Winamp Logo
Buum Cover
Buum Profile

Buum

Estonian, Finance, 1 season, 165 episodes
About
Saade Buum toob kuulajateni maailma viimase nädala olulisemad majandusuudised, analüüsib ettevõtete käekäiku ja vestleb ärijuhtidega.
Episode Artwork

Rally Estoniast, motospordi majandusmõjust ja suurest ärist maailmas

"Buumil" on külas Rally Estonia direktor Urmo Aava, kellega räägime motospordiga seotud ärist, majandusmõjust ja kultuurist nii laias maailmas kui ka Kodu-Eestis. Uudiste osas saab saadet kuulates teada, et miks ja kuidas näitab eriti naiste ja noorte fännide seas populaarne elektrivormelite sari Forumla E legendaarsele vormel-1 karusellile eeskuju. Saates arutletakse sedagi, milliseid viise on leiutamas maailma suurimad kaupmehed nagu Procter & Gamble, et kahaneval turul samu tooteid kallimalt müüa. Saatest tuleb juttu ka võimu ja mõjukuse üleandmisest juhivahetuse protsessis ning igapäevaste jõuuinakute tervistavast mõjust inimese tervisele. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
7/3/20240
Episode Artwork

Buum 26-06-2024

6/26/20240
Episode Artwork

Buum 19-06-2024

6/19/20240
Episode Artwork

Buum 12-06-2024

6/12/20240
Episode Artwork

Ettevõtte nõukogu roll, välisinvesteeringud geopoliitilistes tõmbetuultes ja pankade rohetrahvid

"Buumil" on külas ettevõtte valitsemise asjatundja, Baltic Institute of Corporate Governance Eesti juht Erik Sakkov, kellelt uurime, millised on ettevõtte nõukogu roll ja ülesanded. Uudisteplokis räägime sellest, et välisinvesteeringuid suunavad üha enam geopoliitilised tuuled ning Euroopa Keskpank hakkab trahvima panku, kes klientide kliimariskidega tegeleda ei soovi. Samuti saad saadet kuulates teada, miks tuleks ettevõtte juhtimisel vältida hääletamist nagu katku. Saatejuhid on Raivo Vare ja Anto Liivat.
6/5/20240
Episode Artwork

Hiina ja USA ettevõtluspoliitika, iduettevõtete kasvuraskused ja peresündmuste mõju juhtimisotsustele

"Buumil" on külas SEB panga suurkliendihaldur Aleks Korolenko, kellelt uurime, kuidas anda hoogu hilise faasi iduettevõtetele, et need suuremaks kasvaksid. Uudisteplokis arutleme USA ja Hiina erinevate lähenemiste üle ettevõtluspoliitikas ning vaagime väike- ja suurettevõtete tootlikkust. Samuti saad saadet kuulates teada, millist mõju avaldavad peresündmused iduettevõtete juhtide otsustele. Saatejuhid on Raivo Vare ja Anto Liivat.
5/29/20240
Episode Artwork

Buum 22-05-2024

5/22/20240
Episode Artwork

Buum: Kaitsetööstuse uus ajastu, tehnoloogiaettevõtete panus riigikaitsesse ja Šveitsi armee innovaatiline taskunuga

"Buumi" külaliseks on EY Eesti Aasta Ettevõtja 2024, Defsecintel asutaja ja juht Jaanus Tamm, kellelt uurime, kuidas läheb Eesti kaitsetööstusel. Uudisteplokis avame Euroopa Investeerimispanga plaane anda kaitsetööstusele hoogu ja arutleme, kuidas saavad iduettevõtted riigikaitsesse panustada. Samuti saad saadet kuulates teada, miks laseb USA armee lahti musklimehi ning värbab nohikuid ja millise uue noaga tuli turule Victorinox. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.
5/15/20240
Episode Artwork

Buum: Rahvaspordiürituste majandusmõju, sportlased ärijuhtidena ja kui kiiresti peaks ettevõte kasvama

"Buumil" on külas spordiürituste korraldaja Mati Lilliallik, kellelt uurime, miks osaleb suurtel maratonidel ja teistel rahvaspordiüritustel järjest enam inimesi ning milline on nende ürituste majandusmõju. Uudisteplokis räägime sellest, kui kiiresti peaks ettevõte kasvama ning arutleme, miks mõned sportlased saavad karjääri lõpetamise järel pururikkaks, teised aga lähevad kiiresti pankrotti. Samuti saad saadet kuulates teada, miks rahvaspordiüritusel sohki tehakse. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.
5/8/20240
Episode Artwork

Buum 01-05-2024

5/1/20240
Episode Artwork

Buum: Maailma suurim päikesepark, kaugküte vallutab suurlinnu ja keskastmejuhid muudatuste eestvedajatena

"Buumil" käis külas energiaettevõtte Gren Eesti äride juht Margo Külaots, kellelt uurime, millised on suurlinnade kaasaegsed ja keskkonnasõbralikud energialahendused. Uudisteplokis räägime New Yorgi esimesest elektriküttel pilvelõhkujast ja Indiasse rajatavast maailma suurimast päikesepargist. Samuti saad saadet kuulates teada, miks peavad just keskjuhid olema ettevõttes muudatuste eestvedajad ning kuidas mõjutavad tuugenid lähiümbruses oleva kinnisvara hinda. Saatejuhid on Raivo Vare ja Anto Liivat.
4/24/20240
Episode Artwork

Buum 17-04-2024

4/17/20240
Episode Artwork

Buum: Kaubandusest ja linnakeskkonna kujundamisest

"Buumil" on külas Ülemiste City nõukogu esimees, ettevõtja Guido Pärnits, kellega räägime nii kaubandusest kui ka linnakeskkonna kujundamisest. Uudisteplokis süveneme Tesla väljakutsete valguses elektriautode turu arengutesse ja uurime, miks kärbivad saudid oma megalinna Neom ambitsioone. Samuti saad saadet kuulates teada, millised tuntud ettevõtjad on oma äri alustanud kuldses keskeas ning miks jäävad mehed üha enam koju, kui naised hommikuti tööle lähevad. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.
4/10/20240
Episode Artwork

Buum 03-04-2024

4/3/20240
Episode Artwork

Buum 27-03-2024

3/27/20240
Episode Artwork

Buum 20-03-2024

3/20/20240
Episode Artwork

Buum 13-03-2024

3/13/20240
Episode Artwork

Buum: IT äri telgitagustest, firmade paisunud juhatustest ning Apple otsusest autoehitusest loobuda

"Buumil" on külas Eesti ühe vanima IT firma OIXIO asutaja ja juht Ivo Suursoo. Mees, kes on IT firmat juhtinud ja kasvatanud aastast 1992. Arutame Ivoga nii tänapäeva IT äri telgitaguseid kui ka seda, miks veavad maailmamajandust ja börse täna just tehnoloogifirmad ning kitsam ring ravimitööstust. Uudisteploki alustuseks räägime sellest, et Detroit soovitas Applel oma liistude juurde jääda ning autoarenduse suund kinni panna. Mida viimane tegigi, saates 2000 töötajat kas koju või firma tehisaru projekte arendama. Aga ka kuningas on alasti – maailma auto-expod on inimtühjad ja autosidki seal eriti pole. Kui jätta kõrvale hiina neljarattalised ja prantslaste Renault. Juhtimisuudistes räägime ettevõtete paisunud juhatustest, seda põhjusel, et ärid on muutunud komplekssemaks. Saadet kuulates saad ka teada, kas toodete digipassid muutuvad seda, kuidas me šhoppame, ning kas uued ärimudelid ja digitehnoloogiad võiks aidata lahendada tõsiasja, et maailmas on nüüd ametlikult 1 miljard ülekaalulist inimest. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
3/6/20240
Episode Artwork

Buum: Kohviäri telgitagused, rahulolevad IT spetsialistid ja kas ühel ettevõttel võib olla mitu juhti

"Buumil" on külas kohviettevõtja Mart Roosmets, kellelt uurime, miks kasvab kohviturg hoolimata sellest, et kohv muutub aina kallimaks. Uudisteplokis räägime Blackstone'i ambitsioonidest kohviäris kaasa lüüa ning McKinsey püüdlustest luua uut tippjuhtide hindamise tööriista. Samuti saad saadet kuulates teada, miks pidi Google oma tehisaru rakenduse pärast vabandust paluma. Saatejuhid Anto Liivat ja Raivo Vare.
2/28/20240
Episode Artwork

Buum 21-02-2024

2/21/20240
Episode Artwork

Buum 14-02-2024

2/14/20240
Episode Artwork

Buum: Elon Musk loobib Open AI’le kaikaid kodaratesse, miks tehnoloogiaettevõtted koondavad ning kuidas panna inimene ja masin koos tööle

"Buumil" on külas tarkvarafirma Flowit partner ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu varasem president Juhan-Madis Pukk, kellelt uurime, kuidas ettevõtte tegevust targalt digitaliseerida. Uudisteplokis arutleme, miks tehnoloogiaettevõtted koondavad ja Elon Musk Open AI’le kaikaid kodaratesse loobib. Samuti saad teada, kuidas ehitada targalt iduettevõtet ajal, mil invstorid rahakraane kinni keeravad. Saatejuhid Anto Liivat ja Ott Pärna.
2/7/20240
Episode Artwork

Buum: Energeetika ja rohemajanduse trendid maailmas ning vastavad arengud koduvabariigis

"Buumil" on täna külas Fermi Energia juhatuse esimees Kalev Kallemets, kellega arutleme energeetika ja rohemajanduse trende maailmas ning vastavaid arenguid koduvabariigis. Uudisteploki alustuseks räägime sellest, miks läheb USA majandusel paremini kui muul maailmal, samuti aruteleme, miks on leidnud maailma luureagentuuride nagu CIA, MI6 jt spioonid tee suurfirmade palgale. Vaatame otsa ka hiinlaste suuruselt teise kinnisvaraarendaja Evergrande pankrotile ning uurime, milliseks verstapostiks on see Hiina kinnisvarakriisis. Saates tuleb juttu sellestki, mida peaks tegema pärijateta perefirmad oma tegevuse edukal jätkamisel, ning miks on Jaapani veiselihakroketid nii populaarsed, et ootenimekiri on lausa 43 aastat pikk. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
1/31/20240
Episode Artwork

Buum: Majanduse käekäik, pensionikogumine ja turbulentsus maailma toidujulgeoleku valdkonnas

"Buumil" on täna külas SEB varahalduse fondijuhti Endriko Võrklaev, kellega arutleme nii majanduse käekäigu kui ka pensionikogumise teemadel. Uudisteplokki alustame tõdemusega, et hiinlased ostavad kokku USA põllumaad, kuid selle ulatusest ja mõjust riigi toidujulgeolekule pole kellelgi selget pilti. Ka rahutused Punasel merel on halvaks uudiseks nii maailma haprale toiduvarule kui ka laiemalt globaalse logistika hindadele. Saates räägime lähemalt ka eestlaste poolt eest veetava riskikapitalifondi Plural Platform uuest fondist, mille suuruseks on tervelt 432 miljonit USA dollarit ning fookuseks Euroopa varase faasi idufirmad. Buumi kuulates saad ka teada, kuidas saavad tegevjuhid vähendada kuhjuvaid riske ja mis arvab USA suurpank JPMorgan üle ilma sagenenud küberrünnakutest. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
1/24/20240
Episode Artwork

Buum: Davosi majandusfoorum, süvatehnoloogiad ettevõtluses ja kasvav majanduslik ebavõrdsus

"Buumil" on külas Tartu Ülikooli teadus- ja innovatsioonipoliitika professor Kadri Ukrainski, kellelt uurime, kuidas ülikoolid süvatehnoloogia ettevõtetele hoogu annavad. Uudisteplokis heidame pilgu Davosis alanud iga-aastase majandusfoorumi programmile ja vaagime Euroopa kesise konkurentsivõime ning kasvava majandusliku ebavõrdsuse temaatikat. Samuti saad saadet kuulates teada, kuidas tehisaru ülikoolis õppimist ja õpetamist muudab. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.
1/17/20240
Episode Artwork

Buum 10-01-2024

1/10/20240
Episode Artwork

Buum: Kinnisvaraäri mustad luiged, Open AI kaasab raha ja miks sotsiaalmeedias vähem aega veeta

“Buumil" on külas kinnisvaraettevõtte Liven tegevjuht ja kaasasutaja Andero Laur, kellelt uurime, millised arengud kinnisvaraturgu saabuval aastal kõige enam kujundavad. Uudisteplokkides arutleme, kuidas kaugtöö võidukäik ja kõrged intressikulud on pannud USAs kinnisvaraarendajad ja finantseerijad löögi alla ning kas inflatsiooniralli hakkab läbi saama. Samuti saad saatest teada, kuidas on kümnekonna aasta jooksul muutunud ootused liidritele ja kellelt oodatakse hiigelinvesteeringut tehisaruettevõttesse Open AI. Saatejuhid Anto Liivat ja Raivo Vare.
1/3/20240
Episode Artwork

Buum: Aastalõpu erisaade koos SEB juhatuse esimehe Allan Parikuga

Aastalõpu erisaates on stuudios kõik kolm saatejuhti - Raivo Vare, Ott Pärna ja Anto Liivat - ning SEB panga juhatuse esimees Allan Parik, kes tuletavad meelde lõppenud majandusaasta olulisemad sündmused ja kiikavad ka uude, 2024. aastasse. Esimeses saateplokis keskendume maailmamajandusele ja geopoliitikale, teises energeetikale ja kestlikkusele, kolmandas uutele tehnoloogiatele ning neljandas juhtide eest seisvatele väljakutsetele.
12/28/20230
Episode Artwork

Buum: Mis on tänapäeval majandusajaloost õppida?

„Buumil“ on täna külas LHV majandusekspert Heido Vitsur, kellega arutleme, mis on tänapäeva poliitikutel ja keskpankuritel majandusajaloost õppida. Seda nii majandusotsustes ja valikutes kui ka valitsemises ning selle kvaliteedi tagamisel. Uudisteplokis võtame vaatluse alla riigid, kelle käsi on käesoleval turbulentsel aastal kõige paremini käinud. Nende, mõnede parameetrite alusel suhteliselt edukamata riikide taustal (kelle seas on ka Eesti) analüüsime Eesti panga oodatust süngemat sissevaadet Eesti majandusse ning selle tulevikku. Saatest kuuleb sedagi, millised arengud on endaga kaasa toonud maailma vaesema otsa riikide 3,5 triljoni USA dollarini ulatuv välisvõlg. Lisaks võtame vaatluse alla Argentiina, mille majanduses on jama majas ning mis sai endale värskelt uue majandusprofessorist presidendi, kes omakorda lubas riigiga dollarile üle minna, keskpanga kaotada, riiki oluliselt tagasi tõmmata, pooled ministeeriumitest kinni panna, turumajanduse taastada jne. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
12/20/20230
Episode Artwork

Buum: Maailmamajanduse ohtudest, juhiks edutamisest ja luksuskõlarite ärist

„Buumil“ on täna külas luksuskõlareid tootva firma Estelon kaasasutaja Alissa Vassilkova-Rajatalu, kellega räägime ärist audiofiilide maailmas ning sellest, kuidas maailma jõukamas otsas ostuotsuseid tehakse. Uudisteplokis võtame vaatluse alla maailmamajanduse suurimad riskid aastal 2024, samuti räägime Ameerika Ühendriikide tervishoiuhiiust Norton, kust pandi pihta suur hulk sensitiivseid kliendiandmeid. Saatest kuuleb sedagi, kuidas vastata eitavalt töötajate soovile ametikõrgenduse järgi ning mille poolest erineb Saksa arhitektide poolt projekteeritud ja Shenzheni rajatav Hiina tehnoloogiakonglomeraadi Tencent peakorter viis aastat tagasi uksed avanud Apple linnakust Californias. Saatejuhid on Ott Pärna ja Anto Liivat.
12/13/20230
Episode Artwork

Buum 06-12-2023

12/6/20230
Episode Artwork

Buum 29-11-2023

11/29/20230
Episode Artwork

Buum 22-11-2023

11/22/20230
Episode Artwork

Buum: Intellektuaalomandi kasvav roll ettevõtete väärtuses

„Buumil“ on külas EASi teadmus- ja tehnoloogiasiirde juht Siim Kinnas, kellega räägime immateriaalse kapitali ülisuurest osast edukate ettevõtete väärtuses. Nii näiteks moodustavad kaubamärgid, patendid jms maailma 500 suurima ettevõtte väärtusest ca 90%. Räägime ka Eesti ettevõtete edust ja võimalustest intellektuaalomandi kaitsmisel. Uudisteplokis arutleme maailmamajanduse väljavaadete üle, vaatame otsa BREXITi pikaajalisele laastavale mõjule Briti startup sektorile ning räägime neljast olulisest muutusest, mis on Silicon Valley ettevõtete juhtimisse toonud. Kajastamist leiavad ka Hollywoodi stuudiod, mis leppisid kokku, et pakuvad filmistaaridele kaitset nii tehisaru kui robotrivaalide eest. Ka teemantide tööstus leiab saates kajastamist, kuna astub radikaalseid samme, et peatada hinnalangus. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
11/15/20230
Episode Artwork

Buum 08-11-2023

11/8/20230
Episode Artwork

Buum 01-11-2023

11/1/20230
Episode Artwork

Buum 25-10-2023

10/25/20230
Episode Artwork

Buum: Eesti turbatootmise lugu ja roll maailmas

TURVAS, TURBA, TURVAST. Seekordne 18.10 Kuku raadio majandussaade "Buum" on päevakajaliselt Eesti turbaloo teemaline. Külas on Erki Niitlaan, Eesti Turbaliidu kliima ja keskkonnanõunik ning mäeinsener, kellega räägime Eesti turbatootmise ajaloost ja tulevikuperspektiividest. Arutleme ka meie turba rolli üle eurooplaste toidulaual ning laiemalt köögiviljade ja taimede kasvatamisel. Uudisteplokkides teeme juttu ebakindlusest maailmamajanduses ja arutleme selle üle, kas riikide rekordiline võlakoorem on meid viinud uude finantskriisi lävepakule. Juttu tuleb ka sõja mõjust Palestiina start-up sektorile, disaintoodete supervõltsingutest, roheinvesteeringute jätkuvast buumimisest ning 35-aastasest banaanikuninga pojast, kellest saab Ecuadori uus president. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
10/18/20230
Episode Artwork

Buum: Piilume spordi- ja spordikaupade äri telgitagustesse

"Buumil" käis külas jae- ja hulgikaubandusettevõtte Fiffaa juht Karel Loide, kellega koos kiikasime spordi- ja spordikaupade äri telgitagustesse. Uudisteplokkides rääkisime esimese naisena üksinda Nobeli majanduspreemia pälvinud professor Claudia Goldini elutööst ning sellest, et võrreldes meestega panevad naised töölepingu läbirääkimistel harvem lauale konkureerivad pakkumisi. Samuti saad saadet kuulates teada, miks tippjuht peaks ise otsustama nii vähe asju, kui võimalik.
10/11/20230
Episode Artwork

Buum 04-10-2023

10/4/20230
Episode Artwork

Buum 27-09-2023

9/27/20230
Episode Artwork

Buum 20-09-2023

9/20/20230
Episode Artwork

Buum: Eesti poisid mängutööstuse tipus, miks ettevõtjaid tööle võtta ei taheta ning kuidas targalt kulusid kärpida?

"Buumil" on külas aasta eest investoritelt 56 miljonit dollarit saanud mängutööstusettevõtte Ready Player Me kaasasutaja Haver Järveoja, kellelt uurime, kuidas mänguäris tehnoloogiahiidudega rinda pista. Arutleme ka selle üle, miks sotsiaalmeedia üha mängulisemaks muutub ning kuidas targalt kulusid kärpida. Samuti saad saadet kuulates teda, miks ettevõtluskogemusega inimesi tööle võtta ei taheta.
9/13/20230
Episode Artwork

Buum: Intellektuaalomandi kaitse, andmelekked ja töötajate järele nuhkimine

"Buumil" on külas Euroopa patendikohtu kohtunik Kai Härmand, kellelt uurime, kuidas intellektuaalomandit kaitsta ning mille üle uues kohtus vaidlema hakatakse. Uudisteplokis vaagime, kui kalliks lähevad ettevõtetele maksma andmelekked ning miks ja kuidas tööandjad töötajate järele nuhivad. Samuti saada saadet kuulates teada, millised on uuemad petturite kasutatavad tehisaru rakendused.
9/6/20230
Episode Artwork

Buum: Ärihariduse olevikust ja tulevikust, BRICS laienemisest ning ökosüsteemide võidukäigust

"Buumil" on külas Estonian Business Schooli (EBS) rektor, professor Meelis Kitsing, kellelt uurime õppeaasta alguse puhul, milliste väljakutsetega äriülikoolid silmitsi seisavad. Uudisteplokis arutleme BRICS riikide ühenduse ambitsioonide ja Euroopa digiteenuste määruse rakendamise üle. Samuti saad saadet kuulates teada, miks peetakse ökosüsteeme suurimaks majandusruumi kujundavaks muutuseks.
8/30/20230
Episode Artwork

Buum: Rahapesu, investeerimiskelmused ja ootused tippjuhiks kandideerijatele

"Buumil" on külas SEB panga juhatuse liige, rahapesu tõkestamise eest vastutav Monika Kallas-Anton, kellelt uurime, kas finantskuritegude ilmsikstulek osundab pigem pankade heale tööle või tegematajätmistele. Uudisteplokis arutleme finantskuritegude ja tippjuhiks kandideerijatele esitatavate nõudmiste üle. Samuti saad saadet kuulates teada, kas vanemaealised ettevõtjad on noortest vähem innovaatilised.
8/23/20230
Episode Artwork

Buum: Organisatsiooni- ja persoonibrändimise ABC

"Buumil" on külas organisatsioonide arengupartner tööandja bärndimise teemal Signe Ventsel, kellelt uurime nii firma- kui isikubrändimise nippe. Uudisteplokis räägime veebipõhise kinnisvaralaenude ettevõtte Better.com börsileminekust ja vaatame sisse laevandusmaailma, kus Hiina on vähemalt ühe kategooria alusel laevandusriigina Kreekast möödunud. Samuti saad saadet kuulates teada, et avas Eesti Vabariik avas Singapuris saatkonna ning ettevõtluskeskuse, ja et viie triljoni dollari suurune lennunduse roheliseks muutmise hind kirjutatakse klientide kraesse. Arutleme ka selle üle, millal rääkida rasketest otsustest oma töötajatega ja millal seda mitte teha. Saadet kuulastes saad ka teada, miks läheb nii kutsikatel kui ka Rolexi kelladel covidijärgses maailmas kehvasti. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
8/16/20230
Episode Artwork

Buum: Kuidas Beckhamile sauna müüa, Softbanki kiibiäri börsiambitsioonid ja keskastmejuhtide väljakutsed

"Buumil" on külas väikemajatootja Iglucraft juht Priit Kallas, kellelt uurime, kuidas jutustada ettevõttest lugu, mis kõnetab. Uudisteplokis arutleme Softbanki kiibiäri börsiambitsioonide ja tehnoloogiahiidude kasvuvõimaluste üle. Samuti saad saadet kuulates teada, miks kipuvad keskastmejuhid saatma koolitustele inimesi, kelle töötulemused koolitusel osalemise järel ei parane.
8/9/20230
Episode Artwork

Buum: strateegiline personalijuhtimine, noorte palgaootused ja Aasia rikaste perede varahaldus

Buumil on külas Skype’i ja Microsofti varasem personalijuht Merle-Liisu Lindmaa, kellelt uurime, kuidas luua organisatsioonis inspireerivat ja tulemuslikku töökeskkonda. Uudisteplokis võtame vaatluse alla noorte palgaootused ning arutleme, kas tehnoloogiaäris töötamiseks on vaja ülikoolikraadi. Samuti saad saadet kuulates teada, mida ootavad Aasia rikkad perekonnad oma vara haldavatelt töötajatelt ning kuidas LinkedIn’is silma paista.
8/2/20230
Episode Artwork

Buum: Maapõueenergia väljavaated, väikeautode tulevik Euroopas ja ettevõtte nõukogu komplekteerimine

"Buumil" on külas Rohetiigri nõukogu esimees ja Geothermal Baltic OÜ juht Andres Veske, kellelt küsime, millised võiksid olla maapõueenergia arendamise väljavaated Eestis. Uudisteplokis arutleme, kuidas komplekteerida ettevõtte nõukogu ning miks nimetas üks maailma suuremaid investeerimisettevõtteid Black Rock nõukogu liikmeks saudide riikliku energeetikaettevõtte Aramco pealiku. Samuti uurime, kas väikeautode aeg hakkab Euroopas ümber saama ning miks maksab Hong Kongis viimne puhkepaik rohkem, kui elamispind.
7/26/20230
Episode Artwork

Buum 19-07-2023

7/19/20230
Episode Artwork

Buum: Süsiniku sidumine, tehnoloogiaettevõtete keskkonnamõju ja tehisaru tööriistade levik

"Buumil" on külas süsinikusäästuga kaupleva ettevõtte KWOTA asutaja Rain Vääna, kellelt uurime, miks süsiniku sidumisele nii palju tähelepanu pööratakse ning kui suur äri see ikkagi on. Samuti saad saadet kuulates teada, milliseid küsimusi tasub igal töötajal oma juhilt küsida ning kuidas püüab Playboy vabaneda Hugh Hefneri pärandist.
7/12/20230
Episode Artwork

Buum 05-07-2023

7/5/20230
Episode Artwork

Buum: LoodusSPAdest ja juhtide tervisest, gaasiäri perspektiivikusest ning küberhäkkimisest Lääne moodi

"Buumil" on külas Loodus BioSpa juht Kairi Ustav, kellelt uurime nii SPA-äri tuleviku kui meie juhtide-ettevõtjate terviseteadlikkuse kohta. Uudisteplokis võtame ette Rootsi Kuningriigi, kus Stockholmi külje alla plaanitakse ehitada tervet puidust linna. Lisaks uurime seda, miks me kuuleme nõnda vähe Läänest pärit küber-rünnakutest. Vaatame sisse ka maailma fossiilkütuseid tootvate firmade raskekahurväe kinnitusele, et gaas jääb kuumaks kaubaks kindlasti aastakümneteks. Suvele kohaselt pakume ka valikut vallatuid majandusuudiseid. Nii on Euroopas näiteks liiga palju veini, kuna tarbimist pärsib kõrge hind. Apple suudab peagi teie häält järgi teha, seda peale 15-minutilist õppimist. Ja Eva nimeline pererestoran Los Angeleses pakub klientidele, kes suudavad ilma telefonis olemata süüa, 5-protendilist allahindlust. Saatejuhid on Raivo Vare ja Ott Pärna.
6/28/20230
Episode Artwork

Buum 21-06-2023

6/21/20230
Episode Artwork

Buum: IT tudengid jännis praktikakohtade leidmisega, IKEA kolib virtuaalruumi ja META sepistab Twitterile konkurenti

"Buumil" on külas SEB panga innovatsioonijuht Sander Välk, kellelt uurime, miks peaksid ettevõtted innovaatiliste lahenduste loomiseks koostööd tegema. Uudisteplokis arutleme, kuidas IKEA kõnekeskuse töötajatest saavad sisekujunduse konsultandid ja kas ajal, mil suured tehnoloogiaettevõtted muudkui koondavad, tasub IT haridus end ikka ära. Samuti saad teada, miks tasub vahel proovida teha harjumuspärasest erinevaid töid.
6/14/20230
Episode Artwork

Buum 07-06-2023

6/7/20230
Episode Artwork

Buum 31-05-2023

"Buumil" on külas Estraveli müügidirektor Kaire Saadi, kellelt uurime, kuidas on tehnoloogia areng mõjutanud turismisektorit. Uudisteplokis arutleme, milliste väljakutsetega pistavad rinda populaarsed turismisihtkohad ja mil määral on viimastel aastatel muutunud see, kuhu ning kuidas reisitakse. Samuti saad saadet kuulates teada, kui suure osa tööajast veedavad Microsoft 365 kasutajad koosolekutel.
5/31/20230
Episode Artwork

Buum 24-05-2023

5/24/20230
Episode Artwork

Buum: Taastuvenergia väljavaated, labadeta tuugenid ja juhtide ilmavaate mõju investeerimisotsustele

"Buumil" on külas Enefit Green’i juht Aavo Kärmas, kellega arutleme, milliste eelduste korral on Eesti ja Euroopa taastuvenergia eesmärgid saavutatavad. Uudisteplokis uurime, kui kiiresti on kasvanud tuuleenergia osakaal Euroopa riikide energiatarbimises ning kuidas näevad välja moodsaimad tuugenid. Samuti saad saadet kuulates teada, millised on keskmise suurusega ettevõtete konkurentsieelised muudatustega kohanemisel ning kas juhi ilmavaade mõjutab tema investeerimisotsuseid.
5/17/20230
Episode Artwork

Buum 10-05-2023

5/10/20230
Episode Artwork

Buum: Uued tehnoloogiad laevanduses, Saksamaa ühistranspordi eksperimendid ja pappkarpi peidetud hambapasta

"Buumi" külaliseks on Tallinki juht Paavo Nõgene, kellelt uurime, millised uued tehnoloogiad ja kütused aitavad muuta laevandust keskkonnasõbralikumaks. Uudisteplokis räägime, miks Saksamaast on saamas ühistranspordi suunamudija ja arutleme, kas Euroopa Liidu riigid peaksid kliimaeesmärkide täitmiseks laenukoormust kasvatama. Samuti saad saadet kuulates teada, miks pidurdab kaugtöö noorte karjääriredelil edasijõudmist ning hambapastatuub pappkarpi pakendatakse.
5/3/20230
Episode Artwork

Buum: Välisinvesteeringud, India majandusareng ja miljonäride lemmiklinnad

"Buumi" külaliseks on EASi ja KredExi ühendasutuse välisinvesteeringute osakonna juht Joonas Vänto, kellelt uurime, milliste investorite jaoks on Eesti atraktiivne ning mispärast peetakse meie investorteenindust üheks paremaks kogu maailmas. Uudisteplokis arutleme, milliste väljakutsetega seisab silmitsi maailma suurima rahvaarvuga riigiks saanud India majandusareng ning kus armastavad elada miljonärid. Samuti saad saadet kuulates teada, kas juhid peaksid lubama inimestel tööülesannete täitmiseks ise meeskonnakaaslasi valida.
4/26/20230
Episode Artwork

Buum: Turism Ukrainas, luksuskaupade buum ja mida õpetada ärijuhtimise tudengitele

Ilmad on läinud soojemaks ja suvi pole enam mägede taga. Saate toetaja SEB andmetel kulutasid Eesti inimesed möödunud suvel reisimisele enam, kui kunagi varem. Kutsusime külla Tallinna Ülikooli rekreatsioonikorralduse dotsendi Mart Reimanni, kes uurib ja arendab Ukrainas maaturismi klastreid. Uurime Mardilt, kas turism võiks olla Ukrainas see valdkond, mis aitab raskel ajal riigi majandust turgutada. Uudisteplokist saad teada, miks on Bernard Arnault taas maailma rikkaim mees ja mida õpetada üliõpilastele, et nad jõuaksid juhtimishierarhias kõrgeimale tasemele.
4/19/20230
Episode Artwork

Buum 12-04-2023

4/12/20230
Episode Artwork

Buum: Kõrghariduse, teaduse ja Tartu Ülikooli tulevikust

"Buumi" saatekülaliseks on Tartu Ülikooli majandusteaduskonna professor, sotsiaalia valdkonna dekaan ja rektorikandidaat Raul Eamets. Arutame Rauliga kõrgharidust mõjutavaid suuremaid trende maailmas ja tööturul, aga ka Tartu Ülikooli tulevikku tema rektoriks saamisel. Saate majandusuudiste osas võtame ette naftakartelli OPEC+, mis kärbib inflatsioonikartuses järsult tootmist, ärritades valitsusi ümber maailma eesotsas Valge Majaga Washingtonis. Kõrged kütusehinnad omakorda kütavad tagant inflatsioonikriisi, mis on vähendanud leibkondade sissetulekuid ja tõmmanud Euroopa riigid „toiduvõitlusesse“. Edasi räägime Pariisist, mis keelab alates septembrist tõukerataste rendifirmad ja ameeriklaste LYFTist, mis vahetab tegevjuhti ja vähendab kõrvaltegevusi. Ühe põneva juhtimisteemana räägime sellest, kuidas aitab sotsiaalmeedia leida firmadele ja organisatsioonidel brände, kellega partnerlusse asuda. Üks juba iganädalaseks saanud uudis on ka. Nimelt on nüüdseks ka NATO liitunud TikToki keelustajate kuulsusrikka nimistuga. Saatejuhid Ott Pärna ja Raivo Vare.
4/5/20230
Episode Artwork

Buum: Plahvatav kliimapomm ja ettevõtted, mis ei eksisteeri vaid kasumi kasvatamise nimel

"Buumi" külaliseks on Tallinna Ülikooli dotsent Katri-Liis Lepik, kellelt uurime, mis on mõjuettevõtlus. Uudisteplokis arutleme, kuivõrd võtavad ettevõtted ÜRO kliimakatastroofi hoiatust tõsiselt ja miks pani Texase osariik Euroopa suurima panga HSBC musta nimekirja. Samuti saad saadet kuulates teada, kuidas hoida suurepäraseid töötajaid ning kui palju maksti maailma kalleima käekella eest.
3/29/20230
Episode Artwork

Buum: Credit Suisse’i päästeoperatsioon, Xi ja Putini kohtumine ning liisinguäri olevik ja tulevik

"Buumi" külaliseks on SEB Liisingu juht Rein Karofeld, kellelt uurime, mida ja kui palju ettevõtted ning eraisikud liisivad. Uudisteplokis lahkame Šveitsi valitsuse otsust päästa 166 aasta pikkuse ajalooga pank Credit Suisse ja arutleme Putini ning Xi kohtumise majandusmõju üle. Samuti saad saadet kuulates teada, millised on tippjuhtide prioriteedid 2023. aastal ning miks kipuvad juhid lojaalseid töötajaid ära kasutama.
3/22/20230
Episode Artwork

Buum: uue valitsuse majandus- ja ettevõtluspoliitika, USA pankade kollaps ning Apple'i juhtide lahkumine

Buumil on külas Riigikogu Arenguseire Keskuse juht Tea Danilov, kellelt uurime, milliseks võiks kujuneda loodava valitsuskoalitsiooni majandus- ja ettevõtluspoliitika. Uudisteplokis arutleme Silicon Valley panga kokkukukkumise järelmite üle ja mõistatame, miks tippjuhid Apple’ist hulgakaupa jalga lasevad. Samuti saad saadet kuulates teada, millised juhid tulevad heitlikus ärikeskkonnas kõige paremini toime.
3/15/20230
Episode Artwork

Buum: Eesti "suureks tegemine" ning EASi ja Kredexi ühendasutuse teenusteprortfell

"Buumi" tänaseks saatekülaliseks on EASi ja Kredexi ühendasutuse juht Lauri Lugna, kellega arutleme nii asutuse rolli üle „Eesti suureks tegemisel“, seda näiteks e-residentsuse kaudu, kui ka nende ettevõtjatele ja eraisikutele suunatud toote- ning teenuseportfelli teemadel. Saate uudiste osas räägime Brittide tehnoloogifirma ARM näitel, miks ja kuidas on Londoni börs kitsamalt ja Suubritannia laiemalt hakanud kaotama tehnoloogiafirmasid. Teeme juttu ka India kodu-ilusalongi ettevõttest Yes Madam, mis sai huvitaval viisil teada, et nende klientide ja juhutöötajate isikuandmed lekkisid. Juhtimisnippides räägime uudse positsiooni nimega Chief Sustainability Officer (CSO), eesti keeles jätkusuutikkusjuht, kaheksast vastutusvaldkonnast. Turismiuudisena leiab kajastamist Kreeka, mis muudab oma Ateena külje all asuva 243 ha suuruse mahajäetud lennujaama suureks rannikupargiks. Üks kergem ettevõtlus- ja lennundusuudis on saates ka: nimelt lendab Elon Muski eralennuk oluliselt rohkem kui enamus Põhja-Ameerika teiste miljardäride lennukid. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
3/8/20230
Episode Artwork

Buum: Elektriautode laadimisäri, eduka startupi ehitamine ja kaubanduskokkulepe Põhja-Iirimaal

"Buumi" tänaseks saatekülaliseks on elektrilaadimisega tegeleva tehnoloogiafirma VOOL kaasasutaja ja tegevjuht Juhan Härm, kellega teeme juttu nii elektriautode laadimisärist kui ka sellest, kuidas meelitada suurtest tehnoloogiafirmadest väikesesse startuppi häid töötajaid. Saate majandusuudiste osa alustame uudisega BREXITi järgsest maailmast – nimelt sõlmisid Euroopa Liit ja Suurbritannia uue kokkuleppe kaubandusreeglite üle Põhja-Iirimaal. Teiseks räägime Hiina Rahvavabariigist, mis nõuab tungivalt, et riigiettevõtted loobuksid maailma suurimate, nn BIG 4 audiitorfirmade kasutamisest, viidates andmeriskidele. Lisaks kuuleb saates telgitaguseid, miks keelas ühelt poolt Euroopa Komisjon TikToki kasutamise töötelefonides, kuid teisalt toob näiteks autofirma Mercedes-Benz TikToki autodesse. Töö- ja juhtimistarkuse osas räägime ühest vahvast uuringust, mis käsitleb Sabatticalite ehk pikemate töö-puhkuste murrangulist mõju nii töötajatele kui ka firmadele. Vahva ettevõtlusuudisena räägime ka Saksa jalgrattafirmast Canyon, mis tuli välja revolutsioonilise pool-auto/pool-jalgratta kontseptsooniga. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
3/1/20230
Episode Artwork

Buum: Digimaailma kliendikogemus

"Buumi" tänaseks saatekülaliseks on Sandra Roosna, tehnoloogiafirma Askly asutaja ja tegevjuht. Sandra kui digimaailma kliendikogemuse eksperdiga tehakse juttu edukatest digimeedia lahendustest, veebipoodidest, heast ja halvast kasutajakogemusest veebis ning klienditagasiside andmise tehnoloogiatest. Saates majandusuudiste osas arutletakse raha versus väärtuste temaatika üle. Nimelt on juba aasta möödas Vene Föderatsiooni alustatud suurest sõjast Ukrainas, kuid ikka veel saab Venemaal osta kõikvõimalike maailma brändide toodangut, näiteks Ameerika konglomeraadi Procter & Gamble Oral-B elektrihambaharju. Räägitakse ka sporditegevuse ja liikumisharrastuse tehnoloogiafirmast ning sotsiaalsest võrgustikust Strava, mille juhi positsioonilt on juba teist korda lahkumas üks asutajatest Michael Horvath. Juhtimisnippide osas antakse nõu, kuidas vastata tööintervjuu ehk kõige olulisemale küsimusele – mis on teie palgasoov? Uudiste ploki lõpetuseks vaadatakse otsa värske Super Bowl’i ajal näidatud reklaamidele, mis maksavad üüratut hinda ja mis mängitakse maha Ameerika Jalgpalli finaali ajal ning vahel. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
2/22/20230
Episode Artwork

Buum: Eesti põllumajanduse olevikust ja tulevikust; Türgi maavärina ning Ukraina sõja majanduslikust hinnast

"Buumi" saatekülaliseks on SEB Eesti põllumajandussektor kliendihaldur Andrus Mägi, kellega räägime toimunud SEB põllumajandusseminari taustal sektori olevikust, arengutest ning tulevikust Eestis. Kajastamist leiavad ka seotud laiemad trendid ja innovatsioonid laias maailmas. Majandusuudiste osas räägime suure maavärina mõjust Türgi majandusele, mis on esialgsetel hinnangutel koguni 84 miljardit dollarit. Selles võrdluses räägime ka sõjakahjude rahalisest poolest Ukrainale. Lisaks tuleb juttu saladuslikust, ilmselt vene rahast ja varast, mis turgutab Türgi riigi eelarvet. Heidame pilgu ka Indiasse, kus avati esimese osa riigi olulisimast kiirteest, mille pikkuseks saab olema 1386 kilomeetrit ning mis ühendab pealinna New Delhi äri- ja finantskeskuse Mumbaiga. Ettevõtlusuudistes leiab kajastamist nii Singapuris paikneva uus-panga Aspire värskest $100M suurune rahakaasamine, kui ka sportautosid tootva Ferrari ning selle omanike hea käekäik. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
2/15/20230
Episode Artwork

Buum: Singapuri, Indoneesia ja Kagu-Aasia majandused ning koostöövõimalused Eestiga

"Buumi" tänaseks saatekülaliseks on Eesti Vabariigi suursaadik Singapuris ja Indoneesias Priit Turk. Arutame saadikuga nende, mõneti väga erinevate Kagu-Aasia riikide majandusarengu temaatikat, samuti koostööd Eestiga nii täna kui ka tulevikus. Jutuks tuleb ka saatkonna poolt rajatav Business Hub – Eesti ettevõtete kodu Singapuris. Saate majandusuudiste osas teeme juttu maailma suurriikide vahel kasvavast tehnoloogilisest rivaliteedist – natsionalismist, mille värskeks tunnistuseks on Hiina otsus keelustada olulisemate päikesepaneeli-tehnoloogiate eksport. Ettevõtlusuudistes räägime India suurärimehe ja maailma ühe rikkaima inimese Gautam Adani ja tema konglomeraadi Adani Enterprises kahtlastest tegevustest ning raskustest. Covid ja turbulentsed ajad maailmamajanduses on tõstnud päevakorda vaimse tervise teemad. Seepärast võtame ette juhid ja arutleme, kuidas nemad peaks lähenema oma töötajate vaimse tervise väljakutsetele. Optimistlikumalt poolelt on alanud aasta lootusrikas aeg ettevõtlusega alustamiseks või kõrvaltegevuseks, eriti üksikettevõtjate jaoks. Inspiratsiooniks toome kuulajateni valiku ärisuundasid, millega võiks 2023. aastal algust teha. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
2/8/20230
Episode Artwork

Buum: E-Residentsuse tänane päev ja tulevik

"Buumi" saatekülalisteks on Teenusmajanduse koja nõukogu liige ja e-residentsuse töörühma juht Ivar Veskioja, kellega arutleme nii e-residentsuse senise kasu üle Eesti majandusele kui ka selle tuleviku teemadel. Saate majandusuudiste osas räägime Pärsia Lahe riikidest nafta- ja reservfondidest, millest on saanud maailmas ühed võtmetegijad kallineva raha tingimustes. Äriuudistes kaeme Hiina uut ostlemisäppi Temu, mis järgib turule tulemisel TikToki üli-agressiivset turundusstrateegiat. Ka Eesti e-kaubanduse osakaal kogu jaekaubandusest on tõusnud 17,6%-ni, selgub hea saatepartneri SEB faktipankast. Saates tuleb juttu sellestki, miks paneb üha suurem osa töötegijatest maailmas oma ameti maha ning kuidas tuleks selles kontekstis allesjäänud töötajatega käituda. Energeetika teemadest leiavad saates käsitlemist nii oma võimete piiril töötavad maailma tuumajaamad kui ka omaenda suuruse all puruksminevad hiid-tuuleturbiinid. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
2/1/20230
Episode Artwork

Buum: Juhtimisest, riigivalitsemisest ja eduka advokaadibüroo ehitamisest

Seekordse "Buumi" majandusuudiste osas aruteleme selle üle, et Euroopa vajab hädasti Venemaad läbivaid kaubaronge, et tuua Hiinast haruldasi muldmetalle. Seejuures saame hea saatepartneri SEB faktipangast üllatuslikult teada, et just toormeriski maandamine on Baltikumi ettevõtete seas kõige vähem levinud-hinnatud risk. Saates räägime sellestki, kui lootusetuks on osutunud Suurbritannia Brexitist alguse saanud loobumine Euroopa Liidu seadustest, ning kuidas tehnoloogia mõjutab ühteaegu nii Disneyt kui ka juriidilist maailma. Juhtimisuudiste osas kaevame sisse mentorluse ja tagasiside andmise kõrgemasse kunsti, seda kontekstis, kuidas kasvavad enesekindlad ja kaelakandvad eksperdid ning juhid. Saatekuulaja saab teada sedagi, miks on just prantsuse juhid maailma suurimad töönarkomaanid. "Buumi" saatekülaliseks on õigus- ja riigiteadlane, Ellex Raidla Advokaadibüroo asutaja ning endine vanempartner ja praegune nõunik Jüri Raidla. Raidla oli taasiseseisvunud Eesti esimene justiitsminister (1990–1992), samuti Eesti Vabariigi põhiseaduse ekspertkomisjoni esimees. Peale selle oli ta 1992. aastal asutatud Eesti Pangaliidu esimene tegevdirektor. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
1/25/20230
Episode Artwork

Buum: Moeäri & Maailma Majandusfoorum 2023 Davosis

"Buumi" saatekülalisteks on uue sotsiaalse rõivaäpi Le Tribe & rõivabrändi Tallinn Dolls looja Mari Martin, kellaga räägime nii rahvusvahelise moeäri trendidest, tema oma kogemusest kaugetel turgudel moeäri teha kui ka Eesti rõivatööstuse väljavaadetest. Saate majandusuudiste osas võtame fookuse alla Davosis toimuva Maailma Majandusfoorumi 2023. McKinsey analüüside toel räägime sellest, kuidas minna ettevõtjana disaini abil vastu rasketele aegadele, ning Harvard Business Review värske ülevaate pinnalt jagame nippe, kuidas ületada ja võimestada generatsioonide üleseid barjääre tiimides. Vaatame sisse ka maailma lennufirmade tegemistesse, kes selgub et, äratavad ellu vanu Jumbo-lennukeid, et rahuldada äriklassi nõudlust luksuslike istekohtade järele. Uudiste osast selguvad ka põhjused, miks vaatamata turbulentsetele aegadele majanduses lähevad superautod kaubaks kui soojad saiad. Hea saatepartneri SEB värskest uuringu valguses arutleme selle üle, et Eesti noored tunnetavad inflatsiooni üha suurenevat mõju oma eluviisile. Koguni 38% meie noortest ei saa endale enam lubada endist eluviisi ning peavad oma kulutusi vähendama. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
1/18/20230
Episode Artwork

Buum: Quo vadis, kunstiäri?

"Buumil" on külas Fotografiska kaasasutaja ja tegevjuht Margit Aasmäe, kellega arutleme, millised suundumused ja väljakutsed kujundavad kunstiäri. Uudisteplokis uurime, kes on Elon Muskilt maailma rikkaima mehe tiitli üle võtnud Bernard Arnault ja millised on saabunud aasta kuumemad turundustrendid. Samuti saad saadet kuulates teada, kellele kuulus maailma kalleim oksjonil realiseeritud kunstikollektsioon.
1/11/20230
Episode Artwork

Buum: Milliseks kujuneb majandusaasta 2023?

Aasta esimeses saates on "Buumi" külaliseks SEB analüütik Mihkel Nestor, kellega arutleme, milliseks kujuneb majandusaasta 2023 ning kuidas mõjutavad seda apokalüpsise saadikud pandeemia, energia, inflatsioon ja sõda. Teeme ka tervituse Horvaatiale, kellest sai euroala 20. riik ja uurime, millistele ettevõtetele investorid eelkõige panustavad. Samuti saad saatest teada, mida plaanivad suurfirmade juhid uuel aastal varasemast teistmoodi teha.
1/4/20230
Episode Artwork

Buum: Kokkuvõtteid majandusaastast

Aasta viimases saates on "Buumil" külas SEB panga juht Allan Parik, kellega koos teevad saatejuhid Raivo Vare, Ott Pärna ja Anto Liivat majandusaastast kokkuvõtteid. Jutuks tuleb panganduse kui majanduse vereringe olukord ning valime aasta võitjad ja kaotajad nii riikide, ettevõtlusvaldkondade kui ka ettevõtete arvestuses. Samuti saad saatest teada, kuidas heitlikel aegadel juhtida.
12/28/20220
Episode Artwork

Buum: Brexiti-järgne Suurbritannia ja majanduskoostöö Eestiga

"Buumi" saatekülalisteks on Eesti Vabariigi suursaadik Suurbritannias ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigis Viljar Lubi, kellega räägime nii Brexiti järgsest ühendkuningriigist kui ka Eesti ja Suurbritannia majanduskoostööst täna ja tulevikus. Saate majandusuudiste osas räägime naftahindade tulevikust, seda Hiina suureneva tarbimise ja Venemaa sanktsioonidest kiratseva naftaekspordi kontekstis. Vaatame otsa ka selle aasta suurimale turundusprojektile – FIFA World Cup Qatar 2022 – ning analüüsime selle ulmelise 300-miljardi dollarise maksumuse telgitaguseid. Juhtimisuudistes kõrvutame inimesi ja tehnoloogiat tarkvaraarenduses. Uudiste plokk kulmineerub halenaljaka teadaandega laevanduse valdkonnast. Nimelt on kokaiini salakaubaveo kartell tunginud maailma suurimasse laevandusettevõttesse. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
12/21/20220
Episode Artwork

Buum: Raudteetranspordi väljakutsed

"Buumil" on külas Elroni juhatuse esimees Lauri Betlem, kellelt uurime, milliste väljakutsetega seisab silmitsi raudteetransport, kui rongireisijate arv 2035. aastaks kolmekordistub. Uudisteplokis arutleme, kui palju raha on kasutanud Euroopa riigid Venemaa agressiooni mõjude leevendamiseks ning mida peaksid ettevõtted teadma koondamiste kohta. Samuti saad saadet kuulates teada, miks hommikune nägelus elukaaslasega teeb meist paremad kolleegid.
12/14/20220
Episode Artwork

Buum: Milline on välistudengite majandusmõju?

Buumil on külas Eesti kõrghariduse rahvusvahelise turunduse (Study in Estonia) juht Eero Loonurm, kellelt uurime, kuidas mõjutavad välistudengid Eesti majanduse käekäiku. Uudisteplokkides arutleme ülikoolide metaversumisse kolimise ja haridustehnoloogia ettevõtete käekäigu üle. Samuti saad saadet kuulates teada, kuidas olla halbadel aegadel hea juht ning miks uneturism üha populaarsemaks muutub.
12/7/20220
Episode Artwork

Buum: Kuidas läheb Eesti alustavatel ja väikeettevõtetel?

Buumil on külas SEB jaepanganduse juht Ainar Leppänen, kellelt kuuleme, kuidas läheb alustavatel ja väikeettevõtetel. Uudisteplokkides vaagime, miks pühadejärgsed allahindluskampaaniad võivad sel aastal saabuda ootamatult varakult ning uurime, kuidas aitavad ettevõtted toimetulekuraskustesse sattunud töötajaid, kui palka tõsta pole võimalik. Samuti saad Buumi kuulates teada, kes või mis on krüptolesk.
11/30/20220
Episode Artwork

Buum: Tehnoloogiamaailm, riskikapital, juhtimiskunst ja startupid

"Buumi" saatekülalisteks on riskikapitalifondi Plural kaasasutaja ja Taavet+Sten partner Sten Tamkivi. Räägime Steniga tema tegemisest nii tööalaselt kui väljaspool seda. Jutuks tulevad tehnoloogiamaailm, riskikapital, juhtimiskunst ja startupid. Arutleme, mida ootavad investorid firmajuhtidelt, kust tärkavad uued ärivõimalused, millistele turgudele laieneda jms. Saate majandusuudiste osas räägime suurte tehnoloogiafirmade meeskondade kokkutõmbamisest ja sellest, kas see võiks olla kümnendi võimalus startuppidele oma ridu vabade talentidega täiendada. McKinsey värske uuringu põhjal arutleme juhtide kasvava innukusest üle uute äride ja ärisuundade arendamisel, seda vaatamata turbulentsetele aegadele. Juhtimisteemade juures analüüsime põhjuseid, miks toob Disney tagasi oma vana juhi Bob Iger-i. Lisaks vaatame otsa riskikapitalifondidele, kes on sisenemas sõjatehnoloogia valdkonda. Kergema uudisena räägime kokkuhoiust lennunduse moodi – nimelt võidakse aastast 2027 üle minna ühele piloodile. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
11/23/20220
Episode Artwork

Buum: Rail Balticast, aadrilaskmisest krüptoturul ja koondamistest tehnoloogiafirmades

"Buumi" saatekülalisteks on Rail Baltica Estonia juhatuse esimees Anvar Salomets, kellega räägime Rail Baltica ehitamise seisust, riikidevahelistest erisustest, keeruka projekti juhtimisest, arenduse tehnoloogilisest uudsusest, uue raudtee kasust kohalikele kogukondadele ja paljust muust põnevast. Saate uudiste osas räägime majandusmõtetest seoses G20 kohtumisega Balil ja vaatame lähemalt, millised riigid tegelevad enim energiaarvete vähendamise temaatikaga. Ettevõtluse suunal räägime aadrilaskmisest maailma krüptoturgudel ja FTX krüptokauplemise platvormi hävingust. Arutluse all on väljakutsed, millega seisavad maailma minemisel silmitsi Hiina startupid, samuti suured koondamised maailma tehnoloogiafirmades. Põneva kergema uudisena räägime Lonely Planet’i värsketest reisisoovitustest 2023. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
11/16/20220
Episode Artwork

Buum: Eesti tööõigus on ajale jalgu jäänud

Buumil on külas Targa Töö Ühingu ja robootikafestival Robotex juht Ave Laas, kellega arutleme, kuidas on töötamise viisid ja vormid viimastel aastatel muutunud ning miks Eesti tööõigus on ajale jalgu jäänud. Uudisteplokkides vaagime, kas elektriautosid tootma hakkavast Foxconnist võiks saada uus Samsung ja uurime, miks on Elon Musk lisaks Twitterile hädas ka Tesla juhiabisüsteemiga. Samuti saad saadet kuulates teada, et vastutustundlikud ettevõtted lasid USAs COVID pandeemia ajal lahti võrdlusettevõtetest enam töötajaid.
11/9/20220
Episode Artwork

Buum: Baltikumi suurettevõtete olukorrast ja tulevikuvaadetest

"Buumi" saatekülalisteks on SEB Panga juhatuse liige ja ettevõtete panganduse juht Artjom Sokolov, kellega räägime panga värskest Baltikumi finantsjuhtide uuringust ning selle taustal suurettevõtete olukorrast ja hinnangutest tuleviku osas. Saate uudiste osas avame telgitaguseid suures vaidluses ettevõtete ja teadlaste vahel CO2 emissiooni teemadel. Nimelt ütlevad ettevõtjad, et nad on kliimamuutuse osas edusamme teinud. Samas ütlevad teadus ja teadlased teisiti. Arutleme ka pilveteenuste ja globaalse serveriparkide äri teemadel – valdkond, mis kasvab vaatamata turbulentsile maailmamajanduses jätkuvalt kiiresti ning kus suurimad tegijad on Amazon, Microsoft ja Google. Ettevõtlusuudistes räägime New York’i koristajatest, kes on leidnud uue ja põneva üksikkoristaja ettevõtlikkust toetava ärimudeli. Juhtimise vaatevinklist arutleme küünikute ja künismi mõju üle organisatsioonikultuurile. Uudisteploki lõpetuseks räägime Briti miljardäri ja ettevõtja Richard Branson avalikust vastandumisest ei millegi muu kui surmanuhtlusele Singapuris. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
11/2/20220
Episode Artwork

Buum: Majandusjulgeolek ja Delta Trendipäev 8. novembril 2022

Seekordse "Buumi" saatekülalisteks on Tartu Ülikooli Delta Management Schooli välismajanduse professor Urmas Varblane ja rakendusliku majandusteooria professor Priit Vahter. Saates teeme juttu maailmamajanduse hetkeseisust ja sellest, et maailma rikkurid eesotsas investeerimispanga Goldman Sachs tegevjuhti David Solomoni ja Amazoni pealiku Jeff Bzosega ennustavad langust. Bloombergi abil uurime, kuidas ameeriklased lisatööde ja -töökohtade abil hindade kallinemisele vastu seisavad. Põhjalikumalt kajastame hea disaini ja brändimise teematikat, seda Apple viimase uudise valguses, et firmast on lahkunud disainipealik Evans Hankey. Jätame hüvasti ka 78-aastasena lahkunud Red Bulli omaniku Dietrich Mateschitzga – mehega, kes oli nii spordi- kui turundusmaailmas suurem kui elu. Maiuspaladena toome kuulajateni värsked liba-Nobeli laureaadid. 8. novembril toimuva Delta Trendipäev 2022 valguses räägime „soojendusena“ maailma uue majanduskorra tekkimisest, Ukraina sõja kiirendavast mõjust uute geopoliitiliste jõujoonte väljajoonistumisele ning suurematest muutustest ja innovatsioonist firmade globaalsetes väärusahelates. Trendipäev on online sündmusena kõigile kättesaadav, vt [lisa](https://fb.watch/gpJrH4XqlS). Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
10/26/20220
Episode Artwork

Buum: Miks on ettevõttel lisaks raha teenimisele ka kohtustus maailma parandada?

Buumil on külas pereettevõtja, Rohetiigri asutaja ja varasem EASi ettevõtluskeskuse juht Mihkel Tammo, kellelt küsime, miks peaks ettevõtja panustama ühiskonda enam, kui vaid makse makstes. Uudisteplokis arutleme Hiina presidendi Xi Jinpingi kompartei kongressil peetud kahe tunni pikkuse kõne üle ja uurime, milliseid loodushoiuga seotud eesmärke seavad endale Fortune 500 ettevõtted. Samuti saad Buumi kuulates teada, miks peaks igal kaubamärgil olema maailmaparanduslik missioon.
10/19/20220
Episode Artwork

Buum: Nobeli majanduspreemia, erakapital ja investeerimispangandus

Seekordne "Buum" räägib Nobeli majanduspreemiast, mille said pankade ning majanduskriiside alal tehtud teadustöö eest ameerika majandusteadlased Ben Bernanke, Douglas Diamond ja Philip Dybvig. McKinsey uuringu taustal on jutuks erakapitalifondid (PE) ja investeerimispangad, firmade ostud, müügid ja ülevõtmised (M&A). Räägime probleemidest Investeerimispangaga Credit Suisse, Amazoni otsusest oma pakiroboti suund SCOUT kinni panna, ning BBC vaatluse põhjal ka sellest, mida ja miks kaasaegsed juhid seljas kannavad. "Buumil" on külas investeerimisfirma Head Capital juhtiv vanempartner Veiko Maripuu. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
10/12/20220
Episode Artwork

Buum: E-kaubanduse trendid maailmas ja Eestis

Buumil oli seekord külas Karl Oskar Haak, SEB panga kaupmeeste makselahenduste ärijuht. Karl Oskariga rääkisime e-kaubanduse trendidest maailmas ja arengutest Eesti ettevõtete näitel. Saate majandusuudiste osas räägiti majandusjulgeolekust ja nafta hinnast. Nimelt kogenesid 5. oktoobril Viinis OPEC+ riigid, et arutada tuleviku tootmisplaane ja seeläbi ka nafta hinda. Rääkisime ka sellest, kuidas ettevõttest saab kohaliku kogukonna tugisammas ja mis sellest nii firmale endale kui ka kogukonnale kasu on. Puudutamata ei jäänud ka Elon Muski taas-tärganud armastus Twitteri ostu vastu, samuti Ameerika startupid eesotsas Wisk Aero’ga, mis on tulemas turule iselendavate õhutaksodega. Juhtimisuudiste juures rääkisime „tasakesi tiksujatest“ – inimestest, kes on peale pandeemiat otsustanud jääda passiivseks ja kes riskivad seepärast töökoha kaotusega. Põhjuseks mh asjaolu, et üha rohkem juhte kannatab nn tootlikkuse paranoia all. Saatejuhtideks olid Raivo Vare ja Ott Pärna.
10/5/20220
Episode Artwork

Buum: Era ja avaliku sektori kokkupuutepunktid ettevõtluses

Buumil on külas varasem majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi digiarengu asekantsler ja tänane Digital Nation juhtivpartner Siim Sikkut, kellega arutleme digiriigi ja avalike teenuste digitaliseerimise teemadel. Uudisteplokkides süveneme Taani ja Saksamaa vahele rajatava Fehmarnbelti merealuse tunneli projekti ning uurime, kuivõrd hindavad investorid ettevõtete sidemeid poliitikute ja kodanikuühiskonna organisatsioonidega. Samuti saad Buumi kuulates teda, millised on maailma edukamad lennundusettevõtted.
9/28/20220
Episode Artwork

Buum: Kas isejuhtivad laevad saavad reaalsuseks enne autosid?

Liverpoolis algas sadamatöötajate pikaajaline streik ja paljud suured sadamad ägavad töökoormuse all. Buumil on külas Tallinna Sadama juht Valdo Kalm, kellelt uurime, millised ettevõtted on merenduses heitlikel aegadel võitjad, millised kaotajad? Samuti saad saadet kuulates teada, miks peavad ärijuhid oskama mängida nii kaitses kui ka rünnakul ja kuidas kukkus rootsi kardinate taha vegantoiduettevõtte Beyond Meat juht.
9/21/20220
Episode Artwork

Buum: Kas digitaliseerimine aitab ettevõtetel palgakasvu ootustega sammu pidada?

Buumil on külas Digiwise’i juht Lauri Antalainen, kellelt uurime, miks on ettevõtted hakanud digitaliseerimisele varasemast palju enam tähelepanu pöörama. Uudisteplokis räägime Hiina ja USA võidujooksust kuu maavaradele ning sellest, et masinatööstuses teevad üha enam ilma teenusettevõtted. Samuti saad Buumi kuulates teada, millisel juhul suurendab madalam hääletoon juhi usaldusväärsust.
9/14/20220
Episode Artwork

Buum: Kellel ja miks on kaugtöö ajastul veel kontorisse asja?

Buum uurib Mainor Ülemiste juhatuse esimees Ursel Velvelt, kellele ja milliseid kontoripindu on kaugtöö ajastul üldse veel vaja. Uudisteplokis räägime hübriidtöö rõõmudest ja muredest ning digirakendustest, mis toetavad inimeste vaimset, füüsilist ja sotsiaalset tervist. Samuti saad Buumi kuulates teada, kuidas teha tööd nii, et tööl käima ei peaks.
9/7/20220
Episode Artwork

Buum: Kas kõrgharidus suudab majanduse arenguga sammu pidada?

Kooliaasta alguse puhul keskendub Buum kõrghariduse ja majanduse seostele. Saate külalisteks on Tartu Ülikooli majandusteaduskonna professor Kadri Ukrainski ja Tallinna Ülkooli avatud akadeemia juhataja Katrin Männik, kellelt uurime, kuivõrd on ülikoolid valmis kohanema tööturu ja õppurite muutunud ootustega. Uudisteplokis arutleme, miks soovib USA valitsus teha riigi finantseeritud teadustöö viljad kõigile tasuta kättesaadavaks ning kui palju tõstavad suured konsultatsiooniettevõtted hinnatõusu tingimustes töötajate palku. Samuti saad Buumi kuulates teada, miks iduettevõtted esmakordselt riskikapitali kaasates põruvad.
8/31/20220
Episode Artwork

Buum: Laevandus, ettevõtlus ja trendid majanduses

Buumi uudiste osas vaatame otsa Suurbritannia brexitijärgsele majandusele. Nimelt ennustatakse, Ühendkuningriigi inflatsioon kerib jaanuariks karipunkti, pea 19 protsendini. Teiseks räägime Venemaa suurimast tehnoloogiafirmast Yandex, mis otsustas müüa oma meediasuunas, sh Yandex.ru kodulehe. Ajastule kohaselt vaatame pisut otsa ka Europpa energiahindadele, mis teevad jätkuvalt rekordeid. Põneva teemana on saates maailma oksjonid, kus on saamaks kuumaks kaubaks hinnaalandusega müüdavad Vene oligarhide superjahid. Raha nende eest läheb aga väga üllatavassse taskusse. Uudiste osa lõpetuseks räägime teadlastest, kes väidavad, et liiga pingsalt mõtlemine väsitab inimest! Seekordseks saatekülaliseks on suurettevõtja – võiks öelda mees nagu äriorkester – AS Infortar juhatuse esimees Ain Hanschmidt. Ainiga võetakse teemaks nii majandus- ja rahandusasjad – on ju tegemist endise Eesti Ühispanga ja SEB juhiga – kui ka ettevõtlusteemad. Viimast fookusega Infortari ärisuundadele transpordiäris (sh Tallink), energeetikas (nt Eesti Gaas) ja kinnisvaras. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
8/24/20220
Episode Artwork

Buum: Filmiäri

Seekordse Buumi keskne teema on filmiäri ja saatekülalised Tallinna filmilinnaku juhatuse liige ning eestvedaja Gren Noormets ja Eesti Filmi Instituut juht Edith Sepp. Räägime Greni ja Edithiga filmiäri trendidest maailmas ning Eesti potentsiaalist selles valdkonnas läbi lüüa. Tegemist on põneva valdkonnaga, mis on ühteaegu nii globaalne kui ka lokaalne. Legendaarseimad filmistuudiod asuvad jätkuvalt Hollywoodis, kõige enam kinokülastusi tehakse Hiinas ja aastas filmide tootmise rekord on jätkuvalt India käes. Globaalse filmiäri mahuks hinnatakse 136 miljardit USD (2018) ja see jaguneb laias laastus pooleks kinode ning kodumeelelahutuse vahel. Saate uudiste osas räägime Saksamaa näitel sellest, kuidas Putini ja Venemaa sõda Ukrainas on nii mõnegi Euroopa majanduse unest äratanud. Uuringute poolel vaatame e-äri maaima, kus isikupärastatud pakkumistest on kujunenud võtmeteema niisama huvilistest ostjate tegemisel. Samuti räägime sellest, et tervelt 76% klientidest lõpetavad teie firmaga koostoo ainuüksi ühe halva kogemuse pärast – seda just kallimate asjade ostmisel – kinnisvara, autod, terviseteenused, kindlustus jms. Räägime ka sellest, et maailma miljardärid, kes on lubanud praktliselt kogu oma raha elu jooksul ära annetada, säilitavad siiski selle üle kontrolli. Saates jagataks nippe ka tööotsijatele, seda soovitajate valiku võlu ja valu teemal. Buumi saatejuhtideks on Ott Pärna ja Raivo Vare.
8/17/20220
Episode Artwork

Buum: Kui külm talv tuleb Euroopas vene gaasita?

Buumil on külas SEB finantsturgude riskinõustaja Martin Sillasoo, kellelt uurime, kui külm talv ohustab Euroopat vene gaasi kadumise tõttu. Uudisteplokis vaagime muudatusi üleeuroopalise tähtsusega transporditaristu arendamisel ja arutleme, miks ostab Amazon 1,7 miljardi dollari eest tolmuimejate tootja. Samuti saad saadet kuulates teada, kuidas edeneb Saudi kroonprintsil tulevikulinna Neom ehitamine.
8/10/20220
Episode Artwork

Buum: Kuidas arendada häid digitooteid?

Buumil on külas digitoodete disainer Andres Kostiv, kellelt uurime, mida pidada silmas digitoodete disainimisel. Uudisteblokis arutleme, kuidas jõudis Meta (Facebook) esimese kvartalikahjumini ja millistel tingimustel võiks Ant lõpuks börsile pääseda. Samuti saad saadet kuulates teada, miks paljud ringmajanduse ärimudelid vaatamata üllatele eesmärkidele tööle ei hakka.
8/3/20220
Episode Artwork

Buum: Innovatsiooni eeldused ja töötajate kasvav mõjuvõim ettevõtete üle

Buumil on külas EBSi lektor, koolitaja ja innovatsioonikonsultant Anu Ruul, kellelt uurime, millised on innovatsiooni eeldused ettevõtte ja riigi tasandil. Uudisteplokis räägime töötajate kasvavast mõjuvõimust ettevõtete üle ning süveneme Hiina ja USA võidujooksu uue põlvkonna mikroprotsessorite arendamisel. Samuti saad Buumi kuulates teada, miks juhid ei peaks stressi pelgama.
7/27/20220
Episode Artwork

Buum: Turundusest meil ja maailmas

BUUMi seekordseks alateemaks on turundus ja saatekülaliseks Postimees Grupi turundusdirektor Anne Muldme. Enne Postimehe meediamajaga liitumist juhtis Anne ligi viis aastat TalTechi turunduse ja kommunikatsiooni osakonda ja on varasemalt töötanud pikalt erinevatel turundusega seotud ametikohtadel Telias. Annega teeme juttu turundusalastest trendidest meil ja maailmas, räägime edukate turundustiimide ehitamisest ning TalTechi näitel ka ülikoolide turundamisest. Saate uudiste osas alustame kaosest lennujaamades ja räägime sellest, miks lükkas Araabia Ühendemiraatide lennufirma Emirates tagasi Heathrow lennujaama nõudmised lennufirmadele lõpetada suvepiletite müük. Edasi vaatame sisse Saudia Araabia investeerimisfondi otsusele osta oluline osalus luksus- ja sportautosid tootvas Aston-Martinis ning vaagime selle taustal laiemalt autotööstuse telgitaguseid. Teeme juttu sellestki, et India möödub järgmisel aastal rahvaarvult Hiinast, Saudi Araabia tulevikulinna NEOM rajamise peakohal on murepilved, ning et Jaapanis on efektiivsuse tagaajamine jõudnud lausa magamise korraldamiseni. Buumi saatejuhtideks on Ott Pärna ja Raivo Vare.
7/20/20220
Episode Artwork

Buum: Pereettevõtte ohjade üleandmine

Üha enam on Eestis pereettevõtteid, kus asutajatel saabub aeg juhtohjad järgmisele põlvkonnale üle anda. Uurime Eesti Pereettevõtjate Liidu presidendi ja Zenith Family Office partneri Kristel Meose käest, kuidas põlvkonnavahetust korraldada viisil, kus võidavad nii ettevõte kui ka perekond. Samuti saad Buumi kuulates teada, millistest maailmamajanduse arengutest lõikab kasu pereettevõte Samsung, milliste väljakutsetega pistavad muutunud majanduskeskkonnas rinda investeerimisfondid ning mida peavad madalamalt tasustatud tööd tegevad inimesed tegelikult töö juures oluliseks.
7/13/20220
Episode Artwork

Buum: Pooltel Eesti ettevõtetel käive langeb

Baltic Business Outlook uuringu järgi kogevad pooled Eesti ettevõtted sõja tõttu käibelangust. Buumil on külas SEB Panga väikese ja keskmise suurusega ettevõtete segmendijuht Tatjana Vakulenko, kellelt uurime, kuidas plaanivad ettevõtted muutunud olukorraga toime tulla. Samuti saad Buumi kuulates teada, millistel kaalutlustel võidakse ühendada Venemaa suured metallitootjad Nornickel ja Rusal ning miks suudavad vaid 10% ettevõtetest struktuuri strateegiaga kooskõlla viia. PS! Alates tänasest mõtleb meiega majandusteemadel kaasa ja annab Eesti populaarseimale majandussaatele hoogu SEB Pank.
7/6/20220
Episode Artwork

Buum: Tervishoid ja rahvatervis

Palavale ilmale kohaselt on seekordse BUUMi keskseks teemaks tervishoid ja rahvatervis. Seekordseks saatekülaliseks on Annika Uudelepp, Confido Meditsiinikeskuse terviseteenuste juht ja juhatuse liige. Annikaga teeme juttu tervisest, erasektori meditsiiniteenustest ja ennetavast tervishoiust täna ning tulevikus. Räägime sellestki, et Ameerika Ühendriikude suurfirmad nagu Disney, Amazon, Meta, J.P. Morgan jt on lubanud oma töötajatele abortide puhul kinni maksta reisikulud. Sellised teadaanded on järgnenud USA ülemkohtu märgilisele otsusele, millega tühistati ameeriklaste põhiseaduslik õigus abordile. Uudiste pooles analüüsime ka NATO tippkohtumise ning Soome ja Rootsi liitumiskutse saamise mõju majandusele ning investeeringutele Läänemere piirkonnas. Samuti räägime G7 riikide plaanist kehtestada Venemaa nafta ekspordile hinnalagi, Economist Inteligence Unit’i värskest linnade elukeskkondade indeksist ning sellestki, miks ja kuidas on moebrändid nagu Prada and Louis Vuitton asunud kasutama plokiahela tehnoloogiat, et võidelda võltsingutega. Buumi saatejuhtideks on Ott Pärna ja Raivo Vare.
6/29/20220
Episode Artwork

Buum: Vahutav õlu ja Revloni pankrott

Jaanipäeva eel räägime õllejuttu Põhjala Pruulikoja juhi Ivar Ausiga, kellelt uurime, kuidas sellel konkurentsitihedal ja konsolideerunud turul raha teenida. Samuti saad Buumi kuulates teada, miks on 90 aastase ajalooga kosmeetikafirma Revlon pankrotti minemas, kas Nike võiks hakkata vahendama kasutatud jalavarje ning mida teha siis, kui boss pole nõus palka tõstma.
6/22/20220
Episode Artwork

Buum: Krüptorahade väärtus kukub kivina

Bitcoini ja teiste krüptorahade väärtus kukub kivina ning kauplemisplatvormid vallandavad töötajaid. Buumil on külas Johannes Kanter ja Hans Kärtner investeerimisettevõttest Change, kellelt uurime, kas tegemist on ajutise korrektsiooniga või paistabki krüptoraha tulevik tume. Samuti saad Buumi kuulates teada, miks panustavad investorid suuri summasid uue põlvkonna (metaversumi) arvutimängudele ja mida ennustab investorite omavaheline varasem koostöökogemus ettevõtte tuleviku kohta.
6/15/20220
Episode Artwork

Buum: Miks roheettevõtted ei suuda kaasata riskikapitali?

Buumil on külas SmartCapi juhatuse liige ja fondijuht Sille Pettai ning Roofit Solar asutaja Andres Anijalg, kellelt uurime, miks kimbutab kapitalinappus Eesti rohetehnoloogia ettevõtteid. Uudisteplokis avame 14 aastat Facebooki (Meta) juhtinud Sheryl Sandbergi ametist lahkumise tagamaid ja seda, miks iduettevõtete asutajate hulgas on vähe naisi. Samuti saad saadet kuulates teada, kuidas korraldada strateegiaarenduse protsessi, kui organisatsiooni tegevuskeskkond kiiresti muutub. Saates jutuks olnud Eesti rohetehnoloogia ettevõtete kapitalivajaduse uuringu raporti leiad [siit](https://smartcap.ee/et/uuringuesitlus-rohetehnoloogia-ettevotete-kapitalivajadus/)!
6/8/20220
Episode Artwork

Buum: Kuuldused globaliseerumise lõpust

BUUMil on külas põnev mees, majandusteadlane ja tuleviku-uurija, äsja oma 70. sünnipäeva tähistanud professor Erik Terk. Räägime Erikuga kuuldustest ja trendidest, mis ennustavad lõppu globaliseerumisele, samuti valitsemise väljakutsetest, tulevikust ja riigijuhtimise mudelitest nii kodueesti kui ka kaugemal. Majandusuudiste osas räägime maailmapanga juhi David Malpass'i hoiatustest ülemaailmse majanduslanguse eest. Samuti sellest, et uued lennufirmad teevad panuseid sellele, et me kõik hakkame uuesti ja üha rohkem lendama. Vaatame sisse ka Suurbritannia talendisõja "võidustrateegiale", mille keskmes on otsus anda maailma 50 parima mitte-UK ülikooli lõpetajale lihtsustatult Suurbritannia tööviisa. Põnevaid teemasid on saates teisigi. Nii näiteks korraldas Eurovisiooni võitja Kalush Orchestra Facebookis oksjoni ja müüs oma võidutrofee $900,000 eest, et osta Ukrainale droone. Ameerika linn Phoenix ägab aga töötajate põuas, mistõttu jäävad vaatamata Covidi taandumisele pooled ujulad, kohvikud ja suvelaagrid sellel hooajal suletuks. Saatejuhid on Raivo Vare ja Ott Pärna.
6/1/20220
Episode Artwork

Buum: Rohepöörde majandusmõju

Rohepöördest räägivad palju pea kõik majandushuvilised. Buumil on külas Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna keskuse juhataja Lauri Tammiste, kellelt uurime, kas majanduskasv ja rohepööre on teineteist võimestavad või hoopis vastandlikud taotlused? Uudisteplokis arutleme, kui tõsine on Ukrainas toimuva sõja keskkonnamõju ning milliseid riike ähvardab mereblokaadi tõttu näljahäda. Samuti saad saadet kuulates teada, mida kuidas lõimida kestlikkustaotlused ettevõtte strateegiasse ja põhitegevustesse. Saates jutuks olnud Rohepoliitika eksperdirühma raporti leiad [siit](https://www.valitsus.ee/valitsuse-eesmargid-ja-tegevused/rohepoliitika#ekspertruhm).
5/25/20220
Episode Artwork

Buum: Nutikad transpordilahendused

Mikromobiilsus on üks tehnoloogiainvestorite meelisvaldkondi. Buumil on külas Pirko Konsa ja Tanel Talve ettevõttest Modern Mobility, kellega koos arutlevad saatejuhid Anto Liivat ning Ott Pärna, millised nutikad lahendused võiksid muuta inimeste liikumisharjumusi. Uudisteplokis vaagime, kas tehnoloogiafirmade aktsiahindade langus on ajutine või püsivam nähtus ja uurime, miks kruiisiettevõtete juhid järgemööda sule sappa saavad ning milliseid sõnumeid loodavad investorid tegevjuhtide esitlustest eelkõige kuulda.
5/18/20220
Episode Artwork

Buum: Väikeriikide edumudelid

Seekordse Buumi fookusteemaks on väikeriikide edumudelid ja saates on külas Tartu Ülikooli rahvusvahelise ettevõtluse professor Urmas Varblane. Saate alguses tehakse juttu turbulentsetest arengutest maailmamajanduses, sealhulgas tööturul ning turgudel. Edasi vaadatakse sisse idufirmade maastikule – nimelt sai India endale äsja 100-nda ükssarviku, Singapuris teeb idufirma ilma kiirnuudlite valdkonnas ning ka startuppide tegevjuhtide palga kohta on huvitava uuringuga välja tuldud. Puudutamata ei jää ka juhtimisteemad ning tööturul läbilöömiseks vajalikud oskused. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
5/11/20220
Episode Artwork

Buum: Energiajulgeolek – kas järgmine talv tuleb ikka soe ja turvaline?

Pole just palju valdkondi, kus suur raha ja poliitika oleks enam põimunud, kui energeetikas. Buumil on külas energeetikaekspert ja Targa linna tippkeskuse strateegiajuht Einari Kisel, kellega koos arutlevad saatejuhid Anto Liivat ning Raivo Vare, kui hästi on tagatud Eesti energiajulgeolek. Samuti saad saatest teada, miks lõpetas Soome Venemaa Rosatomiga koostöö Fennovoima tuumajaama ehitamiseks, samal ajal kui Samsung Heavy ja Taani Seaborg hakkavad ujuvtuumajaama arendama ning milliste väljakutsetega pistab Elon Musk rinda päikesekatuste äris.
5/4/20220
Episode Artwork

Buum: Kriisijuhtimine

Seekordse Buumi keskseks teemaks on kriisijuhtimine ja saates on külas AS Elering sünkroniseerimisprogrammi direktor ning endine siseministeeriumi päästepoliitika asekantsler Hannes Kont. Jutuks tulevad kriisijuhtimise trendid ja meetodid, aga ka eduka kriisijuhtimise nipid, mida saab kasutada nii riiklikul tasandil kui ka isiklikus plaanis. Saate maailmamajanduse osas tehakse juttu Elon Muski Twitteriostu plaanidest ja kultusbrändide Ferrari ning Giorgio Armani lähenemisest üksteisele. Vaadatakse otsa ka luksuskaupade äri laiematele trendidele, samuti IMFi poolsele maailma majanduskasvuprognoosi alandamisele. Sekka räägitakse ka lõbusamaid jutte sellest, kuidas nii Columbia maffial kui ka keskmisel perefirmal on sarnased väljakutsed oma liiga-kauaks-pukki-jäänud pealike väljavahetamisel. Saatejuhid on Ott Pärna ja Raivo Vare.
4/27/20220
Episode Artwork

Buum: Inimeste juhtimise väljakutsed COVID pandeemia ajal ja järel

Buumil on külas Fontese partner ja palgauuringute valdkonna juht Irja Rae, kellega koos arutlevad saatejuhid Anto Liivat ning Ott Pärna, milliste stereotüüpidega seisavad silmitsi naisjuhid ja millist mõju on COVID pandeemia avaldanud inimeste juhtimise parematele praktikatele. Samuti saad saatest teada, miks võttis Howard Schultz taas üle Starbucksi juhtimise ning mis on juhte kimbutav petja sündroom.
4/20/20220
Episode Artwork

Buum: Eesti ja Soome majanduskoostöö tulevik

Buumil on külas akadeemik Jaak Aaviksoo, kellega koos arutlevad saatejuhid Anto Liivat ja Raivo Vare, millised on Eesti ja Soome majanduskoostöö perspektiivid. Samuti saad saatest teada, miks hakkas Apple uut IPhone 13 telefoni tootma Indias, kas Venemaa läheb tõepoolest pankrotti ja kui suuri kaotusi kannavad Venemaalt lahkuma sunnitud Soome ettevõtted.
4/13/20220
Episode Artwork

Buum: Kuidas sääste inflatsiooni eest kaitsta?

Buumil on külas SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel, kellega koos arutelevad Anto Liivat ja Raivo Vare, milline on Venemaale kehtestatud sanktsioonide mõju finantsturgudele. Samuti saad saatest teada, mida teha ärijuhina siis, kui kulud kasvavad, aga klient pole valmis kõrgemat hinda maksma ning kuhu investeerides kaitsta sääste inflatsiooni eest.
4/6/20220
Episode Artwork

Buum: Tootmisettevõtete võimalused ja väljakutsed

Buumil on külas saunatehnoloogiaettevõtte Saunum tegevjuht Henri Lindal, kellega koos arutlevad Anto Liivat ja Ott Pärna, kuidas saavad tootjad hakkama olukorras, kus energia- ja materjalide hinnad üha tõusevad. Samuti saad saatest teada, kui kauaks jagub Euroopa riikidel kütust ning mida peaks ettevõtte nõukogu tegema äririskide maandamiseks.
3/30/20220
Episode Artwork

Buum: Rahvusvaheline haridus- ja teaduskoostöö ning pehme võim uues külma sõjas

Saate majandusuudiste osas võetakse esmalt ette ühiskondliku mõõtme suurenemine teema nii fondide, firmade kui ka riikide investeerimisotsustes. Arutletakse ka selle üle, kuidas on erinevad kriisid, rahatrükk jms seda mõjutanud. Juttu tuleb sellestki, miks on ettevõtete poliitilised kulutused halb idee. Ettevõtlusuudisena vaadatakse sisse Porsche plaanile ehitada ülemaailmne elektrisõidukite laadimisjaamade võrgustik. Välja pakutakse ka mõned ideed, kuidas säilitada meeskondade usku ja optimismi keerukatel aegadel. Seekordseks saatekülaliseks on Tallinna Ülikooli rektor ja filosoof Tõnu Viik ja temaga võetakse üles rahvusvahelise teadus- ja hariduskoostöö tulevik uues külmas sõjas. Analüüsitakse ka laiemalt pehme võimu olemusest, rolli ja selle kasutamisest riikide poolt, samuti kogukondade ning sotsiaalsete liikumiste mõjust riigi ja erasektori otsustele. Saatejuhid on Raivo Vare ja Ott Pärna. Liitu BUUMi fänniks [Facebookis](https://www.facebook.com/buum.kuku).
3/23/20220
Episode Artwork

Buum: Küberrünnakute majandusmõju

Ukrainas toime pandud agressiooni järel on Venemaa riigiasutused ja ettevõtted olnud paljude küberrünnakute sihtmärgiks. Venemaa küberrünnakud Ukrainale jõudsid omakorda ka Lätti ja Leetu. Buumil on külas CybExer Technologies nõukogu esimees ja looja Lauri Almann, kellega koos arutlevad saatejuhid Anto Liivat ja Raivo Vare erinevate küberrünnakute tagajärgede ning majandusmõju üle. Samuti saab saatest soovitusi, mida muutunud julgeolekuoludes silmas pidada ja kuidas ennast ning oma ettevõtet küberrünnakute eest kaitsta.
3/16/20220
Episode Artwork

Buum: Majandusjulgeoleku erinevad perspektiivid nii Eestis kui mujal maailmas

Peale mõneaastast puhkust on taas eetris majandussaade Buum. Saatejuhtide kolmiku moodustvad majandusekspert Ott Pärna, juhtimisõppejõud Anto Liivat ja vaatleja Raivo Vare. Tänases saates võetakse fookuse alla majandusjulgeoleku erinevad perspektiivid, seda nii laias maailmas kui ka kodu-Eestis. Avatakse Ukraina majanduse telgitaguseid, samuti analüüsitakse Vene sõjalise agressiooni mõju majandusele ja ettevõtlusele, hindadele ning toidulauale. Räägitakse ka sellest, millised üllatavad firmad on Vene Föderatsioonile selja pööranud. Käsitlemist leiab ka maailmas hoogustuv ressursipõud ja hiinlaste ambitsioonid turbulentsetel aegadel. Liitu BUUMi fänniks [Facebookis](https://www.facebook.com/buum.kuku).
3/9/20220
Episode Artwork

Buum 2019-01-30

1/30/20190
Episode Artwork

Buum 2019-01-23

Buumi saates on külas Signe Vilipus ja Kairi Raudmets sihtotsinguettevõttest Pedersen & Partners. Uurime, kuidas tippjuhte värvatakse ning miks on ettevõtted õigete juhtide leidmise eest valmis üha rohkem raha välja käima. Uudisteplokkides räägime Davosis toimuva Maailma majandusfoorumi aruteluteemadest ja sellest, miks kliimamuutuste ohjamisse panustavate ettevõtete väärtus kasvab teistest kiiremini.
1/23/20190
Episode Artwork

Buum 2019-01-16

Buumil on külas valitsussuhete ja kommunikatsiooniagentuuri Miltton juht Annika Arras, kellelt uurime, mida peaksid ettevõtjad pidama silmas suure avaliku huviga projektide teostamisel. Uudisteplokis arutleme, kuidas mõjutab USA valitsuse piirang keelata võõrriikide kodanikega uute tehnoloogiate kohta info jagamine iduettevõtte käekäiku. Samuti saad Buumi kuulates teada, miks madalama keskmise vanusega ühiskonnad on ettevõtlikumad.
1/16/20190
Episode Artwork

Buum 2019-01-09

Buumil on külas Aasta ettevõte 2018 tiitli pälvinud Cleveroni looja ja juht Arno Kütt, kellelt uurime, kuidas Viljandi mehed pakirobotitega maailma vallutavad. Uudisteplokis teeme juttu kõigi aegade suurimast farmaatsiatehingust ning arutleme MIT värske teadusuuringu põhjal, kui oluline on ettevõtte käivitamisel tegevusvaldkonna eripärade tundmine.
1/9/20190
Episode Artwork

Buum 2019-01-02

1/2/20190
Episode Artwork

Buum 2018-12-19

12/19/20180
Episode Artwork

Buum 2018-12-12

Buumil on külas digilahenduste agentuuri ADM Interactive tegevjuht Riho Pihelpuu, kelle käest uurime, mida teha selleks, et töötajate pühendumus organisatsioonis paraneks. Uudisteplokis räägime hiinlaste plaanist osta 5,6 miljardi euro eest Soome spordirõivaste tootja Amer Sports ning arutleme, millisel juhul tasub ettevõttel seostada kaubamärki poliitiliselt tundlike teemadega.
12/12/20180
Episode Artwork

Buum 2018-12-05

Buumil on külas inimeselt inimesele autorendiplatvormi Autolevi looja Tauri Kärson, kellega räägime jagamismajanduse värsketest arengutest ja väljakutsetest. Uudisteplokis uurime, kuidas läks Saksamaa autotootjate külaskäik Valgesse Majja ning arutleme, milline on huumori roll ärijuhtimises.
12/5/20180
Episode Artwork

Buum 2018-11-28

Buumil on külas Estonian Business Schooli (EBS) kantsler Mart Habakuk, kellelt uurime, kuidas mõjutab tehnoloogia areng kõrg- ja ärihariduse tulevikku. Uudisteplokist saad teada, millise uue väljakutse leidis ameti maha pannud Alibaba looja Jack Ma ja kas suur ego on juhi sõber või vaenlane.
11/28/20180
Episode Artwork

Buum 2018-11-21

Buumil on külas Swedbank investeerimisfondid juhatuse esimees Kristjan Tamla, kellelt küsime, miks Eesti pensionifondide tootlused võrreldes teiste riikidega nii tagasihoidlikud on. Uudisteplokis uurime, kui tihe konkurents valitseb Euroopa pangandusturul ja kes on sel aastal maailma parimad tippjuhid. Samuti saad teada, milliste uute äridega Bill Gates maailma muuta proovib.
11/21/20180
Episode Artwork

Buum 2018-11-14

Buumil on külas elektrit tootvaid katuseid valmistava Roofit Solar looja Andri Jagomägi, kellelt uurime, millised ärivõimalused peituvad taastuvenergeetikas. Uudisteplokis arutleme, miks ostis Ford tõukerattaettevõtte ning millistel triviaalsetel põhjustel ei saa paljud andekad inimesed kunagi tippjuhi toolile istuda.
11/14/20180
Episode Artwork

Buum 2018-11-07

Buumist saad teada, milline on maailma kõige väärtuslikum start-up ettevõte ning miks suureneb vahe edukate ja ebaedukate ettevõtete vahel. Buumi külalised tehnoloogiainvestor Andrus Oks ning noored ettevõtjad Kaisa Hansen ja Egle Truska aitavad selgitada suhtevõrgustike tähtsust areneva ettevõtte edu kindlustamisel.
11/7/20180
Episode Artwork

Buum 2018-10-31

10/31/20180
Episode Artwork

Buum 2018-10-24

Buumil on külas Tartu Teaduspargi juhatuse liige ja Euroopa kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori juht Andrus Kurvits, kellelt uurime, millised ärivõimalused peituvad kosmosetehnoloogias. Uudisteplokis arutleme Bransoni, Muski ja Bezosi ambitsioonide üle lennutada inimesi Kuule ja Marsile ning räägime, kuidas tippjuhtidele oma ideid presenteerida.
10/24/20180
Episode Artwork

Buum 2018-10-17

Buumil on külas Tallinna Ülikooli arendusprorektor Andres Jõesaar ja Swedbanki tööstusosakonna juhataja Raul Kirsimäe, kellelt uurime, milliseid edulugusid on sündinud teadlaste ja majandusinimeste koostööst. Uudisteplokis räägime, kuidas Amazoni värbamisprogramm õppis mehi naistele eelistama ning arutleme, kas doktorikraad võimaldab teha mõnusamat tööd.
10/17/20180
Episode Artwork

Buum 2018-10-10

Buumil on külas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ettevõtluse keskuse direktor Tanel Rebane, kellelt uurime, kui hästi on Eesti ettevõtetel õnnestunud viimastel aastatel uute toodetega eksportturge vallutada. Uudisteplokist saad teada, mille eest anti sel aastal Nobeli majanduspreemia, millise ettevõtte ostmisega laiendas haaret Microsoft ning mis on pessimistlike ettevõtjate edu saladus.
10/10/20180
Episode Artwork

Buum 2018-10-03

Buumil on külas põllumees ja varasem Maaeluministeeriumi asekantsler Andres Oopkaup ning Tartumaa Põllumeeste Liidu esimees Jaan Sõrra, kellelt uurime, milline on kliimamuutuste mõju põllumajandusele ja geopoliitikale, mida arvata linnapõllundusest ning millised tehnoloogiatrendid toidutootmist kõige enam mõjutavad.
10/3/20180
Episode Artwork

Buum 2018-09-26

Buumil on külas Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Keit Kasemets ja Tulivee looja Hannes Prits, kellelt uurime, kuidas saaksid Eesti ettevõtted lõigata kasu Jean-Claude Junckeri algatatud 500 miljardi euro suurusest Euroopa investeerimiskavast. Uudisteplokis arutleme Michael Korsi plaani üle osta 2 miljardi eest Versace ning räägime sellest, miks ning kuidas juhid ameti maha panevad.
9/26/20180
Episode Artwork

Buum 2018-09-19

Rahvusvahelises äris tuleb juhtida meeskondi, kuhu kuuluvad väga erineva vanuse, kultuuritausta ja väärtustega inimesed. Buumil on külas Grete Kotkas ja Pavel Balašov Swedbankist, kellelt uurime, kuidas selliseid tiime juhtida. Uudisteplokis räägime sellest, miks üha enam üleilmselt tuntud ettevõtteid otsib võimalusi siseneda kanepitoodete turule ja arutleme, kuidas arendada innovatsiooni eelduseks olevat strateegilist kujutlusvõimet.
9/19/20180
Episode Artwork

Buum 2018-09-12

Buumil on külas EBSi majandusteooria ja rahanduse õppetooli lektor Urmas Kaarlep, kellega vestleme perevara haldamise teemal ning uurime, mida teha, et järeltulijad lahkunu varanatukese pärast perekonda lõhki ei ajaks. Uudisteplokis räägime Euroopa Liidu ambitsioonika plaani üle tuua teedele elektri- ja vesinikrekad ning arutleme, kui palju otsustusvabadust peaks töötajatele andma.
9/12/20180
Episode Artwork

Buum 2018-09-05

Buumil on külas Aasta noore ettevõtja tiitli 2017 pälvinud tarkvara testimise keskkonna Testlio asutaja Kristel Kruustük, kellega räägime startup ettevõtjaks saamisest ja naiste väljakutsetest tehnoloogiaäris. Uudisteplokis uurime, miks siseneb Coca-Cola kohviärisse, arutleme kvartalikapitalismi vooruste ja puuduste üle ning küsime, kuidas innustada töötajaid suitsetamisest loobuma.
9/5/20180
Episode Artwork

Buum 2018-08-29

Buumil on külas Swedbanki varakindlustuse valdkonnajuht Kaspar Kaur, kellelt uurime, kuidas mõjutab tehnoloogia areng kindlustusäri. Uudisteplokis räägime sellest, kuidas suured prillitootjad plaanivad leivad ühte kappi panna ning arutleme, mida juhina ette võtta, kui töötajad ei soovi enam õppida.
8/29/20180
Episode Artwork

Buum 2018-08-22

Buumil on külas EBSi ettevõtluse professor Tiit Elenurm ja pikaajalise rahvusvahelise töökogemusega kommunikatsioonijuht Piret Masso, kellelt uurime, mida ning kuidas teevad ettevõtjad tööjõu puuduse tingimustes selleks, et aidata töötajatel töökeskkonna muutustega kohaneda. Samuti saad Buumi kuulates teada, millised väljakutsed saavad enamasti saatuslikuks alustavatele iduettevõtetele.
8/22/20180
Episode Artwork

Buum 2018-08-15

Buumil on külas Kinnisvara24 tegevjuht Paavo Heil, kellelt uurime, milline on kuulutusportaalide roll ajal, mil tehnoloogiaettevõtted pakuvad üha paremaid võimalusi kinnisvara ostmiseks ja müümiseks. Uudisteplokis arutleme, miks on saudide investeerimisfond valmis Tesla aktsionäridelt väljaostmist finantseerima ning miks üha enam linnu püüab Airbnb’le päitseid pähe panna.
8/15/20180
Episode Artwork

Buum 2018-08-08

8/8/20180
Episode Artwork

Buum 2018-08-01

Buumil käisid külas EBSi lõputööde konkursi võitjad Leen Veering ja Charlotte Pärt, kellelt uurisime, kuivõrd aitavad kiirendiprogrammid tegelikult ületada ettevõtluse alustamisega seotud takistusi. Uudisteplokis arutleme BP 10 miljardi dollari suuruse USA naftaväljade ostu ja tehnoloogiaettevõtete võidujooksu üle 5G internetile. Samuti saad Buumi kuulates teada, kas ettevõtjana läbilöömiseks on vaja olla õnnelik inimene.
8/1/20180
Episode Artwork

Buum 2018-07-25

Buumil on külas Swedbanki peaökonomist Tõnu Mertsina, kellelt küsime, millised võiksid olla Donald Trumpi väliskaubanduspoliitika majanduslikud taotlused. Uudisteplokis räägime Euroopa Liidu ja Jaapani vahel sõlmitud kõigi aegade suurimast vabakaubandusleppest ja arutleme, mida tähendab maailmamajandusele Hiina jõudmine maailma 20 kõige innovaatilisema riigi hulka.
7/25/20180
Episode Artwork

Buum 2018-07-18

Buumil on külas Eesti rattarõivaste tootja Moomoo tegevjuht Martti Sala, kellelt uurime, kuhu suundub spordirõivaste äri. Uudisteplokis arutleme, miks olid FIATi töötajad rahulolematud Ronaldo siirdumise pärast Torino Juventuse ridadesse ja kuidas hinnastada vanu tooteid, kui uued turule tulevad. Samuti saad Buumi kuulates teada, miks ei peaks enne 40ndat eluaastat täisajaga tööle minema.
7/18/20180
Episode Artwork

Buum 2018-07-17

Buumil on külas Eesti rattarõivaste tootja Moomoo tegevjuht Martti Sala, kellelt uurime, kuhu suundub spordirõivaste äri. Uudisteplokis arutleme, miks olid FIATi töötajad rahulolematud Ronaldo siirdumise pärast Torino Juventuse ridadesse ja kuidas hinnastada vanu tooteid, kui uued turule tulevad. Samuti saad Buumi kuulates teada, miks ei peaks enne 40ndat eluaastat täisajaga tööle minema.
7/17/20180
Episode Artwork

Buum 2018-07-11

Buumil on külas iduettevõtete kauplemiskeskkonna Funderbeam looja Kaidi Ruusalepp, kellelt uurime, miks paigutavad ingelinvestorid kõige enam raha just finantstehnoloogia ettevõtetesse. Uudisteplokis arutleme Harvardi ülikooli uuringu põhjal immigrantide rolli üle start-up ettevõtluses ning küsime, kuidas kaitsta tipptegijaid läbipõlemise eest.
7/11/20180
Episode Artwork

Buum 2018-07-04

Buumil on külas Tallinna Ülikooli jätkusuutliku arengu dotsent Mihkel Kangur ja Lilleoru õppekeskuse juht Ave Oit, kelle käest uurime, mis on sinine majandus. Uudisteplokis arutleme, miks suured terasetootjad ühinevad ning millised mured ja rõõmud kaasnevad vabakutselise eluga. Lisaks kuuled Buumist, kuidas naiste Viagraks nimetatav ravim miljardi eest maha müüa ning seejärel tasuta tagasi saada.
7/4/20180
Episode Artwork

Buum 2018-06-27

Buumil on külas Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Kati Voomets ja EASi turismiarenduskeskuse direktori kt Annely Vürmer, kellelt uurime puhkuste hooaja eel, kuhu eestlased reisivad ning millistest riikidest ja miks Eestisse tullakse. Uudisteplokis räägime Harley-Davidsoni ähvardusest kolida mootorrataste tootmine USAst välja ning arutleme, miks investeeringud vaimse tervise iduettevõtetesse nii jõudsalt kasvavad.
6/27/20180
Episode Artwork

Buum 2018-06-20

Buumil on külas Estonian Business Schooli investeerimisklubi looja Randy Padar, kellega räägime Tallinna Sadama aktsiaemissiooni valguses eestlasi tabanud investeerimispalavikust. Uudisteplokis uurime, milline firma on USA kõige väärtulikumaks iduettevõtteks pürgiv WeWork ning mis võis olla Bitcoini hinnatõusu tegelik põhjus. Samuti saad Buumi kuulates teada, kuidas tippjuhid aega planeerivad ja kasutavad.
6/20/20180
Episode Artwork

Buum 2018-06-13

Buumil on külas Andres Aavik ja Juhan Madis Pukk äriprotsesside automatiseerimisega tegelevast ettevõttest Flowit, kellelt uurime, miks on vaatamata Eesti tugevale digiriigi kuvandile paljud meie ettevõtted digitaliseerituse poolest alles lapsekingades. Uudisteplokis arutleme USA initsieeritud kaubanduslahingu ja Microsofti plaani üle osta 7,5 miljardi dollari eest tarkvaraarenduse platvorm Github. Lisaks saad Buumi kuulates teada, kuidas monarhistlik valitsemine riigi majandusarengut mõjutab.
6/13/20180
Episode Artwork

Buum 2018-06-07

6/7/20180
Episode Artwork

Buum 2018-05-30

Buumil on külas Kadri Leesment ja Kirke Metsa Swedbankist, kellelt uurime, milline peaks olema kaasaegne tööpraktika ning miks praktikat üldse tarvis on, kui enam kui 2/3 tudengitest juba omab töökogemust. Uudisteplokis võtame vaatluse alla Telia ja Bonnieri megatehingu ning arutleme, miks mees- ja naisjuhte iseloomustatakse tulemusvestlustel erinevate omadussõnadega. Samuti saad Buumi kuulates teada, miks peaks reklaame kavandades arvestama ilmaprognoosiga.
5/30/20180
Episode Artwork

Buum 2018-05-23

5/23/20180
Episode Artwork

Buum 2018-05-16

Buumil on aasta kultuurisõber Rain Lõhmus, kes annetas Sihtasutusele Eesti Rahvuskultuuri Fond miljoni euro eest LHV Groupi aktsiaid. Küsime Raini käest, miks ettevõtjad kultuuri toetavad ning mida selle eest vastu saada loodavad. Uudisteplokis uurime, millised on kõige väärtuslikumad riskikapitali kaasanud ettevõtted ja arutleme, milline on hirmu roll ettevõtluses.
5/16/20180
Episode Artwork

Buum 2018-05-09

Buumil on külas Heateo Sihtasutuse tegevjuht Pirkko Valge, kellelt uurime, miks soovivad inimesed üha enam paigutada raha fondidesse, mis lahendavad teravaid ühiskondlikke probleeme. Uudisteplokis räägime sellest, milleks soovib „Hiina Apple“ Xiaomi Hong Kongi börsile minnes kaasata 10 miljardit dollarit ja arutleme, miks parema reputatsiooniga ettevõtted ei taastu mainekriisidest kiiremini, kui nende vähem lugupeetud saatusekaaslased.
5/9/20180
Episode Artwork

Buum 2018-05-02

Buumil on külas Maanteameti finants- ja administratiivjuht Martin Lengi, kellelt uurime, millised on Eesti peamised liikuvusega seotud väljakutsed ning kuidas erineb juhtimine era- ja avalikus sektoris. Uudisteplokis arutleme, miks suurettevõtted üha sagedamini korruptsioonikuritegudega vahele jäävad ja mida võtta ette linnadega, kus kuritegevus vohab. Samuti saad Buumi kuulates teada, kuidas mõõta mittetulundusorganisatsiooni tegevuse mõju.
5/2/20180
Episode Artwork

Buum 2018-04-25

Buumil on külas Riigikogu e-Eesti toetusrühma esimees Tanel Talve ja ekspert Pirko Konsa, kellelt küsime, kuidas parandavad uued transporditehnoloogiad ja -lahendused inimeste liikumisvõimalusi. Uudisteplokis arutleme, mil moel plaanivad hiinlased lõigata kasu elektriautode võidukäigust ning uurime, kas edukamad on nooremate või vanemate asutajate loodud start-up ettevõtted. Saatejuhid on sel korral Anto Liivat ja Ilona Nurmela.
4/25/20180
Episode Artwork

Buum 2018-04-18

4/18/20180
Episode Artwork

Buum 2018-04-11

Buumil on külas Harvardi disainikooli linnaplaneerimise õppejõud Andres Sevtsuk, kellelt uurime, millistele linnade arenguga seonduvatele probleemidele tippteadlased lahendusi otsivad. Uudisteplokis arutleme, kas ükssarved peaksid kasvuambitsiooni kõrval pöörama senisest enam tähelepanu vastutustundlikule äritegevusele ja mis iseloomustab maailma parima elukeskkonnaga linnu.
4/11/20180