniť aj iným osobám ako samotnému pacientovi. A to bez toho, aby ich splnomocnil. Podľa novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorú začiatkom mája tohto roka schválili poslanci a čaká na podpis prezidentky SR bude môcť do zdravotnej dokumentácie pacienta nahliadať širší okruh osôb. Pacient bude musieť u notára overiť dokument, v ktorom uvedie, komu poskytovanie informácií zakazuje. O tejto téme sa podrobnejšie budeme v dnešnom podcaste rozprávať s JUDr. Ivanom Humeníkom, PhD. z advokátskej kancelárie h&h PARTNER. Povie vám tiež, prečo si myslí, že spomenutá právna úprava je v rozpore s ústavou.
5/17/202119 minutes, 15 seconds