Winamp Logo
eLearning Robię - Peszko & Szumiński w eterze Cover
eLearning Robię - Peszko & Szumiński w eterze Profile

eLearning Robię - Peszko & Szumiński w eterze

Polish, Education, 7 seasons, 203 episodes, 6 days, 8 hours, 6 minutes
About
Szkolenia, elearning, kursy online i wszystko co się z nimi łączy. http://blog.2edu.pl
Episode Artwork

S07E13. Trendy w L&D w 2024 roku

Linki i dodatkowa treść na: https://www.elearningrobie.plWykorzystywane przez nas formy rozwojowe, wydają nam się jedynymi słusznymi i tymi, które są najpopularniejsze. Świat L&D jest jednak zdecydowanie bogatszy, a w jego analizie trzeba ostatecznie komuś wierzyć.
2/29/20241 hour, 9 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

S07E12. Jak zrobić analizę wymagań rozwojowych?

Linki i dodatkowa treść na: https://www.elearningrobie.plJako uczestnik szkolenia onboardingowego, mogę skutecznie odnaleźć się w strukturze mojej organizacji. - Tak mogłoby wyglądać całkiem zgrabnie napisane wymaganie dotyczace szkolenia, z którym pracownicy spotykają się tuż po tym jak dołączą do Twojej organizacji. A jak jest faktycznie? Bardzo różnie. Analiza potrzeb szkoleniowych, czy rozwojowych, często sprowadza się do ich wymyślania, albo szukania starych prezentacji po przepasntnych dyskach. Czy tak musi być? Nie! W tym odcinku rozmawiamy o tym jak można analizować potrzeby, wymagania, jak je zbierać i dlaczego warto,
2/8/20241 hour, 3 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

200 odcinek podcastu, czyli od taniego wina, przez nagrody, do naszych dalszych planów

Linki i dodatkowa treść na: https://www.elearningrobie.plRozpoczynamy ten rok z odrobiną humoru, przypominając sobie tę dobrze znaną anegdotę: „Jeśli mężczyzna obiec, że coś zrobi, nie trzeba mu o tym przypominać co pół roku”. Obiecaliśmy odcinek w 2024 roku i odcinek jest, choć noworoczna oktawa trochę nam się przeciągnęła…
1/18/20241 hour, 9 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

S07E09. Jakie są topowe umiejętności w Polsce? Raport Udemy - Leszek Szczęch

Linki i dodatkowa treść na: https://www.elearningrobie.pl Czy przechodzimy z gospodarki opartej na wiedzy na gospodarkę opartą o umiejętności? I co widać z danych Udemy na temat Polskiego rynku szkoleniowego w najnowszym raporcie 2024 Global Learning & Skills Trends?
12/6/202353 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

S07E02. Pracpływ ang. workflow i dlaczego nowy iPhone jest meh

Używanie technologii w eLearningu jest procesem naturalnym. Nie zawsze jednak droższy sprzęt sprawia, że sama praca przebiega sprawniej i mamy na to realny case.https://www.elearningrobie.pl
10/19/20231 hour, 5 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Strategie L&D - LSE2023 Odc. 10

Linki: https://www.elearningrobie.plKończymy Letnią Szkołę eLearningu 2023 tematem ważnym, potrzebnym i jakże mało obecnym w ekosystemie L&D w Polsce – Strategiami L&D.Czy zdarzyło ci się wsiąść do samolotu, pełnego ludzi w wakacyjnych nastrojach, który nie miał ustalonego miejsca docelowego, do którego leci?Gdybyśmy jednak samolot potraktowali jako organizację, a jego pasażerów jako poszczególne działy i pracowników firmy, okaże się, że nader często „lecimy” w zupełnie różnych kierunkach, bądź co gorsze, nie mamy ustalonego miejsca docelowego.
9/30/202355 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Zrób swój kurs online - Rozmowa z Michałem Lidzbarskim z Web2Learn

Linki z odcinka: https://www.elearningrobie.plŁamiemy schemat zaplanowanych odcinków, publikując wywiad Piotra ze sponsorem Letniej Szkoły eLearningu 2023 – Michałem Lidzbarskim, współtwórcą platformy i firmy WebToLearn.
9/14/20231 hour, 5 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

LXP - LSE2023 Odc. 9

Linki: https://www.elearningrobie.plLXP to powiew świeżości na rynku klasycznych LMSów, skupiony na pojedynczym odbiorcy i jego interakcjach z innymi użytkownikami. Poukładajmy wspólnie ten alfabetyczny misz-masz.
9/7/20231 hour, 6 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

xAPI - LSE2023 Odc. 8

Linki: https://www.elearningrobie.plJednym ze standardów szkoleń online jest tzw. xAPI - standard który pozwala sprawdzić każde działanie uczestnika w szkoleniu. Pytanie, czy chcemy tej wiedzy i wyjścia poza zwykły status zaliczył/nie zaliczył. A są w tym niebezpieczne możliwości…
9/2/202346 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Kohorty (CBC – Cohort Based Courses) Odc. 7

Linki: https://www.elearningrobie.plEdukacja, tak jak wiele innych dziedzin naszego życia podlega modom i trendom – jednym z nich są kohorty, które były z nami od dawna, choć funkcjonują niekoniecznie pod tą nazwą. Odczarujmy je!
8/22/202357 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Generative AI - LSE2023 Odc. 6

https://www.elearningrobie.plW najnowszym odcinku Letniej Szkoły eLearningu dotykamy różnych tematów związanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (SI) i technologii w e-learningu, tworzeniu treści, projektowaniu gier rozwojowych i automatyzacji.
8/13/20231 hour, 24 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Model OK-LCD - LSE2023 Odc. 5

Link: https://www.elearningrobie.pl/W świecie, gdzie nauka jest potrzebna każdego dnia, rola szkoleń i rozwoju (L&D) jest ważniejsza niż kiedykolwiek, ale narzędzia używane przez profesjonalistów L&D są przestarzałe i niekompletne. Oczekiwania i rzeczywistość dzisiejszego biznesu są o wiele bardziej złożone niż tradycyjne modele projektowania szkoleń zakładały. Model OK-LCD jest próbą odpowiedzi na rozwój we współczesnym miejscu pracy. Owens (współautorka) stwierdza: "Wierzymy, że model OK-LCD jest bardziej zgodny z naszym obecnym kontekstem nauki i pracy w niepewnym, zmiennym, złożonym i niejasnym świecie (VUCA). Model ma większy potencjał, aby pomóc specjalistom ds. nauki osiągnąć większy wpływ przy projektowaniu nowoczesnych treści edukacyjnych."
8/7/202319 minutes, 1 second
Episode Artwork

Projektowanie motywacyjne: ARCS - LSE2023 Odc. 4

Linki: https://www.elearningrobie.plWiemy już, że eLearning nie zawsze jest drogą dla każdej potrzeby szkoleniowej (Action Mapping). Wiemy też jak je budować projekty learningowe (ADDIE / SAM). Czas na zadbanie o motywację do nauki. Przed Wami – ARCS Model of Motivation.
7/31/202345 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

ADDIE i SAM - LSE2023 Odc. 3

Link: https://www.elearningrobie.plPoprzez Action Mapping pokazaliśmy, że nie każda potrzeba szkoleniowa musi kończyć się szkoleniem. Czas na dwa, chyba najbardziej popularne podejścia projektowe w eLearningu, już do samej realizacji – powitajmy ADDIE i SAM.
7/24/202347 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Action Mapping - LSE2023 Odc. 2

Link: https://www.elearningrobie.pl„Czy możesz zrobić z tych 253 ekranów prezentacji szkolenie?” Każdy z nas spotykał i spotyka się z takimi prośbami na co dzień. Jeżeli szukasz jednego narzędzia, które zmieni podejście interesariuszy projektu, do treści, którą tworzysz – nie szukaj dalej, odpowiedzią jest Action Mapping.
7/17/20231 hour, 9 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

9 działań rozwojowych według Roberta Gagné - LSE2023 Odc. 1

Link: https://www.elearningrobie.pl/Były przystawki związane z Letnią Szkołą eLearningu, zatem czas na pierwsze danie główne. Na stół wjeżdża „9 działań rozwojowych według Roberta Gagne” (ang. Gagné's Nine Instructional Events).
7/10/202357 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

S06E52. Korporacyjne uniwersytety - co to jest, z czym się to je i dlaczego wracają do nas jak wściekłe zombie

Linki do odcinka: https://www.elearningrobie.pl/Jednym z najbardziej fałszywych pomysłów, który wyłonił się z branży edukacyjnej, jest pomysł na "uniwersytet korporacyjny". Akademia, Instytut, Centrum doskonałości - wszystko jest w porządku, ale "uniwersytet"? Proszę mię oszczędzić! Czy przyznajecie stopnie naukowe i prowadzicie badania? Nie, uczycie pracowników korzystania z Office365 i poprawiania ich umiejętności zarządzania projektami. Tak krytyczną opinię na temat korporacyjnych uniwersytetów - idei rozwojowej z lat '90 znalazłem w jednym z artykułów. Czy faktycznie było, aż tak źle ?
6/12/202335 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

S06E45. Skąd wzięliśmy się w L&D? Kariera w eLearningu

Linki do odcinka: https://www.elearningrobie.pl/ W tym odcinku opowiadamy o tym jak wyglądała nasza historia dostania się do szkoleń online, bo kiedy zaczynaliśmy, to słowo elearning nic nie znaczyło, a my.. trochę zaryzykowaliśmy.
4/24/20231 hour, 16 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

S06E43. Kwartalny Klub Książkowy - co przeczytaliśmy i co polecamy + BONUS (Lista Lektur L&D)

Linki do odcinka: https://www.elearningrobie.pl/Nagraliśmy odcinek o książkach, które przeczytaliśmy w tym kwartale. Nie tylko tych z L&D, ale również tych, które nas z różnych względów interesują.
4/3/202345 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

S06E42. Analiza Udemy - platforma inna, niż myślisz

Linki do odcinka: https://www.elearningrobie.pl/Kontyuując historię analiz platform z kursami wpadamy w głębię o nazwie Udemy i wyciągamy z niej szereg wniosków.
3/28/20231 hour, 35 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

S06E41. Plan backupowy, czyli o planowaniu awaryjnym w projektach rozwojowych #BCP

Linki do odcinka: https://www.elearningrobie.pl/Co by się stało, gdyby właśnie za chwilę dysk w twoim komputerze odmówił posłuszeństwa? Albo jak wyglądałby twój biznes, czy stanowisko pracy, gdybyś, z różnych, nieprzewidzianych, względów musiał(a) je opuścić na tydzień, miesiąc, czy rok?
3/20/20231 hour, 25 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

S06E40. Czego nauczyliśmy się po 40 odcinkach podcastu?

Linki do odcinka: https://www.elearningrobie.pl/ W 40. odcinku podkastu, Michał i Piotr zastanawiają się czego nauczyli się przez rok prowadzenia wspólnego podcastu. Omawiają, jak ważna jest autentyczność i szczerość w prowadzeniu rozmów, jak outsourcing motywacji może pomóc w realizacji celów, a także jak konsekwencja i regularność są kluczowe w osiąganiu sukcesu.
3/13/20231 hour, 24 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

S06E39. Karta Projektu Rozwojowego #NarzędziaL&D

Linki, spis treści i wszystkie dodatkowe zasoby na https://www.elearningrobie.pl/Karta projektu rozwojowego to proste narzędzie, które pozwoli Ci zarządzić projektem rozwojowym. Nie zadanie zawartych w niej pytań, to nawigowanie w kierunku mglistych obietnic i porażki.
3/6/20231 hour, 16 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Trener w czasach zarazy: Kamera on czy off

Misja piękne, ideały szczytne, a jak wygląda rzeczywistość. Zajrzałem na grupę Trener trenerowi trenerem, a tam wrzała dyskusja - czy uczestnicy szkoleń powinni mieć włączone kamery, czy mogą mieć je wyłączone.Wiele genialnych umysłów, w czasie izolacji wymuszonej epidemią stworzyło swoje najznakomitsze dzieła. Wśród znanych z historii wzorów do naśladowania wymieniano: Williama Szekspira, który podczas kwarantanny narzuconej ze względu na plagę w 1606 roku napisał „Króla Leara” i „Makbeta”. To brzmi dumnie i myślę, że my jako trenerzy, sam szkolę, więc poczuwam się do bycia częścią tej grupy poczuliśmy zew zrobienia czegoś wielkiego, zew angażowania, włączania aktywizowania, a o wszystko zrobimy online. Misja piękne, ideały szczytne, a jak wygląda rzeczywistość. Zajrzałem na grupę Trener trenerowi trenerem, a tam wrzała dyskusja - czy uczestnicy szkoleń powinni mieć włączone kamery, czy mogą mieć je wyłączone. - Co to znaczy nie lubią się pokazywać? - To w realu pod ławką siedzą czy w masce?- Czy jakbyśmy się spotkali w realu to też nie siedzielibyśmy w kapturach i odwróceni tyłem?- Szkolenie to nie webinar - interakcja jest konieczna, więc i kamera jest konieczna, bo wiadomo kto uczestniczy w dyskusji - Uczestnik włączając kamerkę okazuje szacunek wykładowcy. Syndrom starego mediumPierwsze audycje telewizyjne, to było po prostu nagrywanie radia. I to nie jest tak, że nie dało się nagrać inaczej. Nikt nie wpadł na pomysł, żeby zrobić to inaczej. Po radiowemu było przecież dobrze, po radiowemu działało, po staremu czuliśmy się bezpiecznie. Mam nieodparte wrażenie, że trenerzy przyzwyczajeni i zakochani w byciu trenerami, w występach, swoim czarowaniu i żądni odbicia własnego splendoru od szkolonej grupy cierpią. I wcale się im nie dziwię, bo cząstka mnie też cierpi. Brakuje mi sal szkoleniowych, wyjazdów, całej tej warstwy związanej z budowaniem relacji, ale sytuacji nie możemy zmienić, trochę jesteśmy w niej biernie pozamykani i pielęgnowanie w sobie syndromu starego medium nic dobrego nam nie przyniesie. Szkolenia o jedno kliknięcie od facebookaWróćmy pamięcią do pełnych sal szkoleniowych. Bariera społeczna, taki trochę wstyd może i nasz wewnętrzny opór przed wyjściem z sali szkoleniowej, kiedy trener do nas mówi jest na skali zupełnie w innym miejscu niż kliknięcie w przeglądarkę. Inne medium, to inne zasady, bo nie ubieram garnituru słuchając transmisji z Opery Wiedeńskiej. Co innego jeśli się do niej wybieram. Kiedy oglądam, siedząc na toalecie wykład o fizyce kwantowej, to nie chcę dzielić się niczym poza faktem, że oglądam.Każdy uczestnik szkolenia zaprosił pracę i szkolenia do własnego domu. W domu mamy się czuć swobodnie, nasza rodzina tak samo. To miejsca intymne, nasze prywatne, naszych bliskich i dzieci. Wymuszanie włączania kamery jest po prostu niewłaściwe. Czy kiedy idziesz do kogoś do filmujesz jak ma w domu? Zaglądasz mu do szaf? Uciszasz dzieci? Jesteś pełna oburzenia, że one tam są? Nie... pewnie nie. Sytuacja jest wyjątkowa i oczywiście lepiej kogoś widzieć, zgłaszcza jeśli się wypowiada, ale nie dajmy się zwariować. Genialny twórca rozwijający nowe horyzonty wyobraźni w izolacji i zmieniający swoją kierunek cywilizacji, nie miał przy sobie dzieci, którymi musiał się aktywie zajmować. Nie miał też starszych rodziców, wymagających opieki. Nie miał nawet partnerki, której musiałby poświęcać czas. Śmiem twierdzić, że nie miał też kota, psa, rybek i co ważniejsze social mediów. My musimy szanować tę osobę, a co za tym idzie jej prywatność, jej podejście do upubliczniania (lub nie) swojego wizerunku, tego jakie ma warunki do pracy i uczenia się, bo to nie jest tak, że Szekspir stworzył największe dzieła w izolacji od świata zewnętrznego. Szekspir był ojcem trójki dzieci, a okres siedmiu lat po urodzeniu się bliźniąt przez znawców jego twórczości nazywany jest the lost years (straconymi latami). Dopiero kiedy po siedmiu latach zdecydował się opuścić żonę i dzieci oraz przeprowadzić do Londynu, w którym były teatry, rozwinął się dramatopisarsko.Sedecznie polecam Wam przeczytamnie kilku artykułów, które znalazłem wyrabiając sobie zdanie na temat włączania, lub wyłączania kamer i zapraszam do dyskusji. 1. https://hbr.org/2020/04/how-to-combat-zoom-fatigue2. https://www.insidehighered.com/blogs/confessions-community-college-dean/should-showing-faces-be-mandatory3. https://www.stanforddaily.com/2020/06/01/please-let-students-turn-their-videos-off-in-class/4. https://theconversation.com/5-reasons-to-let-students-keep-their-cameras-off-during-zoom-classes-1441115. https://www.psychreg.org/zoom-fatigue/
11/18/202019 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Wracamy do gry, BJ Fogg i brokat

To jest odcinek, w którym pokusiłem się o to, żeby na maksa zautomatyzować powstawanie podkastu i żeby 2EDU wróciło "na antenę" podkastową.
11/10/202014 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Na Marginesie #06. Ten o odpuszczaniu

1/15/201913 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Na Marginesie #05. Wróżby, ogłoszenia i... szczur

12/17/201823 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Na Marginesie #04. Elearning Korporacyjny czyli jaki?

12/11/201813 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Na Marginesie #03. Branżowe potrzeby, plany i zmiany

12/4/201814 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Papaya’s not dead - Na Marginesie #02

11/13/201813 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Na Marginesie #1. Coś nowego

10/26/20186 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Kaganiec na eLearning akademicki - odcinek specjalny

8/10/201822 minutes, 10 seconds