Winamp Logo
Litera Podcast Cover
Litera Podcast Profile

Litera Podcast

Hungarian, Arts, 1 season, 121 episodes, 4 days, 27 minutes
About
Az irodalmi portál podcast-adásai.
Episode Artwork

Más polcra tartozik #22 – Szécsi Noémivel a Régen minden lánynak jutott férjről

Új nőtörténeti könyvében Szécsi Noémi azt térképezi fel, hogy milyen nevelési, tanulási és szereplehetőségei voltak a magyar nőknek az előző századfordulón. Zárdákról, munkásnőkről és újrafelfedezendő írónőkről beszélgettünk vele.
7/2/202451 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

A meghívás fennáll #18 – Borsik Miklós

Hogyan lesz közösségi tett a versírás, és hogyan tud önfegyelmet gyakorolni a szerkesztő – aki maga is költő – miközben más verseivel dolgozik? Vallomásos költészet és városi bóklászás, az emberben lakozó düh és a feldolgozás lehetetlensége. – A meghívás fennáll című podcastunk vendége Borsik Miklós volt, akit Nagy Gabriella és Szekeres Dóra kérdezett. 
6/30/202440 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Csuhai Istvánnal és Pék Zoltánnal Paul Auster életművéről

Az idén tavasszal, 77 éves korában elhunyt, jelentős amerikai szerzőről több könyvének fordítójával és az életművet alaposan ismerő kritikussal beszélgettünk. 
6/26/202446 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Élő #10 – Boldizsár Ildikóval, Garaczi Lászlóval és Szőcs Petrával beszélgettünk

A Litera negyedik klubestjén Boldizsár Ildikóval, Garaczi Lászlóval és Szőcs Petrával Greff András és Modor Bálint beszélgetett európai perspektívákról, befejezetlen folyamatokról, tréfás mesékről, medvékről, tehenekről és más érdekes kreatúrákról.
6/18/202432 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Horváth Györgyivel és Kiss Noémivel a német irodalmi botrány hátteréről

A német HKW által évente odaítélt Nemzetközi Irodalmi Díj díjadási gyakorlatának súlyos problémáival tele volt a sajtó. De vajon tényleg általános válságjelenségről van szó? Milyen folyamatok állhatnak amögött, hogy ilyen látványosan kilengett az inga? Mikor, mi, és hogyan változott meg? Erről kérdeztük médiakutató és író vendégeinket.
6/12/20241 hour, 17 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Élő #9 – Saly Noémivel és Spiró Györggyel beszélgettünk

A Litera Klub negyedik klubestjén Saly Noémivel és Spiró Györggyel Jánossy Lajos és Nagy Gabriella beszélgetett többek közt Európáról, az uniós tagságunk húsz évéről és kilátásairól, egy tán életfogytig (át)írt regényről és arról, miként függnek össze a Tabáni Kakas étlapján szereplő ételféleségek Budával, Pesttel és Budapesttel. 
6/6/202433 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Ellenben #9 – Babarczy Eszter Néhány szabály a boldogsághoz című könyvéről

Ellenben című kritikai podcastunk kilencedik adását is a Három Hollóban közönség előtt rögzítettük és Buday Bálint, Fülöp Barnabás, Gregor Lilla és Modor Bálint beszélgetett Babarczy Eszter tavaly megjelent Néhány szabály a boldogsághoz című könyvéről. Hallgassák meg a beszélgetést! Babarczy Eszter legutóbbi könyvében megjelent novelláinak két ciklusa, vagy ha úgy tetszik, két kisregénye párhuzamosan futó sorozatként voltak korábban olvashatók a sajtóban. A változás kora című ciklus, amelyben egy 50-es éveiben járó elvált, egyedül élő nő hétköznapi tapasztalatai tárulnak fel hol keserű, hol groteszk, de mindig földközeli nézőpontból először nálunk, a Literán jelentek meg. A Mi ketten ciklus darabjai, amelyben egy szintén középkorú nő és egy roma lány összefonódó történetét követhetjük végig, pedig a Könyves Magazinban láttak napvilágot. A beszélgetésben többek között arra kerestük a választ, hogy mit ad ki így egymás mellé helyezve ez a két történet. Beszéltünk arról, mennyire szerencsés a Rasszista történet alcím a második kisregénynek, milyen kép rajzolódik ki a covid járvány utáni internetfüggő ötvenes éveit taposó nőről és meg lehet-e oldani rendszerszintű problémákat egyéni gyakorlatokkal, sok pénzzel és nagy lelkesedéssel. Hallgassák meg a beszélgetést!
5/31/20241 hour, 6 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – Kritikai podcast #37: Claire Keegan Ilyen apróságok című könyvéről

Egy regény, amely bemutatja egy társadalomban működő elhallgatások és elhalgattatások rendszerét. A Litera Ahogy tetszik című kritikai podcastjában Claire Keegan Ilyen apróságok című regényéről Modor Bálint, Nagy Gabriella és Szekeres Dóra beszélgetett.
5/24/202433 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Élő #8 – Mán-Várhegyi Rékával és Dragomán Györggyel beszélgettünk

A Litera negyedik klubestjén Mán-Várhegyi Rékával és Dragomán Györggyel Szekeres Dóra és Owen Good beszélgetett többek közt a magyar EU-csatlakozás 20. évfordulójáról, az évforduló kapcsán érzett általános közhangulatról, a magyar irodalom külföldi érvényesülésének lehetőségeiről, és az est vezérmotívumaként szóba kerültek az erdélyi medvék is.
5/23/202433 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Merülés #12 – Vendég: Almási Miklós

A könyv talán legerőteljesebb főcsapását elemeztük, a mai civilizációban bekövetkezett, a technológiai bumm által robbanásszerűen bekövetkezett válságot. – Idén jelent meg Almási Miklós: A tudás örömétől a szellemi vakságig (Írások a kultúra mámoráról és a műveltség leárazásáról) című esszékötete. A szerzővel beszélgettünk.
5/16/202454 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #21 – Farkas Zsófiával a Szemtanúkról

A Szemtanúk című kötet, valamint az Így történt-kiállítás olyan művészek eddig nagyrészt ismeretlen műveit mutatja be, amelyek 1945–48 között, vagyis a holokauszt magyarországi eseménysorával szinkronban vagy közvetlenül utána születtek. Farkas Zsófiával, a kötet szerkesztőjével, a kiállítás kurátorával beszélgettünk.
5/6/202453 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Merülés #11 – Vendég: Németh Gábor és Pándi Balázs

4/26/202449 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Merülés #10 – Vendég: Szűcs Teri

Merülés című podcastunk 10. adásának vendége Szűcs Teri, akinek március közepén jelent meg Visszatért hozzám az emlékezet című könyve a Magvető Kiadónál. A kötetben saját édesanyja demenciájának történetét meséli el, és ennél jóval többet: szó van benne a gondoskodás felemelő és gyötrő pillanatairól, méltóságról és arról, hogy történeteink csak addig léteznek, amíg van kinek elmesélni őket. Szűcs Terivel Szekeres Dóra beszélgetett.
3/30/20241 hour, 3 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #20 – Thoreau, Gros és a gyaloglás

Gyaloglás nélkül ritmustalan a gondolkodás, fonnyadt a költészet, és még a szép vadságokra is vakok maradunk - állította legalábbis 150 éve Henry David Thoreau, pedzegeti kortársunk, Frédéric Gros. A két filozófus magyarul megjelent gyaloglós könyveiről a Litera szerkesztői beszélgettek.
3/15/202443 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Élő #7 – Bartók Imrével, Schein Gáborral és Závada Pállal beszélgettünk

A Litera Klub harmadik klubestjén a Három Hollóban Bartók Imrével, Schein Gáborral és Závada Pállal – az olvasók beküldött kérdései alapján – Nagy Gabriella beszélgetett többek közt a történelmi témák és a jelen kapcsolatáról, a kibeszélés tiltásáról, a hagyományról és arról, befolyásolja-e a kritika íróink pályáját.
3/11/202438 minutes, 1 second
Episode Artwork

Élő #6 – Karafiáth Orsolyával, Krusovszky Dénessel és Varró Dániellel beszélgettünk

A Litera Klub harmadik klubestjén a Három Hollóban Karafiáth Orsolyával, Krusovszky Dénessel és Varró Dániellel – az olvasók beküldött kérdései alapján – Greff András és Modor Bálint beszélgetett többek közt arról, meg lehet-e élni az írásból, hogyan folytatódik a Túl a Maszat-hegyen, és mire jó a depresszió.
3/2/202435 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Élő #5 – Bán Zsófiával és Németh Gáborral beszélgettünk

A Litera Klub harmadik klubestjén a Három Hollóban Bán Zsófiával és Németh Gáborral – az olvasók beküldött kérdései alapján – Szekeres Dóra és Jánossy Lajos beszélgetett. Szó esett elmentendő értékekről, jelentésteljes tárgyakról, alkalmi és impulzív írásról, munkáról és nem munkáról és még sok minden másról.
2/25/202430 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Merülés #9 – Vendég: Fabiny Tamás

Merülés című podcastunk 9. adásában Fabiny Tamás evangélikus lelkésszel, teológussal Júdás, az elveszett tanítvány című könyvéről Jánossy Lajos beszélgetett többek között arról, hányféleképpen ismerhető meg Júdás alakja az evangéliumokból, valamint, hogy az áruló sorsa hogyan értelmezhető az egyik legsajátosabb, közösséget megbontó tragédiaként.
2/24/202439 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #15 – Felolvas: Darvasi László

Február 23-án harmadik klubestünkkel visszatérünk a Három Hollóba, ahol tavaly júniusban a Litera Klub első eseményén tizenöt író olvasott fel. Ott hangzott el Darvasi László előadásában Szív Ernő Az író nyolcvanéves című tárcája is. Ha szeretnél hasonló felolvasásokat meghallgatni, gyere el klubestünkre, ahol választ kapsz kérdéseidre is. Ha tetszett a felvétel, várunk a klubban, lépj be, és támogass!
2/23/202411 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #14 – Felolvas: Németh Gábor

Február 23-án harmadik klubestünkkel visszatérünk a Három Hollóba, ahol tavaly júniusban a Litera Klub első eseményén tizenöt író olvasott fel. Ott hangzott el Németh Gábor A jóslat című írása is. Ha szeretnél hasonló felolvasásokat meghallgatni, gyere el klubestünkre, ahol választ kapsz kérdéseidre is. Ha tetszett a felvétel, várunk a klubban, lépj be, és támogass!
2/22/20247 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #13 – Felolvas: Parti Nagy Lajos

Február 23-án harmadik klubestünkkel visszatérünk a Három Hollóba, ahol tavaly júniusban a Litera Klub első eseményén tizenöt író olvasott fel. Ott hangzott el Parti Nagy Lajos Szívlapát (holaha zanzák) című verse is. Ha szeretnél hasonló felolvasásokat meghallgatni, gyere el klubestünkre, ahol választ kapsz kérdéseidre is. Ha tetszett a felvétel, várunk a klubban, lépj be, és támogass!
2/21/20246 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #12 – Felolvas: Kukorelly Endre

Február 23-án harmadik klubestünkkel visszatérünk a Három Hollóba, ahol tavaly júniusban a Litera Klub első eseményén tizenöt író olvasott fel. Ott hangzott el Kukorelly Endre előadásában Tasnády Attila Csönd című verse is. Ha szeretnél hasonló felolvasásokat meghallgatni, gyere el klubestünkre, ahol választ kapsz kérdéseidre is. Ha tetszett a felvétel, várunk a klubban, lépj be, és támogass!
2/21/20246 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Ellenben #8 – Kritikai podcast Varró Dániel Túl a Maszat-hegyen 2. című verses meseregényéről

Ellenben című kritikai podcastunk nyolcadik adását a Három Hollóban közönség előtt rögzítettük és Buday Bálint, Fülöp Barnabás, Gregor Lilla és Modor Bálint beszélgetett Varró Dániel Túl a Maszat-hegyen 2. című verses meseregényéről. Hallgassák meg a beszélgetést! Az Ellenben Három Hollóból jelentkező adásában is az olvasmányélmény felől közelítettünk a vizsgálatunk tárgyául választott könyvhöz, Varró Dániel húsz évvel az első rész után megírt Túl a Maszat-hegyen 2. című verses meseregényéhez. Buday Bálint katartikusnak ítélte a két versesregényt. Fülöp Barnabás ellenben arról vallott, hogy amennyire rajongásig tudta szeretni az első Maszat-hegyet, addig a második részt kifejezetten izzadságszagú utánlövésként értékelte. Modor Bálint, akinek annak idején kimaradt az első rész, mert akkoriban a kamaszos komolyság szűrőjén nem ment át a Varró Dániel-jelenség. De most, hogy már megérett Varró költészetére, lenyűgözte a virtuozitása és ezt a második részt nem találja poétikailag lényegesen különbözőnek az első felvonástól, de a folytatáshoz mérten nagyobb vágatlanabb, gazdagabb verziónak látta, amely részben magán viseli a művészeti ipar második részében megszokott elemeit, el is játszik ezekkel, ki is forgatja őket. Szerinte Fülöp Barnabás felvetése majd csak a Maszat-hegy negyedik részénél lesz releváns, de most nagyon várja a lezárásban belengetett harmadik részt. Gregor Lilla, bár ő maga is lelkesedett olvasás közben a költői mesterségbeli tudás iránt, de nem tudott elmenni a női alakok ábrázolásának problémái mellett, kezdve a túlhajszolt anyával, akit csak azért felvernek, hogy múzsaként beindítsa a költőnkben az ihletet, folytatva a sort a „céda” eposzi jelzőt igazságtalanul megkapó egyik mellékszereplővel. Éppen ezért kérdéses volt számára, hogy olvasná-e ezt a könyvet a gyerekének. Buday Bálint védelmébe vette a Varró-család ábrázolását és ezen belül a nőábrázolásokat is. Amellett érvelt, hogy éppen az teszi különlegessé Varró munkásságát, hogy az apaszerep nehézségeit és szépségeit nagyon pontosan tudja artikulálni. A közönségből is érkeztek hozzászólások. Elsőként Szamosvári Bence a nőábrázoláshoz szólt hozzá, másodikként Merényi Ágnes pedig arról beszélt, hogy neki tévútnak tűnik számonkérni a politikát egy olyan könyvön, amely ennyire csak és kizárólag a saját virtuozitása körül forog. A beszélgetés meghallgatható a Spotifyon és a Google Podcasts felületén is.
2/16/20241 hour, 5 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #11 – Felolvas: Nádasdy Ádám

Harmadik klubestünkkel hamarosan visszatérünk a Három Hollóba, ahol tavaly júniusban a Litera Klub első eseményén tizenöt író olvasott fel. Ott hangzott el Nádasdy Ádám írása is. Ha szeretnél hasonló felolvasásokat meghallgatni, február 23-án gyere el klubestünkre, ahol választ kapsz kérdéseidre is. Ha tetszett a felvétel, várunk a klubban, lépj be, és támogass!
2/15/20243 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #10 – Felolvas: Fehér Renátó

Harmadik klubestünkkel hamarosan visszatérünk a Három Hollóba, ahol tavaly júniusban a Litera Klub első eseményén tizenöt író olvasott fel. Ott hangzott el Fehér Renátó A Magyar Irónia Háza című verse is. Ha szeretnél hasonló felolvasásokat meghallgatni, február 23-án gyere el klubestünkre, ahol választ kapsz kérdéseidre is. Ha tetszett a felvétel, várunk a klubban, lépj be, és támogass!
2/13/20243 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #9 – Felolvas: Erdős Virág

Február 23-án harmadik klubestünkkel visszatérünk a Három Hollóba, ahol tavaly júniusban a Litera Klub első eseményén tizenöt író olvasott fel. Ott hangzott el Erdős Virág Miért nem? című verse is. Ha szeretnél hasonló felolvasásokat meghallgatni, gyere el klubestünkre, ahol választ kapsz kérdéseidre is. Ha tetszett a felvétel, várunk a klubban, lépj be, és támogass!
2/12/20245 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Merülés #8 – Vendég: Vágvölgyi B. András

Merülés – Utazás a művek mélyére című podcastunkban írókkal beszélgetünk legutóbb megjelent könyveikről. Ez alkalommal Vágvölgyi B. András Edith Liebermann semmis kis élete című könyvéről Jánossy Lajos kérdezte.
2/11/202435 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – Kritikai podcast #36: Cormac McCarthy két utolsó regényéről

16 év szünet után, kevéssel tavalyi halálát megelőzően a XX. századi amerikai irodalom egyik legnagyobb alakja két kisregényt adott ki. Matematika és filozófia, melankólia és az Oppenheimer-kör találkozik bennük. Az utasról és a Stella Marisról Greff András és Szekeres Dóra beszélgetett.
2/9/202434 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Késelés villával: Hipp-hopp és irodalom

2023. októberében elstartolt a Késelés Villával beszélgetéssorozat soron következő, hetedik évada, a Hip-hop és irodalom címen meghirdetett alakalom a két műnem kapcsolódási pontjait igyekezett artikulálni – a meghívott vendégek Balázsovics Mihály, Osváth Sándor és Závada Péter voltak. Az est moderátorai pedig Bánfalvi Samu és Bodor Emese.
2/6/20241 hour, 29 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Élő #3 – Forgách Andrással beszélgettünk

A Litera Klub első klubestjén, még tavaly júniusban Forgách Andrással, a hét írójával könyveinek külföldi fogadtatásáról, a magyar irodalom nemzetközi lehetőségeiről beszélgettünk, közönség előtt. Forgách Andrást Jánossy Lajos és Owen Good kérdezte, a beszélgetés most meghallgatható.
1/31/202428 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #8 – Felolvas: Forgách András

Tavaly júniusban tartotta első estjét a Litera Klub a Három Hollóban. Ott hangzott el a hét írója, Forgách András Aki nincs című kötetéből Petri György portréja. Ha szeretnéd olvasni hétvégén szerzőnk új művét, lépj be a Litera Klubba, és támogasd a munkánkat!
1/31/20245 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #7 – Felolvas: Szőcs Petra

Tavaly júniusban tartotta első estjét a Litera Klub a Három Hollóban. Ott hangzott el a hét írója, Szőcs Petra három verse: A hazugságvizsgáló, a Fríg dal és a Tarkómon a férfi. Ha szeretnéd olvasni hétvégén szerzőnk új művét, lépj be a Litera Klubba, és támogasd a munkánkat! A Litera Klub Három Hollóban tartott első klubestjén felolvasott Bán Zsófia, Darvasi László, Erdős Virág, Fehér Renátó, Forgách András, Karafiáth Orsolya, Kemény Zsófi, Keresztury Tibor, Kukorelly Endre, Nádasdy Ádám, Németh Gábor, Parti Nagy Lajos, Szőcs Petra, Závada Pál és Zoltán Gábor. Meghallgathatóak voltak élő podcast-felvételek: Németh Gáborral Modor Bálint és Nagy Gabriella (itt elérhető), Erdős Virággal Greff András és Szekeres Dóra (itt hallgatható meg a Literán), Forgách Andrással Jánossy Lajos és Owen Good beszélgetett.  A Litera eddigi klubestjein készült hangfelvételeket folyamatosan tesszük közzé. A Litera Klubban a kortárs magyar irodalom legjobb alkotói várják hétről hétre exkluzív írásaikkal az olvasókat. Aki a klub tagja lesz, azaz támogatja a munkánkat, minden héten hírlevélben egy friss, exkluzív alkotást olvashat szerzőinktől, ez alkalommal Szőcs Petrától. Ha nem akarsz lemaradni szerzőnk új verséről, várunk a klubban, legkésőbb 2024. január 25-én estig. A Litera Klub az írók és olvasók irodalmi közössége, egy olyan hely, ahol olvasó és író otthon érezheti magát. A Litera: otthon az irodalomban. Lépj be, és támogass!
1/25/20242 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Ellenben #7 – Kritikai podcast Vida Gábor Senkiháza című regényéről

Ellenben című kritikai podcastunk második évadának első adásában Buday Bálint, Fülöp Barnabás, Gregor Lilla és Modor Bálint beszélgetett Vida Gábor Senkiháza című regényéről. Hallgassák meg a beszélgetést! Új évaddal jelentkezik az Ellenben, a Litera kortárs magyar irodalmat kritikus tekintettel vizslató podcastja, de a szerkezet nem változik. Négy irodalomkritikus beszélget egy frissen megjelent könyvről, kezdve a primer olvasmányélménytől, folytatva elemző és értékelő gondolatokkal. Ezúttal Vida Gábor Senkiháza című regénye volt az étlapon és az új évad három új kritikusa pedig Buday Bálint, Fülöp Barnabás és Gregor Lilla. Buday Bálint az első megszólalásában arról mesélt, hogy a regény anekdotikus elbeszélésmódja a rengeteg szereplő felvonultatása miatt mennyire nehezen húzta be Vida Gábor regénye. Gregor Lilla éppen ezért orosz nagyregényeken edzett olvasóként pár oldal után elkezdett összerakni egy névjegyzéket a könyvhöz, hogy el tudjon igazodni a szereplők sokasága között. Fülöp Barnabás pedig arról a tapasztalatáról számolt be, hogy a regény végén, amikor a II. világháború is megérkezik ebbe az urbánus faluba, akkor már jóval követhetőbb lett a történet, de a háború borzalmai miatt mégis nosztalgiával gondolt vissza a regény elején megjelenített békebeli, kaotikus viszonyokra. A beszélgetésben többek között azokra a kérdésekre kerestük a választ, hogy változtatott-e az Erdélyről kialakított képünkön ez a regény, mennyiben teremti meg vagy teremti újra ez a regény az urbánus faluközösségek észjárását, lektűr-e ez a regény, ha az, akkor milyen értelemben, milyen karakterekből tevődik össze a narrátor, milyen képet fest a félperifériáról és ha ilyen izgalmas női karaktereket vonultat fel a regény, miért nem ők lettek a főszereplők. A következő Ellenben felvétele a Három Hollóban lesz január 31-én, közönség előtt. Témája Varró Dániel Túl a Maszat-hegyen 2. című verses meseregénye lesz. Mindenkit szeretettel várunk! Bővebb információ hamarosan.
1/6/20241 hour, 32 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #19 – Péter Ágnessel a Frankensteinről és szülőanyjáról

Hiába született 200 éve, a Frankenstein mit sem veszített aktualitásából – ahogyan Mary Shelley és az ő családja is egyre érdekesebb, minél többet megtudunk róluk. Péter Ágnessel, a regény újrafordítójával és a vonatkozó dupla monográfia szerzőjével beszélgettünk.
12/30/202350 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Litera Rádió – Ilyen volt az utolsó Előhívás: Reményi József Tamásról

Az Előhívás sorozat Budapest egyesítésének 150. évfordulóján megrendezett „Pest megér egy estet” című négyrészes extra kiadásának utolsó epizódjában, egyben az utolsó Előhíváson Bán Zoltán András, Jánossy Lajos és Németh Gábor a nemrég elhunyt társról, Reményi József Tamásról és Darvasi Ferenc vele készült életútinterjújáról beszélgetett. A zongoránál Darvas Ferenc ült.
12/29/202348 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

A meghívás fennáll #17 – Vendég: Turi Tímea

A Litera A meghívás fennáll című podcast-sorozatában írókat, irodalomhoz kötődő embereket kérdezünk írásról, irodalomról, életről és a világról. Legújabb vendégünk szerkesztő, aki ír: Turi Tímea. Szekeres Dóra és Nagy Gabriella beszélgetett vele.
12/28/202356 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – Kritikai podcast #35: Jon Fosse: Reggel és este című könyvéről

Születés és halál, evangélium és gyász. A Litera Ahogy tetszik című kritikai podcastjában a Nobel-díjas szerző, Jon Fosse Reggel és este című regényéről Jánossy Lajos, Modor Bálint, Nagy Gabriella és Szekeres Dóra beszélgetett.
12/26/202331 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Élő #2 – Németh Gáborral beszélgettünk

A Litera Klub első klubestjén, még júniusban Németh Gáborral az online sajtó sanszairól, gyermekjátékokról, szabadságról, morálról, Freeszféről, rasszizmusról, Kész regényről és Szép Ernőről beszélgettünk, közönség előtt.
12/20/202331 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Litera Rádió – Budapest nagykávéház az Előhívásban

Az Előhívás sorozat Budapest egyesítésének 150. évfordulóján megrendezett „Pest megér egy estet” című négyrészes extra kiadásának Budapest nagykávéház epizódjában Bán Zoltán András, Jánossy Lajos és Németh Gábor beszélgetett. A zongoránál Darvas Ferenc ült.
12/19/202357 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – A Litera kritikai podcastjának különkiadása gyerekkönyvekről

Év végéhez közeledve idén is érkezik gyerekkönyves podcastunk, amelyben a karácsonyi időszakban és idén megjelent gyerekkönyvekből válogatunk azzal a nem titkolt céllal, hogy ötleteket adjunk ajándékvásárláshoz. A kínálat hatalmas, válogatásunk mint mindig, most is szubjektív. Idén hét magyar szerző könyvéről beszélgettünk, hét olyan könyvről, amit bátran ajánlunk kisebb és nagyobb gyerekeknek és persze szüleiknek. Az az összes kötetről elmondható, hogy igazi közösségi élményt ad az olvasásuk és felfeldezésük, nemcsak a gyerekeknek, hanem az azokat felolvasó felnőtteknek is szórakozást nyújtanak. A podcastban Greff András, Modor Bálint és Szekeres Dóra sorban haladva a következő könyvekről beszélgettek: Várszegi Adél A papagáj, akit Péntek Tizenharmadikának hívtak, Jásdi Juli illusztrációival (Csimota), Finy Petra Almás pite, Bogdán Viki illusztrációival (21. Század Kiadó), Tury Lilla Ha a zsiráfok (Csimota), Majoros Nóra Álomjáró Márton, Maros Krisztina rajzaival (Pagony), Szokács Eszter Krónikák, Bibliai történetek, Nagy Norbert rajzaival (Csimota), Székely Szabolcs A csiga, aki nem talált haza, Horváth Ildi illusztrációival (Móra) és Nényei Pál Az irodalom visszavág – Petőfi (Tilos az Á).  Ahhoz, hogy ilyen podcastokat a jövőben is készíthessünk, szükségünk van rád is. Lépj be a Litera Klubba és támogasd a munkánkat:https://litera.hu/tamogatas
12/16/202341 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Zoltán Gábor: Nem bontakozhatott ki a Spiróék után jövő drámaírók pályája

Spiró György Ikszek című regényéből ketten is írtak drámát: Márton László és maga Spiró György. Márton Kínkastélya nem, de Spiró Az imposztor című drámája hatalmas karriert futott be, mint ahogy másként alakult kettejük drámaírói pályafutása is. Mégsem lehet összehasonlítani a kettőt. Hogy miért, arról Zoltán Gábor mesélt a Litera podcastjában a PIM DIA-beszélgetések című sorozatának apropóján.
11/17/202339 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Merülés #7 – Vendég: Babarczy Eszter

Nemrég jelent meg Babarczy Eszter második kisprózakötete. Ennek apropóján Greff András kemény és sötét szövegekről, depresszióról, kisebbségekről és az ő hangjukról beszélgetett a szerzővel.
11/9/202344 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

A meghívás fennáll #16 – Vendég: Saly Noémi

A Litera A meghívás fennáll című podcast-sorozatában írókat, irodalomhoz kötődő embereket kérdezünk írásról, irodalomról, életről és a világról. Legújabb vendégünk irodalom- és Budapest-történész, a hét írója a Literán. Saly Noémival Szekeres Dóra és Nagy Gabriella beszélgetett. Saly Noémi történész, író, irodalom-, Budapest- és gasztrotörténész, a kávéházi kultúra ismerője, 2014-ben Nádas Péter mellett a Litera állandó tárcaírója. Utóbbiról szó esik podcastunk első perceiben is, megtudhatjuk, miként érintette szerzőnket a felkérés, és hogyan kerekedett ki a végén az egy éven át írt tárcákból a Példabeszédek prózakötet.  A családi bölcsességek történeteit elbeszélő gyűjtemény kapcsán lélegzetelállítóan színes elbeszélés bontakozik ki egy budapesti polgárcsaládról, a kalandos életű felmenőkről, a városligeti Korcsolyacsarnokot építő idősebb Francsek Imréről, a Széchenyi Fürdő bővítését és strandját tervező ifjabb Francsek Imréről, aki adóssága elől Teheránba menekül, a dunántúli kisnemesi Saly-ősökről, Saly Józsefről, a pesti egyetem tanácsjegyzőjéről, akinek az íróasztala a mai napig ott áll szerzőnk lakásában, Rudnaykról és Rudnyánszkykról, a morva Zlinszkykről, Johann Schubertről, a pesti késes céh elöljárójáról, dédanyjáról, Spitz Máriáról és Saly Károlyról, a leghosszabb ideig szolgáló rendőrtisztről, aki megfogta a híres kasszafúrót, Papacostát... és még mennyi fordulatos, tevékeny, fájdalmakkal és elhallgatásokkal teli élet... Beszéltünk még Teheránból hazamenekített családról, zsidómentőkről, a Gulagon nyomtalanul eltűnt nagyapáról, a halott apa életen át ható alakjáról, flow-élményről és a Döbrentei utcai ház lakóiról írt Micsoda népekről, tudomány és irodalom határterületeiről, mikrotörténetekről, magasan művelt apácákról, akikről alig tudunk valamit, édesanyák lányuknak írt szakácskönyveiről, és arról, hogy az iskolában tanított történelem nem más, mint a hatalom és a halál története. Egy óra húsz perc élvezetes történetmesélés. Csak ajánlani tudjuk.  A Litera Klubban a kortárs magyar irodalom legjobb alkotói várják hétről hétre exkluzív írásaikkal az olvasókat. Aki a klub tagja lesz, azaz támogatja a munkánkat, minden héten hírlevélben egy friss, exkluzív alkotást olvashat szerzőinktől, ez alkalommal Saly Noémival. Ha nem akarsz lemaradni szerzőnk új írásáról, várunk a klubban, legkésőbb 2023. november 2-áig. A Litera Klub az írók és olvasók irodalmi közössége, egy olyan hely, ahol olvasó és író otthon érezheti magát. A Litera: otthon az irodalomban. Lépj be, és támogass!
11/1/20231 hour, 19 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Grecsó Krisztián: A szülők rendkívül magukra vannak hagyva

Mit és meddig írhat meg egy apa a saját leánygyermekéről, mit kell feltétlenül észben tartani, ha valaki tárcanovellát ír, és miért lehet jó, ha egy szöveg úgymond túl van az irodalmon? Podcastunkban a hét íróját, Grecsó Krisztiánt kérdeztük Lányos apa című kötete felől.
10/25/202336 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Egy emberszabású város – Kornis Mihály Budapestje

Egy belpesti ház, az Állatkert kőelefántjai, a Nagykörút, a Hordó, az Eötvös Gimnázium, a Belvárosi Kávéház, a Rózsavölgyi, a Blaha, az Aréna kertmozi, Krúdy Budapestje,  golyónyomok a házfalakon, pisipagodák, ivókutak és falikutak... Egy emberszabású város. Ez Kornis Mihály Budapestje. Az írót Jánossy Lajos kérdezte. 
10/23/20231 hour, 16 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Mundruczó Kornél Térey Jánosról: A mitikus történetek jól álltak neki

Mundruczó Kornéllal Telihay Ádám beszélgetett Térey János drámáiról, a köztük lévő baráti és alkotói kapcsolatról, valamint Térey színházról alkotott sarkos véleményéről a PIM DIA-beszélgetések című sorozata kapcsán.
10/20/202336 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Ugyanígy fogja folytatni – Beszélgetés Jon Fosse fordítójával, A. Dobos Évával

A. Dobos Éva hosszú évek óta fordítja a norvég kortárs irodalom színe-javát, többek között Jon Fosse műveit is ő ismertette meg a magyar olvasókkal. Most a Litera podcastjában Fosse mellett pályájáról és arról is kérdeztük, hogyan is lett a norvég irodalom egyik nagykövete.
10/15/202335 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Parti Nagy Lajos 70 – Beszélgetés a Litera Klubban

2023. október 12-én, ma ünnepli 70. születésnapját Parti Nagy Lajos. Szeptember végén, a Litera Klub második klubestjén Greff András és Jánossy Lajos beszélgetett vele a Nyitott Műhelyben. A felvételt Valuska Gábor rögzítette. 
10/12/202342 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #18 – N. Kósa Judittal a Nagykörútról

A Margit hídtól a Petőfi hídig 414 méter, nemrég volt 150 éve, hogy megkezdték első házaink felépítését - és mintha soha senki nem szerette volna. N. Kósa Judittal a Nagykörút különös múltjáról, jelenéről és lehetőségeiről beszélgettünk.
10/7/202340 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #4 – Felolvas: Karafiáth Orsolya

2023. június 7-én tartotta nyitórendezvényét a Litera Klub. Ott, a Három Hollóban a hét írója, Karafiáth Orsolya két verset olvasott fel. A címük: A tószt; Folyton. Ha szeretnéd olvasni hétvégén szerzőnk új prózáját, lépj be a Litera Klubba, és támogasd a munkánkat! A Litera Klub első klubestjén felolvasott Bán Zsófia, Darvasi László, Erdős Virág, Fehér Renátó, Forgách András, Karafiáth Orsolya, Kemény Zsófi, Keresztury Tibor, Kukorelly Endre, Nádasdy Ádám, Németh Gábor, Parti Nagy Lajos, Szőcs Petra, Závada Pál és Zoltán Gábor. Meghallgathatóak voltak élő podcast-felvételek: Németh Gáborral Modor Bálint és Nagy Gabriella, Erdős Virággal Greff András és Szekeres Dóra (ez a beszélgetés ugyancsak meghallgatható a Literán), Forgách Andrással Jánossy Lajos és Owen Good beszélgetett. És megtekinthettek három filmet is a jelenlévők: Az irodalom hazatalál sorozat Dragomán Györggyel és Cserna Szabó Andrással készült filmjét, valamint az Aranyút című irodalmi road movie-t Arany János nyomában. Zoltán Gábor felolvasását a fenti lejátszón és a Spotifyon lehet meghallgatni. A Litera Klubban a kortárs magyar irodalom legjobb alkotói várják hétről hétre exkluzív írásaikkal az olvasókat. Aki a klub tagja lesz, azaz támogatja a munkánkat, minden héten hírlevélben egy friss, exkluzív alkotást olvashat szerzőinktől, ez alkalommal Karafiáth Orsolyától. Ha nem akarsz lemaradni szerzőnk új prózájáról, várunk a klubban, legkésőbb 2023. október 5-éig. A Litera Klub az írók és olvasók irodalmi közössége, egy olyan hely, ahol olvasó és író otthon érezheti magát. A Litera: otthon az irodalomban. Lépj be, és támogass!
10/3/20237 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Merülés#6 – Vendég: Kőrössi P. József

A közelmúltban jelent meg a Végjáték / Naplóromok című különleges kötet, amely Eörsi István voltaképp utólsó művét, a betegségének történetét lejegyző Végjátékot, valamint Eörsi kiadójának és egyben barátjának, Körössi P. Józsefnek naplóbejegyzéseit, verstöredékeit, naplótöredékeit tartalmazza. A két írás összekapcsolódik, egymásnak felel, egymáshoz beszél. A könyvről a Merülés podcastsorozatában Jánossy Lajos beszélgetett Körössi P. Józseffel.
9/22/202346 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Merülés #5 – Vendég: Földényi F. László

A közelmúltban jelent meg Földényi F. László: A guillotine hosszú árnyéka  –  Életképek a 19. századi Párizsból című esszékötete. A szerzőt többek között arról kérdeztük, mennyiben változott meg a korábbi köteteihez képest a munkamódszere. Mi vitte egy ekkora téma irányába. A közelmúltban jelent meg Földényi F. László: A guillotine hosszú árnyéka  –  Életképek a 19. századi Párizsból című esszékötete. A szerzőt többek között arról kérdeztük, mennyiben változott meg a korábbi köteteihez képest a munkamódszere. Mi vitte egy ekkora téma irányába. Milyen művek inspirálták. Honnan indult és és hova érkezett. Szándékosan óvakodott-e attól, hogy filozófiai konzekvenciákig merészkedjen.  Földényi F. Lászlóval a beszélgetés során Baudelaire-be karolva merészkedtünk Párizs sikátoraiba, vele figyeltük kétlelkűen, amint a város, Napóleon ambíciói alapján és Hausmann báró tervei szerint elnyeri modern formáját, Walter Benjaminra támaszkodva flangáltunk a kirakatok előtt és a passzázsokban, Flaubert-rel és Kleisttel vesztünk el az újságok zsúfolt oldalainak böngészése közepette. Hosszasan időztünk a város tudatalatti megállójában, a véres haláltáncba torkolló, forradalmi hevületű lakosság köreiben, és nem feledkeztünk meg az egykori fényképekről sem, amelyeken Földényi tekintetét követve vettük észre a mellék- és főszereplőket. Támogasd a munkánkat, lépj be a Litera Klubba: https://litera.hu/tamogatas
9/15/202351 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #3 – Felolvas: Zoltán Gábor

2023. június 7-én tartotta nyitórendezvényét a Litera Klub. Ott, a Három Hollóban olvasott fel Orgia című regényéből a hét írója, Zoltán Gábor. Ha szeretnéd olvasni hétvégén készülő új regényének részletét, lépj be a Litera Klubba, és támogasd a munkánkat!
9/7/20237 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #2 - Felolvas: Keresztury Tibor

2023. június 7-én tartotta nyitórendezvényét a Litera Klub. Ott, a Három Hollóban olvasta fel második kiadásban nemrég megjelent Reményfutam kötetéből Kongresszuson című írását a hét írója, Keresztury Tibor. Ha szeretnéd olvasni hétvégén a regényrészletét, lépj be a Litera Klubba, és támogasd a munkánkat! A Litera Klub első klubestjén felolvasott Bán Zsófia, Darvasi László, Erdős Virág, Fehér Renátó, Forgách András, Karafiáth Orsolya, Kemény Zsófi (ez máris meghallgatható nálunk), Keresztury Tibor, Kukorelly Endre, Nádasdy Ádám, Németh Gábor, Parti Nagy Lajos, Szőcs Petra, Závada Pál és Zoltán Gábor. Meghallgathatóak voltak élő podcast-felvételek: Németh Gáborral Modor Bálint és Nagy Gabriella, Erdős Virággal Greff András és Szekeres Dóra (ez szintén meghallgatható a Literán), Forgách Andrással Jánossy Lajos és Owen Good beszélgetett. És megtekinthettek három filmet is a jelenlévők: Az irodalom hazatalál sorozat Dragomán Györggyel és Cserna Szabó Andrással készült filmjét, valamint az Aranyút című irodalmi road movie-t Arany János nyomában. A Litera Klubban a kortárs magyar irodalom legjobb alkotói várják hétről hétre exkluzív írásaikkal az olvasókat. Aki a klub tagja lesz, azaz támogatja a munkánkat, minden héten hírlevélben egy friss, exkluzív alkotást olvashat szerzőinktől, ez alkalommal Keresztury Tibortól. Ha nem akarsz lemaradni szerzőnk regényrészletéről, várunk a klubban, legkésőbb 2023. augusztus 31-éig. A Litera Klub az írók és olvasók irodalmi közössége, egy olyan hely, ahol olvasó és író otthon érezheti magát. A Litera: otthon az irodalomban. Lépj be, és támogass!
8/31/20238 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Írók a klubban #1 – Felolvas: Kemény Zsófi

2023. június 7-én tartotta nyitórendezvényét a Litera Klub. Ott, a Három Hollóban olvasta fel Hordozható piros minitévé című írását a hét írója, Kemény Zsófi. Ha szeretnéd olvasni hétvégén a versét, lépj be a Litera Klubba, és támogasd a munkánkat! A Litera Klub első klubestjén felolvasott Bán Zsófia, Darvasi László, Erdős Virág, Fehér Renátó, Forgách András, Karafiáth Orsolya, Kemény Zsófi, Keresztury Tibor, Kukorelly Endre, Nádasdy Ádám, Németh Gábor, Parti Nagy Lajos, Szőcs Petra, Závada Pál és Zoltán Gábor. Meghallgathatóak voltak élő podcast-felvételek: Németh Gáborral Modor Bálint és Nagy Gabriella, Erdős Virággal Greff András és Szekeres Dóra (ez máris meghallgatható nálunk), Forgách Andrással Jánossy Lajos és Owen Good beszélgetett. És megtekinthettek három filmet is a jelenlévők: Az irodalom hazatalál sorozat Dragomán Györggyel és Cserna Szabó Andrással készült filmjét, valamint az Aranyút című irodalmi road movie-t Arany János nyomában. A Litera Klub az írók és olvasók irodalmi közössége, egy olyan hely, ahol olvasó és író otthon érezheti magát. A Litera: otthon az irodalomban. Lépj be, és támogass!
8/31/20238 minutes, 1 second
Episode Artwork

Merülés #4 – Vendég: Hetényi Zsuzsa

Merülés – Utazás a művek mélyére című podcastunkban írókkal beszélgetünk legutóbb megjelent könyveikről. A sorozat mostani adásában Hetényi Zsuzsa a vendégünk, akit Nyugati, Keleti – Ogyesszától Odesszáig 1973-2023 című kötetéről Jánossy Lajos kérdez.
8/18/202336 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Ellenben #6 – Kritikai podcast Havasréti József Terepmunka című regényéről

Ellenben című kritikai podcastunk hatodik adásában Bocsik Balázs, Kazsimér Soma, Márjánovics Diána és Modor Bálint beszélgetett Havasréti József Terepmunka című regényéről. Hallgassák meg a beszélgetést! Havasréti József Terepmunka című regénye egy trilógia záródarabja, mely a némileg szerteágazó Űrérzékeny lelkekkel vette kezdetét, majd a kompakt Nem csak egy kaland című regénnyel folytatódott és kapott méltó lezárást a Terepmunkával. A regényekben nemcsak rejtélyes magyar szovjet drogkísérletekbe és a 70-es-80-as évek undergroundjának fikcionalizált változatába nyerhetünk bepillantást, hanem abba is, hogy Szerb Antal monográfusa hogyan rázódik bele a regényírásba. A trilógia egyes darabjai akár külön-külön is olvashatóak. A harmadik regényben egy szociológus hallgatókból álló csoport terepmunkára indul egy a rendszerváltás után a téglagyár bezárásának következtében elnéptelenedő faluba, hogy felkeressen egy helyi boszorkányt. Aztán elszabadul a pokol, mint egy folkhorrorban. A beszélgetésben többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ: Mennyire rendes a Rendes nevű főszereplő? Milyen referenciákkal dolgozik a regény? Jót tesz-e neki, hogy belekerült egy képregény is? Hogyan ér össze Hajas Tibor, a putnoki halottlátó asszony és a 70-es évek kultikus angol horrorfilmje, a Vesszőből font ember, Huxleyról, Burroughsról és a KGB-ről nem is beszélve? Mi adja a különlegességét Havasréti regényeinek a magyar irodalomban? Miért beszélünk kevesebbet már a magas- és populáris kultúra szétválasztásáról a harmadik regény ürügyén? Az elbeszélői struktúra választ adhat-e a regényben megjelenő férfi tekinteten átszűrt szexualizált nőábrázolására? A podcast végén egy kis játékra hívjuk a hallgatóinkat. A kérdésre várjuk megfejtéseiket 2023. 08. 21-ig a [email protected]. Az email tárgya legyen: Ellenben. A nyeremény egy értékes könyvcsomag, amit a Litera szerkesztőségében vehet át a győztes. Ahhoz, hogy ilyen podcastok készülhessenek szükségünk van rád. Támogass minket és lépj be a Litera Klubba! Részletek: https://litera.hu/tamogatas
8/4/20231 hour, 10 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Fehér Renátó: Vannak-e jó gyakorlataink a NER 13. évben?

Podcastunkban a hét íróját, Fehér Renátót Modor Bálint kérdezte az irodalmi Junior Príma-díj hiányáról, a NER keltette bénultságról és a kontraproduktív zajkeltésen túl az aprómunkáról, valamint arról, hogyan lehet közönségből közösséget kovácsolni, milyen lehetőségei vannak a közművelődésnek. Fehér Renátó, a hét írója írt egy publicisztikát arról, hogy miért is nincsen Junior Príma-díj irodalom kategóriában. Ebben az írásában is keresi azokat az utakat, hogy NER-analízisnek álcázott tehetetlen felháborodás helyett milyen aprómunkákat lehet elvégezni manapság Magyarországon, hogy az irodalmi közéletünk jobb legyen. Ezt a publicisztikát használjuk kályhaként, ahonnan kiindulunk a beszélgetésünkben, hogy felmutassunk jelenleg működő jó gyakorlatokat a Ferencvárosi- és Erzsébetvárosi-ösztöndíjtól kezdve a Nincs online műhelyén keresztül a Szépírók Társasága szociális alapjáig, amelyek a mindent felfaló NER ellenére létre tudtak jönni. Fehér Renátó jelenleg a ferencvárosi Mester Galériában dolgozik. A beszélgetésben megosztotta, hogy milyen perspektívákat lát a közművelődésben és kiemelte azt is, hogy miért kellene az események köré épülő közművelődési modellt leváltani hosszútávú lassan építkező programokra és miért problémás az, ha egy önkormányzat kulturális büdzséje arra megy el, hogy a Budapest Parkkal versenyezve szerezze meg a legnépszerűbb zenei előadókat. De kitérünk olyan kérdésekre is, hogy miért kontraproduktív diktatúrát kiáltani a közösségi médiában, milyen gyakorlatokat lehetne ellesni a brooklyni közkönyvtártól és miért lehet szerencse az irodalom státuszának leértékelődése és milyen előnyökkel és hátrányokkal jár a hivatásként felfogott művészeti munka.  A beszélgetés meghallgatható a Spotifyon és a Google Podcasts felületén is.  A Litera Klubban a kortárs magyar irodalom legjobb alkotói várják hétről hétre exkluzív írásaikkal az olvasókat. Aki a klub tagja lesz, azaz támogatja a munkánkat, minden héten hírlevélben egy friss, exkluzív alkotást olvashat szerzőinktől, ez alkalommal Fehér Renátótóltól. Ha nem akarsz lemaradni friss verseiről, várunk a klubban, legkésőbb 2023. július 28-ig. A Litera Klub az írók és olvasók irodalmi közössége, egy olyan hely, ahol olvasó és író otthon érezheti magát. A Litera: otthon az irodalomban. Lépj be, és támogass!
7/26/202333 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #17 – Kurimay Anitával a Meleg Budapestről

A melegek közössége már az előző századfordulón is fontos részét képezte Budapest életének. De miért nem tudunk erről szinte semmit? Mit mutat az irodalom? És hogy lehet, hogy a konzervatív-keresztény Horthy-rendszerben viszonylagos békében élhettek meleg honfitársaink? Történész vendégünkkel hiánypótló könyve apropóján beszélgettünk.
7/18/202356 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Merülés #3 – Vendég: Ungváry Rudolf

Merülés – Utazás a művek mélyére című podcastunkban írókkal beszélgetünk legutóbb megjelent könyveikről. A sorozat mostani adásában Ungváry Rudolf a vendégünk, akit Eszmélésem története című elbeszéléskötetéről Jánossy Lajos kérdez.
7/12/202339 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Élő #1 – Erdős Virággal beszélgettünk

A Litera Klub június 7-i első klubestjén Erdős Virággal brutalitásról, védőpajzsot kínáló humorról, futárkodásról és mindezek irodalmi összefüggéseiről beszélgettünk közönség előtt.
7/4/202329 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Merülés #2– Vendég: Márton László

Merülés című új podcastunkban a művek mélyére nézünk. Márton Lászlóval Tovább is van című elbeszéléskötetéről Jánossy Lajos beszélgetett.
6/29/202337 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Merülés #1 – Vendég: Garaczi László

Merülés – Utazás a művek mélyére című új podcastunkban írókkal beszélgetünk legutóbb megjelent könyveikről. A sorozat első adásában a hét írója, Garaczi László a vendégünk, és Weszteg című új regényéről Jánossy Lajos kérdezi. 
6/22/202336 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

A meghívás fennáll #15 – Vendég: Bárdos András

Minden az olvasás ellen szól, aztán mégis olvasunk – mondja Bárdos András. A Litera A meghívás fennáll című podcast-sorozatában írókat, irodalomhoz kötődő embereket kérdezünk írásról, irodalomról, életről és a világról. Legújabb vendégünk újságíró, a XXI. Század Kiadó vezetője. Bárdos Andrással Szekeres Dóra és Nagy Gabriella beszélgetett.
6/2/202348 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Péterfy Gergely: A létezés kellemessége és az irodalom nem függ szorosan össze

Podcastunkban a hét íróját, Péterfy Gergelyt kérdeztük mások mellett készülő regényéről, melyből a hétvégén részletet olvashatnak a Litera Klub tagjai, emigrációról és kettős perspektíváról, napfényről és klasszikus kultúráról, elmélyülésről és a közösségi médiáról. Az írót Szekeres Dóra és Nagy Gabriella kérdezte.  Szerzőnket zoomon faggattuk, bocsássa meg a hallgató, ha olykor dobozhangon beszélünk, vagy szakadozik a vétel.
5/30/202343 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Ellenben #5 – Kritikai podcast Bognár Péter Hajózni kell, élni nem kell című regényéről

Ellenben című kritikai podcastunk ötödik adásában Bocsik Balázs, Kazsimér Soma, Márjánovics Diána és Modor Bálint beszélgetett Bognár Péter Hajózni ​kell, élni nem kell című regényéről. Hallgassák meg a beszélgetést! Bognár Péter első regényében egy magyar falu kerül terítékre, ahol egyesek szerint nemzeti keresztény alapra akarnak helyezni egy főként nyugati piacra termelő szexuális kellékgyárat,  mindenki a ponty érkezését várja a mintagazdaságba és közben rejtélyes gyilkosságok történnek. A gyilkosságok és egy politikai botrányt kavart színdarab nyomába ered egy Oktáv nevű polgárőr, akinek a világlátását mélyen formálta Plutarkhosz Párhuzamos életrajzok című műve. Felfejthető egy gyilkosság, megérthető-e a magyar falu világa egy ókori klasszikuson  edzett analogikus gondolkodáson keresztül? Mennyiben tükrözi a valóságot a művészet és a művészetet a valóság? Mit lehet kezdeni a csábitó alakjával az identitáspolitika korában? Milyen különleges nyelven szólal meg Oktáv, a botcsinálta detektív? Többek között ilyen kérdések mentén beszélgetett Bocsik Balázs, Kazsimér Soma, Márjánovics Diána és Modor Bálint az Ellenben ötödik adásában Bognár Péter Hajózni ​kell, élni nem kell című regényéről.
5/27/202356 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #16 – Koniorczyk Borbálával a Hosszúlépés a körúton túlról

10 éve szervez Merker Dáviddal sétákat Budapesten. Második könyvük apropóján pesti pornómozikról és Jókai Mórról, Oravecz Imréről, a Nagykörút állapotáról és arról is beszélgettünk, hogy mitől szexi ma Csepel.
5/16/202337 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Litera Podcast – A hónap szerzője, Bereményi Géza készülő regényéről

Podcastunkban a hónap szerzőjét, Bereményi Gézát a Magyar Copperfield önéletrajzi regény folytatásáról, Egyetemeim című készülő művéről Jánossy Lajos kérdezte.  Bereményi Géza a Magyar Copperfield című, autofikciós önéletrajzának keletkezéstörténetéről szinte mindent megtudhatott az olvasó; az író interjúiban szívesen mesélt a részletekről. A folytatásról azonban eleddig jóval kevesebbet. A Litera-beszélgetés éppen erről szól, az Egyetemeim című második kötet munkafolyamatáról, az emlékezet játékáról. Arról az öt évről, amely Bereményi úgymond hivatalos egyetemi éveit jelentette. Ám a regény a címet metaforikusan, kitágított idődimenziókra vetítetten értelmezi. A katonaság Orosházán töltött tizenegy hónapjáról, ezt követően Budapest újrafelfedezéséről, 1956 és 1968, a magyar ősz és a prágai tavasz hasonlóságairól, az egyetemi közélet unalmáról, Pándi Pál karakteréről, Bódy Gábor barátságáról, a női kapcsolatokról, az írás kezdetéről és egyben az azzal való leszámolásról mesél Bereményi, megannyi motívumról és epizódról, amelyek az Egyetemeim rétegrendjét kiadják. Bereményi Géza készülő regényének első részletei a Literán olvashatóak: az Álom a leszerelő katonák vonatán itt, az Egész úton hazafelé itt, a Páternoszter című rész itt elérhető. Podcastunkban szó esik arról a legutóbb megjelent részletről is, amelyet maga a szerző olvasott fel nekünk. Ahhoz, hogy ilyen podcastokat tudjunk készíteni, szükségünk van rád is. Lépj be a Litera Klubba, ahol kortárs magyar írók remek szövegei várnak és támogasd a munkánk. Részletek: https://litera.hu/tamogatas
5/13/202338 minutes, 1 second
Episode Artwork

Bereményi Géza: 22 – Felolvassa a szerző

A hónap szerzője, Bereményi Géza készülő regényéből olvasott fel nekünk. A részlet a Jelenkor folyóirat áprilisi számában jelent meg. 
5/7/202334 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – Kritikai podcast #33: Annie Ernaux Évek című regényéről

A Litera világirodalmi kritikai podcastsorozatának legújabb adásában a Nobel-díjas szerző, Annie Ernaux Évek című regényéről Jánossy Lajos, Modor Bálint, Nagy Gabriella és Szekeres Dóra beszélgetett. 
4/8/202342 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #15 – Gregor Lillával a Fekete lyukról

Hamar klasszikussá vált képregényében Charles Burns a kamaszkor drámai testi-lelki változásait a testhorror zsánerében dolgozza fel. A végre magyarul is megjelent, különleges kiadványról a fordítóval beszélgettünk.
3/29/202346 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Ellenben #4 – Kritikai podcast Vajna Ádám egyébként is, mit akarhatott itt az őrgróf? című kötetéről

Ellenben című kritikai podcastunk negyedik adásában Bocsik Balázs, Kazsimér Soma, Márjánovics Diána és Modor Bálint beszélgetett Vajna Ádám egyébként is, mit akarhatott itt az őrgróf? című kötetéről. Hallgassák meg a beszélgetést! Az Ellenben című kritikai podcastunkban a Litera kritika rovatának szerzői kortárs magyar irodalmi művekről beszélgetnek. Az ötödik adásban Vajna Ádám második kötetét tárgyalták. Bocsik Balázs első megszólalásában Vajna eddig megjelent két kötete közötti különbséget így ragadta meg: míg az Oda megengedi a pátoszt a verszárlatokban, addig az őrgrófban a tragikum minősége sokkal erősebb, vagy jobban kitapintható, noha ebben a kötetben is van humor, de ez a tragikumot nem oldja fel. Egy sokkal szigorúbb kötetnek látja az őrgrófot. Modor Bálint először a Vajna-költészet nagy szabadságfokát és fegyelmezettségét emelte ki és ennek a kettőnek a termékeny feszültségét tematizálta, amivel egyszerre utalt a szövegek poétikai és tematikus sokszínűségére és játékosságára. Márjánovics Diána a tragikum kibillentésére hívta fel a figyelmet és a kötet keretezett verseit – Modor Bálint szavával – antiverseit hozta fel példának, amelyek a kötet négy ciklusának mindegyikében feltűnnek és olvasatában a tragikum ellenében hatnak, ahogy személyességgel játszanak. Kazsimér Soma szerint is jól ellenpontozzák a kötet többi versét ezek a szövegek. A kötet egyik legfőbb ambíciójának azt látja, hogy egy új stratégiát dolgozzon ki a történelemről, a múltról való beszédre. A beszélgetésben olyan kérdésekre keresték a választ, mint hogy hogyan látszik ezekből a szövegekből a címben is megjelenő „itt”? Hogyan nyúl Vajna a történelmi eseményekhez, a cikluscímbe is kerülő Martinovics Ignác-féle felkeléshez, a nagy francia forradalomhoz? Mit akarhat, mit tudhat ma Magyarországon a vers és a költő? Milyen más médiumokra játszik rá ez a költészet? Hogyan játszhat a Vajna-költészet alapján a költő, amikor a játék nem játék többé? Hallgassák meg a beszélgetést! Fotó: Bokor Krisztián A beszélgetés hivatkozásai: Csehy Zoltán: Terapeuta hedonizmus Kazsimér Soma: Szerelmes testek, kaleidoszkóp és a filmkészítő perspektívája Krupp József: Egyébként, Szépirodalmi Figyelő, 2022/4, 116-121. Mohácsi Balázs: Kortárs avantgárd? – Búvópatakok és fel-felbukkanó tendenciák a kortárs magyar költészetben Vajna Ádám: A forradalom sokszor kézenfekvő megoldásnak tűnik – Gaborják Ádám interjúja Vajna Ádám: Egyébként is, mit akarhatott itt az őrgróf? – könyvbemutató
3/8/20231 hour, 1 minute, 12 seconds
Episode Artwork

Litera Rádió: Negatív kritika – a Késelés Villával beszélgetése

A Késelés villával beszélgetéssorozat február 14-i alkalmát a negatív kritika témájában tartották Mohácsi Balázs, Modor Bálint, Fenyvesi Orsolya és Nemes Z. Márió részvételével. A beszélgetés csak lazán követte a kitűzött témát: a szakma állásáról, kritikusok és írók-költők viszonyáról, a közegben uralkodó rossz közérzetről egyaránt szó esett.
2/22/20231 hour, 52 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #15 – Murányi Gáborral új József Attila-könyvéről, a Szövedékekről

József Attila utóéletében közismerten viszontagságos, gyakran kényszerpályák szövevényébe sodort élete és költészete körül a politikailag szőtt és fenntartott homály a hetvenes évek közepétől ritkult, a nyolcvanas évek végén megjelent Szabad ötletekig ugyan hosszú út vezetett, ám a többoldalú megközelítések, elemzések, kutatások fokozatosan egyre rétegzettebben és árnyaltabban tárták fel az életművet. Murányi Gábor, újságíró és sajtótörténész, a Magyar Nemzet egykori, majd a HVG máig aktív munkatársa szoros figyelemmel, cikkek sokaságával dokumentáltan követte az elmúlt ötven év József Attila „történetét”, interjúkat készített, a költőről szóló monográfiákat ismertetett, József Attila-estekről hozott hírt. Tegyük hozzá kiemelten, hogy Szántó Judit Naplóját is ő rendezte sajtó alá. De tegyük hozzá sürgősen, Murányi Gábor nem csupán a közelmúlt József Attila-fejleményeinek "forró nyomait" követte, hanem sajtótörténeti alaposággal ment utána megannyi József Attila legendának és a filológiai alászállásoktól sem riadt vissza. A beszélgetés során csak szemezgethettünk az ötven szövegből. Nem kerülhette el a figyelmünket a néhai pszichiáterrel és az illegalitásban József Attila elvtársával, Kulcsár Istvánnak készült beszélgetés, a Cserépfalvi Imrével létrejött interjú, A József Attila-kutatás és -megjelenések mérföldköveinek számbavétele, Sebő és Hobo József Attila-estjei, a Latinovitstól Galkó Balázsig húzható mezőny versmondásai, a Tiszta szívvel ihlető forrásai, az Illyés Gyula-Kozmutza Flóra-József Attila háromszög és természetesen a már említett Szántó Judit Napló sem.
2/8/202349 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

A meghívás fennáll #14 – Vendég: Fenyvesi Orsolya

A Litera A meghívás fennáll című podcast-sorozatában írókat, irodalomhoz kötődő embereket kérdezünk írásról, irodalomról, életről és a világról. Legújabb vendégünknek tavaly ősszel jelent meg verseskötete Mindig kezdetben címmel. Fenyvesi Orsolyával Szekeres Dóra és Nagy Gabriella beszélgetett.
2/4/20231 hour, 11 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #13 - Gelencsér Gáborral a Lopott boldogságokról

Miért szaporodtak el 1956 után a magyar filmben a melodrámák? Hogyan segítettek az új hullám megszületésében? És nevezhető-e Bara Margit a szocialista Karádynak? Gelencsér Gábor filmtörténésszel új könyvéről beszélgettünk.
1/30/202356 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – A Litera kritikai podcastjának különkiadása gyerekkönyvekről

A Litera kritikai podcastjának legújabb gyerekkönyves különkiadásában Bán Zsófia, Imre Eszter, Majoros Nóra, Paulik Móni és Révész Emese könyveiről Jánossy Lajos, Nagy Gabriella és Szekeres Dóra beszélgetett.
1/28/202356 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Litera20 – Húsz év a szerkesztők szemével

A Litera év végi rendhagyó podcastjában a szerkesztők – Greff András, Jánossy Lajos, Modor Bálint, Nagy Gabriella és Szekeres Dóra – a Litera húsz évére tekintenek vissza. A személyes emlékek felidézése mellett elmondják, ki hogyan látja, mi változott az eltelt két évtizedben a kultúrában.
1/22/20231 hour, 14 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #12 – Sepsi Lászlóval Bret Easton Ellis esszékötetéről

Bret Easton Ellis egy évtizeden át regényírás helyett az új amerikai mentalitással, a közösségi média örömeivel és bánataival foglalkozott. De hogy kapcsolódik mindehhez Peer Krisztián és Háy János? És vajon tényleg elpuhult a magának most szót követelő generáció? A Fehér című könyv fordítójával, Sepsi Lászlóval beszélgettünk.
1/11/202341 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Ezeregy #6 - Isaac Bashevis Singer: A sakter

Isaac Bashevis Singer novelláját Básti Juli olvassa fel. A nagy erejű szöveget, amely egy érzékeny ember és a mindennapos erőszak találkozását ábrázolja, vendégünk, Dragomán György fordította sihederkorában. Volt miről beszélgetnünk.
12/16/20221 hour, 2 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Szociográfia kutatói szemmel: Beszélgetés Rézműves Benjámin Dániellel és Binder Mátyással

DOKU '22 sorozatunk zárásaként Rézműves Benjámin Dániel politológus, antropológussal és Binder Mátyás történész, antropológussal Szekeres Dóra beszélgetett a romakutatás mai helyzetéről, a deprivált társadalmi rétegek lehetőségeinek fejlesztéséről, hátteréről, valamint arról, hogyan és miért kellene szociográfiát írni 2022-ben.
12/3/20221 hour, 6 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

A meghívás fennáll #13 – Vendég: Halász Rita

A Litera A meghívás fennáll című podcast-sorozatában írókat, irodalomhoz kötődő embereket kérdezünk írásról, irodalomról, életről és a világról. Legújabb vendégünk a Mély levegő című regény szerzője, Halász Rita volt. Szekeres Dóra és Nagy Gabriella beszélgetett vele. Halász Rita Mély levegő című első regénye különlegesnek számít a debütáló könyvek között: egyszerre lett a szakma által méltatott, díjakra jelölt és egyet el is nyerő és a közönség által is kedvelt és elismert kötet. Szerzője viszonylag későn került az irodalmi élet fősodrába, ha azt tekintjük, hogy nem huszonéves korától publikál – fel is merül a kérdés, hogyan és miért tért át az írásra, hiszen kívülről nézve egy kerek és gyümölcsöző művészettörténészi pálya mellett kezdett el írni. Beszélgetésünkből kiderül, hogy miért éppen az írás lett az az önkifejezési mód, amelyben megtalálja magát, amely akkora inspiráció és kihívás számára, hogy „végre valamit végigvigyen” és kiderüljön, tényleg mennyire tehetséges benne. Szóba kerülnek a gyerekkori és fiatalkori naplók és annak a paradoxona, hogy mennyire vagyunk is őszinték önmagunkkal egy olyan műfajban, amely alapvetően a saját életünk és érzéseink megmutatásáról szól, beszélünk arról, miért a barokk a kedvenc művészettörténeti korszaka és mi is az, amely igazán inspirálja a festészetben. A Mély levegő kapcsán az írástechnikai kérdéseken túl beszélgetünk arról, hogyan és miért szerette volna, hogy a könyv ne kerüljön be a #metoo-val foglalkozó művek sorába, hanem irodalmi alkotásként tekintsék, valamint érintettük azt a kérdést is, miért nehéz elvonatkoztatni sok olvasónak a művet a szerzőjétől, és mi lehet az oka annak, hogy bár Halász Ritáról/tól sok helyen olvashatunk a regény kapcsán, mégis sok szempontból titokzatos alkotóként tűnik fel előttünk. A mostani beszélgetés ebből a titokzatosságból fed fel néhány részletet, amellett, hogy megismerjük készülő új könyvének is a témáját, amelynek főszereplője újra egy nő, méghozzá egy fiktív szent, Magyarországi Szent Fruzsina.
11/27/20221 hour, 10 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Litera Rádió – Alkotás vs. anyaság 8.

A Kelet Kult Alkotás vs. anyaság című beszélgetéssorozata másfél év után újraindult – ezúttal Kállay Eszter és Szőcs Petra voltak a sorozat vendégei, akikkel az anyává válás folyamata mellett arról beszélgetett a moderátor Szekeres Dóra, hogyan is formálta át mindazt, amit az alkotásról gondoltak az, hogy szülők lettek.
11/27/20221 hour, 4 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – Kritikai podcast #31: Abdulrazak Gurnah Utóéletek című regényéről

A Litera kritikai podcastjának 31. adásában a tavalyi irodalmi Nobel-díjas, zanzibári származású brit szerző első magyar nyelvű megjelenéséről beszélget Greff András, Jánossy Lajos és Szekeres Dóra.
11/11/202237 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Ezeregy #5 – Bodor Ádám: A borbély

Bodor Ádám novelláját Básti Juli olvassa fel. Az igen sokféle értelmezési lehetőséget felkínáló, titkait maradéktalanul megfejteni sohasem engedő szövegről, amelyben "már Rejtő Jenő-i abszurditásig megyünk el" Garaczi Lászlóval beszélgetünk.
11/4/202248 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

A személyiség hitelessége – Beszélgetés Csalog Zsoltról

25 éve halt meg Csalog Zsolt, ez alkalomból beszélgettünk Reményi József Tamással és Soltész Mártonnal Csalog írói munkásságáról, az általa kitalált dokuportré műfajáról, alkotói módszeréről és arról hogyan vált régészből, néprajzosból íróvá. Hallgassák meg a beszélgetést!
11/3/20221 hour, 4 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Ellenben #3 – Kritikai podcast Regős Mátyás Tiki című regényéről

Az Ellenben című kritikai podcastunkban a Litera kritikarovatának szerzői kortárs magyar irodalmi művekről beszélgetnek. Régóta szükségét éreztük, hogy a világirodalmi fókuszú – de időnként a magyar irodalmi vagy éppen gyermekirodalmi vizekre is kihajózó – Ahogy tetszik című, már több mint négy éve futó podcastunk mellett elinduljon egy magyar szerzők műveit kibeszélő sorozat is. A harmadik adásban Regős Mátyás Tiki című regénye került terítékre. Választásunkban inspirált minket Nagy Hilda felszólalása a Késelés Villával beszélgetésén, ahol felhívta figyelmet arra, hogy mennyire kevés átjárás van az irodalmi térfél különböző részei között. Ezért a nyár folyamán több, a KMTG műhelyében megjelent könyvet elolvastunk és ebből választottunk egy olyat, amit olvasásra, elemzésre érdemesnek találtunk. Regős Mátyás regényében egy kiskamasz fiú állít emléket egykori barátjának, Tikinek és ezen az emlékállításon keresztül nemcsak a traumáját dolgozza fel, hanem irodalmi kihívásokkal is találkozik. Bocsik Balázs első megszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy őt az első olvasáskor az izgatta, hogyan bánik a regény az általa előhívott hagyományokkal, majd némi kritikai éllel megjegyezte, hogy az elbeszélő hangja bár alapvetően szépen kidolgozott, de időnként érződik benne egy felnőttebb szubjektum világkarakterizálásának törekvése. Ez a feszültség számára inkább zavaró volt, mint termékeny. Márjánovics Diána ezzel szemben nem érezte azt, hogy egy felnőtt tudásanyagát mozgatná az elbeszélő. Hangsúlyozta, hogy milyen ügyesen használja a szerző a szlenget, amely sok kortárs szövegben művin működik. Kazsimér Soma a regény húzását emeli ki: „én bevallom őszintén együltő helyemben olvastam végig”. Emellett neki az volt zavaró, hogy a regény elbeszélője, Erdős Vili néha olyan dolgokat is elmesél Tikiről, amelyről nem lehetett tudomása. Modor Bálint ellenben úgy látta, hogy ez passzol az elbeszélő megbízhatatlanságához, aki jó pár helyen mitizálja a barátját és bőven belefér ebbe a figurába az ilyen típusú empatizáló fantáziálás. A beszélgetésben terítékre kerül a regény elsőre talán nem látható feszes szerkezete, a műfaji kérdések a trauma irodalomtól a fejlődésregényig és a benne kirajzolódó férfi és női alakok közvetítette kép, és az is, hogy mit mutat meg a társadalomról és a többszörösen terhelt 2006-os évről, amikor a Fradi kiesett az NB I-ből. Hallgassák meg a beszélgetést! Regős Mátyás fotóját Vadócz Dávid készítette.
10/28/20221 hour, 3 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #11 – Deczki Saroltával a Tar Sándor-monográfiájáról

Tar Sándor jelentős író volt, akinek munkásságához ügynökmúltja miatt jó ideig csak nehezen lehetett elfogulatlanul hozzáférni. Deczki Sarolta frissen megjelent monográfiájával igen közel kerülhetünk az életműhöz. De hova tartozott Tar Sándor a magyar irodalomban? A kötet szerzőjével többek között ezt próbáltuk tisztázni.
10/21/202233 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

M. Nagy Miklós Szvetlana Alekszijevics jelentőségéről, orosz recepciójáról és világsikeréről

A Könyvfesztivál díszvendégeként a héten Budapestre érkező, Nobel-díjas író művészetéről Jánossy Lajos M. Nagy Miklóssal, a Helikon Kiadó irodalmi vezetőjével, több Alekszijevics-könyv fordítójával beszélgetett. Hallgassák meg a felvételt!
9/27/202243 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Litera Rádió: Beszélgetés Vonnák Diánával az Írótanyán

Idén nem Kóspallagon, hanem Budapesten szervezték meg az Írótanyát, melynek legérdekesebb beszélgetéseit meghallgathatják a Literán. Vonnák Diánát Borda Réka kérdezte a pályakezdéséről, ukrán hátországról, versfordításról és első könyvéről.
9/6/20221 hour, 14 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #10 – László Ferenccel a Honi bestiáriumról

Részben vagy teljesen elfeledett magyar írókat bemutató kötete apropóján az olvasás intim gyakorlatának szépségeiről, "bázisszerzőkről", naplókról, önéletrajzokról, Karinthy Ferencről, Thurzó Gáborról, Herczeg Ferencről és másokról beszélgettünk.
8/31/202243 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Ezeregy #4 – Andrej Platonov: A tehén

Andrej Platonov novelláját Básti Juli olvassa fel. A Szovjetúnióban újra és újra betiltott, „egyedülálló szemléletet és hangot” mutató szerző novellájáról Vonnák Diánával beszélgetünk.
8/7/202257 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Litera Rádió: Harag Anita és Ódor János Gábor Szekszárdon

A IX. Szekszárdi Magasiskola, azaz a Mészöly Miklós Akadémia Írói alkotótáborának és mesterkurzusának harmadik napján Harag Anitával Ódor János Gábor beszélgetett. A beszélgetés felvételét meghallgathatják most a Literán.
8/3/202250 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – Kritikai podcast #30: Marilynne Robinson Jack című regényéről

A Litera kritikai podcastjának 30. adásában rendhagyó módon egy olyan szerző művéről beszélgettünk, aki első regényével már szerepelt a sorozatban. Marlynne Robinson Jack című művéről Jánossy Lajos, Modor Bálint, Nagy Gabriella és Takáts Márk beszélgetett. Kis szünet után újra jelentkezik a Litera Ahogy tetszik című, világirodalmi kritikai sorozata, melynek 30. adásában egy olyan regényről beszélgettünk, amelynek szerzője nem először szerepel ebben a podcastban. Az amerikai regényíró és esszéista, Marilynne Robinson első, Háztartás című regényéről ugyanis már volt szó a sorozatban. Most egy 40 évvel később született mű került az asztalunkra, a 2020-ban megjelent (magyarul Mesterházi Mónika fordításában 2022-ben napvilágot látott) Jack című regény, melyet Jánossy Lajos választott beszélgetésünk tárgyául. A Magvető Kiadónál megjelent Jack a szerző Gilead tetralógiájának negyedik darabja, amelyben oldalunkon bele is olvashatnak. Ajánlójában ez olvasható: „A kortárs amerikai próza egyik élő klasszikusa Marilynne Robinson, akinek Háztartás című remekműve után legújabb regénye végre magyarul is olvasható. A Jack egy rendhagyó szerelem történetét meséli el az ötvenes évek szegregált Amerikájában. Jack Boughton, a társadalmon kívül tengődő fehér csavargó és Della Miles, a jó családból származó színes bőrű irodalomtanár rendkívüli románcában mégsem a társadalmi és törvényi akadályok a legerősebbek, hanem azok a gátak, amelyek az emberek lelkében vannak. Robinson ebben a könyvében is érzékenyen és bölcsen mutatja meg, micsoda munka és ugyanakkor váratlan ajándék az emberek között kialakuló bizalom. A magyarul is olvasható Gilead, Itthon és Lila regényekből is ismerős Jack Boughton karakterrajzán keresztül pedig felsejlik, hogyan lehet megbékélni a szégyennel, és hogy miféle súlyos teher lehet az embert meglepő kegyelem.” A beszélgetés többek között olyan kérdések körül forog, hogy milyen a regény ritmusa, banálisak-e, beckettiek vagy épp pörgősek-e párbeszédek, anakronisztikus-e ez a modernista regény, hogyan kapcsolódik be az amerikai próza modernista hagyományába és hogyan köthető Marilynne Robinson életművébe. De az is szóba kerül, hogy Don Quijotera vagy Hamletre hasonlít-e a főszereplő, mennyire reprezentálja jól az ötvenes évek fegyelmező társadalmát és kilóg-e a regény teológiai futamaiból a kereszténység ideológiai lólába
7/15/202248 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #9 – A Harmadik Birodalom nyelvéről

Victor Klemperer hosszú idő után magyarul újra megjelent, ma is aktuális alapművéről, a megrontott nyelvről, Goebbels szerepéről, olasz és japán párhuzamokról Cseresnyési László nyelvésszel és a könyvet kiadó Kiss Barnabással beszélgettünk.
7/14/202254 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #8 – K. Horváth Zsolttal A bundátlan Vénuszról

A női testszőrzet társadalmi megítélése folyamatosan változik, és zavarba ejtő ellentmondásokhoz lehet jutni ennek vizsgálatakor. K. Horváth Zsolt társadalomtörténésszel normák, kényszerek és divatok útvesztőiben bolyongunk.
6/20/202243 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Ezeregy #3 – Hazai Attila: Matrica nyolcas

Hazai Attila novelláját Szikszai Rémusz olvassa fel. "A létezés sötét eufóriáját" felmutató novelláról Németh Gáborral beszélgetünk.
6/16/202248 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Litera Rádió: Liberális habitus a liberális világkorszak alatt és után – Kálmán C. Györgyről

A Litera Rádióban meghallgathatják a Literatura Kálmán C. György-emlékszámának bemutatóját, ahol a tavaly elhunyt kritikusról és irodalomelmélészről Angyalosi Gergely, Rákai Orsolya, Vári György, Veres András és Ács Pál beszélgetett. Az esten Csörsz Rumen István zenélt.
6/2/20221 hour, 18 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Litera Rádió: Az irodalom(kritika) helyzete – Késelés Villával beszélgetése

A 2018-as Parti Nagy-vita volt-e az utolsó szög a kritika koporsójában? Elképzelhető-e az irodalom kritika nélkül? Miért nem olvasunk KMTG-s köteteket? Grecsó Krisztián a legjobb kortárs írónk? – Többek között ezekre a kérdésekre keresték a választ a Késelés késsel rovat kritikusai, Csete Soma, Kőszeghy Ferenc, Nagy Hilda és Modor Bálint a Késelés villával beszélgetésében. A beszélgetést Bocsik Balázs moderálta.
5/25/20221 hour, 45 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Ellenben #2 – Kritikai podcast Bartók Imre Lovak a folyóban című regényéről

Az Ellenben című kritikai podcastunkban a Litera kritikarovatának szerzői kéthavonta kortárs magyar irodalmi művekről beszélgetnek. Régóta szükségét éreztük, hogy a világirodalmi fókuszú – de időnként a magyar irodalmi vagy éppen gyermekirodalmi vizekre is kihajózó – Ahogy tetszik című, már több mint négy éve futó podcastunk mellett elinduljon egy magyar szerzők műveit kibeszélő sorozat is. Az Ellenben második adásában Bartók Imre Lovak a folyóban című regénye volt terítéken. Az első évad állandó résztvevői: Bocsik Balázs, Márjánovics Diána, Kazsimér Soma és Modor Bálint. A beszélgetés moderátora Modor Bálint volt, aki először a primer olvasmányélményeikről kérdezte a résztvevőket. Az először szót kapó Kazsimér Somának ez volt az első Bartók-regény, amit olvasott, arról beszélt, hogy a Lovak a folyóban számos szereplőjéhez hasonlóan ő sem járt még Jerikóban. Utalva ezzel Bartók korábbi regényére, a Jerikó épülre, amellyel erős párbeszédet folytat a beszélgetés tárgyát képező könyv. A Lovak a folyóban szerinte egy hiperobjektum, vagyis olyan térben és időben szétoszló entitás, amelyet csupán részeiben tudunk befogadni, egészében nem, mert a regény hiába kelti azt az érzetet, hogy egy történeten fogunk végigmenni, a benne megjelenő motívumok hálozatossága és a regény labirintusszerű szerkezete mindig eltéríti az olvasót, de éppen ezért vagy éppen ennek ellenére egy roppant mód élvezetes és letehetetlen könyvnek találta. Modor Bálint amellett érvel, hogy a regény horrorisztikus keretében , amely hasonló a mottóban megidézett Lovecraft novellában is,  ott munkál ez a vágy, hogy a rengeteg motvumot a regény egybentartsa. Erre hozza fel példának a Lovak…  csúcsjelenetét, a Dream nation névre hallgató társasjáték fesztiválon történő karneváli pokol/alvilágjárást, amelyben a regény majd összes még elvarratlan szála összefut. A harmadikként megszólaló Bocsik Balázs Bartók Imre interjúkban kifejtett programjára hívja fel a figyelmet, miszerint az irodalom feladata az lenne, hogy fantáziát termeljen, ilyen például a keretben megjelenő Látogató vagy éppen a rejtélyes Tárhely névre hallgató cég is, de a regénynek majd az összes túlburjánzó motívuma, de ezeket a fantáziákat nem rendezi össze megnyugtatóan. „Azt éreztem, hogy meddig lehet a hülyéjét járatni velem, hogy itt minden mindennel összefügg.” Márjánovics Diána erre reflektálva a regény szabadságfokát emelte ki, kitért arra, hogy milyen viszonyban van az életmű korábbi darabjaival, kiemelte, hogy mennyire trükkösen játszotta ki a Jerikó épül keltette olvasói elvárásokat. Ezt az eljárást a Twin Peaks című sorozathoz hasonlította. A beszélgetésben amellett érvelt, hogy Bartók Imre ezzel a könyvével megcáfolta azt a József Attila-i tételt, hogy nem lehet „egyszerre kint s bent egeret fogni. A beszélgetésből kiderül, hogy hogyan kapcsolódik ez a regény a korai Fém és a későbbi Láttam a ködnek országát című regényekhez. Mennyire tartották horrorisztikusnak a regényben megjelenő családi idillt? Milyen párbeszédbe lép a Lovak a Kertész-életművel és ebből is kifejezetten a Kaddissal? Lehet-e ironikusnak nevezni Bartók regényírásra és a történet pilléreire reflektáló mondatait? Egyáltalán mi lehet a problémája az iróniával? Mennyiben tekinthető alkunak, lektűrösödésnek ez a könyv az eddigi életmű tükrében? De szóba kerülnek az önéletrajziság, az irodalmi életet ábrázoló kulcsregény kérdései is és az is, milyen viszonyt ápol ez a könyv Szilasi László prózájával. Hallgassák meg a beszélgetést!
5/20/20221 hour, 11 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Egy világnézeti klub #1 – A művészet autonómiájáról

A Litera irodalom és társadalom összefüggéseivel foglalkozó Egy világnézeti klub címen indult új podcast-sorozatának első adásában a művészet, azon belül is az irodalom autonómiájáról Bárány Tibor, Deczki Sarolta és Szűcs Teri vitázott.
5/15/20221 hour, 24 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #7 - Szép Eszterrel Neil Gaiman óriásképregényéről

A magyarul nemrég teljes kiadásig jutott Sandman - Az álmok fejedelme szinte példátlan vállalkozás, amely irodalmi műfajokat, magas és popkulturális utalásokat, ezer szálat, és történetekbe ágyazott történetekbe ágyazott történeteket mozgat. Képregénykutató vendégünkkel beszélgettünk róla.
5/11/202248 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Ezeregy #2 – Iszaak Babel: Ilja Iszaakovics és Margarita Prokofjevna

Iszaak Babel novelláját Szikszai Rémusz olvassa fel. A novelláról Spiró Györggyel beszélgetünk, aki szerint egy ilyen mélységű rövid szöveghez "nagyon nagy írónak kell lenni". 
5/6/202244 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

A meghívás fennáll #12 – Vendég: Fónagy Zoltán

A Litera A meghívás fennáll című podcast-sorozatában elsősorban írókat, irodalomhoz kötődő embereket kérdezünk munkájukról, életről, irodalomról és a világról. Legújabb vendégünk a Literán is olvasható A mindennapok története blog szerzője, Fónagy Zoltán történész volt. Szekeres Dóra és Nagy Gabriella beszélgetett vele.
4/23/20221 hour, 47 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Ezeregy #1 – Mándy Iván: Egyérintő

Mándy Iván novelláját a Litera új podcastsorozatának első adásában Szikszai Rémusz olvassa fel, a szövegről pedig a novellát választó Tóth Krisztinával beszélgetünk. Móricz, Camus, humor és agresszió a Teleki téren.
4/8/202251 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Litera Podcast: „…ez az ember Kőrösi Zoltán” – emlékbeszélgetés

A Litera rendhagyó podcastjában a hónap szerzőjéről, Kőrösi Zoltán íróról Ágoston Zoltán kritikussal, a Jelenkor főszerkesztőjével és szerkesztőtársunkkal, Jánossy Lajossal beszélgettünk. A kérdező Nagy Gabriella volt.
3/27/202253 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik - Kritikai podcast #29: Charlotte Delbo Auschwitz és utána című könyvéről

Charlotte Delbo francia író különleges könyvéről Marczisovszky Anna fordításában a Múlt és Jövő Kiadónál megjelent Auschwitz és utána című műről Jánossy Lajos, Nagy Gabriella és Szekeres Dóra beszélgetett a Litera kritikai podcastjának 29. adásában.
3/25/202250 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Nádas Péter belső emigrációról, írói és olvasói szabadságról

Nádas Péter íróval azokról a könyvekről beszélgettünk, amelyek voltaképp a túlélésért szavatoltak a rendszerváltás előtti években, amikor a szabadsághiányhoz a fontos művekhez való hozzáférés nehézségei is hozzátartoztak.
3/11/20221 hour, 7 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

A meghívás fennáll #11 – Vendég: E. Csorba Csilla

A Litera A meghívás fennáll című podcast-sorozatában írókat, irodalomhoz kötődő embereket kérdezünk munkájukról, életről, irodalomról és a világról. Legújabb vendégünk E. Csorba Csilla volt. Szekeres Dóra és Nagy Gabriella beszélgetett vele. Sorozatunk legújabb vendége E. Csorba Csilla művészettörténész, múzeulógus, a Petőfi Irodalmi Múzeum tiszteletbeli főigazgatója, aki 2005 és 2016 között volt az intézmény főigazgatója, nevéhez köthető gyakorlatilag a múzeum felvirágzása, ebben az időszakban lett ugyanis a PIM nemcsak a klasszikus, hanem a kortárs magyar irodalom egyik legpezsgőbb találkozóhelye, számos kiállítás, beszélgetés, felolvasás, koncert, fesztivál és performansz valósult meg a múzeum falai között – volt olyan év, amikor több száz, naponta és egy időben több is. Találkozásunk apropója, hogy Csorba Csilla január 3-án ünnepelte 70. születésnapját. Bár Budapesten született, de családjával Bakonysárkányban éltek, születése után is oda tértek vissza, és egészen 1956-ig éltek ott, akkor a család Kisbérre költözött, itt kezdte iskoláit, majd innen kerültek Budapestre, Pestszentlőrincre édesapja munkája miatt. Pestszentlőrinc, ahol évtizedekig élt, fontos része az életének, ahogy az is, hogy kert, valamilyen zöld vegye őt körül. A klasszikus, polgári nevelés (zenei tanulmányok, francia nyelv, balett) ellenére szülei jogi pályát szántak neki, ő mégis a bölcsészetet, azon belül is a történelem és a francia szakot választotta, 1975-ben diplomázott az ELTE-n. Ekkor már megszületett első gyermeke, lánya, mellette pedig elkezdte a művészettörténet szakot is. Elmondása szerint kamaszként és fiatal lányként nem volt lázadó alkat, ebbe belejátszott, hogy igen fiatalon ismerte meg férjét, Erdődy Gábort, és fiatalon is vált édesanyává. De később, már kisgyerekes anyaként – sokszor a kislányát is magával vitte – intenzíven részt vett a nyolcvanas évek pezsgő alternatív és ellenálló kulturális életében. Rengeteg művészi és szakmai kapcsolata ezekre az évtizedekre nyúlik vissza. A diplomázás után került a Petőfi Irodalmi Múzeumba, ahol először muzeológusként, majd 1983–1996 között a Művészeti Tár főosztályvezetőjeként dolgozott, 1977-től több éven át a Magyar Fotóművészek Szövetsége ösztöndíjasa volt. Ekkor kezdett fotótörténettel foglalkozni, 2007-ben alapító tagja volt a Magyar Fotótörténeti Társaságnak, amelynek jelenleg is elnöke. Tudományos érdeklődésének előterében a XIX–XX. századi magyar képzőművészet és fotótörténet áll; számos könyvművészeti, kultúrtörténeti és fotóikonográfiai tanulmány, forrásértékű fotóművészeti monográfia szerzője, többek között a magyar fotótörténet női fotográfusainak kutatója. Több olyan fotográfus nő életművének felkutatásában vett részt, akiknek alakja mára szinte a teljes ismeretlenség homályába vész, pedig koruk nagy tehetségű, meghatározó művészei voltak. Bár Csorba Csilla szakmai és főigazgatói tevékenysége nagyon sokak számára ismert, ahogy az a szakemberekkel lenni szokott, ő magánemberként szeret a háttérben maradni – a beszélgetésből most azonban sok mindent felfed magáról. Kiderül például, hogy könnyen tud-e nemet mondani és rajongó típusnak tartja-e magát, hogy hogyan áll a megbocsátással, mit bánt meg anyaként, valamint hogy mit szóltak konzervatív szülei a hetvenes évek elején, amikor későbbi férje hosszú hajjal, szakállal, saruban első ízben megjelent náluk.
3/10/20221 hour, 19 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Gelencsér Gábor az önismeretünk filmjeiről és könyveiről

Gelencsér Gábor filmtörténésszel olyan filmek és hozzájuk kapcsolódó írott művek nyomába eredtünk, amelyek magukba zárják a magyar történelem 89 előtti, letűntnek hitt, mégis velünk élő korszakának levegőjét, alakjait és mentalitását.
3/5/20221 hour, 10 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Ellenben #1 – Kritikai podcast Vonnák Diána Látlak című novelláskötetéről

Új kritikai podcast indul a Literán Ellenben címmel, amelyben a Litera kritikusai kéthavonta kortárs magyar irodalmi művekről beszélgetnek. Az első adásban Bocsik Balázs, Kazsimér Soma, Márjánovics Diána és Modor Bálint beszélgetetett Vonnák Diána Látlak című novelláskötetéről. Hallgassák meg a beszélgetést!
3/2/20221 hour, 5 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #6 – Miklós Tamással kalózokról és alkotmányaikról

Amint ez a Libertalia című kötetből kiderül, kalózok alakították ki az újkor legdemokratikusabb korai közösségeit. Miklós Tamással filozófussal beszélgettünk.
2/25/202258 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – Kritikai podcast #28: Karl Ove Knausgård Ősz című művéről

Karl Ove Knausgård norvég író tetralógiájának első részéről, az A. Dobos Éva fordításában a Magvetőnél nemrég megjelent Ősz című műről Greff András, Modor Bálint és Nagy Gabriella beszélgetett a Litera kritikai podcastjának 28. adásában.
12/26/202139 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – Kritikai podcast különkiadás öt új gyerekkönyvről

A Litera Kritikai podcastsorozatának különkiadásában a karácsonyi gyerekkönyvkínálatból válogattunk: Kiss Judit Ágnes, Kiss Noémi, Marék Veronika, Ruff Orsolya és Tóth Gyula Gábor könyveiről Szekeres Dóra, Greff András, Jánossy Lajos és Modor Bálint beszélgetett.
12/3/202142 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – Kritikai podcast #26: Rachel Cusk Körvonal című regényéről

Rachel Cusk brit-kanadai regényíró trilógiájának első darabjáról, a Kada Júlia fordításában a Park Kiadónál idén megjelent Körvonal című regényről Modor Bálint, Szekeres Dóra és Greff András beszélgetett a Litera kritikai podcastjának 26. adásában.
11/20/202143 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #5 – Bán Zoltán Andrással és Kőszeg Ferenccel a Lukács-életrajzról

Fekete Éva 1974-ben készült el Lukács György-életrajzával, amely végül csak néhány hete jelenhetett meg. Az okokról, Lukács alakjáról és irodalmi kötődéseiről Bán Zoltán Andrással és Kőszeg Ferenccel beszélgettünk.
10/28/20211 hour, 2 seconds
Episode Artwork

A meghívás fennáll #10 – Vendég: Pallag Zoltán

A Litera A meghívás fennáll című podcast-sorozatában kortárs szerzőket kérdezünk készülő vagy már megjelent könyveikről, írásról, életről, világról. Mostani vendégünk Pallag Zoltán volt. Szekeres Dóra és Nagy Gabriella beszélgetett vele.
10/17/20211 hour, 3 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – Kritikai podcast #25: Kádár Erzsébet novelláskötetéről

Az Európa Könyvkiadó ismét megjelentette Kádár Erzsébet novelláit. Az írónő egykor megnyerte a Nyugat novellapályázatát, neve mégis feledésbe merült. A Litera Ahogy tetszik című, kritikai podcastjának 25. adásában a Litera szerkesztői beszélgetnek róla és írásairól.
9/16/202151 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #4 – Hegedűs Arnóval a Kelet-nyugati utcáról

Philippe Sands Kelet-nyugati utca című könyve az elmúlt évek egyik legizgalmasabb megjelenése: egyszerre történelemkönyv, család- és jogtörténet Kelet-Európából, középpontjában a nürnbergi perrel. Hegedűs Arno nemzetközi jogásszal beszélgettünk róla.
9/10/202158 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Ahogy tetszik – Kritikai podcast #24: Goran Vojnović regényéről

Goran Vojnović Jugoszlávia, édes hazám című regényét Rajsli Emese fordításában a Typotex Könyvkiadó adta ki 2020-ban. A Litera Ahogy tetszik című, kritikai podcastjának 24. adásában Greff András, Jánossy Lajos, Modor Bálint és Szekeres Dóra beszélget róla.
8/24/202147 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Más polcra tartozik #3 – Ferber Katalinnal A zen útjáról és Japánról

Alan Watts A zen útja című, magyarul nemrég újra megjelent könyve alapmű a zen buddhizmus, illetve a japán művészet és mentalitás nyugati megértésének történetében. A könyvről Ferber Katalinnal, több nagyszerű, Japánról szóló munka szerzőjével beszélgettünk.
8/9/20211 hour, 25 seconds