Winamp Logo
Svetovalni servis Cover
Svetovalni servis Profile

Svetovalni servis

Slovenian, General Consumer Advice, 1 season, 366 episodes, 15 minutes
About
Svetovalni servis prvega jutranjega programa je izjemno odzivna rubrika našega prvega radijskega programa. Strokovnjaki z najrazličnejših področij: pravniki, zdravniki, gradbeniki, hortikulturniki, računalničarji in mnogi drugi, odgovarjajo na vprašanja poslušalcev vsak delavnik med 8.05 in 8.35 po telefonu 01-475-22-22.
Episode Artwork

Katere teme vas najbolj zanimajo?

Svetovalni servis je osrednja kontaktna oddaja jutranjega programa na Prvem. V njej vsak delovnik po deveti uri gostimo strokovnjake z različnih področij. V petkovi oddaji bomo – za spremembo – vas, poslušalke in poslušalce, prosili za odgovore. Katere teme vas najbolj zanimajo? So to zdravstvene, pravne, kulinarične, socialne, veterinarske ali morda finančne teme? Po deveti uri sprejemamo vaše predloge in želje o tem, kaj bi še želeli slišati v oddaji.
6/21/202428 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Obolenja hrbtenice

Vzroki za bolečine v hrbtenici so različni, najpogosteje pa gre za degenerativne spremembe na medvretenčnih ploščicah v ledvenem delu hrbtenice. Katere so bolezni hrbtenice in kako jih zdravimo? Gost Svetovalnega servisa bo specialist ortopedske kirurgije doc. dr. Boštjan Kocjančič z ortopedske klinike UKC Ljubljana. Pišite na [email protected], vprašanje lahko zapišete v obrazec na spletni strani Prvega, ali pokličite med oddajo. Z gostom se bo pogovarjala Petra Medved.
6/20/202425 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

V lekarno pred poletnim oddihom

Pred nami so poletni meseci, zato je na mestu vprašanje, kaj sodi v našo potovalno lekarno. Kaj moramo torej vzeti s seboj na krajši oddih ali daljše potovanje, da ne bo težav z bolečinami, prebavo ali opeklinami? Kako recimo prepoznamo sončarico in kako poskrbeti za naše najmlajše sopotnike? Na ta in vaša vprašanja bo v sredinem Svetovalnem servisu odgovarjal Milan Rajtmajer dr. med., spec. splošne in družinske medicine iz Zdravstvenega doma Celje.
6/19/202427 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Stoletnica EEG, ki je postala osrednja diagnostična preiskava pri epilepsiji

Epilepsija se v razvitem svetu pojavlja pri približno odstotku prebivalstva. Za to nevrološko bolezen so značilni ponavljajoči se napadi, ki se pojavljajo v različnih oblikah. Prav tako jo spremljajo socialne in čustvene posledice, s katerimi se stroka uspešno spopada. S širjenjem znanja in vedenja tako odpravljajo predsodke in strahove, ki povečujejo breme bolezni. Kaj povzroči nastanek epilepsije in kakšne so oblike zdravljenja? O vsem tem bomo govorili v torkovem svetovalnem servisu, ko bo na vprašanja odgovarjal doktor Bogdan Lorber, vodja dejavnosti za epilepsijo odraslih na ljubljanski nevrološki kliniki.
6/18/202426 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Poletna gneča na cestah

V ponedeljkovem Svetovalnem servisu se bomo ustrezno pripravili na morebitne avtocestne zastoje in kolone na mejnih prehodih, predvsem pa preverili, kako se jim kar se da uspešno izogniti. Z nami bo Matic Zupančič z informacijskega centra AMZS, ki bo med drugim odgovoril na vprašanje, kako in kdaj zamenjati vozni pas, da gneče ne bomo povzročali tudi sami in kaj storiti v primeru prometne nesreče v tujini. Svoja vprašanja ali izkušnje lahko pošljete na elektronski naslov [email protected] ali jih zapišete na obrazec na spletni strani Prvega.
6/17/202426 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Da bo poletje prijetno tudi za naše domače ljubljenčke

Poleti je za naše pasje in mačje prijatelje največja težava vročina, zato sta v takih dneh nujni senca in sveža voda. Kadar se odpravimo s psom na morje, je dobro pravočasno poskrbeti tudi za preventivo nekaterih bolezni, ki se prenašajo s klopi, komarji ali peščenimi muhami. Ali moramo poleti prilagoditi tudi hrano? Kako s psom na potovanje, katere dokumente potrebujemo? V petkovem svetovalnem servisu bo naš gost Marjan Kastelic, dr. vet. medicine. Pokličite ali nam pišite.
6/14/202426 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija

V aprilu je varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija prejela 188 odzivov. To je nekoliko manj kot marca in bistveno manj kot aprila lani, vendar na ravni večletnega povprečja. Število odzivov na Televizijo Slovenija se je zmanjšalo, povečalo pa število odzivov na MMC. Kaj grajajo in kaj pohvalijo poslušalci Radia Slovenija? Kateri so najpogostejši odzivi na tehnične zadeve, kakšne odzive v zadnjem času opaža varuhinja v povezavi z informativnim, razvedrilnim in športnim programom? V četrtkovem svetovalnem servisu bosta na vaša vprašanja odgovarjala Marica Uršič Zupan, varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija, in odgovorni urednik Prvega programa Radia Slovenija Danijel Poslek.
6/13/202431 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Taborniki

V času, ko smo vse bolj odtujeni od narave in drug od drugega, taborništvo uči, kako naravo spoštovati in varovati ter kako se v njej znajti. Taborništvo uči tudi prilagodljivosti, reševanja težav, vodenja ekipe, predvsem pa ponuja varno okolje za delanje napak. O učenju mehkih veščin, odgovornosti in samostojnosti prek igre, raziskovanja in dela v skupini v Svetovalnem servisu po 9.00 več pove Urban Lečnik Spaić, pomočnik načelnika ZTS (Zveze tabornikov Slovenije). Pokličite nas ali nam pišite.
6/12/202427 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Nomadski turizem

Nomadski turizem se je v Evropi zelo razmahnil in ni značilen le za sredozemsko obalo. Je pa seveda na jugu večja gneča, na severu pa več svobode. O sodobnem nomadskem počitnikovanju se bomo pogovarjali v torkovem Svetovalnem servisu – na vaša vprašanja bo odgovarjal Klemen Hren, urednik portala avtokampi.si.
6/11/202428 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Darovanje moških spolnih celic

Za oploditev z biomedicinsko pomočjo z darovanimi spolnimi celicami se odločajo pri tistih neplodnih parih, pri katerih zaradi bolezni moškega ali ženske z nobenim postopkom ni mogoče pridobiti semenskih ali jajčnih celic ali pa sta partnerja nosilca hudih dednih bolezni. Darovanje moških spolnih celic zdravih darovalcev je tako upanje za številne pare in je v Sloveniji zakonsko urejeno od leta 2011. O pogojih, postopku in drugih vprašanjih bomo govorili v ponedeljkovem svetovalnem servisu, ko bo naš gost Sašo Drobnič, dr. med., vodja Dnevne klinike na Kliničnem oddelku za reprodukcijo Ginekološke klinike v Ljubljani.
6/10/202424 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Ročno premeščanje bremen na delovnem mestu

Kot je znano, so kostno-mišična obolenja najpogostejša bolezen v Evropski uniji, ki izvira neposredno iz povečevanja obremenitev pri delovnem procesu. Pri nas so ta obolenja vzrok za kar četrtino bolniških odsotnosti. Da bi omogočili večjo varnost in boljše zdravje delavcev, bo avgusta začel veljati nov pravilnik. Ta uvaja metodo, ki prinaša kriterije, na podlagi katerih se ugotovi, ali je zaposleni preveč obremenjen z ročnim premeščanjem. O novih pravilih z gostom – to bo Nikolaj Petrišič, vodja Sektorja za varnost in zdravje pri delu z ministrstva za delo.
6/7/202425 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Kakšna je razlika med registrskim vpisom in katastrskim vpisom stavbe?

Načrtovanje in umeščanje vsebin v prostor ter projektiranje in graditev so dejavnosti, ki se jih brez geodetskih podlag ne da izvajati. Geodetske podlage so metrični prikaz realnega terena, na katerega se umeščajo predvideni posegi. Kakšna je razlika med registrskim vpisom stavbe in katastrskim vpisom stavbe, ki ga zasledimo na javnih pregledovalnikih nepremičnin na e-prostoru? Več o geodetskih storitvah v četrtkovem Svetovalnem servisu, ko bo na vprašanja odgovarjal Matej Plešnar, predsednik matične sekcije geodetov pri Inženirski zbornici Slovenije.
6/6/202426 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Oskrba vrtnic poleti

Sredin Svetovalni servis tokrat namenjamo poletni oskrbi vrtnic. Z odličnim poznavalcem "kraljice rož" Matjažem Mastnakom iz Arboretuma Volčji Potok bomo govorili o poletnem obrezovanju, gnojenju, zalivanju, zastiranju in potikanju vrtnic. Pozabili pa ne bomo niti starih sort vrtnic, ki cvetijo samo enkrat, a predstavljajo dragocen element vrtne dediščine na podeželju. Vabljeni k poslušanju in sodelovanju, vaša vprašanja sprejemamo na elektronskem naslovu [email protected] in v obrazcu na spletni strani Prvega.
6/5/202425 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

S pravilnim plavanjem se daleč pride

Primeren položaj in pravilno dihanje. To sta dve pravili pri osnovnih plavalnih tehnikah: prsno, kravl in hrbtno. Plavanje je vrsta rekreacije, pri kateri delujejo skoraj vse mišice. Kako torej doseči, da bomo plavali sproščeno in hkrati brez velikega napora premagali določeno razdaljo. Sogovornik: Žiga Košnjek, trener plavanja pri športnem društvu Aqua.
6/4/202428 minutes
Episode Artwork

Iz osebnega avtomobila za volan avtodoma

V Sloveniji je registriranih že okoli 10 tisoč avtodomov. Počitnikovanje z njimi je postalo privlačno tudi za občasne najemnike. Večino avtodomov lahko vozimo z vozniškim dovoljenjem B kategorije, vendar pa se vožnja avtodoma precej razlikuje od vožnje osebnega avtomobila. Kaj moramo vedeti o tem preden sedemo v avtodom in se odpeljemo na počitnice. O tem bomo v Svetovalnem servisu spraševali Tomaža Farčnika, inštruktorja varne vožnje iz AMZS.
6/3/202425 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Sonaravno upravljanje z gozdovi

Letošnji Teden gozdov poteka pod geslom sonaravno upravljanje z gozdovi in z inovacijami podprto prilagajanje podnebnim spremembam. Kaj morajo lastniki narediti za dobro kondicijo gozdov, da preprečijo razvoj bolezni in škodljivcev? ? Katere finančne spodbude so na voljo za male lastnike gozdov? Kaj pomeni gozdna ekocelica, kako poteka setev z droni in kaj vključuje digitalizacija gozdarstva? Katera pravila vključuje gozdni bonton? Gost petkovega svetovalnega servisa bo magister Andrej Breznikar iz Zavoda za gozdove Slovenije. Po deveti, na Prvem.
5/31/202428 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Kava na tisoč in en način

Poleg vode in čaja ljudje v povprečju največkrat sežemo po kavi in Slovenci pri tem nismo izjema. Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je pri nas približno 4 tisoč kavarn, s predelavo čaja in kave pa se ukvarja približno 50 podjetij. Ker pa je najboljša kava tista, ki jo pripravimo v domači kuhinji, se bomo v četrtkovem Svetovalnem servisu pozanimali o možnih načinih njene priprave. Kako pripraviti filtrirano kavo? Pa turško? Bi vedeli, v čem se bosanska razlikuje od turške? Pa tudi - kakšno kavo si najraje pripravite vi? Na vprašanja bo v četrtkovem svetovalnem servisu odgovarjal pražar in lastnik blagovne znamke kave Banibeans Luka Banovič.
5/30/202424 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Volitve v evropski parlament in posvetovalni referendumi

Devetega junija bomo volili devet slovenskih poslancev v evropskem parlamentu in odločali na treh posvetovalnih referendumih. Kaj storiti, če na dom ne boste prejeli obvestila o volitvah? Kdaj in kje lahko predčasno volite? Kdo lahko glasuje na domu? Do kdaj je treba oddati vlogo za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča? Kako uporabimo preferenčni glas? Gost sredinega svetovalnega servisa po deveti uri na prvem programu bo direktor Državne volilne komisije Igor Zorčič. Vaša vprašanja lahko zapišete tudi na spletni strani prvi.rtvslo.si ali pa nas pokličete med oddajo.
5/29/202426 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Podkasti - kje jih najdemo?

Podkast je oddaja, ki jo poslušamo in vse pogosteje tudi gledamo prek digitalnih naprav. Katere podkaste ustvarjamo na Radiu Slovenija in kje vse jih lahko najdete? V kakšni obliki, avdio ali video? Kakšna je razlika med radijsko oddajo in podkastom? Kateri so najbolj priljubljeni podkasti v tujini in kdo jih ustvarja? Kaj pa pri nas? Na vaša vprašanja v torkovem svetovalnem servisu odgovarja Matej Praprotnik, ki na Radiu Slovenija skrbi za digitalne storitve.
5/28/202425 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Nega in rez okrasnih grmovnic

Če vaš vrt krasijo različni okrasni grmi, na primer španski bezeg, forzicija, japonska kutina in drugi, vam bodo gotovo prav prišli nasveti, kako grme negovati, kako jih obrezati in kako to rastje obvarovati pred škodljivci. Gost ponedeljkovega Svetovalnega servisa bo Peter Ribič, strokovnjak za grmovnice iz Biotehniškega centra Naklo. Dobrodošla so tudi vaša vprašanja, ki jih sprejemamo na elektronskem naslovu [email protected], lahko pa nas pokličite med oddajo ali svoje vprašanje zapišete v obrazec na spletni strani Prvega.
5/27/202426 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Zakaj nas telo boli in kako si lahko pomagamo

Vse bolj sedeča družba postajamo, in to prinaša v paketu tudi bolečinska jedra v telesu, pogosto ravno v križu in vratu. Kako takrat ravnati s svojim telesom, kako naj se ponegujemo, še preden zaboli, kako prepoznamo dobrega fizioterapevta in kako pomemben je v času sedečega dela in stresa počitek? O vsem tem v petkovem Svetovalnem servisu, kjer vam bo svetoval diplomirani fizioterapevt Jure Reherman z Fiziolofije. Pišite nam na [email protected] ali vprašanja zapišite v obrazec na spletni strani prvi.rtvslo.si, lahko nas tudi pokličete na 01 475 22 22
5/24/202427 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Sladkorna bolezen – izziv sodobne družbe

Tema četrtkovega svetovalnega servisa bo epidemija sodobnega časa – sladkorna bolezen. Število obolelih narašča, to je po večini povezano s staranjem prebivalstva in manj zdravimi spremembami v življenjskem slogu, narašča pa tudi pojav sladkorne bolezni med nosečnostjo. Bolezen tako pomeni veliko zdravstveno težavo in izziv za vsakega posameznika in celotno družbo. Naš gost bo prof. dr. Andrej Janež, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana. Pokličite ali nam pišite. .
5/23/202427 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Po zaključku ogrevalne sezone

Po končani ogrevalni sezoni moramo očistiti kurilnico in dimniške naprave, pooblaščeni serviser naj pregleda ogrevalno napravo in na njej opravi redni vzdrževalni servis. Če ste vzpostavili energetsko knjigovodstvo, boste zdaj želi sadove in zlahka ugotovili, koliko vas stane ogrevanje. Če imate staro in potratno ogrevalno napravo, je zdaj pravi čas, da razmislite in načrtujete njeno zamenjavo. Kaj je še potrebno postoriti v zvezi z ogrevanjem v delu letu, ko ogrevalne naprave mirujejo in s katerimi ukrepi si bomo zagotovili bolj učinkovito in cenejše ogrevanje v prihodnji sezoni? Gost sredinega svetovalnega servisa bo neodvisni energetski svetovalec Bojan Žnidaršič. Vprašanja lahko zapišete tudi na spletni strani prvi.rtvslo.si
5/22/202426 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Stres ob koncu šolskega leta

V šolah je maj zelo deloven mesec. Številna ocenjevanja znanja in spraševanja, ki odločajo o končnih ocenah pri posameznem predmetu, ter zaključevanje različnih šolskih projektov so na urniku učencev in dijakov, ki bodo morali pred koncem šolskega leta opraviti vse svoje šolske obveznosti, da bodo lahko brezskrbno stopili v počitnice. Kako si porazdeliti šolske obveznosti in učenje, kako se sprijazniti s slabo oceno ali slabšim uspehom? Kako lahko stres ob koncu šolskega leta vpliva na družinsko dinamiko? Govorili pa bomo tudi o tehnikah pomnenja, ki lahko pomagajo ne le šolarjem, temveč tudi vsem ostalim. O tem se bomo pogovarjali s psihologinjo Anjo Vidmar iz svetovalne službe na Gimnaziji Ledina.
5/21/202426 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Zaščita lesa

Kakšna je učinkovita zaščita lesenih površin? Na to vprašanje dobimo odgovor v ponedeljkovem Svetovalnem servisu. Izbiramo lahko med olji, voski, lazurami, laki in drugimi premazi. Kako zaščititi leseno stavbno pohištvo, obnoviti parket ali prebarvati leseno balkonsko ograjo, kakšno impregnacijo recimo izbrati pri obnovi vrtnega pohištva? Sogovornik: prof. dr. Marko Petrič z oddelka za lesarstvo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.
5/20/202426 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Notranje oblikovanje

Ko opremljamo bivalne prostore, moramo najprej pomisliti na to, kako živimo in v kakšnem prostoru se bomo dobro počutili. Prostornost in svetloba sta elementa, ki sta pri zagotavljanju dobrega počutja bistvena. Kako torej osvetliti prostor glede na njegovo rabo in namen? Kako doseči učinek prostornosti v manjših prostorih? Kako ob vsem tem še vedno poskrbeti za funkcionalnost bivalnih prostorov? O tem bo govor v petkovem Svetovalnem servisu, naša gostja bo arhitektka Urša Kres.
5/17/202426 minutes
Episode Artwork

Družina: ko so skupaj, so vsak zase

Začel se je Teden družin, v katerem se brezplačno odprejo vrata številnih muzejev in drugih kulturno-umetniških ustanov za družine. O izzivih družinske dinamike pa bomo govorili v četrtkovem Svetovalnem servisu, ko bo z nami dr. Nada Mirnik Trtnik, zakonska in družinska terapevtka ter psihoterapevtka. Eden pogostih razlogov za terapijo družinskih članov je težava, da ko so skupaj, so vendarle vsak zase – eden bere, drugi gleda televizijo, tretji je na tablici.
5/16/202427 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Naravno, rastlinsko in aromatično za našo celovito dobrobit

V času, ki ga vse bolj obvladuje virtualno in digitalno, je zaznavanje sveta z našimi čutili kot je denimo voh, že pravo razkošje. Prav tako delo z lastnimi rokami in ustvarjanje z naravnim, rastlinskim, ki nam lahko precej izboljša, olepša življenje. Takšna so eterična olja, hidrolati, macerati in tinkture, zato bomo v sredinem Svetovalnem servisu pogledali na naš vrt, balkon in bližnji travnik, kaj vse tam raste aromatičnega in zdravilnega za našo dobrobit. Kako to uporabiti vam bo svetovala certificirana aromaterapevtka Nina Medved. Pišite na [email protected] ali vprašanja zapišite v obrazec na spletni strani prvi.rtvslo.si, lahko nas tudi pokličete na 01 475 22 22 …
5/15/202427 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Duševno zdravje aktivnih na trgu dela

Dan pred letošnjim Festivalom duševnega zdravja, ki bo tokrat v Mariboru, bomo o duševnem zdravju aktivnih na trgu dela govorili tudi v Svetovalnem servisu. Dobro počutje v delovnem okolju je nadvse pomembno, saj prav delovno okolje lahko krepi ali pa poslabšuje naše duševno zdravje. Za dobro počutje so odgovorni tako delodajalci kot zaposleni. Naša gostja bo dr. Ditka Vidmar, vodja Interdisciplinarne skupine za duševno zdravje aktivnih na trgu dela, ki deluje v okviru programa MIRA, Nacionalnega programa duševnega zdravja na NIJZ. Pokličite ali nam pišite.
5/14/202429 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Tudi babeziozo, ki jo prenašajo klopi, aktivno iščejo, a je v Sloveniji ni

Več klopov, več bolezni?Travniki, gozdovi in vrtovi niso le naravno okolje za človeka, ampak tudi za klope. To drži tudi letos. Od vsepovsod namreč poročajo, da je prav letos klopov veliko več. Poročila prihajajo iz Ljubljane, Črnomlja in slovenske Istre, pa tudi iz Gorenjske in Koroške. Termini za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu se hitro polnijo. Kako pa se ubranimo borelioze, erlihioze in babezioze? Kakšne so posledice okužbe? V ponedeljkovem Svetovalnem servisu je odgovarjala infektologinja dr. Petra Bogovič.
5/13/202425 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Uresničite svoj trajnostni projekt - postavite sončno elektrarno

Ali razmišljate o postavitvi sončne elektrarne, pa ne veste, kako se lotiti tega projekta? V petkovem Svetovalnem servisu boste izvedeli vse o delovanju sončnih elektrarn, njenih ključnih komponentah, ovirah pri postavitvi in razlikah med omrežnimi in otočnimi elektrarnami. V oddaji bomo odgovorili tudi na vprašanja o varnostnih tveganjih, subvencijah, čakalnih dobah in kakšne spremembe prinaša nova zakonodaja glede te trajnostne energetske rešitve. Na vaša vprašanja bo odgovarjal direktor energetskih rešitev za fizične osebe v družbi Petrol Aleš Gruden.
5/10/202430 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Zaščita pred soncem

Izpostavljanje soncu je koristno za telo in počutje takrat, ko je zmerno. Če smo na soncu dlje časa in za povrhu še nezaščiteni, na koži nastanejo opekline, pospešimo staranje kože in tvegamo pojav kožnega raka. V četrtkovem Svetovalnem servisu bomo govorili o zaščiti pred soncem, tudi o uporabi raznih krem. Na koliko časa denimo moramo nanos obnoviti? Po deveti bo z nami prim. doc. dr. Tanja Planinšek Ručigaj, predstojnica Dermatovenerološke klinike, UKC Ljubljana.
5/9/202426 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Sosedski spori

Temeljno pravilo sosedskega prava je, da je vsakemu od sosedov prepovedano vznemirjanje in povzročanje škode drugim sosedom. Kaj storiti, ko se lastnika ne strinjata z ureditvijo meje? Kaj je namen instituta nujne poti? Kaj narediti v primeru motenja posesti? Kaj pomeni drevo na meji in kaj narediti v primeru odtekanja meteornih padavin na sosednjo parcelo? Gostja sredinega svetovalnega servisa po deveti uri na prvem bo odvetnica Sonja Dolinar. Pokličite, pišite na elektronski naslov ali zapišite vprašanje na spletni strani prvega programa.
5/8/202426 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Pred svetovnim dnevom – vse o kronični vnetni črevesni bolezni

Chronova boleznen in ulcerozni kolitis sta dve najpogostejši obliki kronične vnetne črevesne bolezni, s katero živi približno 7000 Slovencev. Kakšne težave imajo bolniki, kako poteka diagnosticiranje in kakšno pomoč ponujajo v društvu? Še pred svetovnim dnevom bolezni na vprašanja v torkovem Svetovalnem servisu odgovarjata Mateja Saje, predsednica Društva za kronično vnetno črevesno bolezen, in dr. Tina Kurent Francky, specialistka gastroenterologije iz SB dr. Franca Derganca Nova Gorica.
5/7/202427 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Užitne divje rastline so prava zakladnica vitaminov, mineralov in okusov

Pomemben element zdrave prehrane so tudi užitne divje rastline, ki predstavljajo pravo zakladnico vitaminov, mineralov in okusov, povrh vsega pa so brezplačne. V spomladanskem času so najpogostejše rastline, ki se znajdejo tudi na krožniku, regrat, čemaž in divji šparglji, a okusne solate, namaze in juhe lahko pripravimo tudi denimo iz hmeljevih vršičkov, ozkolistnega trpotca, česnovke in številnih drugih rastlin. Na kaj je treba biti pri nabiranju pozoren in kako jih učinkovito kombiniramo z drugimi živili, nam bo v ponedeljkovem Svetovalnem servisu povedal dr. Samo Kreft s Fakultete za farmacijo.
5/6/202425 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Možganski fitnes

Čeprav so prvomajske počitnice namenjene počitku, bomo v petkovem Svetovalnem servisu ponudili nasvete za možganski fitnes. To je sklop vaj za pomnjenje, shranjevanje in priklic informacij, kar pa je koristno tudi na počitnicah. V studiu Prvega se nam med deveto in pol deseto pridruži Jasmina Lambergar, mednarodno certificirana trenerka spomina.
5/3/202427 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Požarna varnost

V torek zvečer bodo po Sloveniji zagoreli prvomajski kresovi. Predvsem če boste kres zakurili na domačem vrtu ali bližnjem travniku, ne zamudite Svetovalnega servisa. Po devetih bomo govorili o požarni varnosti, varnem kurjenju v naravi, nevarnostih in previdnostnih ukrepih, pa tudi o drugih vprašanjih, kot so: kako pogasiti manjši požar v kuhinji in kateri so ključni podatki ob klicu na številko 112? Z nami bo v torek po devetih Suzana Anžur, predstavnica Gasilske zveze v Ljubljani.
4/30/202428 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Nas vreme še lahko preseneti?

V aprilu smo izmerili nove temperaturne rekorde, med drugim smo izmerili najhitrejšo ohladitev, najzgodnejšo trideseterico, pa tudi absolutni aprilski rekord. Če temu dodamo še podatek, da je bil mesec marec globalno najtoplejši mesec, odkar izvajamo meteorološke meritve, se pogovoru o vremenu ne moremo izogniti. Ponedeljkov svetovalni servis zato zastavlja vprašanja, povezana z vremenom, meteorološkimi meritvami, temperaturnimi ekstremi. Bi rekli, da je bilo vreme nekoč bolj stanovitno? Se spominjate, kakšne so bile zime in pomladi pred leti, desetletji? Kako vreme vpliva na vas in ali merite temperature tudi doma?
4/29/202433 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Vrtna mlaka

Mlaka je naraven vodni element, ki pa mu lahko pomagamo, da bo živahnejši in da bo privabljal živali, ki si jih najbolj želimo. Brez skrbi, v vrtni mlaki ne bo komarjev, saj imajo v takem okolju veliko naravnih sovražnikov. Kako izbrati primeren prostor na vrtu, katere rastline vrtno mlako čistijo ter prezračujejo in zakaj v mlako ne naseljujemo rib? Odgovarja Ivan Esenko, poznavalec vrtne ekologije in naravovarstveni publicist.
4/26/202427 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Svetovalni servis

Svetovalni servis je osrednja kontaktna oddaja jutranjega programa na Prvem. Namenjena je poslušalkam in poslušalcem, ki lahko iz prve roke dobijo odgovor na vprašanje glede različnih tematik. V oddaji vsak delovnik med 9.05 in 9.30 gostimo strokovnjake s področja zdravstva, prava, hortikulture, gradbeništva, energetike, financ, potrošniških pravic, sociologije, psihologije, športa, kulinarike … Sodelujte na 01 475 22 22, [email protected] ali prek spletne strani Prvega programa.
4/25/202424 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Demenca - izziv za vse generacije

Najpogostejša oblika demence je Alzheimerjeva bolezen, ki obsega več kot dve tretjini demenc. Gre za kronično napredujočo bolezen, ki jo je leta 1907 opisal Alois Alzheimer pri 51-letni ženski: ni se znašla v lastnem stanovanju, imela je spominske motnje in je bila sumničava. Demenca nastane zaradi bolezenskih sprememb v možganskih celicah. V sredinem svetovalnem servisu bo na vaša vprašanja odgovarjal prof. dr. Zvezdan Pirtošek, dr. med., specialist nevrolog s kliničnega oddelka za bolezni živčevja Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani.
4/24/202429 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Žar za vsakogar

Čeprav aprilsko vreme s kratkimi poznojesenskimi in zimskimi epizodami nekoliko odvrača pomlad, pa so nekateri ljubitelji žara že zavihali rokave. Kako žar očistiti in pripraviti na novo sezono? Kako izbrati pravi žar in kakšno orodje potrebuje mojster žara? Kašna je razlika med direktno in indirektno peko? Kaj pridobimo z dimljenjem, kdaj je primerna tehnika » low and slow«? Sezone ni treba vedno začeti z mesnimi klasikami, lahko jih zamenjajo sadje, sir, mehkužci in lupinarji. V torek zjutraj po deveti na Prvem bo naš gost poznavalec in raziskovalec peke na žaru Matej Stipanič. Svoja vprašanja lahko zapišete tudi na spletni strani prvi.rtvslo.si
4/23/202428 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Vzgoja otrok ob izzivih sodobnosti

Vzgoja otrok ob hitrem tempu življenja in vplivu družbenih omrežij je lahko kompleksna naloga. Kako ravnati, ko otroci ali mladostniki nimajo koncentracije, zanimanja, ciljev in nenazadnje odgovornosti? O vsem tem bomo govorili v ponedeljkovem Svetovalnem servisu. Z nami bo red. prof. dr. Zdenka Zalokar Divjak, psihologinja in logoterapevtka. Zanimalo nas bo tudi, zakaj je pomembna spontana igra ter kako je z omejevanjem rabe mobilnega telefona in drugih tehnologij.
4/22/202426 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Beljenje in obdelava notranjih sten

Beljenje, pleskanje in kitanje sten, polaganje tapet … Vse to so spretnosti, ki jih obvladajo mojstri za slikopleskarska dela. Če se boste takšne prenove doma lotili sami, bodo prav prišli nasveti v petkovem Svetovalnem servisu. Z nami bo slikopleskarski mojster Dušan Presetnik. Kaj narediti z odpadajočim ometom, starimi nanosi barv, različnimi madeži ter katero vrsto barve izbrati?
4/19/202426 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Električna kolesa

Ko govorimo o elektromobilnosti, imamo najpogosteje v mislih električne avtomobile ali električne skiroje, a dejstvo je, da je v zadnjih letih pravi razmah doživel tudi trg električnih koles; po podatkih Statističnega urada smo leta 2017 uvozili nekaj manj kot 1.500 električnih koles, 4 leta pozneje pa že več kot 16.000. Glede na številne kategorije in podkategorije električnih koles ter vse večje število proizvajalcev in modelov, je izbira najprimernejšega kolesa vse prej kot lahka naloga. Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu električnega kolesa in pri njegovem vzdrževanju, kako je z življenjsko dobo baterije, dobavljivostjo e-koles in njihovo ceno? Na vprašanja bo v četrtkovem Svetovalnem servisu odgovarjal Uroš Brezovec, predsednik društva električnih kolesarjev Slovenije.
4/18/202426 minutes, 1 second
Episode Artwork

O pravicah iz invalidskega zavarovanja z direktorjem ZPIZ Marijanom Papežem

V sredinem Svetovalnem servisu na Prvem smo se posvetili pravicam iz invalidskega zavarovanja. Komu pripada invalidska pokojnina, nadomestilo za invalidnost in invalidnina za telesno okvaro? Na konkretna vprašanja poslušalk in poslušalcev odgovarja generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež.
4/17/202429 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Koraki do domače naravne kozmetike

Iz katerih sestavin lahko naredimo domačo, enostavno in učinkovito kozmetiko? To bo vprašanje torkovega Svetovalnega servisa, na katero bo odgovorila gostja Tanja Sluga iz Hiše Nature. Povedali bomo, kako doma iz enostavnih sestavin narediti recimo balzam za ustnice, masko za obraz ali gel za tuširanje. Ozrli se bomo tudi na police trgovin, kjer je vse več raznih bio in eko izdelkov.
4/16/202428 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Varno v gore

Zdrs je najpogostejši vzrok nesreče v gorah in je posledica neustrezne obutve, utrujenosti in neizkušenosti, ocenjujejo pri Planinski zvezi Slovenije. V ponedeljkovem svetovalnem servisu bomo zato preverili, kakšna naj bo naša obutev in druga oprema, kako naj načrtujemo svojo pot v gore in v čem se lahka planinska pot razlikuje od zahtevne in zelo zahtevne. Na naša in vaša vprašanja bo odgovarjal Matjaž Šerkezi, alpinistični inštruktor, gorski reševalec in strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenija.
4/15/202427 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Pred nakupom preverite podatke o nepremičnini

Nepremičnine v Sloveniji so se v zadnjem letu podražile za 6,8 odstotka, kar je precej več kot na ravni Evropske unije, kjer je bila podražitev 0,2-odstotna. Kaj vse vpliva na takšno rast cen pri nas in kako se bodo cene gibale v prihodnje? O nakupu in prodaji nepremičnin smo govorili tudi v petkovem Svetovalnem servisu. Kako pripraviti stanovanje za prodajo in na drugi strani – kaj vse in kje naj kupci preverijo podatke o nepremičnini pred nakupom. Odgovarja licenčna nepremičninska posrednica iz agencije Inalbea Zarja B. Mavec.
4/12/202426 minutes, 20 seconds
Episode Artwork

Laserska odprava dioptrije

Z napredkom tehnologije se tudi pri odpravi dioptrije z operacijo razvijajo nove metode, ki so še varnejše in učinkovitejše. Na izbiro metode vplivajo starost pacienta, stalnost dioptrije in stanje očesa, pa tudi način posameznikovega življenja. Kdo je primeren kandidat za lasersko odpravo dioptrije? Kakšen je postopek priprave na operacijo, kako poteka okrevanje in kakšni so možni zapleti? Na vprašanja odgovorimo v Svetovalnem servisu, gostja bo mag. Kristina Mikek, dr. med., specialistka oftalmologije.
4/11/202426 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Užitne divje rastline in pomladanske začimbe

Užitne divje rastline so zakladnica vitaminov, mineralov in okusov. Vijolice, trobentice, navadna smrdljivka, čemaž, regrat, deveterolistna konopnica,…. In še mnoge druge v pomladanskem nabiralniškem izboru. Nekatere za prehrano, nekatere tudi za razstrupljanje. Ob tem se bomo v sredinem Svetovalnem servisu spraševali tudi, kako uporabljati in kako pripraviti določene začimbne mešanice. Z nami bo Marija Kočevar, odlična poznavalka začimb.
4/10/202430 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Visoke grede

Vse več vrtičkarjev se odloča za pridelavo vrtnin na tako imenovani visoki gredi. Če jo boste izdelali sami ali pa želite le vedeti več o tem, kako jo pravilno uporabljati, poslušajte torkov Svetovalni servis. Kam postaviti visoko gredo, katere materiale uporabiti, če jo izdelamo sami, kako jo napolniti, kakšna naj bo zasaditev vrtnin? O pripravi visokih gred bomo govorili z agronomom Vanesom Husićem, dodajte še svoja vprašanja: ta lahko že pošljete na e-naslov [email protected] ali zapišete v obrazec na spletni strani Prvega.
4/9/202427 minutes, 1 second
Episode Artwork

Vzgoja in šolanje psov

Kdaj v pasjo šolo? Kadarkoli, pravijo kinološki inšturktorji. Za šolanje in vzgojo psa ni nikoli prepozno, bistvo učenja pa je komunikacija s psom in medsebojno razumevanje. Katere so najpogostejše napake, ki jih delamo pri učenju pasjega vedenja in zakaj se v pasji šoli dejansko učijo lastniki? Gostja ponedeljkovega Svetovalnega servisa bo Medtoda Mikuž, svetovalka za vedenje družnih živali in kinološka inštruktorica.
4/8/202426 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Oskrbovalec družinskega člana

Oskrbovalec družinskega člana je pravica, ki jo omogoča Zakon o dolgotrajni oskrbi in je začela veljati 1. januarja letos. Centri za socialno delo opozarjajo, da pravice še vedno ni mogoče uveljaviti, saj ne deluje informacijski sistem za odločanje o novih vlogah, na čakanju jih je 800. Centri za socialno delo so sicer uspešno prevedli okoli 460 vlog prosilcev, ki so bili prej družinski pomočniki. Kdaj bo začel delovati informacijski sistem, kakšni so pogoji za pridobitev pravice, koliko dopusta predvideva to delovno mesto in zakaj upokojenci ne morejo koristiti te pravice? V petkovem Svetovalnem servisu bo na vprašanja odgovarjala Mojca Frelih z Ministrstva za solidarno prihodnost. Svoje vprašanje nam lahko posredujete na elektronski naslov [email protected], ga zapišete na spletno stran Prvega ali pokličete med oddajo.
4/5/202426 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Naš odnos do jezika in prevzemanja besed

Slovenščina je živ jezik, zato je različica, ki jo govorimo danes, drugačna kot tista izpred petdesetih let. To lahko prepoznamo tudi po novejšem besedju in prevzemanju tujk. Kakšen je naš odnos do prevzemanja besed, kako se spopadamo z novimi izrazi in kdo se ukvarja s sistematizacijo, bomo v četrtkovem Svetovalnem servisu preverili pri doktorici Mateji Jemec Tomazin z Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU.
4/4/202427 minutes, 1 second
Episode Artwork

Hoja in tek za zdravje

To nedeljo, 7. aprila, obeležujemo svetovni dan zdravja. Številne koristi za ohranjanje zdravja in preprečevanje bolezni ima redna telesna dejavnost. Kako v svoj vsakdan vključiti več gibanja, telovadbo, hojo in tek? Zakaj je koristna skupinska vadba? Kako začeti s tekom? V sredinem Svetovalnem servisu med deveto in pol deseto na Prvem nas bo k hoji, teku in gibanju spodbujal profesor športne vzgoje in tekaški trener Urban Praprotnik.
4/3/202425 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Začetek motoristične sezone

Toplejši dnevi so na ceste že privabili več motoristov, a ni rečeno, da so na novo motoristično sezono vsi ustrezno pripravljeni, prostora za improvizacijo in nepripravljenost pa na cesti ni. Pesek in prah na cestišču, spolzko vozišče, slabša vidljivost, razpoke in udarne jame - vse to so ovire, ki jih morajo motoristi predvideti. Kako poskrbeti za tehnično brezhibnost motocikla, kaj vse je treba preveriti, preden se podamo na pot, kako pomembna je dobra fizična pripravljenost motorista in kakšne poti izbrati za začetek nove sezone - To so vprašanja, ki jih bomo v torkovem Svetovalnem servisu zastavili Vojku Safranu, inštruktorju v AMZS-jevem centru varne vožnje Vransko.
4/2/202426 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Spomladanska utrujenost

Ob vse daljših dneh in toplejšem vremenu je pomlad za večino letni čas optimizma, energije in rasti. Vseeno pa se kar nekaj ljudi v teh mesecih, predvsem marca in aprila, spopada z bolj neprijetnimi stranmi prehoda v toplejši del leta, in sicer s tako imenovano spomladansko utrujenostjo. Ta se najpogosteje izraža kot povečana utrujenost, zaspanost in splošno pomanjkanje energije, lahko pa se pojavijo tudi težave z zbranostjo ali čustvena nihanja, povečana razdražljivost in tesnobnost. Kako ukrepamo ob spomladanski utrujenosti, kaj pomaga in kaj ne, pa tudi kako je s preventivo, preverimo v petkovem Svetovalnem servisu. Z nami bo Nastja Salmič Tisovec, univerzitetna diplomirana psihologinja in koordinatorka za področje duševnega zdravja na novomeški enoti NIJZ.
3/29/202425 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Pospravljanje in urejanje domov

Ste se kdaj znašli v položaju, ko vas je neki prostor v vašem domu na neki način dušil? Nikoli ga zares kljub večkratnim poskusom niste uspeli pospraviti in urediti. Veselje ob pospravljeni garderobni omari ali kuhinjskih predalih je trajalo zgolj kratek čas. Kako pospraviti enkrat za vselej? Na to bo odgovorila gostja četrtkovega Svetovalnega servisa Tina Markun, certificirana svetovalka po metodi znane japonske mojstrice pospravljanja in urejanja doma Marie Kondo. Čeprav ima sistem korenine na drugem koncu sveta, ga lahko preslikamo tudi v naše okolje.
3/28/202424 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Poreklo in kakovost medu

Ste vedeli, da je kar polovica medu, ki se prodaja na evropskem trgu, ponarejena? Zato je zelo pomembno, da izberete med, pri katerem je poreklo dobro znano in kakovost zagotovljena. Slovensko čebelarstvo se odlikuje po dobrih praksah in visokih standardih pridelave medu, poznamo tudi tri zaščitene sheme kakovosti na ravni EU: Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo ter Kraški med in Kočevski gozdni med z zaščiteno označbo porekla. Kako izbrati kakovosten med in kako ga pravilno uporabljati, je v sredinem Svetovalnem servisu povedala Tina Žerovnik iz javne svetovalne službe pri Čebelarski zvezi Slovenije.
3/27/202425 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Kaj storiti, če upravnik ne opravlja dobro svojega dela?

Lastniki stanovanj v večstanovanjskih stavbah se velikokrat srečujejo s številnimi izzivi in neznankami. Tudi glede upravljanja in plačevanja s sredstvi rezervnega sklada. V večstanovanjskih stavbah, ki imajo več kot dva etažna lastnika in več kot osem posameznih delov, morajo etažni lastniki izbrati tudi upravnika. Kaj storiti, če ta ne opravlja dobro svojega dela, in kako poteka njegova razrešitev? O tem v torkovem svetovalnem servisu. Na vprašanja bo odgovarjal Matija Polajnar z Direktorata za stanovanja pri Ministrstvu za solidarno prihodnost.
3/26/202425 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Spomladanska oskrba (sobnih) rastlin

Oskrbo rastlin v notranjih prostorih v zimskem času prilagodimo. Prišla je pomlad in s tem tudi presajanje, obrezovanje ter razmnoževanje rastlin s potaknjenci. Tudi spomladansko sonce je na okenskih policah lahko že premočno. Kako sobne – kot tudi zunanje rastline, ki počasi končujejo prezimovanje – pripraviti na novo sezono? O tem v ponedeljkovem Svetovalnem servisu z doktorico biologije Blanko Ravnjak.
3/25/202428 minutes
Episode Artwork

Do večje rodovitnosti prsti z naravnimi sredstvi

Kako z naravnimi tehnikami in sredstvi izboljšati rodovitnost prsti, kako zmehčati zbito prst in kako spremeniti lastnosti prsti - strukturo, teksturo, kemijsko sestavo in vrednosti ph, ki niso ugodne? V petkovem Svetovalnem servisu bo na vaša vprašanja odgovarjala dvojna doktorica Ana Vovk, profesorica ekologije in varstva okolja.
3/22/202426 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Pomladansko čiščenje in nega gozdov

Na mednarodni dan gozdov, letos bo nosil geslo »Gozdovi in inovacije«, bomo tudi v svetovalnem servisu govorili o gozdovih. Katera pravila obsega gozdni bonton? Kaj morajo lastniki storiti za dobro kondicijo gozdov, da bi preprečili razvoj bolezni in škodljivcev? Koliko znaša strošek obnove s saditvijo sadik na hektar? Katere finančne spodbude so na voljo za male lastnike gozdov? Gost četrtkovega svetovalnega servisa bo magister Andrej Breznikar iz Zavoda za gozdove Slovenije.
3/21/202430 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Skrb za ustno zdravje

Skrb za ustno zdravje s primerno higieno in rednimi pregledi pri zobozdravniku je pomembna v vseh življenjskih obdobjih, tako med otroki kot med odraslimi in starostniki. Kako pogosti morajo biti obiski zobozdravnika? Kolikokrat na dan si je priporočljivo umiti zobe? Kako izbrati pravo ščetko in zobno pasto? Sta zobna nitka in ustna vodica obvezna pripomočka? O tem v sredinem svetovalnem servisu z gostjo, ustno higieničarko Tadejo Klemenčič iz ZDL Moste - Polje. Pokličite nas ali nam pišite tudi vi!
3/20/202425 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Zdrava stopala

Ali kdaj pomislite, kako pomembna so naša stopala? Opravljajo pomembno nalogo – nosijo naše telo, z njimi vsak dan lahko naredimo tisoče korakov. Pa jim kljub temu posvečamo kar premalo pozornosti, ni pa malo težav, ki se na stopalih lahko pojavijo. Da bo naš korak lahkoten, stopala pa kar najbolj zdrava, bo na vaša vprašanja v torkovem svetovalnem servisu odgovarjal Tomaž Bajec, dr. med., specialist ortoped iz UKC Maribor.
3/19/202430 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Svetovalni servis

V življenju nas zanimajo, vznemirjajo, motijo ali veselijo najrazličnejše stvari. Majhne in velike. Pomembne, pa tudi tiste nekoliko manj opazne. Dobro je, če na vsako vprašanje najdemo odgovor strokovnjaka. V tematsko zelo pisanem Svetovalnem servisu lahko svoje vprašanje zastavite po telefonu 01 475 22 22, elektronskem naslovu [email protected] ali na spletni strani prvi.rtvslo.si in dobite strokovni odgovor. Na Prvem, vsak delavnik od 9.05 do 9.30.
3/18/202425 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

V boj z alergeni

Proti alergijam se lahko bojujemo različno – z izogibanjem alergenom, z imunoterapijo, pa tudi z zdravili v prosti prodaji in s tistimi na recept. O tem je strokovno podkovana predsednica Lekarniške zbornice Slovenije magistrica Darja Potočnik Benčič. V petkovem Svetovalnem servisu je odgovarjala na vprašanja. Povedala je tudi, kako si pri lajšanju znakov in simptomov alergij lahko pomagamo z domačo – naravno lekarno. Foto: Cvetni prah lilije NLZOH: Semafor obremenitve s cvetnim prahom v Sloveniji TUKAJ Želite prejemati SMS s povezavo do tedenske napovedi obremenjenosti zraka s cvetnim prahom? Pošljite ključno besedo CVETNIPRAH na 041 140 140. Od brezplačne storitve se lahko kadarkoli odjavite ali se ponovno prijavite. Dnevnik cvetnega prahu je brezplačna spletna aplikacija, ki je v pomoč alergikom pri samoopazovanju in beleženju simptomov alergijske bolezni TUKAJ
3/15/202427 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Kako osvetliti bivalne prostore?

3/14/202424 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Bi imeli gnezdilnico za ptice?

3/13/202428 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Kam z oblačili, ki jih ne nosimo več?

NULL
3/12/202426 minutes
Episode Artwork

Da bo padcev v starosti kar najmanj

Padci so pri starejših pogost in nevaren zaplet in največkrat posledica kombinacije različnih dejavnikov tveganja. Padec lahko privede do nezmožnosti na vseh ravneh človekovega delovanja. Večina padcev se zgodi doma oziroma v bližini doma, število le-teh pa narašča s starostjo. Z vpeljavo manjših sprememb v življenju bi marsikateri padec lahko preprečili. Že v stanovanjih se skriva nemalo nevarnosti in preprek. Da bo padcev kar najmanj, bo gostja ponedeljkovega svetovalnega servisa predavateljica dr. Marija Tomšič, delovna terapevtka in univ. diplomirana organizatorka. Pokličite ali nam pišite.
3/11/202429 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Ali bonton zapoveduje tudi izbor cvetja ob praznikih, kot je 8. marec?

Petkov Svetovalni servis izkoristimo za - datumu primerno – svetovanje o bontonu pri podarjanju cvetja: kako ga izročiti in sprejeti in ali bonton zapoveduje tudi izbor cvetja ob praznikih, kot je 8. marec? Kako sploh izbrati primerno darilo? S strokovnjakinjo za kulturo vedenja Bojano Košnik Čuk pa cvetličnemu bontonu dodamo še vsakodnevnega. Vprašanja in dileme lahko zapišete na [email protected], na spletno stran Prvega ali po 9 h pokličite v oddajo.
3/8/202426 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Da bodo odnosi v družini ljubeči in varni

Verjetno se prav vsaka mama z majhnimi otroki znajde v položaju, ki se ji tisti hip, ob otrokovem joku in trmi, zdi brezizhoden. Vsaka mama se na poti odraščanja otrok znajde pred številnimi izzivi in vprašanji, odgovori pa včasih vendarle niso tako daleč, kot se zdijo. Se znamo odzvati na otrokovo vedenje? Ali znamo ostati mirni in pozitivni? Znamo biti ljubeči? V četrtkovem svetovalnem servisu bo te dileme pojasnila Ana Bertoncelj, magistrica sociologije, psihoterapevtka in Imago terapevtka. Pokličite ali nam pišite.
3/7/202430 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Kako postati čebelar?

Čebelarstvo sodi v kmetijsko panogo gojitve čebel in pridobivanja čebeljih produktov. O čem je dobro premisliti preden se podamo na pot čebelarjenja? Katera znanja mora osvojiti čebelar začetnik? Kako izbrati mesto za postavitev čebelnjaka ali stojišča za panje? Kako do prve čebelje družine? Zakaj lahko nevestni čebelar povzroči veliko škode tudi drugim čebelarjem? Gost sredinega svetovalnega servisa bo Franc Šivic, dolgoletni čebelar, apiterapevt, avtor člankov in knjig o čebelarjenju.
3/6/202430 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Odvisnost od zdravil: ko odmerke prilagajamo po svoje

Nekatera zdravila lahko, kot piše med možnimi stranskimi učinki, povzročijo odvisnost. Prvi znak škodljive rabe je, ko človek odmerke mimo zdravnika prilagaja po svoje. Kako se kažejo recimo odvisnosti od pomirjeval in uspaval ali zdravil za zdravljenje bolečin? Tudi zdravila brez recepta lahko povzročijo neželene učinke oziroma znake odvisnosti. Na vprašanja o vsem tem bo v torkovem Svetovalnem servisu po deveti odgovarjala dr. Mirjana Radovanović, dr. med., specialistka psihiatrije.
3/5/202427 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Čiščenje in vzdrževanje koles

Stopili smo v meteorološko pomlad, kar pomeni, da se začenja nova kolesarska sezona. Še preden se s kolesom odpravimo na izlet ali v službo, pa je dobro, da ga očistimo in preverimo, ali vse deluje, kot mora. V ponedeljkovem svetovalnem servisu se bomo zato spraševali, kaj vse potrebujemo za temeljito čiščenje koles in na kaj moramo biti pri tem pozorni.Tokratni gost oddaje je Primož Čerin, nekdanji profesionalni kolesar.
3/4/202427 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Aditivi

Soljenje in dimljenje sta bila nekoč načina ohranjanja kakovosti in podaljšanja obstojnosti živil, v moderni dobi pa so to vlogo prevzeli naravni in sintetični aditivi. Vsak aditiv, ki ga odobri Evropska agencija za varnost hrane, je v okviru dovoljenih vrednosti neškodljiv, če je naravnega ali sintetičnega izvora. Zakaj se torej aditivov drži negativen predznak? Kako varna in regulirana je njihova raba in kako prepoznati številne, pogosto begajoče označbe na embalažah? To bomo povedali v Svetovalnem servisu, gostja bo mag. inž. prehrane Edvina Hafner, mlada raziskovalka na Inštitutu za nutricionistiko.
3/1/202426 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Enolončnice

Za enolončnico poznamo Slovenci več različnih imen. Na Primorskem ji pravijo mineštra, na Gorenjskem in Dolenjskem "ajmoht", ponekod pa tudi kar "lonec". Kaj gre v lonec, ko pripravljamo »šaro«? Kaj potrebujemo za kavro? Nasiti in pogreje nas lahko tudi enolončnica s proseno kašo, krompirjev golaž ali pa pašta fižol. Ali so enolončnice naslednji dan res še boljše? V četrtkovem svetovalnem servisu bomo odstirali skrivnosti enolončnic s kuharskim mojstrom Matjažem Pozdercem.
2/29/202427 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Kdo je tisti, ki predpiše vadbo na recept?

Redna telesna aktivnost je ključna za ohranjanje in krepitev zdravja. Program Vadba na recept je le ena izmed ključnih rešitev za spodbujanje posameznikov k udeležbi pri redni telesni vadbi. Obsega personaliziran program vadbe, ki ga vadeči lahko izvaja tudi ob pomoči mobilne aplikacije. Za koga vse je priporočljiva vadba na recept? Je primerna za srčne bolnike, astmatike in sladkorne bolnike? Na vsa ta vprašanja bo odgovarjala dr. Petra Zupet, dr. medicine, specialistka medicine športa in profesorica športne vzgoje.
2/28/202425 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Abeceda nujne prve pomoči

V torkovem Svetovalnem servisu ponovimo abecedo prve pomoči in temeljnih postopkov oživljanja. Osnovni algoritem se za odrasle osebe ali otroke in dojenčke razlikuje. Koliko stiskov prsnega koša? Kako je z izvajanjem umetnega dihanja? Gost, ki bo odgovarjal na vprašanja, bo po 9-ti Primož Velikonja iz Zdravstvenega doma Kočevje. Govor bo tudi o pomembnosti defibrlatorja ter nujnosti hitrega odzivnega časa. Pišite na [email protected], na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
2/27/202426 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Upokojitveni prehod

Upokojitev je pomembna življenjska prelomnica. Ne samo zaradi tega, ker je pokojnina nižja od plače, ampak tudi zato, ker je naenkrat prostega časa več kot v času službe. Kako preživeti upokojitveni prehod čim manj boleče in kako se pripraviti na upokojitev? Ali si je zaradi upokojitve treba postaviti nove cilje v življenju? Gost v studiu Prvega bo antropolog in socialni delavec dr. Jože Ramovš. Pokličite med deveto in pol deseto na 01 475 22 22 ali pišite na elektronski naslov Prvega.
2/26/202427 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Zdravje hišnih ljubljenčkov

Ob zdravstvenih težavah hišnih ljubljenčkov je treba poiskati pomoč veterinarja, ki pa skrbi tudi za redne preglede zobovja, beleži obvezna in druga cepljenja ter svetuje pri številnih vprašanjih, ki jih imajo skrbni lastniki domačih živali. V petkov Svetovalni servis smo povabili Urško Drobnič, dr. vet. med. iz veterinarske ambulante Animavet. Odgovarjala bo na vprašanja v povezavi z zdravjem psov, mačk, ptic in glodalcev.
2/23/202428 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Čas je za prve setve in pripravo sadik

Za ta čas nenavadno visoke temperature in sončno vreme so marsikje pospešili pripravo na novo vrtnarsko sezono. Kdaj so tla primerno ogreta za prve setve, kako je s tem v zavarovanih prostorih, kot sta rastlinjak ali topla greda? Kako zasnovati pridelavo lastnih sadik, kakšen substrat izbrati zanje in zakaj prostor nad radiatorjem za sadike ni primeren? Za vse odgovore na tovrstna vprašanja, ki jih lahko pošljete na [email protected] ali zapišete na spletni strani Prvega, bo v četrtkovem Svetovalnem servisu po devetih odgovarjala dr. Ana Slatnar z ljubljanske biotehniške fakultete.
2/22/202426 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Plastične operacije – nujne po poškodbah, boleznih ali prirojenih napakah

V sredinem Svetovalnem servisu po deveti bo naš gost na Prvem prof. dr. Uroš Ahčan, dr. med., specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije. Plastične operacije so včasih zgolj estetske, po poškodbah, boleznih ali prirojenih napakah pa so nujne tudi v vseh drugih pogledih. O odstranitvi pigmentnih znamenj, rekonstrukciji dojk, nosu, štrlečih ušes, odstranitvi odvečne kože, pa tudi o tem, kako po posegu negovati morebitne brazgotine, bo govor.
2/21/202428 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Plodnost zemlje naglo usiha

Kako povrniti plodnost in ustaviti izumirajoče življenje prsti, ki je nujno potrebna za pridelavo 95 odstotkov kulturnih rastlin? Kaj je mikoriza in na kakšne načine jo lahko spodbudimo? Kako okrepiti sposobnost zadrževanja vode in kako v zemljo brez prekopavanja dovedemo zrak, vodo in hranila? V torkovem svetovalnem servisu bomo ta vprašanja zastavili ddr. Ani Vovk, profesorici geografije in varstva okolja.
2/20/202429 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Dermatitisi

Dermatitis je splošen izraz, ki ga uporabljamo za več vrst kožnih izpuščajev. Najpogosteje so prizadeti pregibi rok in nog ter hrbtna stran vratu; koža je suha, pordela in rahlo ali zelo srbi. Tipični krivci za alergijski dermatitis so dišave, detergenti, nikelj in citrusi, medtem ko vzroki za atopijski dermatitis niso popolnoma znani. Zakaj se razvije, kako negovati in zdraviti tako kožo, bo v ponedeljkovem Svetovalnem servisu povedala primarijka docentka doktorica Tanja Planinšek Ručigaj, doktorica medicine, specialistka dermatovenerologije, predstojnica Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.
2/19/202427 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija

Varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija je januarja prejela 320 odzivov, kar je nad večletnim povprečjem. Največ jih je bilo na športni in informativni program Televizije Slovenija, na radijske programe je prispelo 12 odzivov. Katere so najpomembnejše pripombe varuhinje na programsko produkcijski načrt za leto 2024? Ali javnost prepoznava vrednote javnega medijskega servisa in kaj od njega pričakuje? V petkovem svetovalnem servisu bo Marica Uršič Zupan, varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija odgovarjala na vaša vprašanja.
2/16/202429 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Kaj jesti za urejeno prebavo

Nekateri prisegajo na suhe slive, drugi na laneno seme. Tretjim najbolj pomaga magnezij, četrti pravijo, da uživajo veliko stročnic. Recepti in nasveti proti zaprtju so številni in različni, tako kot tudi vzroki zanj. Zaprtje je lahko akutno ali kronično. Kakšno vlogo ima pri tem prehrana? S katerimi živili se lahko spopademo proti zaprtju? Kaj proti zaprtju priporoča diplomirana dietetičarka Katja Simić? To so naša vprašanja; kaj pa zanima vas? Pišite ali pokličite v živo v četrtkov Svetovalni servis po deveti uri v Jutru na Prvem.
2/15/202427 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Aktivno iskanje partnerja, dogodki za samske in ženitne posredovalnice

Aktivno iskanje partnerja že dolgo ni več tabu. Za to je danes na voljo več kanalov, od spletnih hitrih zmenkov do različnih portalov in ženitnih posredovalnic. Kaj pričakovati od takšnih storitev, je prav, da se jim popolnoma prepustimo ali je bolje, da so naša merila strogo zastavljena? O tem v sredinem Svetovalnem servisu po deveti z gostjama Nino Slapnik (Agencija za Stike MATCHMe in Dogodki za samske) in Mojco Terezijo Kiralj (Agencija Gala).
2/14/202429 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Ločevanje odpadkov in spomladansko čiščenje

V svetovalnem servisu na pustni torek bomo ugotavljali, ali je moč povezati pustne tradicije in trajnostno rabo. Pri nas se poleg prekomernega kopičenja odpadkov še vedno soočamo z nepravilnim ločevanjem odpadkov, skrb zbujajo tudi velike količine odpadne hrane in elektronskih odpadkov. Katere so alternativne rešitve za zmanjšanje odpadkov? Katera so ključna pravila pri pomladanskem čiščenju in pospravljanju? Gostja svetovalne servisa bo Marinka Vovk, doktorica bioloških znanosti iz Okoljsko raziskovalnega zavoda v Slovenskih Konjicah.
2/13/202429 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Kam in kako na informativne dneve?

Konec tedna na fakultetah in srednjih šolah po Sloveniji potekajo informativni dnevi. Medtem ko so nekateri že trdno prepričani o svoji izbiri, pa mnogi prihodnji študenti in dijaki ostajajo neodločeni. V ponedeljkovem Svetovalnem servisu se nam bo pridružila Maja Dizdarević, ki je na Univerzi v Ljubljani odgovorna za razvoj dejavnosti kariernega svetovanja. Na kaj naj bodo mladi pozorni na informativnih dneh, kako naj se odločijo za nadaljnje izobraževanje in ali naj se na informativne dneve odpravijo v spremstvu staršev? Odgovore na ta in druga vprašanja poiščemo v ponedeljkovem Svetovalnem servisu.
2/12/202425 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Svetovalni servis

V življenju nas zanimajo, vznemirjajo, motijo ali veselijo najrazličnejše stvari. Majhne in velike. Pomembne, pa tudi tiste nekoliko manj opazne. Dobro je, če na vsako vprašanje najdemo odgovor strokovnjaka. V tematsko zelo pisanem Svetovalnem servisu lahko svoje vprašanje zastavite po telefonu 01 475 22 22, elektronskem naslovu [email protected] ali na spletni strani prvi.rtvslo.si in dobite strokovni odgovor. Na Prvem, vsak delavnik od 9.05 do 9.30.
2/9/202429 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Gibanje za naš vsakdan

Gibanje – sliši se tako preprosto in vsakdanje. Pa vemo, kakšno gibanje je za nas primerno? Je dovolj, če gremo peš v službo? Veliko sedimo, se nepravilno držimo, smo zakrčeni in v stresu – kako vse to vpliva na nas? Kaj pomeni holistični pristop h gibanju, nam bo v sredinem svetovalnem servisu razložila Barbara Tavčar, inštruktorica telesne vadbe. Pokličite ali nam pišite.
2/7/202429 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Preprečevanje raka materničnega vratu

Nedavno se je zaključil Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu in tej temi namenjamo tudi torkov svetovalni servis. Bolezen lahko preprečimo, da bi pravočasno odkrili predrakave spremembe, ki so navadno posledica okužbe z virusom HPV, pa je pomembno, da se ženske redno udeležujejo odvzema brisa materničnega vratu. Pred okužbo s HPV se je možno zaščitit tudi s cepljenjem. O vsem naštetem v oddaji, odgovarja dr. Nina Jančar s kliničnega oddelka za reprodukcijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana
2/6/202426 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Spletno nasilje

Dan varne rabe interneta 2024 je letos posvečen problematiki spletnega nasilja, zato bomo tej temi namenili tudi ponedeljkov Svetovalni servis. Predvsem pri mladostnikih je spletno nasilje velik izziv, saj se z njim srečujejo že učenci razredne stopnje, prevečkrat pa ga tako mladi kot odrasli toleriramo. Kaj vse je spletno nasilje, kako se kot starši ali delavci v šoli nanj odzvati in zakaj mladostnik ni sam kriv, da je žrtev tovrstnega nasilja? Odgovore na ta in podobna vprašanja bomo iskali s sodelavko Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si Ajdo Petek.
2/5/202427 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Dr. Tina Sentočnik: Pri debelosti je vpliv okolja močnejši od genetske dovzetnosti

Za zdravljenje debelosti ne obstaja čudežna tabletka, zato oseba s prekomerno težo in debelostjo potrebuje primerno dieto, dovolj gibanja in psihološko podporo z motivacijo. Kako se lotiti hujšanja, da bo uspešno, nas bo zanimalo v petkovem Svetovalnem servisu. Gostja v studiu Prvega bo med deveto in pol deseto dr. Tina Sentočnik, dr. medicine, specialistka interne medicine in psihoterapevtka.
2/2/202426 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Varčevalna priporočila za leto 2024«

S prvim februarjem se začenja prodaja tako imenovanih ljudskih obveznic z ročnostjo treh let. Je priporočljivo obveznice imeti v vsakem varčevalnem portfelju? Za primerjavo- kakšni so donosi norveškega državnega sklada? Zakaj so najpomembnejše evropske delnice ta teden v povprečju dosegle najvišjo raven v zadnjih dveh letih? Kaj pomeni divja rast peščice tehnoloških delnic? Kdaj je primeren čas za vstop v neko varčevalno shemo? Zakaj je za Slovence vedno privlačen bančni depozit? Gost četrtkovega svetovalnega servisa bo upravljalec osebnega premoženja magister Mitja Vezovišek.
2/1/202431 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Kako in kdaj najamemo detektiva?

Detektivska dejavnost ni le sledenje potencialno nezvestemu partnerju, temveč še marsikaj drugega. V Sloveniji je registriranih približno 100 detektivov, najemajo pa jih tako pravne kot fizične osebe. Za katere storitve lahko najamemo detektiva, kakšna je zakonodaja na področju detektivske dejavnosti ter kako so lahko uporabljeni pridobljeni dokazi? Na vaša vprašanja bo v Svetovalnem servisu odgovarjal detektiv Janko Trivunović.
1/31/202427 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Napredni asistenčni sistemi v vozilih

Samodejno zaviranje v sili, radarski tempomat, sistem za prepoznavanje utrujenosti voznika in sistem za samodejno parkiranje – večina novejših vozil je opremljena z naprednimi asistenčnimi sistemi in funkcijami avtomatizirane vožnje, ki pomagajo voziti varneje, a jih morajo vozniki razumeti in znati uporabljati. Večina modernih sistemov deluje na podlagi vgrajenih senzorjev in kamer, zanesljivi pa so le, če so tehnično brezhibni, saj jih lahko zmotijo že vremenski vplivi ali umazanija na kameri. Katere asistenčne sisteme poznamo, kaj so njihove glavne prednosti in slabosti? O tem bomo v Svetovalnem servisu govorili z Erikom Logarjem, vodjo področja varna mobilnost na AMZS-ju.
1/30/202426 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Refleksoterapija – si lahko pomagamo sami?

V ponedeljkovem Svetovalnem servisu na Prvem bomo govorili o komplementarni metodi zdravljenja, ki temelji na pritiskanju in masiranju con na stopalih, dlaneh, obrazu in ušesih, ker naj bi bile te povezane z vsakim delom, žlezo in organom telesa. To je refleksoterapija. Tudi če takšno masažo izvajamo sami, to sicer ni terapevtska metoda, je pa dobrodošla tehnika za izboljšanje prekrvavitve. Podrobneje z refleksoterapevtko Nado Tomazin Dokl.
1/29/202425 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Medicinska pedikura

Stopala dnevno doživljajo obremenitve, ki se jih ne zavedamo, dokler ne nastanejo težave, kot so otiščanci, vraščeni nohti, glivična obolenja ... Medtem ko je klasična pedikura predvsem estetske narave, se z naštetimi obolenji in drugimi poškodbami stopal ukvarja medicinska pedikura, ki ji na Prvem posvečamo petkov Svetovalni servis. Na vaša vprašanja bo odgovarjala kozmetičarka in pedikerka Barbara Kukar.
1/26/202425 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Lasje: mastni, suhi, redki, lomljivi ali polni prhljaja

V četrtkovem Svetovalnem servisu tokrat o negi, striženju in barvanju las. Kako pomemben je postopek umivanja, kakšen naj bo, kako ravnati, če so lasje mastni, suhi, redki, lomljivi ali polni prhljaja, ter kako je z uporabo različnih preparatov za oblikovanje pričeske. Sogovornica je bila učiteljica frizerstva Romana Marolt s Srednje frizerske šole v Ljubljani.
1/25/202427 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Motnje dihanja med spanjem

Motnje dihanja so najpogostejše izmed vseh motenj spanja. Pogosto gre za težave pri vdihu, ko zaradi ohlapnosti tkiv v zgornjih dihalih nastane ožina. Ob hitrem odpiranju in zapiranju dihalne poti začne tkivo nihati in človek smrči. Ob popolni zapori pa se pretok zraka ustavi in dihanje preneha. Kateri so glavni vzroki za motnje dihanja, tako za smrčanje kot za apnejo? Kako lahko dihalne motnje zdravimo? O vsem tem smo govorili v torkovem Svetovalnem servisu, ko je na vprašanja odgovarjal doktor Matej Delakorda, otorinolaringolog iz Splošne bolnišnice Celje.
1/23/202425 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Razdelitev premoženja in skrb za otroke po ločitivi

Čeprav je ločitev neprijeten dogodek v življenju, se je potrebno dogovoriti o skrbi za otroke in njihovo preživljanje ter razdeliti premoženje. Naša gostja bo odvetnica Nina Radulovič.
1/22/202425 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Kako izbrati dober semenski krompir in kako ravnati s semeni drugih vrtnin

Zima je primeren čas, da poljedelci in vrtičkarji pripravijo seme in tako poskrbijo za osnovo uspešne poljedelske in vrtičkarske sezone. Petkov Svetovalni servis tako namenjamo izbiri semenskega krompirja in semen ostalih vrtnin, kalilnim testom in ostalim aktualnim vrtičkarskim opravilom. Na vaša vprašanja bo odgovarjal Davor Špehar, strokovnjak s spletnega portala Zeleni svet. Pišite nam na [email protected], pokličite med oddajo ali zapišite svoje vprašanje na spletni strani Prvega.
1/19/202425 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Družinske mediacije

Kako potekajo družinske mediacije in kaj je lahko predmet pogovorov? Kako opredeliti svoje slabosti in nasprotnikove prednosti v mediacijskem postopku? Kako sta zagotovljeni nepristranost in neodvisnost mediatorja? Katere prednosti ima postopek mediacije pred sodnim postopkom? V četrtek po deveti na Prvem bo naša gostja višja sodnica svetnica in podpredsednica Društva mediatorjev Slovenije magistrica Gordana Ristin. Svoja vprašanja lahko zapišete tudi na spletni strani prvi.rtvslo.si.
1/18/202430 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Fermentirana hrana je lahko vsak dan na krožniku

Suzana Kranjec ne fermentira le sadja in zelenjave, pač pa tudi fižol, črni riž, smetano, maslo in seveda testo za kruh. Kako in zakaj fermentiramo živila in s pomočjo katerih mikroorganizmov? Odgovore na ta vprašanja bomo slišali v sredinem Svetovalnem servisu na Prvem, ko bo Suzana Kranjec odgovarjala tudi na vaša vprašanja, povezana s fermentacijo hrane.
1/17/202427 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Kakšen je zdrav partnerski odnos?

Če upoštevamo statistiko preteklih let, je povprečna starost ob razvezi oziroma ločitvi 48 za moške in 45 za ženske. V torkovem Svetovalnem servisu nas bo zanimalo, kakšen je zdrav partnerski odnos, kako preprečiti medsebojno odtujenost, do katere lahko pride, ko smo ujeti v rutino vsakdana, in kaj narediti z morebitnimi zamerami. Naša gostja po deveti bo svetovalka za partnerske odnose in vzgojo otrok Melita Kuhar.
1/16/202426 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Rastline v januarju

Januar sicer res ni mesec, ko bi bila aktivnost vrtnarjenja velika, a tudi v hladnejšem delu leta je treba poskrbeti, da rastline uspešno prezimijo. Kaj naredimo, če sredi zime zacvetijo, kdaj se je najbolje ukvarjati s potaknjenci in kam z božično zvezdo ali posajenim prazničnim drevescem? Tudi na vaša vprašanja bo v ponedeljkovem Svetovalnem servisu odgovarjala doktorica biologije Blanka Ravnjak.
1/15/202428 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Ortodontsko zdravljenje

V petkovem Svetovalnem servisu je bil naš gost Boštjan Lavriša, dr. dentalne medicine, specialist čeljustne in zobne ortopedije. Govorili smo seveda o ortodontskem zdravljenju in med drugim odgovorili na vprašanja, ali so nove vrste t. i. nevidnih zobnih aparatov enako učinkovite kot klasični aparati, katere nepravilnosti lahko z nošnjo aparata odpravimo ter koliko časa v povprečju traja zdravljenje.
1/12/202428 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Plesen v bivalnih prostorih

Plesen v stanovanjskih in poslovnih prostorih spada med zelo nadležne spremljevalce bivanja. V četrtkovem svetovalnem servisu bomo spoznali vzroke nastanka in ukrepe za odpravo plesni. Kaj v boju proti plesni pomeni pravilno prezračevanje prostorov in kako se nam obrestuje termoizolacija oboda stavbe? Kako ugotovimo, kje je toplotni most, ali nam bo težave olajšal razvlaževalnik zraka, ali je vgradnja sistem prezračevanja z rekuperatorjem učinkovita in dokončna rešitev? Gost svetovalnega servisa na Prvem bo neodvisni energetski svetovalec Bojan Žnidaršič. Pokličite, pišite na [email protected] ali zapišite vprašanje na spletni strani prvi.rtvslo.si
1/11/202429 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Indukcijske kuhalne plošče z vgrajeno napo

Ste navdušeni nad kuharskimi izzivi, a se ob tem soočate s težavami pri odstranjevanju vonjav in pare v kuhinji? V tokratni epizodi Svetovalnega servisa je govor o indukcijskih ploščah z vgrajeno napo – inovativni rešitvi, ki združuje estetiko, funkcionalnost ter zmogljivo prezračevanje. V oddaji boste izvedeli, kdaj izbrati indukcijsko ploščo z vgrajeno napo, v čem se ta vrsta nape razlikuje od klasične, koliko stanejo takšne indukcijske kuhalne plošče in kako lahko izboljšajo vašo kuharsko izkušnjo.
1/10/202424 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Obrazec za krvodajalce le še elektronski

Z novim letom se je poslovil papirnati obrazec, ki ste ga prejeli ob darovanju krvi. Obrazec za uveljavljanje odsotnosti z dela za darovalce je tako po novem elektronski, podobno kot bolniški list od leta 2020. V torkovem Svetovalnem servisu bo z nami Polonca Mali, dr. med., spec. transf. med., vodja Centra za izbor dajalcev in zbiranje krvi na Zavodu Republike Slovenije za transfuzijsko medicino. Preverili bomo, kašne so trenutne zaloge, in odgovorili na nekaj najpogostejših vprašanj. V kolikšnem času recimo telo nadomesti odvzeto količino krvi?
1/9/202426 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Kakšen je uravnotežen zajtrk?

V ponedeljkovem Svetovalnem servisu je zadišalo po zdravi, predvsem pa uravnoteženi prehrani. V studiu Prvega se nam je pridružil Jernej Ogrin, magister inženir prehrane, in z nami spregovoril o tem, kaj vse naj bo na našem krožniku, da bo obrok polnovreden in naša prehrana uravnotežena.
1/8/202426 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Kdo lahko izkoristi oskrbovalski dopust?

Novi zakon o delovnih razmerjih, ki je začel veljati v novembru je prinesel dve novi pravici s področja dopustov, ki ju lahko koristi delavec. To sta - oskrbovalski dopust in dopust za žrtve nasilja v družini. Kdo in kdaj ga lahko izkoristi? Koliko dni imate na voljo? Kaj mora o dopusti vedeti delodajalec? Vse to v Svetovalnem servisu. V petkovem bo na vprašanja odgovarjala specialistka za delovno pravo magistrica Nina Scortegagna Kavčnik
1/5/202424 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Kajenje je ena najtežjih zasvojenosti

Opustitev kajenja vam bo koristila ne glede na to, koliko časa ste kadili. To bo iztočnica četrtkovega Svetovalnega servisa na Prvem po deveti. Kajenje je ena najtežjih in najbolj razširjenih oblik zasvojenosti. Ker ga številni težko opustijo, posebno če poskušajo nehati brez pomoči, smo v oddajo povabili Jožico Mesarič, profesorico zdravstvene vzgoje, vodjo Centra za krepitev zdravja v enoti Moste - Polje Zdravstvenega doma Ljubljana. Zanimalo nas bo tudi, ali drži, da so elektronske cigarete smiselna vrsta pomoči pri opuščanju kajenja.
1/4/202427 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Tudi ure potrebujejo redne preglede in generalni servis

Vsaka ura, ne glede na to, ali je mehanska ali baterijska, potrebuje redne preglede in kontrole strokovnjaka, vsakih nekaj let pa tudi čiščenje mehanizma oziroma tako imenovan generalni servis. Takrat urarski mojstri mehanizem razstavijo do zadnjega vijaka, vzvoda in koleščka. Kako je to videti v praksi, nam bo v prvem svetovalnem servisu letošnjega leta povedal urarski mojster David Lečnik.
1/3/202425 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Tudi ure potrebujejo redne preglede in generalni servis

Vsaka ura, ne glede na to, ali je mehanska ali baterijska, potrebuje redne preglede in kontrole strokovnjaka, vsakih nekaj let pa tudi čiščenje mehanizma oziroma tako imenovan generalni servis. Takrat urarski mojstri mehanizem razstavijo do zadnjega vijaka, vzvoda in koleščka. Kako je to videti v praksi, nam bo v prvem svetovalnem servisu letošnjega leta povedal urarski mojster David Lečnik.
1/3/202425 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Vreme pod drobnogledom

Zadnji Svetovalni servis z letnico 2023 namenjamo vremenu, ki je v letu, ki se izteka, gotovo krojilo življenje marsikoga. Ključno vremensko dogajanje letošnjega leta je povezano z avgustovskimi poplavami, so pa tudi nadpovprečne temperature, ki jih beležimo konec decembra, dober razlog, da v petkovem Svetovalnem servisu pod drobnogled vzamemo nad in podpovprečne temperature, sončne dni in količino padavin, pa tudi vse bolj točne ter zanesljive vremenske napovedi. Na vprašanja bo odgovarjal meteorolog Brane Gregorčič z Agencije za okolje. Pišite na elektronski naslov [email protected], zapišite sporočilo na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
12/29/202328 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Peneče se vino je pijača veselja, ni pa pijača veseljačenja

Peneče se vino spremlja posebna srečanja, slavnostne dogodke in najintimnejše trenutke. Primerno je tako za aperitiv, ki prebudi brbončice, kot tudi za spremljanje različnih hodov ali seveda samostojno. Ampak kako izbrati glede na metodo pridelave, kako peneče se vino primerno ohladiti, kako steklenico pravilno prijeti in nagniti, da bo tudi odpiranje lepa izkušnja, in v kakšne kozarce ga naliti? Penina je pijača veselja, a naj ne postane pijača veseljačenja. To bo vodilo četrtkovega Svetovalnega servisa z gostom Jožetom Rozmanom, someljejem in vinskim publicistom.
12/28/202329 minutes, 1 second
Episode Artwork

Gremo v savno!

Tako zimski kot praznični dnevi mnoge ljudi zvabijo v savno, kjer se naše telo dobro pregreje, razstrupi in okrepi. A pred obiskom je dobro vedeti, za koga je savnanje primerno, komu odsvetovano, kako se ga pravilno lotiti in katero vrsto savne izbrati. Ivica Flis Smaka, dr. med., spec. fizikalne medicine in rehabilitacije ter mednarodna wellness svetovalka, bo v sredinem Svetovalnem servisu odgovarjala tudi na vaša vprašanja, povezana z obiskom savne. Pišite nam na [email protected], pokličite med oddajo ali zapišite svoje vprašanje na spletni strani.
12/27/202327 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Praznična božična peka

Kako pripravimo krhko, kuhano ali paljeno testo? Kako pripravimo praznično pecivo iz polnozrnate moke, katero sladilo uporabiti namesto sladkorja, kako naredimo najboljši božični sadni kruh? Se boste lotili peke orehove potice, bi poskusili čokoladno lešnikovo torto s hruškami, je še čas za pripravo škofjeloških kruhkov? Kako pravilno pečemo suffle ali čokoladno presenečenje? Gostja petkovega svetovalnega servisa bo Majda Rebolj, učiteljica kuharstva na Srednji šoli za gastronomijo in turizem v Ljubljani. Svoja vprašanja lahko zapišete na spletni strani prvi.rtvslo.si ali nas pokličete med oddajo.
12/22/202330 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Pazi, petarda!

»Čuvaj svoje prste in naša ušesa! Bodi zvezda, ne meči petard.« To je nekaj vsakoletnih pozivov, s katerimi policisti opozarjajo na to, kako nepotrebna in nevarna je lahko pirotehnika. Letos so že novembra pri mladoletniku zasegli več kot 600 različnih prepovedanih petard. Kaj glede prodaje in uporabe pirotehnike določa zakon? Morajo imeti dovoljeni izdelki kakšen certifikat? Gost bo Daniel Jug iz uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi.
12/21/202325 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Ustno zdravje

Ustno zdravje je tesno povezano z našim splošnim zdravjem, saj bolezni zob in ustne votline pomembno vplivajo na kakovost življenja posameznika, njegovo vsakodnevno delovanje in psihosocialno stanje. Kako pogosti morajo biti obiski zobozdravnika? Kolikokrat na dan si je priporočljivo umiti zobe? Kako izbrati pravo ščetko in zobno pasto? Sta zobna nitka in ustna vodica obvezna pripomočka? O tem v sredinem svetovalnem servisu z gostjo Urško Šavli, doktorico dentalne medicine. Pokličite nas ali nam pišite tudi vi!
12/20/202326 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Kako izbrati, izročiti in sprejeti darilo

Torkov Svetovalni servis namenjamo pravilom lepega vedenja, s poudarkom na prazničnem času. Kaj se spodobi in kaj ne, kako izbrati, izročiti in sprejeti darilo, kaj predpisuje bonton pri praznično pogrnjeni mizi? O tem s strokovnjakinjo za kulturo vedenja in protokol Bojano Košnik Čuk.
12/19/202327 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Nekatera zdravila vplivajo na delovanje žleze ščitnice

V Svetovalnem servisu je prim. Mitja Topalovič iz Maribora odgovarjal na vprašanja o težavah z žlezo ščitnico Ščitnica lahko deluje preveč ali premalo. Čeprav se bolezni ščitnice kažejo na zelo različne načine, je zanje značilno, da vplivajo tako na fizično kot tudi na duševno zdravje. Pogosti so težave s spanjem, nihanje razpoloženja, nemir, tesnobnost, depresija.
12/18/202326 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

SVIT za zdravo črevo

Državni program SVIT je program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki, namenjen ženskam in moškim med 50. in 74. letom. Podatki namreč kažejo, da je ta rak tretji najpogostejši pri ženskah in na četrtem mestu pri moških. Zdravljenje je ob zgodaj odkritih spremembah lahko zelo uspešno. Gost petkovega svetovalnega servisa bo Samo Plut, dr. med., specialist gastroenterolog iz UKC Ljubljana. Pokličite ali nam pišite.
12/15/202330 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Delo na domu

Delo na domu lahko ob soglasju delodajalca in delavca pomeni pomemben institut za naslavljanje sodobnih vsakodnevnih izzivov. Delavcu omogoča lažje usklajevanje zasebnega in poklicnega življenja, delodajalcu pa večjo fleksibilnost in lažjo organizacijo dela. Kaj mora vsebovati pogodba o taki obliki dela, kako je delodajalec dolžan zagotavljati varne pogoje dela na domu? Katere so sicer obvezne sestavine pogodbe o zaposlitvi, kako je s konkurenčno klavzulo in kaj naj bo prvi korak zaposlenega, ki so mu kršene delavske pravice? Gostja četrtkovega svetovalnega servisa bo odvetnica Tina Šnajder.
12/14/202327 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Varno v gore pozimi

Sneg je že dodobra prekril gorski svet, a lepote zasneženih gora s seboj prinašajo tudi številne pasti. Zimski obisk gora zaznamujejo kratki dnevi, specifične snežne razmere, temperature pod lediščem, večkrat tudi močan veter. Da se čim bolje pripravimo na vse izzive zimskega obiskovanja gora, je izjemno pomembna premišljena priprava na turo in seveda ustrezna oprema. O tem, kako se pravilno odpravimo v zasneženo sredogorje in visokogorje je v sredinem Svetovalnem servisu govoril generalni sekretar Planinske zveze Slovenije Damjan Omerzu.
12/13/202326 minutes, 1 second
Episode Artwork

Zakaj je december lahko tudi tesnoben?

December je mesec, za katerega slišimo, da je "veseli", drugim se zdi mesec pričakovanja, nekaterih pa se decembra poloti nekakšna otožnost. Leto se zaključuje in nehote pomislimo, kaj nam bo prineslo prihodnje. Pogled v iztekajoče se leto nas spomni tudi na kakšne manj lepe in vesele dogodke, za prihodnost si vsak želi dneve brez večjih pretresov. A življenje ubira svojo pot in da bodo tudi temni dnevi postali svetlejši, prihaja v torkov svetovalni servis mag. Maja Bajt, univ. dipl. psihologinja, certificirana integrativna psihoterapevtka, strokovna vodja inštituta Tukaj in zdaj. Pokličite ali nam pišite.
12/12/202323 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Ste upravičeni do zdraviliškega zdravljenja?

Kdaj lahko pričakujete, da bo zdravljenje v zdravilišču odobreno, kdaj ne? Ali so možne kombinacije – da del zdravljenja plača zavarovalnica, del pa zavarovana oseba sama? Katere so smernice pri izbiri zdravilišča? Ali o tem odloča ZZZS ali zavarovanec sam? Ali se je mogoče na odločitev pritožiti? Na konkretna vprašanja bo med deveto in pol deseto odgovarjal gost v studiu, Mario Bartolac, dr. med., specialist družinske medicine in izvedenec ZZZS za zdraviliško zdravljenje.
12/11/202326 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Železniški potniški promet

V nedeljo pri nas in po vsej Evropi začenjajo veljati novi vozni redi vlakov, zato bomo v petkovem svetovalnem servisu govorili o železniškem potniškem prometu. Kako bodo obsežna dela na ljubljanskem vozlišču vplivala na prihode, odhode in zamude vlakov? Kje se obetajo nadomestni avtobusni prevozi? Kako več kot 50 novih vlakov spreminja uporabniško izkušnjo potnikov? Kakšne so povezave s sosednjimi državami in večjimi mesti v prazničnem decembru? Naš gost po deveti uri na Prvem bo Primož Kokalj iz poslovne enote Potniški promet pri Slovenskih železnicah.
12/8/202330 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Svetovalni servis

V življenju nas zanimajo, vznemirjajo, motijo ali veselijo najrazličnejše stvari. Majhne in velike. Pomembne, pa tudi tiste nekoliko manj opazne. Dobro je, če na vsako vprašanje najdemo odgovor strokovnjaka. V tematsko zelo pisanem Svetovalnem servisu lahko svoje vprašanje zastavite po telefonu 01 475 22 22 oziroma elektronskem naslovu [email protected] in dobite strokovni odgovor. Na Prvem, vsak delavnik od 9.05 do 9.30.
12/7/202328 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Nova kariera po 50+?

Je po 50. letu še čas za menjavo službe in novo kariero? To vprašanje si bomo zastavili v sredinem Svetovalnem servisu na Prvem. Kako se po 50-letu lotiti projekta, ki se imenuje zamenjava zaposlitve? Kje iskati? Kako kontaktirati delodajalce in s čim jih prepričati? Med deveto in pol deseto bo v studiu Prvega Ivan Papič, predsednik Slovenske kadrovske zveze, ki bo govoril tudi o mentorstvu in medgeneracijskem prenosu znanja.
12/6/202325 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Srčno popuščanje

Težko dihanje, otekanje nog in upad telesne zmogljivosti so lahko simptomi srčnega popuščanja. Ta bolezen doleti vsakega desetega človeka po 65. letu, pojavi pa se lahko tudi pri precej mlajših. Poznate dejavnike tveganja, je mogoče srčno popuščanje kako preprečiti? Kako ga prepoznati in kako poteka zdravljenje? Gost torkovega Svetovalnega servisa po deveti bo prof. dr. Bojan Vrtovec, internist kardiolog z UKC Ljubljana. Vprašanja zanj sprejemamo na elektronskem naslovu [email protected], spletni strani Prvega ali na telefonski številki 01 475 22 22 med oddajo.
12/5/202326 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Pasti spletnega nakupovanja in potrošniške pravice

Črni petek, spletni ponedeljek, Miklavževi popusti – v zadnjih tednih so nas vse te spodbude vabile k spletnemu nakupovanju z vsaj na videz ugodnimi popusti. A ne gre vedno vse po pričakovanjih, zato se o pasteh spletnega nakupovanja in potrošniških pravicah pogovarjamo v ponedeljkovem Svetovalnem servisu. Kaj morate preveriti, preden v spletni obrazec vnesete številko bančne kartice, kaj storiti, če naročeni izdelek ni enak prejetemu ali pa še slabše – če ga kljub plačilu sploh niste prejeli? Na vprašanja bosta odgovarjala Jasmina Mesič iz Si-Certa in vodja Evropskega potrošniškega centra Romana Javornik. Vabljeni k sodelovanju!
12/4/202327 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Popravilo malih gospodinjskih aparatov

Se vam ob okvari malih gospodinjskih aparatov bolj izplača kupiti novega ali poiskati servis za starega? Kaj moramo vedeti oziroma znati, če se popravila lotimo sami? Kaj moramo ob napakah na novih aparatih vedeti o zakonodaji? Vse to in še več v Svetovalnem servisu z gostoma Nastjo Šubic iz družbe ZEOS in elektromehanikom Sinišem Vasiljevićem. Vaša vprašanja pričakujemo na telefonski številki 01/472 22 22, po elektronski pošti ali prek posebnega obrazca na naši spletni strani.
12/1/202327 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Pred svetovnim dnevom boja proti AIDS-u

Slovenija se uvršča med države, ki okužbo s HIV-om dobro obvladujejo. Izboljšanje informiranosti in dostopnost do zdravil ob tem ostajata dva vidika, ki lahko dobro vplivata na zmanjševanje in zamejevanje spolno prenosljivih bolezni. Pred svetovnim dnevom boja proti AIDS-u bomo zato na Prvem Svetovalni servis posvetili spolnim okužbam; predvsem njihovemu zamejevanju oz. preventivi, pa tudi prepoznavanju in zdravljenju. Sogovornica bo infektologinja prof. dr. Mojca Matičič, ki vodi ambulanto za spolno prenosljive okužbe na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja - UKC Ljubljana.
11/30/202325 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

O pokojninah in upokojevanju z generalnim direktorjem ZPIZ-a

Aktualna vprašanja o pokojninah, uskladitvi in letnih dodatkih ter pogoji za upokojevanje v prihodnjem letu – vse to bo tema torkovega Svetovalnega servisa na Prvem. V studiu bo generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež. Za koliko bodo višje pokojnine v letošnjem in prihodnjem letu? Kdaj lahko upokojenci pričakujejo prvo uskladitev?
11/28/202326 minutes
Episode Artwork

V spirali dolgov

Pretirano zadolževanje nas lahko pahne v spiralo dolgov, v skrajnem primeru tudi do izgube doma. O razlogih za izgubo nadzora nad finančnimi obveznostmi, o pasteh, ki jih prinaša ponudba posojil na sivem trgu, predvsem pa o nujnih korakih, ki jih moramo napraviti, da zaustavimo ta proces, se bomo v ponedeljkovem Svetovalnem servisu pogovarjali z dr. Alenko Hebar Lavrič z Inštituta Prelomi.
11/27/202328 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Kuža kašlja, mačka kiha

Kuža kašlja, mačka ima vneto uho, hrčku pa izpada dlaka. Ob zdravstvenih težavah hišnih ljubljenčkov je treba poiskati pomoč veterinarja, ki skrbi tudi za redne preglede zobovja, beleži obvezna in druga cepljenja ter svetuje pri številnih vprašanjih, ki jih imajo skrbni lastniki domačih živali. V petkov Svetovalni servis smo povabili Natalijo Hercog Gerbec, dr. vet. med. in vodjo veterinarskega centra PIKA. Odgovarjala bo na vprašanja v povezavi z zdravjem psov, mačk, ptic in glodavcev. Pišite na [email protected], na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
11/24/202329 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Ko se znajdemo v začaranem krogu motenj hranjenja

Motnje hranjenja se zdijo kot izziv sodobnega časa. Gre za težko ozdravljivo bolezen, ki lahko celo ogrozi naše življenje. Sodobni svet nas sili v idealno podobo, to pa marsikomu povzroča stisko in začaran krog vsakdanjosti in motenj hranjenja. To bo tema četrtkovega svetovalnega servisa, naša gostja bo Ana Ziherl, predsednica društva za pomoč pri motnjah hranjenja Svetovalni svet. Pokličite ali nam pišite.
11/23/202326 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Teden splošnih knjižnic

V ponedeljek se je v Sloveniji začel teden splošnih knjižnic. Vrstijo se dogodki, s katerimi knjižničarji sporočajo uporabnikom, da jim knjižnice z opravljanjem svojega poslanstva ponujajo ključ do širokih obzorij. Knjižnice namreč že dolgo časa niso več zgolj prostor za hranjenje in izposojo knjig ter drugega knjižničnega gradiva. Kako uspešne so pri prilagajanju potrebam sodobnega uporabnika? Svetovalni servis z gostjo Vesno Horžen, predsednico Združenja slovenskih splošnih knjižnic.
11/22/202326 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Mobing − preprečevanje in ukrepanje

Vemo, da so odnosi in komunikacija na delovnem mestu zelo pomembni, ko govorimo o preprečevanju mobinga. Zato bomo tej temi posvetili torkov Svetovalni servis na Prvem. Poudarili bomo preventivno delovanje in tudi ukrepanje v primeru mobinga. Kaj mora narediti vsak delodajalec za preprečevanje mobinga? Kam naj se po pomoč obrne delavec, ki je žrtev? Gostja v studiu Prvega bo Tanja Urdih Lazar, ki vodi Center za promocijo zdravja na Kliničnem inštitutu za medicino dela, prometa in športa UKC Ljubljana.
11/21/202327 minutes, 25 seconds
Episode Artwork

Obdarovanje otrok

»Obdarovanje otrok je v večini primerov preseglo meje zdravega razuma.« Tako pravi gostja ponedeljkovega Svetovalnega servisa razvojna psihologinja Ljubica Marjanovič Umek. Kako najmlajšim pričarati praznično in veselo vzdušje, hkrati jih obdarovati s premislekom in ohranjanjem ravnovesja med otrokovo željo ter dejstvom, da so nekatere igrače z vidika strokovnjakov bolj in druge manj koristne za njegov razvoj?
11/20/202327 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Slovenija Donor, register darovalcev krvotvornih matičnih celic

V Sloveniji vsako leto več bolnikov s krvnimi raki potrebuje darovalca krvotvornih matičnih celic. Če iskanje darovalca med sorodstvom ni uspešno, pride v poštev Slovenija Donor – slovenski register nesorodnih oseb, ki so pripravljene darovati krvotvorne matične celice, in ki je vključen v mednarodno mrežo tovrstnih registrov. Kdo je primeren darovalec? Kako se lahko vpišete? Kaj se zgodi, ko se pojavi ujemanje? O tem v Svetovalnem servisu z gostom dr. med. Primožem Poženelom, spec. transf. med. in medicinskim vodjo registra Slovenija-Donor, Zavod RS za transfuzijsko medicino.
11/17/202326 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Sedi, tačko, prostor

Pasje šolanje niso samo povelja, bistvo učenja komunikacije s psom je medsebojno razumevanje in posledično prijetno sobivanje. Kdaj v pasjo šolo? Ali je sploh kdaj prepozno? Katere so najpogostejše napake pri učenju pasjega vedenja in zakaj se v pasji šoli v resnici učijo predvsem lastniki? Gostja četrtkovega Svetovalnega servisa bo Medtoda Mikuž, svetovalka za vedenje družnih živali in kinološka inštruktorica.
11/16/202326 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Je vaš krvni sladkor previsok?

Število ljudi s sladkorno boleznijo v Sloveniji se povečuje. Zdravljenje je kompleksno in zahteva posameznikovo polno sodelovanje. Ko se enkrat srečamo z diabetesom, je sprememba prehranjevalnih in gibalnih navad ključnega pomena, saj lahko za nekaj let zamakne tako začetek zdravljenja z zdravili kot tudi posledice. Gostji: − diabetologinja dr. Jelka Zaletel dr. med., − klinična dietetičarka Andreja Širca Čampa.
11/15/202327 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

So zimske pnevmatike še vedno najboljša oprema za zimske vozne razmere?

V Sloveniji je uporaba zimske opreme datumsko določena od 15. novembra do 15. marca. Ne glede na te zakonske določbe morajo vozniki upoštevati razmere na cesti in temu ustrezno prilagoditi opremo svojega vozila. Testi pnevmatik dokazujejo, da so zimske pnevmatike še vedno najboljša oprema za zimske vozne razmere, čeprav morda v zadnjih letih ni toliko snega, kot ga je bilo v preteklosti. Katero pnevmatiko izbrati za svoje vozilo in kako ga pripraviti na zimo? O vsem tem v torkovem svetovalnem servisu. Na vprašanja bosta odgovarjala Erik Logar iz Avto-moto zveze Slovenije ter Blaž Poženel, odgovorni urednik Motorevije.
11/14/202324 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Od 20. novembra novosti pri vodenju evidence delovnega časa

20. novembra bodo začele veljati novosti pri vodenju evidence o delovnem času. Zato bomo o teh novostih govorili v ponedeljkovem Svetovalnem servisu na Prvem. Kaj morajo o evidencah vedeti delodajalci in kaj delavci? Na kakšen način je treba voditi evidenco, kateri podatki naj bodo vključeni? Ali evidenco delovnega časa lahko vodi delavec sam? Gost bo odvetnik Luka Švab.
11/13/202324 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Martinove jedi

Goska ali račka − martinova dilema, ki jo bomo skušali rešiti v petkovem svetovalnem servisu. Ob tem bomo pripravili tudi račjo pašteto, izvedeli, v čem je skrivnost dobrih mlincev, posladkali se bomo s kakijevo kremo in kostanjevo rezino, ogreli z juho iz pastinaka, ugotavljali, na koliko načinov lahko pripravimo rdeče zelje in kaj potrebujemo za dobro vinsko omako. Izbor tradicionalnih in sodobnih Martinovih jedi nam bo v petek po deveti na Prvem predstavil kuharski mojster Matjaž Pozderec.
11/10/202325 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Primer zastrupitev na Hrvaškem: "V Sloveniji ni spornih gaziranih pijač".

Uprava za varno hrano je po sklepu vlade, zaradi spremenjenega načina obveščanja in poostrenih nadzorov, povečala število objav odpoklicanih živil. Nihče pa ne ve, koliko oporečnih živil smo v preteklosti že pojedli. Ob množici odpoklicev in umikov se potrošniki sprašujemo, kako varna je hrana? Na vprašanja o tem bo v četrtkovem Svetovalnem servisu odgovarjala Nadja Škrk, vodja sektorja za nadzor hrane v okviru Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin na Upravi za varno hrano.
11/9/202329 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

"Zgradite močnejše kosti"

Zakaj so za naše zdravje pomembne močne kosti in zakaj je to pomembno, ko govorimo o osteoporozi, bomo izvedeli v sredinem svetovalnem servisu. "Zgradite močnejše kosti" je geslo svetovnega dneva osteoporoze, bolezni, ki prizadene eno od treh žensk in enega od petih moških po 50-tem letu starosti. Naša gostja bo Duša Hlade Zore, dr. med., predsednica Društva bolnikov z osteoporozo Ljubljana.
11/8/202325 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Se je kolonam mogoče izogniti?

Vsak udeleženec v prometu se je že znašel v koloni in se spraševal, zakaj je kolona sploh nastala, če pa za to ni jasnega vzroka. Vendar je bolj zanimivo od tega vprašanja iskati odgovor, kaj narediti, da do kolon sploh ne bi prišlo. Odgovore nam bosta pomagala poiskati mag. Jure Kostanjšek, generalni sekretar Avto-moto zveze Slovenije, in Matic Zupančič, vodja AMZS informacijskega centra. Pokličite nas med oddajo ali nam posredujte svoje vprašanje preko posebnega obrazca na naši spletni strani ali preko elektronske pošte na naslov [email protected].
11/7/202325 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Odvisnost od alkohola

Smo v mesecu preprečevanja zasvojenosti in ena najbolj razširjenih substanc, ki lahko povzroča odvisnost, je alkohol. Ta je v družbi sprejet, ker lahko izboljša razpoloženje. Kaj pa dolgoročne posledice nezdravega odnosa do alkohola? O tem v ponedeljkovem Svetovalnem servisu na Prvem. Kaj to pomeni, kakšno je že tvegano pitje? Po deveti bo z nami dr. Mirjana Radovanović, dr. med., specialistka psihiatrije iz Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.
11/6/202325 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Priprava sadovnjaka na zimo

Jesensko založno gnojenje, škropljenje, rez sadnega drevja in sajenje sadnih sadik – katerih jesenskih opravil v sadovnjaku se še lahko lotimo v novembru oz. kako pripraviti sadovnjak na prihajajočo zimo? V petkovem Svetovalnem servisu na Prvem bo po deveti naš gost agronom Vanes Husić. Vprašanja zanj sprejemamo na elektronskem naslovu [email protected], spletni strani Prvega ali na telefonski številki 01 475 22 22 med oddajo.
11/3/202326 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Posteljne stenice

Prebivalci stanovanjskega bloka na Reki so se znašli na udaru posteljnih stenic. Povečano število teh malih žuželk rumenorjave barve opažajo tudi prebivalci Pariza in Londona na vlakih podzemne železnice. V svoje okolje, predvsem postelje jih običajno prinesemo s potovanj. Kako pomembno je hitro ukrepanje, ko se pojavijo stenice? Gost četrtkovega Svetovalnega servisa na Prvem bo Milan Lovrec, strokovnjak za dezinsekcijo iz Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.
11/2/202325 minutes, 39 seconds
Episode Artwork

Buče na jesenskem krožniku

Poleg številnih dobrih lastnosti, ki jih imajo buče na zdravje, je njihova prednost tudi skoraj neskončne možnosti priprave jedi. Bučni namazi, juhe, pite, solate in bučne sladice, tudi bučni kruh. V jesenskih mesecih pa omenjeno živilo vse bolj uporabljamo tudi kot okras. Katere buče so užitne, katere ne in katere so najprimernejše za strašljivo, a tudi zabavno izrezovanje za noč čarovnic? Nasvete bo po deveti v jutru na Prvem delila poznavalka buč in priprave bučnih jedi Mateja Reš.
10/30/202327 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Vse o covidu in cepljenju z dr. Matejo Logar

Utrujenost, povišana telesna temperatura, bolečine v mišicah in sklepih – to so najpogostejši znaki in simptomi tistih, ki so v teh dneh obležali doma zaradi covida. V Evropi in Sloveniji zdaj prevladuje različica Eris novega koronavirusa. Okužb je vedno več in spet je vedno več tudi vprašanj. V Svetovalnem servisu odgovarja infektologinja dr. Mateja Logar.
10/27/202326 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Krompirjeve jedi

Krompir spada med štiri najpomembnejše hranilne rastline. Na pragu krompirjevih počitnic v sredinem svetovalnem servisu o krompirjevih jedeh. Krompirjeva juha, krompirjeva omleta, gratiniran krompir z zelišči, čompe, frika, krompirjev narastek, cmoki, njoki, krompirjeva zloženka in če hočete tudi krompirjeva torta. O hrani kraljev in preprostih ljudi – o krompirju s kuharskim mojstrom Matjažem Pozdercem.
10/25/202327 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Na poti do svojega podjetja

Tokrat o ustanavljanju podjetja. Za dobro poslovno idejo boste morali poskrbeti sami, v oddaji pa vam lahko pomagamo z odgovori na vprašanja o izbiri pravne oblike podjetja in razlikami med njimi. Povedali bomo več o ustanovnih postopkih in višini prispevkov ter med drugim odgovorili tudi na vprašanja kot so: Ali ima lahko podjetje sedež v večstanovanjski zgradbi? Gost je Borut Borštnik, direktor Zavoda Mladi podjetnik.
10/24/202325 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Kibernetska varnost

V življenju nas zanimajo, vznemirjajo, motijo ali veselijo najrazličnejše stvari. Majhne in velike. Pomembne, pa tudi tiste nekoliko manj opazne. Dobro je, če na vsako vprašanje najdemo odgovor strokovnjaka. V tematsko zelo pisanem Svetovalnem servisu lahko svoje vprašanje zastavite po telefonu 01 475 22 22 oziroma elektronskem naslovu [email protected] in dobite strokovni odgovor. Na Prvem, vsak delavnik od 9.05 do 9.30.
10/23/202327 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

20. oktober – mednarodni dan ozaveščanja o jecljanju

Jecljanje je motnja govora, ki se pojavi pri približno enem odstotku populacije, najpogosteje med drugim in petim letom starosti. Obstajajo številni dejavniki, ki lahko vplivajo na pojav jecljanja. Ta govorna motnja se dotika celotne človekove osebnosti. Ob mednarodnem dnevu ozaveščanja o jecljanju bomo tej temi posvetili petkov svetovalni servis, naša gosta bosta Vlasta Podbrežnik, prof. defektologije – logopedinja, podpredsednica Društva za pomoč ljudem z govornimi motnjami Vilka Mazija, in Georgij Done s svojo izkušnjo, predsednik omenjenega društva. Pokličite ali nam pišite.
10/20/202327 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Odkrivanje in zdravljenje raka dojk vse bolj uspešno

V oktobru tudi v Svetovalnem servisu že vrsto let opozarjamo na rak dojk, ki je v razvitem svetu najpogostejši ženski rak. V Sloveniji je s to diagnozo vsako leto na novo soočeno okoli 1.500 žensk in okoli 10 moških, razveseljivo pa je, da je zdravljenje vse bolj uspešno. O preventivi, presejalnem programu DORA, zdravljenju in novih zdravilih bomo v četrtek po deveti govorili z dr. Simono Borštnar, vodjo mamarnega tima na Onkološkem inštitutu v Ljubljani. Vprašanja zanjo pošljite na e-naslov [email protected], zapišite na spletni strani Prvega ali pa pokličite med oddajo.
10/19/202327 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Psihosocialna pomoč ljudem po ujmi: Pogovor rešuje

Sredin terenski dan Prvega v Savinjski dolini se bo začel ob devetih s Svetovalnim servisom, v katerem bomo predstavili psihosocialno pomoč ljudem, ki so bili prizadeti v avgustovski ujmi, in konkretne nasvete za spopadanje s težavami. V mobilnem studiu Radia Slovenija v Mozirju sta gostji socialna delavka Suzana Hrast in klinična psihologinja Erna Kočnik Knez iz Centra za duševno zdravje v Zdravstvenem domu Velenje.
10/18/202324 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Kaj moramo urediti pred pogrebom svojca?

V torkov Svetovalni servis na Prvem smo tokrat povabili Domna Koklja, vodjo sprejemne pisarne na našem največjem pokopališču – ljubljanskih Žalah. Govorili bomo o pogrebni in pokopališki dejavnosti. Kaj moramo torej urediti pred pogrebom svojca, kakšne možnosti so na voljo glede samega obreda, kdo je upravičen do subvencije države in kako je recimo s sklenitvijo najemne pogodbe za grob.
10/17/202326 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Je že čas, da rastline premaknemo v notranje prostore?

Hladna fronta je letos komaj v sredini meseca oktobra poskrbela za pravo jesensko vreme, ko se začnemo spraševati ali je že čas, da rastline, ki niso prilagojene na mraz, prestavimo v notranje prostore. Kam, kdaj in kako? Na vprašanja o najpogostejših težavah s prezimovanjem rastlin pa tudi o skrbi za sobne rastline v hladnejših mesecih, bo v ponedeljkovem Svetovalnem servisu odgovarjala doktorica biologije Blanka Ravnjak. Pišite na [email protected], na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
10/16/202326 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Aromaterapija - kako lahko bolj celostno podpre naše počutje in zdravje?

Aromaterapija s svojim holističnim pristopom vpliva na telo, čustva, um in duha. Kako lahko torej bolj celostno podpremo svoje počutje in zdravje, na kaj vse moramo biti pozorni pri uporabi eteričnih olj, bomo v tokratnem Svetovalnem servisu vprašali priznano aromaterapevtko Nino Medved iz Magnolije. Pišite nam na elektronski naslov [email protected], zapišite sporočilo na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
10/13/202324 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Duševno zdravje na delovnem mestu

V tednu, ko smo zaznamovali dan duševnega zdravja, bomo četrtkov Svetovalni servis posvetili dobremu duševnemu počutju na delovnem mestu. V življenju največ časa porabimo za spanje in delo. Zato je dobro duševno počutje na delovnem mestu še kako pomembno, delovno okolje pa lahko krepi ali pa poslabšuje naše duševno zdravje. Naša gostja bo dr. Tatjana Novak Šubara, univ. dipl. psihologinja iz nacionalnega programa duševnega zdravja MIRA pri NIJZ. Pokličite ali nam pišite.
10/12/202329 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Kdaj je posvojitev uspešna?

Vsaka zgodba posvojenega otroka je edinstvena, starši pa se ob odločitvi za posvojitev srečujejo z različnimi vprašanji. Npr.: kdaj in kako povedati otroku, da je posvojen in kako odgovoriti na njegova vprašanja o bioloških starših. Odgovore poiščemo v sredinem Svetovalnem servisu, gostji bosta dr. Viktorija Bevc, dipl. soc. delavka in vodja Programa priprave na nadomestno starševstvo pri združenju Deteljica, ter Marija Podbevšek Kališnik, mag. soc. dela in strokovna sodelavka v programu Priprave na posvojitev pri omenjenem prostovoljnem združenju.
10/11/202326 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Začetek kurilne sezone

Očiščene kurilne in dimovodne naprave zagotavljajo optimalno in varno delovanje ogrevalnega sistema, ki posledično prinaša tudi finančne prihranke. Kako preverimo delovanje obtočnih črpalk? Kakšen je optimalen tlak vode v ogrevalnem sistemu? Ali veste, da obloge v dimniku 
povečujejo toplotne izgube? Kako pogosto je treba očistiti rezervoarje za kurilno olje in utekočinjen plin? Zakaj je zalogovnik tople vode dobra naložba in zakaj je pametno vzpostaviti energetsko knjigovodstvo? Gost torkovega svetovalnega servisa bo neodvisni energetski svetovalec Bojan Žnidaršič.
10/10/202329 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

PUM O Plus – Projektno učenje mlajših odraslih

Večina srednješolcev in študentov je že sredi svojih učnih in delovnih obveznosti, kar nekaj pa je takih, ki se jim pri tem zatika ali so iz različnih razlogov šolanje ali študij opustili in iščejo pot do zaposlitve. Mladostniki in mladi odrasli se lahko v tem primeru obrnejo na PUM O Plus – projektno učenje za mlade odrasle od 15 do 29 let. Tam jim do doseganja želenega cilja pomagajo mentorji. Na vprašanja o projektih za mlade odrasle bodo v ponedeljkovem Svetovalnem servisu odgovarjale mentorici Ana Tomašič in Jerica Furman ter udeleženka Žana Dobovšek iz Inštituta Educare za razvoj človeških vrednot v šolstvu.
10/9/202325 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Lesna biomasa«- polena, peleti, sekanci

Lesna biomasa je obnovljiv vir energije, cenovno najugodnejši energent, ki ob tem zagotavlja razvoj podeželja in prispeva k čiščenju gozdov. In tako poleg polen v lesni biomasni krog spada ves odpadni lesni material, ki ga zmeljejo v sekance ali stisnejo v pelete. Kako pravilno pripraviti drva, katera je zgornja še dopustna stopnja vlažnosti polen? Zakaj kakovost lesnih goriv vpliva na emisije prašnih delcev? Kakšna je energijska vrednost lesnih peletov, polen in sekancev? Kaj je pokazal test kakovosti bukovih drva na slovenskem trgu? Gostja petkovega svetovalnega servisa bo doktorica Nike Krajnc z Gozdarskega inštituta Slovenije.
10/6/202326 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Svetloba oz. osvetlitev: rumena ali bela?

Kakšna svetloba oz. osvetlitev notranjih prostorov je najbolj primerna? Rumena ali bela? Toplo bela oziroma bela z rumenkastim odtenkom je primernejša na primer za spalnice ali dnevne sobe. Hladno bela oziroma bela z modrikastim odtenkom pa za prostore, kjer smo delovno aktivnejši, recimo za razsvetljavo pisarn. Kaj sicer pomenijo posamezne oznake na sijalkah? Sogovornik: doc. dr. Matej Kobav s Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani.
10/5/202325 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Požarna preventiva v gospodinjstvu

Oktober je mesec požarne varnosti, ki se mu v oddaji Svetovalni servis tradicionalno pridružujemo tudi na prvem programu. Gost oddaje bo tokrat Dejan Jurkovič, predsednik Komisije za preventivo pri GZS. Spregovoril bo o preventivni dejavnosti v gospodinjstvu ter o različnih ukrepih in postopkih, s katerimi lahko doma preprečimo požar ali nesrečo z nevarnimi snovmi. Pokličite nas med oddajo ali nam zastavite vprašanje na posebnem obrazcu na naši spletni strani.
10/4/202325 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Srčni zastoj povprečno doživi štiri do šest oseb na dan

Srčni zastoj povprečno doživi štiri do šest oseb na dan. Ukrepati je treba pravilno, predvsem pa hitro. Pri oživljanju s stiski prsnega koša in umetnim dihanjem je ključna tudi uporaba defibrilatorja - pri nas jih je nameščenih okrog 3000. Tudi to, kako defibrilator uporabljati ter kakšni so temeljni postopki oživljanja, povemov torkovem Svetovalnem servisu. Gost bo Primož Velikonja iz Zdravstvenega doma Kočevje. Pišite na [email protected], na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo po 9 h.
10/3/202328 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Štefanija Lukič Zlobec: Demenco naj sprejmejo za svojo tudi svojci

Svojci oseb z demenco doživljajo velike obremenitve. Ker bolezen napreduje in traja več let ali celo desetletje, osebe z demenco postanejo popolnoma odvisne od drugih in potrebujejo 24-urno pomoč. Kakšna pomoč in podpora je na voljo svojcem? Gostja je predsednica Združenja Spominčica Alzheimer Slovenija Štefanija Lukič Zlobec.
10/2/202325 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Življenje po ločitvi

Ločitev je ena najbolj bolečih izkušenj, preplavijo nas globoka čustva žalosti in izgube. Zgraditi moramo novo življenje in pozitivno samopodobo, vzpostaviti nov odnos z otroki. Kako se lotiti vse te nove dinamike, zakaj nas zapustijo tudi nekateri prijatelji? In predvsem - kako preživeti čas samote, ki se pojavi? O vsem tem bomo govorili v svetovalnem servisu. Naša gostja bo Milena Svetlin, ki raziskuje proces ločitve. Pokličite ali nam pišite.
9/29/202326 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Najpogostejša vprašanja o nakupu in prodaji nepremičnin

Čeprav so se nepremičnine v Sloveniji po zadnjih podatkih na letni ravni podražile za 7,4 %, povpraševanje po stanovanjih ne upada prav močno. Kako se bodo cene gibale v prihodnje? O nakupu in prodaji nepremičnin tudi v Četrtkovem svetovalnem servisu. Kdo mora – kupec ali prodajalec – plačati 2-% davek na promet nepremičnin? Kako pripraviti stanovanje za prodajo, na kaj morajo biti pozorni kupci pred sklenitvijo pogodbe? Gostja je licenčna nepremičninska posrednica iz agencije Inalbea Zarja B. Mavec. Vabljeni k sodelovanju tudi na prvi.rtvslo.si
9/28/202326 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Spanje se z leti spreminja

Približno tretjina odraslih spi priporočenih od šest do osem ur, pri mladostnikih je ta delež manjši. Prav dober spanec je del dobro delujočega srčno-žilnega, hormonskega in imunskega sistema. Nespečnost, motnje dihanja v spanju, sindrom nemirnih nog … Poznamo več kot 90 vrst motenj spanja. Ključno, tudi za sredin Svetovalni servis po deveti na Prvem, pa je: v večini primerov jih lahko uspešno zdravimo. Gostja: somnologinja doc. dr. Barbara Gnidovec Stražišar dr. med. iz Centra za motnje spanja.
9/27/202326 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Tehnične pisarne za pomoč ljudem po poplavah

Za pomoč ljudem, ki so jih prizadele poplave, ustanavljajo tehnične pisarne. Strokovnjaki bodo ljudem in občinam svetovali pri sanaciji in zagotavljali vso potrebno podporo pri obnovi. V Ljubljani že deluje državna tehnična pisarna, ki pokriva širši del ljubljanskega in škofjeloškega območja. Vodja pisarne inženir gradbeništva Blaž Dolinšek bo o tem, kako delujejo pisarne in kakšno pomoč pri sanaciji ponujajo, odgovarjal v torkovem Svetovanem servisu. Pokličite, pišite na elektronski naslov [email protected] ali zapišite sporočilo na spletno stran Prvega.
9/26/202324 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Pred Ljubljanskim maratonom z Urbanom Praprotnikom

Kar nekaj razlogov imamo za to, da se bomo v ponedeljkovem Svetovalnem servisu na Prvem pogovarjali o teku in gibanju. Čez manj kot mesec dni bo v prestolnici Ljubljanski maraton, v soboto smo zaznamovali dan slovenskega športa, začel se je evropski teden športa. V studiu med deveto in pol deseto bo poslušalkam in poslušalcem Prvega znano ime, profesor športne vzgoje in tekaški trener Urban Praprotnik. Odgovarjal bo na vprašanja o pripravah na maraton, dobrih učinkih teka in morebitnih poškodbah. Pišite na [email protected] ali pokličite med oddajo.
9/25/202326 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jesenska opravila v zelenjavnem vrtu

Petkov Svetovalni servis bo potegnil črto pod letošnjo vrtnarsko sezono, ki večini ne bo ostala v najlepšem spominu. Kaj je prinesla, kako se pripraviti, da bo prihodnje leto boljša? Katerih jesenskih opravil na vrtu ne smemo izpustiti, ali je že treba hiteti s pobiranjem pridelkov, je še čas za zadnje jesenske setve? Kako vrtnariti v rastlinjaku in kako zelenjavni vrt pripraviti na zimo? Na ta in vaša vprašanja bo odgovarjala dr. Ana Slatnar z Biotehniške fakultete. Pošljite jih na e-naslov [email protected], zapišite na spletni strani Prvega ali pokličite med oddajo.
9/22/202325 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Zakaj nas lahko bolijo ramena?

Na vrhu reber je ramenski obroč, ki ga sestavljajo prsnica, obe ključnici in lopatici. Omogoča pritrditev zgornjih okončin na trup. Značilnost sklepov ramenskega obroča je njihova velika mobilnost. Kaj vse nosijo naše rame in kakšne težave jih lahko doletijo? O tem in o zdravljenju bomo govorili v četrtkovem Svetovalnem servisu, ko bo naš gost Tomaž Bajec, dr. med., specialist ortoped iz UKC Maribor. Pokličite ali nam pišite.
9/21/202328 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Res dnevno zaužijemo premalo beljakovin?

Osnovne gradnike beljakovin moramo v telo vnesi z ustrezno prehrano. V sredinem Svetovalnem servisu bomo zato preverili, kakšna so priporočila glede dnevnega vnosa in ali morajo biti beljakovine prisotne v vsakem obroku dneva. Katere beljakovine so bolj kakovostne, katere manj in na kaj moramo biti kot potrošniki pozorni, da v poplavi izdelkov s poudarjeno vsebnostjo beljakovin na policah trgovin, ne bomo zavedeni? Sogovornica: magistrica inženirka prehrane Zala Mlinšek.
9/20/202325 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Disleksija in druge specifične učne težave

Zamenjava črk, številk na začetku šolanja, težava pri tekočem branju, počasnosti in tako naprej. V torkovem Svetovalnem servisu bomo govorili o specifičnih učnih težavah. Te so nevrološko pogojene ter so povezane z branjem, pisanjem, računanjem in neverbalnimi specifičnimi težavami. Na kratko: disleksija, diskalkulija, dispraksija in tako naprej. Kako jih prepoznamo in predvsem rešujemo? Sogovornik: dr. Marko Kalan, profesor defektologije, iz Svetovalnega centra za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.
9/19/202326 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Kako deluje klicni center na številki 114?

Klicni center za pomoč po poplavah deluje slaba dva tedna, na številko 114 pa se lahko obrnejo posamezniki z različnimi vprašanji glede pomoči, obnove, popisa škode, kot tudi zgolj za pogovor v težkih trenutkih. Bistvo delovanja te službe je usklajenost pri odgovorih in pomoč, poudarja vodja klicnega centra Andrej Šter. Gostimo ga v ponedeljkovem Svetovalnem servisu, tudi za vaša vprašanja, ki jih lahko zapišete na elektronski naslov [email protected], na spletno stran Prvega ali pokličete med oddajo.
9/18/202326 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Pri nas trnova pot do dovoljenja za nabavo orožja

V našem vsakdanjiku pogosto videvamo oborožene posameznike; lahko gre za policiste, varnostnike ali vojake. Tudi državljani, ki niso zaposleni pri represivnih organih ali v posebnih podjetjih, lahko pridobijo dovoljenje za nošenje orožja. Kdo lahko dobi takšno dovoljenje, kakšni so postopki in kdo ga izdaja? Kdaj in kje lahko posameznik uporablja orožje, kako ga mora hraniti, kaj glede lastništva orožja pravi zakonodaja, kako preprečiti nezakonito uporabo orožja in kako ravnati ob najdbi orožja ali streliva? Na takšna in druga vprašanja bo v petkovem Svetovalnem servisu odgovarjal strokovnjak za orožje in avtor številnih strokovnih člankov Rok Štupar. Vprašanje na to temo mu lahko zastavite prek elektronske pošte [email protected] ali telefona med oddajo.
9/15/202327 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Železniški potniški promet

V četrtkovem svetovalnem servisu bomo govorili o železniškem potniškem prometu. Zakaj je nov vozni red tokrat začel veljati že v začetku septembra? Kakšne so izkušnje potnikov z novimi vlakovnimi kompozicijami? Kako z vlakom prepeljati kolo ali hišnega ljubljenčka? Ali bodo potovanja z vlakom na naših progah postala hitrejša? Ste zadovoljni z voznim redom, je vaše postajališče primerno urejeno in vzdrževano? Naš gost po deveti na Prvem bo Primož Kokalj iz potniškega prometa Slovenskih železnic. Pokličite, pišite na [email protected], ali zapišite vprašanje na spletni strani radioprvi.rtvslo.si
9/14/202331 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Mesec krvnih bolezni in branje krvne slike

September je mesec krvnih bolezni. Večina bolnikov s krvnim rakom ima simptome, ki jih ovirajo v vsakodnevnem življenju. Dolgotrajna nepojasnjena utrujenost je recimo dovolj velik razlog za obisk zdravnika. Preiskava krvne slike pa je tista, ki zdravnikom pomaga pri postavljanju diagnoz. S tako imenovanim hemogramom smo se srečali vsi, pa ga znamo tudi brati? Oznake, vrednosti, mejne vrednosti … Eritrociti, levkociti, trombociti … O vsem tem v sredinem Svetovalnem servisu po deveti z Mojco Dreisinger, dr. med. iz Oddelka za hematologijo in hematološko onkologijo Univerzitetnega kliničnega centra Maribor.
9/13/202327 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Katero obšolsko dejavnost izbrati?

Z novim šolskim letom se ni začel le pouk v šolah, temveč tudi nova sezona različnih obšolskih in interesnih dejavnosti. Izbire je res veliko, prav tako so zelo različni tudi stroški, povezani z dejavnostmi in treningi. Katero dejavnost izbrati in ali naj starši upoštevajo želje otroka ali naj ga vpišejo v dejavnost, za katero sami menijo, da je primerna zanj? Kdaj je vsega preveč in kdaj podpora staršev preraste v pritisk? Kako obšolske dejavnosti vplivajo na družinsko dinamiko? O tem v torkovem Svetovalnem servisu s psihologom dr. Kristijanom Muskom Lešnikom.
9/12/202327 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Oživljanje in čiščenje poplavljene zemlje

Poplave so za seboj pustile z raznimi strupi in težkimi kovinami onesnaženo zemljo, ki so jo lastniki uporabljali za namene kmetovanja ali vrtičkarstva. Kaj lahko storimo, da bo zemlja čimprej uporabna, kakšne so sodobne tehnologije revitaliziranja, koliko to stane in koliko dela je treba vložiti v sanacijo. V ponedeljkovem Svetovalnem servisu na vprašanja odgovarja ddr. Ana Vovk, profesorica za fizično in regionalno geografijo na Univerzi v Mariboru in vodja Mednarodnega centra za samooskrbo Dole pri Poljčanah.
9/11/202326 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Državna pomoč za posameznike in podjetja

Državni ukrepi za pomoč posameznikom ter gospodarstvu po poplavah v avgustu 2023 so pripravljeni. Delodajalci in posamezniki že lahko oddajajo vloge. Kdo so upravičenci in kakšne so višine pomoči? Na kaj je treba paziti pri izpolnjevanju vloge in ali so že znani datumi izplačila ukrepov. Vse to v Svetovalnem servisu. V petkovem bosta na vprašanja odgovarjala vodja sektorja za pravice iz javnih sredstev Tadeja Juvan z ministrstva za delo in predstavnik zavoda za zaposlovanje Sandi Meke.
9/8/202325 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Ureditev meje po poplavah«

Vodna ujma je marsikje preoblikovala ali odnesla dele zazidljivih in pozidanih zemljišč. Ali je v takem primeru potrebna nova izmera in vpis spremembe v zemljiško knjigo? Če je povodenj odnesla mejnike, ali novonastala situacija pomeni stanje neurejene meje? Kdo je dolžan sanirati poškodovano služnostno pot: služnostni upravičenec ali lastnik zemljišča? Gostja četrtkovega svetovalnega servisa bo odvetnica Sonja Dolinar. Pokličite med oddajo ali zapišite vprašanje na spletni strani prvi.rtvslo.si. Odgovori po deveti, na Prvem.
9/7/202327 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Kako do zaposlitve?

Državni zbor je sprejel Zakon o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov, ki prinaša vrsto novosti. Za izvajanje pomoči bo Zavod za zaposlovanje povabil k vključitvi vse brezposelne osebe, ne glede na trajanje brezposelnosti. V drugem četrtletju je bilo sicer v Sloveniji brezposelnih 37.000 oseb, to je dva odstotka manj kot v prvem četrtletju. Kako do zaposlitve in kako na zaposlitvenem pogovoru prepričati delodajalca o zaposlitvi? O vsem tem v sredinem svetovalnem servisu, ko bo na vprašanja odgovarjala Barbara Vrtačnik z Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje.
9/6/202324 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Da bodo sklepi manj boleli - ob svetovnem dnevu fizioterapije

Ob svetovnem dnevu fizioterapije, ki bo 8. septembra, lahko laična in strokovna javnost bolje spoznata poklic, ki je namenjen tako bolnikom kot celotni družbi. Združenje fizioterapevtov Slovenije je aktiven član Svetovne fizioterapije že 28 let. Letošnja osrednja tema je artritis. Gre za več kot 100 bolezni, ki največkrat povzročijo bolečine sklepov. Kako pri zdravljenju teh težav sodelujejo fizioterapevti, nam bo v torkovem svetovalnem servisu pojasnil Janez Špoljar, magister fizioterapije, podpredsednik Združenja fizioterapevtov Slovenije in vodja fizioterapije na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča. Pokličite ali nam pišite.
9/5/202328 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Odnosi na preizkušnji

S septembrom se v eter Prvega vrača Svetovalni servis. V ponedeljkovem bo z nami socialna pedagoginja in socialna delavka ter svetovalka za partnerske odnose in vzgojo otrok Melita Kuhar. Pretekli mesec je pretresel življenja mnogih, s seboj prinesel negotovost, strah in stres. Čustvena nestabilnost pa seveda močno vpliva tudi na naše medsebojne odnose. In to ob različnih – tudi kdaj nepredvidenih – življenjskih prelomnicah. Kako se soočiti s stisko kot opazovalci ali neposredni udeleženci? In ne nazadnje – kako v družinski dinamiki z novim šolskim letom spet vzpostaviti ustaljen ritem?
9/4/202326 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Sanacija poplavljenih prostorov

Sanacija poplavljenih bivalnih in delovnih prostorov je kompleksen in zahteven proces. Kako pravilno saniramo zidove in tlake? Gost sredinega Svetovalnega servisa po deveti bo dr. Samo Gostič z Gradbenega inštituta ZRMK.
8/9/202332 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Jagodičje na domačem vrtu

Poleti lahko ljubitelji jagodičja uživamo v okusnih in zdravih plodovih jagod, borovnic, malin, ribeza, robid … Vse bolj se uveljavljajo tudi aronija, goji in haskap jagode, ameriške in sibirske borovnice, pozabiti pa ne smemo niti na josto, kosmulje, drenove in bezgove jagode. Večino jagodičja lahko sami pridelujete na domačem vrtu, vedno pa pridejo prav nasveti strokovnjaka, zato smo v petkov Svetovalni servis povabili dr. Darinko Koron, ki bo odgovarjala tudi na vaša vprašanja. Pošljite jih na e-naslov [email protected], zapišite na spletni strani Prvega ali pokličite med oddajo.
6/30/202328 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Skrb za lase in lasišče

V četrtkovem Svetovalnem servisu po devetih se nam bo v studiu Prvega pridružila Romana Marolt, učiteljica frizerstva s srednje frizerske šole v Ljubljani. Govorili bomo torej o laseh in lasišču. Imate težave s suhimi, krhkimi lasmi, morda mastnimi? Kako se lahko pobarvate čim bolj naravno? Kako skrbeti za lase najmlajših? To je nekaj iztočnic za oddajo, v kateri bodo dobrodošla tudi vaša vprašanja. Pokličite ali pišite na [email protected].
6/29/202326 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Motnja senzorne integracije

Kakšne težave imajo otroci zaradi motnje senzorne integracije in kako ta motnja vpliva na njihovo vključevanje v vsakdanje dejavnosti doma, v vrtcu ali šoli ter pri igri z vrstniki? In kakšne so senzorne strategije, ki izboljšajo otrokov taktilni, vestibularni in proprioceptivni senzorni sistem? Gostja sredinega Svetovalnega servisa bo diplomirana delovna terapevtka s specialnim znanjem na področju razvojno nevrološke obravnave in terapije Ayersove senzorne integracije Maja Markovič.
6/28/202325 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Pri intenzivni vadbi lahko izgubimo tudi do dva litra tekočine na uro

Za rekreacijo poleti je treba izbrati primeren prostor in čas, da se izognemo najvišjim temperaturam. Velika toplotna obremenitev namreč našemu telesu škoduje. Katere nasvete za tek, hojo in kolesarjenje je potrebno spoštovati? Kako preprečimo dehidracijo? Ali nas telo samo opozori, kdaj naj prenehamo z dejavnostjo ali zmanjšamo intenzivnost, ko je prevroče? Gostja v studiu Prvega dr. Petra Zupet, dr. med., specialistka medicine športa in profesorica športne vzgoje.
6/27/202327 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Da bo padcev v starosti manj

Padci starejših so največkrat posledica kombinacije različnih dejavnikov tveganja. Starejši ljudje se pogosto srečujejo z mišično šibkostjo zaradi izgube mišične mase in zmanjšanja mišične moči, posledica pa je večje nihanje telesa v pokončnem položaju in s tem slabše premagovanje ovir. Težavo predstavljajo tudi stanovanja, v katerih se skriva nemalo nevarnosti in preprek. V ponedeljkovem svetovalnem servisu bomo govorili o preprečevanju padcev starejših, naša gostja bo predavateljica dr. Marija Tomšič, delovna terapevtka in univ. diplomirana organizatorka. Pokličite ali nam pišite.
6/26/202330 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Izpit za voditelja čolna in registracija plovila

Kako, kje in kdaj opravljati izpit za voditelja čolna, kaj vse je treba predložiti pri registraciji čolna ter tudi o drugih birokratskih zakonitostih, ki veljajo za podoročje pomorstva. Gost petkovega svetovalnega servisa za pomorce in tudi za tiste, ki bi to radi postali, bo Robert Škrokov, koordinator iskanja in reševanja na morju pri Upravi RS za pomorstvo.
6/23/202327 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Izplačilo regresa in pravica do dopusta

Minimalni znesek regresa za leto 2023 je 1203,36 evra. Delodajalci ga morajo – z nekaj izjemami – zaposlenim, ki imajo pogodbo o zaposlitvi za celotno koledarsko leto, izplačati najpozneje do 1. julija. Gre za pravico, ki je vezana na pravico do letnega dopusta; minimalno število dni tega pa je za zaposlenega, ki dela 5 dni v tednu, za zdaj še vedno 20 dni. Tako o izplačilu regresa kot o koriščenju dopusta bomo s Tanjo Cmrečnjak Pelicon z Inšpektorata RS za delo govorili v četrtkovem Svetovalnem servisu po 9. uri. Pridružite se nam s svojimi vprašanji.
6/22/202327 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Intermitentno oziroma časovno omejeno postenje

V sredinem Svetovalnem servisu bo z nami mlada raziskovalka in magistrica dietetike Tanja Črešnovar. Njeno ožje področje raziskovanja je časovno omejeno prehranjevanje oziroma prekinitveni post. Tanja Črešnovar sledi domači in tuji literaturi o postenju, sodeluje pa tudi v skupini, ki je raziskavo o tem tako imenovanem intermitentnem postenju izvedla na Fakulteti za vede o zdravju Univerze na Primorskem. Kaj se v času postenja dogaja v telesu? Katere koristne učinke zaznamo prej in katere kasneje? Ali dobi naše telo dovolj hranil za normalno delovanje, če se postimo?
6/21/202325 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Kaj pomenijo označbe na živilih?

Kaj pomenijo označbe na živilih? Kritičnemu potrošniku veliko. V torkovem Svetovalnem servisu gostimo Niko Kremić, prehransko strokovnjakinjo Zveze potrošnikov Slovenije. Ime živila, seznam sestavin, hranilne vrednosti in rok uporabe. Kakšne so univerzalne oznake, o čem vse moramo biti kot potrošniki obveščeni in kateri podatki niso obvezni?
6/20/202325 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Vzdrževano kolo je varno kolo

V Svetovalnem servisu smo gostili izkušenega serviserja Jožeta Smoleta, ki je delil nasvete za redno vzdrževanje koles in odpravo napak. Govorili smo o najpogostejših težavah, s katerimi se srečujejo kolesarji, kot so okvare prestav, zavornega sistema, obraba verige in podobno. Naš gost je podal praktične nasvete za prepoznavanje in odpravljanje teh težav in nam razložil, kako izvajati redna vzdrževalna opravila, ki podaljšajo življenjsko dobo kolesa. Odkrivali smo torej, kako izboljšati kolesarsko izkušnjo in kako se izogniti neprijetnim presenečenjem na poti.
6/19/202325 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Da bo srečanje s kačo manj neprijetno

Ob omembi kače se verjetno veliko ljudi zdrzne, pa veste, da so vse domorodne vrste kač v Sloveniji zavarovane? Slovenske strupene kače, imamo 3 vrste strupenih - lahko prepoznamo po cikcakastem vzorcu na hrbtu, kratkem repu in ozki zenici, a najdemo tudi nekoliko drugačne. Da bo naš korak varnejši, srečanje s kačo pa bolj mirno, bomo o kačah govorili v petkovem svetovalnem servisu, ko bo naš gost vodja Kačofona Griša Planinc, biolog in herpetolog.
6/16/202328 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Pravilno plavanje: pomemben je položaj telesa v vodi

Plavanje je učinkovita vrsta rekreacije, pri kateri delujejo skoraj vse naše mišice, ob tem pa je teža enakomerno razporejena. Prsno, kravl ali hrbtno – pri vseh osnovnih tehnikah je lahko največja težava ta, da položaj telesa v vodi ni primeren, poleg tega pa je pomembno tudi pravilno dihanje. Sogovornik: Miha Močnik, učitelj plavanja pri Športnem društvu Aqua, ki dela tako z otroki kot odraslimi.
6/15/202328 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Trebušna slinavka, največkrat spregledana žleza

Trebušna slinavka je organ, ki ima bistveno vlogo pri pretvorbi zaužite hrane v gorivo za prehrano telesnih celic. Ima dve glavni nalogi: pomaga pri prebavi in uravnava krvni sladkor. V sredinem svetovalnem servisu bo na vprašanja o boleznih trebušne slinavke odgovarjal asist. Darko Siuka, dr. med., specialist gastroenterolog s Kliničnega oddelka za gastroenterologijo UKC Ljubljana. Pokličite ali nam pišite.
6/14/202330 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Družinske in potrošniške mediacije

Mediacija je prostovoljen, hiter, zaupen in učinkovit način reševanja sporov. Kako potekajo družinske in potrošniške mediacije? Kako opredeliti svoje lastne slabosti in nasprotnikove prednosti v mediacijskem postopku? Kako sta zagotovljeni nepristranskost in neodvisnost mediatorja? V torek po deveti na Prvem bo naša gostja višja sodnica svetnica in podpredsednica Društva mediatorjev Slovenije magistrica Gordana Ristin.
6/13/202325 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Požarna preventiva v gospodinjstvu

Možnost požara v gospodinjstvu je nevarnost, s katero se nevede srečujemo vsak dan. Naj gre za pozabljen odprt plin, goreče olje na štedilniku, okvarjeno električno napeljavo ali pregreto dimniško tuljavo; osnovno znanje ravnanja ob tovrstnih primerih lahko prepreči celo vrsto škode in poškodb. O preventivi in ukrepih, ki jih v teh primerih lahko izvedemo sami, bo v Svetovalnem servisu govoril višji gasilski častnik in gasilski inštruktor Cveto Šumec.
6/12/202327 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Priprava obrokov vnaprej

Priprava obrokov vnaprej je tehnika, s katero si lahko zagotovite domačo, bolj uravnoteženo prehrano tudi takrat, ko vam vaš vsakdanji urnik morda tega ne omogoča. Kako se lotiti načrtovanja priprave obrokov za teden vnaprej? Katero zelenjavo lahko predhodno termično obdelamo in shranimo za poznejšo rabo, katera priloga pa zaradi svojih lastnosti tega ne omogoča? S sogovornico Mojco Koman, univ. dipl. inž. živ. tehnologije, vam v petkovem Svetovalnem servisu postrežemo s številnimi nasveti in idejami tako za začetnike kot tiste bolj izkušene. Pokličite ali nam pišite po 9h!
6/9/202326 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Kontracepcija: kako izbrati pravo?

Širok izbor različnih metod kontracepcije omogoča individualno izbiro glede na zdravstveno stanje, želje in način življenja uporabnice oziroma uporabnika, ki je v današnjem času vse pomembnejši. Kakšno kontracepcijo priporoča medicinska stroka glede na starost, zdravstveno stanje in stranske učinke? V četrtkoven svetovalnem servisu bo na vaša vprašanja odgovarjala izr. prof. Bojana Pinter, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.
6/8/202328 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Numizmatika

Tokrat gremo v osupljivi svet numizmatike. Med skrite zaklade zgodovine, ki razkrivajo, kako lahko majhni kovanci pripovedujejo velike zgodbe. Kako ravnati ob najdbi kovanca, kako ga očistiti, kako prepoznati njegovo starost in vrednost, kako ga hraniti ali kako pri nakupu kovanca ugotoviti, da ne gre za ponaredek? Kakšne informacije skrivajo kovanci, kaj nam lahko povedo o političnih, gospodarskih in kulturnih vidikih zgodovine? Kateri kovanci so najbolj cenjeni med zbiratelji? Odgovore na ta in druga vprašanja pozna numizmatik Vilko Gombač iz Ilirske Bistrice.
6/7/202324 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Psihološki vidiki prehoda iz študija na trg dela: kariera, osamosvajanje, nova socialna mreža

Prehod iz študentskega obdobja na trg dela pomeni zaključevanje določenega življenjskega obdobja in vstop v novo obdobje. Prehod je lahko stresen, spremlja ga stiska z občutki zmedenosti in pomanjkanja nadzora nad novimi okoliščinami. Kakšne so strategije za premagovanje strahov pred negotovo prihodnostjo, kako si lahko pomaga vsak sam? Gostja v studiu Prvega je psihologinja Nina Piberčnik, magistrica psihologije, z opravljenim strokovnim izpitom iz zdravstvene dejavnosti. Končuje Praktikum II iz vedenjsko-kognitivne psihoterapije ter je ustanoviteljica in strokovni vodja Inštituta Avisensa.
6/6/202324 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Kibernetska varnost

Število spletnih prevar se povečuje. Kako poskrbeti za kibernetsko varnost? Kje vse vas lahko ujamejo prevaranti? Kaj se je dogajalo na področju kibernetske varnosti v lanskem letu in kakšna naj bo varna raba interneta? Na vaša vprašanja bo v ponedeljkovem svetovalnem servisu odgovarjal vodja si-Certa Gorazd Božič. Pišite na elektronski naslov [email protected], zapišite sporočilo na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
6/5/202324 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Izbira in vzdrževanje ležišča

Ljudje tretjino življenja preživimo v postelji, zato je izbira primerne vzmetnice pomembna. Katere dejavnike upoštevati pri izbiri ležišča, kako se razlikujejo številni materiali, ki so na trgu na voljo, in kako pomembno je redno ter ustrezno vzdrževanje, shranjevanje in čiščenje? Na vprašanja bo v petkovem Svetovalnem servisu odgovarjal Dušan Blažič, strokovnjak za prodajo vzmetnic.
6/2/202326 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Zaščita pred soncem

Poznamo tri stebre zaščite pred soncem: izogibanje močnim sončnim žarkom, mehanično zaščito in uporabo zaščitnih krem. V četrtkovem Svetovalnim servisu s pomočjo sogovornice prim. mag. Ane Benedičič, dr. med., spec. dermatovenerologije iz Splošne bolnišnice Celje, razložimo razliko med kemičnimi in mineralnimi zaščitnimi kremami, pojasnimo oznaki PA in SPF, in opozorimo na to, kaj vse naj obsega zaščita otrok. Kožni rak se namreč lahko zgodi vsem – tudi mladim in tistim temnejše polti. Pokličite po 9h!
6/1/202329 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Nega in oskrba vrtnic

Vrtnice so ljudje gojili že v starem veku, intenzivno in načrtno žlahtnjenje pa se je začelo na prelomu iz 18. v 19. stoletje. Danes tako po ocenah poznavalcev poznamo med 12 in 30 tisoč različnih sort, kar je največ med lesnatimi rastlinami. Tudi Slovenci imamo vrtnice zelo radi, mnogi jih imate na vrtu, zato smo v sredin Svetovalni servis povabili Matjaža Mastnaka iz Arboretuma Volčji Potok, ki bo odgovarjal tudi na vaša vprašanja o oskrbi teh cvetlic. Vprašanja pošljite na [email protected], jih zapišite v spletni obrazec na strani Prvega ali pokličite med oddajo.
5/31/202325 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Različne bolezni nohtov povzročajo podobne opazne spremembe

Od 40 do 50 odstotkov vseh bolezni nohtov povzročajo glivične okužbe. Na drugem mestu najpogostejših težav z nohti, ogledalom zdravja, so poškodbe. Na nogah so te največkrat posledica tesne obutve ali ortopedskih nepravilnosti stopala. Na nohtih rok pa vidimo razcepljenost, suhost, skrhanost nohtne ploščice tudi zaradi škodljivih zunanjih dejavnikov. Poznamo sicer veliko bolezni nohtov, ki povzročajo zelo podobne vidne spremembe. Sogovornica bo izr. prof. dr. Mateja Dolenc Voljč, dr. med. iz dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.
5/30/202326 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Odgovoren nakup psa

Ko razmišljamo o tem, da bi si omislili pasjega mladička, nas pogosto vodi srce, razum pa včasih pustimo povsem ob strani. Katera so nujna vprašanja, ki jih moramo rešiti z razumom, kje dobimo preverjene informacije o različnih pasmah psov, kako prepoznamo odgovornega vzreditelja in zakaj se moramo pozanimati, kako nam bo najprej pasji mladič in pozneje odrasel pes spremenil življenje, bomo v ponedeljkovem Svetovalnem servisu spraševali Natašo Živko, vzrediteljico, učiteljico in trenerko psov ter mednarodno kinološko sodnico.
5/29/202329 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Kako do močnih in vitalnih čebeljih družin?

Kako lahko čebelar pripomore k dobremu in skladnemu razvoju čebeljih družin? Kako spodbuditi zaleganje matice in preprečiti rojenje? Kako trenutne vremenske razmere vplivajo na čebelje paše? Kateri so biotehnični ukrepi za zatiranje varoj? Kaj moramo vedeti o narejencih in ometencih? Gost petkovega svetovalnega servisa bo Aleš Bozovičar, vodja opazovalno napovedovalne službe pri Čebelarski zvezi Slovenije.
5/26/202326 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Delo na strehi

Z rednim vzdrževanjem se podaljša življenjska doba vsake stvari in strehe niso nobena izjema. Čiščenje žlebov, pregledovanje morebitnih posledic vremenskih vplivov ter druge aktivnosti na strehi od posameznika zahtevajo veliko previdnost. V večini primerov se je dobro obrniti na strokovnjake. Kako torej poteka vzdrževanje ali sanacija strehe in na kaj vse je treba biti pozoren pri nakupu novih strešnikov? O vsem tem bomo govorili v četrtkovem Svetovalnem servisu, ko bo na vprašanja odgovarjal krovec in klepar Igor Zbičajnik.
5/25/202325 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Pohodništvo in tek v naravi: Ocenimo svoje sposobnosti in jih ne prekoračimo

Sezona planinskih pohodov in tekov v naravi je v popolnem razmahu. Zato bomo v sredo v Svetovalnem servisu med deveto in pol deseto na Prvem govorili o tem, kako izbrati primerno pohodniško, planinsko in tekaško pot za svoje sposobnosti, svojo telesno in psihično pripravljenost. Oddaja bo predvajana iz Podbrda v Baški grapi, ki velja za zibelko gorskega teka. Naš gost bo Marko Abram, vodnik Planinske zveze Slovenije in gorski reševalec.
5/24/202325 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Kako bodo po novem vodene evidence delovnega časa za redno zaposlene?

Sprejeta je bila nova zakonodaja s področja vodenja evidenc delovnega časa. Elektronsko vodenje bo obvezno pri delodajalcih, ki jim je bila izrečena pravnomočna globa. Po novem bo treba obvezno voditi evidenco delovnega časa tudi za honorarne sodelavce. Kako bodo po novem vodene take evidence za redno zaposlene? V torkovem Svetovalnem servisu bo na vprašanja odgovarjal Damjan Mašera z Ministrstva za delo.
5/23/202325 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Posledice bolezni, ki jih prenašajo klopi

Slovenski zdravniki so pred dvema desetletjema odkrili prvi primer humane granulocitne anaplazmoze v Evropi. To je tretja najpogostejša bolezen, ki jo prenašajo klopi. Zdaj vsako leto dokažejo nekaj novih primerov humane granulocitne anaplazmoze. Veliko več ljudi v Sloveniji zboli za klopnim meningoencefalitisom in lymsko boreliozo. Naša država namreč sodi med endemična območja; za klopnim meningoencefalitisom zboli več deset ljudi letno, za lymsko boreliozo pa nekaj tisoč. O tem z infektologinjo Petro Bogovič (Infekcijska klinika Ljubljana) v ponedeljkovem Svetovalnem servisu. Pišite ali pokličite v živo – vaša vprašanja so dobrodošla. V ponedeljek po deveti uri v Jutru na Prvem.
5/22/202325 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Preeklampsija in druga bolezenska stanja v nosečnosti

Preeklampsija je bolezen, ki se pojavi v nosečnosti, kaže se z visokim krvnim tlakom in beljakovinami v seču. V najhujših primerih lahko vodi v prezgodnji porod, temu pa sledijo težave, povezane z nedonošenostjo. Tej temi bomo posvetili petkov Svetovalni servis, ko bo na vaša vprašanja odgovarjala izr. prof. dr. Nataša Tul Mandič, dr. med., spec. ginekologije in porodništva, iz porodnišnice v Postojni. Govorili pa bomo tudi o drugih boleznih v nosečnosti, kot je na primer nosečniška sladkorna bolezen.
5/19/202331 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Z znanjem iz psihološke prve pomoči lahko pomagamo osebi v stiski in celo rešimo življenje

Kako pomagati osebi v duševni stiski, dokler ni na voljo strokovne pomoči? Kako prepoznamo, da se nekdo sooča z depresijo? Kako pristopimo k nekomu, ki čezmerno pije alkohol? Kakšno pomoč lahko ponujamo ob paničnem napadu? Kaj pomeni psihološka prva pomoč? Gostja v studiu Prvega je doc. dr. Saška Roškar, univ.dipl. psihologinja, z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Psihološka prva pomoč je laična pomoč, ki temelji na strokovnih smernicah. 
5/18/202326 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Pospravljanje – ima vsaka stvar svoje mesto?

Ko je prostor enkrat temeljito pospravljen, je tudi čiščenje lažje. Vsaka stvar naj ima svoje mesto in organizacija doma ni tako samoumevna, kot se zdi na prvi pogled. O vsem tem v sredinem Svetovalnem servisu s Tino Markun, certificirano svetovalko za urejanje domov po metodi znane japonske mojstrice pospravljanja in urejanja doma Marie Kondo. Čeprav ima sistem korenine na drugem koncu sveta, ga lahko brez težav preslikamo tudi v naše okolje. Deluje po načelu, da v domu obdržimo samo tisto, kar imamo radi in kar resnično potrebujemo.
5/17/202326 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Varna vožnja z avtodomom

Bivalni kombiji oziroma avtodomi so v zadnjih letih doživeli razcvet in spadajo med najbolj priljubljena počitniška vozila v Evropi. Njihova bivalna nadgradnja, vgrajena znotraj tovornega prostora, lahko dosega skupno maso do 3500 kg, z njimi pa se lahko zapeljemo skoraj kamorkoli. A vožnja z avtodomom zahteva poleg spoštovanja varnostnih pravil nekaj dodatnega znanja, previdnosti in občutka za prostor. V svetovalnem servisu na vprašanja poslušalk in poslušalcev odgovarja Jure Gregorčič, strokovni sodelavec Motorevije. Pokličite nas ali nam pišite po elektronski pošti na naslov [email protected] ali prek posebnega obrazca na naši spletni strani.
5/16/202325 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Koliko nas stane avtomobil?

Ste že razmišljali, koliko vas mesečno stane osebni avtomobil, kolikšen delež svojih dohodkov porabite zanj in koliko dni na mesec zanj delate? V Svetovalnem servisu smo govoril o izgubi vrednosti avtomobila, o priporočljivi meji deleža dohodka, ki ga porabimo za financiranje svoje mobilnosti in o ceni posojila in lizinga za nakup avtomobila. Z nami je bila neodvisna finančna svetovalka, mag. Ana Vezovišek.
5/15/202326 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Zadolževanje je vse dražje

Mesečni obroki za posojila, sploh tista s spremenljivo obrestno mero se naglo zvišujejo. Kako ravnati v obdobju vse višjih obrestnih mer, koliko časa lahko še pričakujemo, da bodo banke dražile posojila in kaj naj stori posameznik, ki posojilo najema na novo? Pa tudi kdaj se bodo pogoji za najem posojil, zaostreni zaradi dviga minimalne plače, vsaj nekoliko sprostili? O vsem tem bomo v petkovem svetovalnem servisu govorili z Alino Meško iz Zveze potrošnikov.
5/12/202325 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Beljenje

V četrtkovem Svetovalnem servisu po 9. uri se bomo lotili plesni na stenah, odpadajočega ometa, madežev, ki so nastali zaradi kajenja ali kuhanja. V oddajo prihaja slikopleskarski mojster Dušan Presetnik, ki bo povedal, kako se lotiti sanacije v naštetih primerih. Kdaj je treba odstraniti omet in narediti novega, kakšno podlago pripraviti za barvanje, kako izbrati primerno barvo? Spregovorimo tudi o novostih na področju obdelave notranjih sten.
5/11/202325 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Aktualna opravila na zelenjavnem vrtu

Tudi letošnja pomlad preseneča z vremenom, doživeli smo že skoraj vse – od nizkih do dokaj visokih temperatur, pozebo, veliko dežja, tudi točo in sodro. Spet se je izkazalo, da se s sejanjem in sajenjem nekaterih vrtnin izplača počakati, medtem ko smo lahko čas sajenja za druge že zamudili. Zato v sredin Svetovalni servis prihaja Davor Špehar, strokovnjak s spletnega portala Zeleni svet, ki bo povedal, katera so aktualna opravila na zelenjavnem vrtu, in odgovarjal tudi na vaša vprašanja. Pošljite jih na [email protected], zapišite jih v spletni obrazec na strani Prvega ali pokličite med oddajo.
5/10/202325 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Laserska odprava dioptrije

Kratkovidnost, daljnovidnost, astigmatizem in starostna slabovidnost so v grobem glavni razlogi, da se pacienti odločijo za lasersko odpravo dioptrije. Gre za hiter in večinoma neboleč poseg, tehnologija pa z leti vse bolj napreduje, zato se že uveljavljajo manj invazivne metode. Katera metoda je primerna za posamezno dioptrijo, predvsem pa, kako ugotoviti ali ste primeren kandidat za operacijo? Na vprašanja odgovarja Igor Šivec Trampuž, dr. med. spec. oftalmologije.
5/9/202327 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Kako si lahko pomagamo z aromaterapijo?

Ljudje so že pred tisočletji, pa vse do danes, hlapljive rastlinske pripravke uporabljali na raznolike načine - od razkuževanja v času kuge do parfumske industrije in fitoterapevtskega zdravilstva - vse to je danes v javnosti najbolj znano kar pod skupnim imenom – aromaterapija. Za odgovore na to, kako si lahko z eteričnimi olji in hidrolati pomagamo v vsakdanjem življenju pa bomo v petkovem Svetovalnem servisu gostili priznano aromaterapevtko Nino Medved.
5/5/202329 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Stvarne služnosti

Služnosti delimo v dve osnovni kategoriji, in sicer v stvarne in osebne služnosti. Tokrat se bomo posvetili prvim. Kako služnostno pravico pridobimo in kdaj služnost preneha? Kaj lahko naredimo v primeru oviranja izvrševanja služnosti? Kaj pa, če služnostni upravičenec prekorači obseg služnostne pravice? Ali so služnosti prenosljive pravice? Gostja četrtkovega svetovalnega servisa bo odvetnica Sonja Dolinar.
5/4/202328 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Zdrava mačka

Mačke imajo v naših domovih različne vloge. Na kmetijah denimo lovijo miši in podgane, drugod imajo bolj vlogo hišnih ljubljenčkov, nekateri pa jih negujemo še toliko skrbneje, saj z njimi sodelujejo na različnih mačjih razstavah. Mi bomo v sredinem Svetovalnem servisu poskrbeli za zdravje domačih mačk. Z nami bo Iris Selan, dr. vet. med. Govorili bomo tudi o sterilizaciji in kastraciji, saj imajo mačke izjemno sposobnost razmnoževanja - ena nesterilizirana mačka ima tako lahko skupaj s svojimi potomci v nekaj letih več sto tisoč potomcev.
5/3/202328 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Kakšno bo vreme?

Letošnji april bo že tretje leto zapored hladnejši od dolgoletnega povprečja, v sredini meseca nam je prinesel še manjšo pošiljko snega, predvsem pa veliko padavin. Te za pomladni čas sicer niso neobičajne, bolj so neobičajne rekordno visoke temperature v nekaterih delih Evrope. Pred prvomajskimi prazniki v Svetovalnem servisu gostimo meteorologa z Agencije za okolje, na vprašanja o vremenu bo odgovarjal Anže Medved.
4/28/202324 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Upravljanje večstanovanjskih stavb

Dober upravnik večstanovanjske stavbe deluje v interesu hiše in večine etažnih lastnikov, ohranja vrednost premoženja ter skrbi za enostavnejše, cenejše in udobnejše bivanje. A mnogi z upravljanjem stavbe, v kateri imajo stanovanje, niso zadovoljni. Kakšen je postopek zamenjave? Koliko časa traja? Kako izbrati novega upravnika? In predvsem kakšne so naloge tega v praksi. Odgovorimo v sredinem Svetovalnem servisu, ko bo naš gost Bojan Bučinel, neodvisni svetovalec za upravljanje večstanovanjskih stavb.
4/26/202328 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Začetek pomladne gorniške sezone v gorah

Razmere v gorah so v tem trenutku za gornike morda celo najnevarnejše v vsem letu: zime še ni konec, a pomlad je pred vrati in vse večje število gornic in gornikov se odpravlja v višino. Kako se v tem času opremiti, na kaj vse moramo misliti pred odhodom in zakaj se ni pametno vedno zanašati na moderno tehnologijo, bo povedal gorski vodnik z mednarodno licenco Rok Zalokar.
4/25/202326 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija

Leta 2022 je varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija prejela dvakrat toliko odzivov kot leto prej. Rekord je sprožilo več dejavnikov: supervolilno in referendumsko leto, ukinjanje oddaj in spreminjanje programske sheme ter dogajanje na RTV Slovenija. Kakšna so pričakovanja uporabnikov javnega RTV-servisa glede ohranjanja kakovosti in profesionalnosti? Kaj grajajo in kaj pohvalijo poslušalci nacionalnih radijskih programov? Kakšni so odzivi gledalcev na informativne, razvedrilne, filmske, izobraževalne in športne vsebine? V petkovem svetovalnem servisu bo na vaša vprašanja in odzive odgovarjala varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija Marica Uršič Zupan. Vprašanja lahko zapišete tudi na spletni strani prvi.rtvslo.si.
4/21/202333 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Kaj pomeni imeti urejeno nepremičnino?

Pogosto je problem lastnikov nepremičnin ta, da začnejo urejati meje svoje parcele takrat, ko se pojavi spor ali ko so odnosi slabi. Takrat je urejanje nepremičnine oteženo in velikokrat se konča na sodišču. Kaj pomeni imeti urejeno nepremičnino? Kako ravnati v primeru spora, ko se ne strinjamo z odločitvijo geodeta o poteku parcelne meje? Več o pojmih geodetskih storitev v četrtkovem Svetovalnem servisu, ko bo na vprašanja odgovarjal Matej Plešnar, predsednik matične sekcije geodetov pri Inženirski zbornici Slovenije.
4/20/202326 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Aktualne potovalne informacije in priporočila

Gost sredinega Svetovalnega servisa bo Andrej Šter, vodja konzularnega oddelka na Ministrstvu za zunanje zadeve. Kako odprt ali zaprt je svet po treh letih pandemije, kakšna dokazila potrebuje posameznik za obisk posamezne države? Pospremimo tudi aktualno dogajanje glede avstrijskega novega podaljšanja nadzora na notranji schengenski meji s Slovenijo, z začetkom leta pa se je končalo poletno čakanje na mejnih prehodih s Hrvaško.
4/19/202327 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Hemofilija: bolezen za vse življenje

Hemofilija je redka neozdravljiva dedna bolezen z motnjo strjevanja krvi. Glavno sporočilo ob Svetovnem dnevu hemofilije je preprečiti vsako najmanjšo krvavitev. Prav na učinkoviti preventivi temelji življenje s to boleznijo, ki je lahko kakovostno, v nasprotju z recimo petdesetimi leti prejšnjega stoletja, ko so otroku s težko obliko bolezni napovedali največ 18 let življenja. Kakšni so nasveti, s katerimi zdravniki opremijo bolnike in njihove družinske člane? V torkovem Svetovalnem servisu po osmi bo z nami doc. dr. Barbara Faganel Kotnik s Kliničnega oddelka za otroško hematologijo in onkologijo UKC Ljubljana.
4/18/202325 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Seneni nahod

S pomladjo se začne tudi sezona cvetnega prahu in ena pogostejših, če ne kar najpogostejša alergija je seneni nahod. Če torej sodite med tiste, ki jih muči alergija na cvetni prah dreves, grmovnic ali trav, in vas zanima, kako potekajo alergološki testi, kakšne so možnosti ukrepanja in zdravljenja ali pa kako delujejo antihistaminiki, prisluhnite petkovemu Svetovalnemu servisu. V njem bo na vprašanja o alergijah odgovarjala alergologinja doc. dr. Mihaela Zidarn s klinike Golnik. Pokličite ali nam pišite po 8.00.
4/14/202325 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Bolezni hrbtenice

Vzroki za bolečine v hrbtenici so različni, najpogosteje pa gre za degenerativne spremembe na medvretenčnih ploščicah v ledvenem predelu hrbtenice. Katere so bolezni hrbtenice in kako jih zdravimo? Gost četrtkovega Svetovalnega servisa bo specialist ortopedske kirurgije doc. dr. Boštjan Kocjančič z ortopedske klinike UKC Ljubljana. Pišite na [email protected], vprašanje lahko zapišete v obrazec na spletni strani Prvega, ali pokličite med oddajo.
4/13/202327 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Zelenjavni vrt

Ste to sezono že obiskali svoj zelenjavni vrt? Na njem se bomo ustavili v sredinem Svetovalnem servisu, ko se nam bo v studiu pridružila dr. Ana Slatnar z ljubljanske Biotehniške fakultete. Pojasnila bo, kako na vrt vplivajo nizke temperature, kakšno zaščito uporabiti v različnih vremenskih okoliščinah, kaj že lahko sejemo ali sadimo v tem trenutku. Pridružite se nam po 8. uri s svojimi vprašanji, ki jih lahko napišete tudi na naši spletni strani prvi.rtvslo.si.
4/12/202325 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Začetek motoristične sezone na slovenskih cestah

Po letošnji vsaj kar se temperatur tiče relativno dolgi zimi so se na naše ceste vrnili tudi motoristi. Izkušeni vozniki motornih koles vedo, da so prav prvi kilometri nove sezone najbolj kritični. Na kaj moramo biti ob tem pozorni in kaj obeta novi zakon, ki dovoljuje vožnjo motornih koles do 125 kubičnih centimetrov tudi voznikom z vozniškim dovoljenjem B, bo odgovarjal Vojko Safran, AMZS inštruktor varne vožnje in vodja programov za motoriste v AMZS Centru varne vožnje na Vranskem. Pokličite nas ali nam pišite preko obrazca na spletni strani Prvega.
4/11/202326 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Velikonočne jedi

Velikonočni jedilniki veljajo za zelo tradicionalne in vsebujejo kar nekaj slovenskih kulinaričnih posebnosti. Kuharski mojster Matjaž Pozderec, ki prihaja v petkov svetovalni servis, priporoča, da ne pretiravamo s termično obdelavo in da ohranjamo okuse sezonskih živil. Ne pozabite na regrat in čemaž, iz špargljev lahko pripravite izvrstno ričoto. Na velikonočni jedilnik uvrstite sladkovodne ribe, šunko v testu pa lahko zamenja medena šunka. Ali veste, kako pripravimo prato? Nepogrešljiv je hren, kako ugnati njegovo ostrino v kozji rog? Vprašanja lahko zastavite tudi na radioprvi.rtvslo.si.
4/7/202329 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Varnostno kopiranje je nujno redno opravilo

Varnostno kopiranje je nujno opravilo, na katerega nas spomni ekipa Varni na internetu vsaj enkrat na leto zadnji dan meseca marca. Morda vam je redno varnostno kopiranje podatkov z računalniških diskov in pametnih telefonov že prišlo v navado, a ste pozabili na družbena omrežja, varnostne ključe in spletne strani. Kako in zakaj to počnemo in še druge nasvete za varno življenje na spletu bomo slišali v četrtkovem Svetovalnem servisu, ko bo z nami Jasmina Mešić, koordinatorica nacionalnega programa ozaveščanja Varni na internetu.
4/6/202326 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Kako se znebiti bolečine?

V dobi večopravilnosti, hektike, pretiranega sedenja in premalo gibanja so fizična bolečina in zakrčena telesa naši zvesti spremljevalci. Da bi bolje razumeli kronično bolečino, psihosomatiko, celjenje in pomen zavestnega gibanja, v Svetovalnem servisu gostimo diplomiranega fizioterapevta Jureta Rehermana, ustanovitelja Fiziolofije - klinike za celostno zdravljenje poškodb in bolečine.
4/5/202329 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Kako naj se naučim reči "ne"?

Kako reči ne, ko nas nekdo prosi za pomoč, potrebuje našo uslugo, nam naloži dodatno delo, pa si ne upamo reči ne, da ne bi imeli zaradi zavrnitve slabe vesti, da ne bi izpadli nekooperativni? Možne rešitve predstavlja zdravnica, psihoterapevtka, predavateljica in avtorica knjige o izgorelosti Tina Bončina, ki verjame, da ima vsak človek moč spremeniti svoje vzorce in poiskati zdravje in zadovoljstvo v življenju.
4/4/202326 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Kako izbrati dober kuhinjski nož?

Zakaj je kakovosten kuhinjski nož, ob vseh gospodinjskih aparatih in pripomočkih še vedno kralj kuhinje? Ali drži, da vsako gospodinjstvo potrebuje tri nože? Koliko stane dober nož? Kako pravilno vzdržujemo nož in kakšna njegova življenjska doba? Gost petkovega svetovalnega servisa bo izvrsten poznavalec nožev Luka Grmovšek iz podjetja Osterrob. Vaša vprašanja lahko zapišete tudi na spletni strani prvi.rtvslo.si ali pa nas pokličete med oddajo.
3/31/202331 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Vzgoja in oskrba orhidej

Družina orhidej ali po slovensko družina kukavičevk vsebuje okoli 750 rodov in 25.000 vrst, kar pomeni, da gre za eno največjih družin cvetočih rastlin na našem planetu. Mnoge vrste orhidej so tudi priljubljene sobne rastline, z njihovo vzgojo in oskrbo pa ima marsikdo težave. Zato smo v četrtkov Svetovalni servis povabili odličnega poznavalca in gojitelja orhidej Tomaža Jevšnika, ki bo odgovarjal tudi na vaša vprašanja. Pošljite jih na [email protected], jih zapišite v spletni obrazec na strani Prvega ali pokličite med oddajo.
3/30/202327 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Ginekološke težave

V sredin Svetovalni servis prihaja ginekolog Vid Janša, dr. med., iz UKC Ljubljana. Govorili bomo o raku na rodilih; poznamo več vrst – npr. rak jajčnikov, materničnega vratu, materničnega telesa, rak zunanjega spolovila, rak nožnice. Druga tema, ki se ji bomo posvetili, je endometrioza. Ima jo od 20 do 40 odstotkov žensk v rodni dobi, gre pa za bolezen, pri kateri sluznici maternice podobno tkivo raste tudi zunaj maternice. Spregovorimo tudi o različnih vrstah kontracepcije ter drugih ginekoloških težavah. Pokličite ali pišite na [email protected].
3/29/202329 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Visoke grede

Kakšne so prednosti vse bolj priljubljenih visokih gred? Ni sklanjanja, z njimi si lahko vrt ustvarimo na sicer slabih in nerodovitnih tleh, zemlja se v njih spomladi prej segreje, torej lahko prej sejemo in sadimo. Kakšne pa so njihove slabosti, življenjska doba in koliko prsti moramo vanje dodajati vsako leto? Sogovornica: Jerneja Jošar, agronomka in avtorica knjig o vrtnarjenju.
3/28/202327 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Pomlad je čas za izkop ribnika

Pomlad je najboljši čas za načrtovanje in postavitev ribnika. Ravnovesje v njem se bo tako vzpostavilo že prvo sezono, v nasprotnem primeru se bo zamaknilo v drugo. Je pa pomlad tudi čas, ko je v in ob obstoječem ribniku največ dela. Kaj naj obsega prvi pregled prebujajočega se ribnika? Kako se lotiti čiščenja, ki bo ohranilo in pomagalo obstoječim bakterijam? Kako prevetriti in osvežiti zasaditev okoli vodnega telesa? Na ta vprašanja bomo odgovorili v petkovem Svetovalnem servisu, sogovornik bo strokovnjak za načrtovanje ribnikov Robert Leitinger.
3/24/202328 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Sindrom karpalnega kanala priznan kot poklicna bolezen

Z letošnjim prvim majem bo v Sloveniji začel veljati nov pravilnik o poklicnih boleznih. Med novostmi, ki jih prinaša, je tudi razširjen seznam poklicnih bolezni. Na novo je med njimi tudi sindrom karpalnega kanala. Sindrom nastane zaradi utesnitve ali ukleščenja živca, ki oživčuje del dlani in prve tri prste. Oboleli povedo, da jih bolečine pogosto prebudijo iz spanja, stanje pa opišejo, kot da so njihovi prsti mrtvi. Za nekatere rešitev prinese šele operacija. Na vprašanja o sindromu karpalnega kanala bo v četrtkovem Svetovalnem servisu odgovarjal plastični kirurg Andrej Lápoša s Kirurške klinike v Ljubljani. Pišite ali pokličite!
3/23/202327 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

60-dnevna neprenosljiva "porodniška" za moške

Le 15-dnevni očetovski dopust, a kar 60-dnevni starševski dopust za očete – to je ena izmed konec lanskega leta sprejetih novosti na področju starševskega varstva, ki bo začela veljati s 1. aprilom. Nekaj novosti se obeta tudi na področju dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva ter pri višini starševskega nadomestila. O vsem spregovorimo v sredinem Svetovalnem servisu. Z nami bo tudi za vaša vprašanja Špela Isop, v. d. generalne direktorice direktorata za družino z Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
3/22/202329 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Upoštevanje konstitucije pri izbiri zdravilnih zelišč

Zakaj niso vsa zelišča primerna za vse ljudi? Kako na to vpliva osebna konstitucija in zakaj je dobro vedeti, kakšna je energetika in okus zelišča, ki ga želimo uporabiti v določen namen. V torkovem svetovalnem servisu bo z nami dr. Tina Mele, zeliščarica in doktorica medicinskih znanosti. Pokličite nas ali zapišite svoje vprašanje v obrazec na spletni strani Prvega.
3/21/202329 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Sijaj je kazalec, da je bila čokolada pravilno hranjena

Temna, mlečna, bela in rožnata – štiri vrste čokolade poznamo, čeprav bela po mnenju nekaterih zaradi svoje sestave ni čisto prava čokolada. V petkovem Svetovalnem servisu bomo razložili, kako prepoznati kakovostno čokolado, kako izbrati primerno čokolado glede na recept, ki se ga boste lotili, slaščičarski mojster in učitelj praktičnega pouka pri programu Slaščičar na Živilski šoli Biotehničnega izobraževalnega centra Ljubljana Gorazd Potočnik pa zagotovo doda tudi kakšen recept, v katerem bo kot glavna sestavina blestela ta majevsko-azteška dobrina. Pokličite nas ali nam pišite po 8h!
3/17/202327 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Obrezovanje in sajenje sadnega drevja

Zgodnja pomlad je pravi čas za obrezovanje in sajenje sadnega drevja. Kako se enega ali drugega opravila lotiti in kako preprečiti različne težave z vašim sadnim drevjem, bo v četrtkovem Svetovalnem servisu pojasnil Plantellin strokovnjak, agronom Vanes Husić. Svoje vprašanje zanj zapišite v obrazec na spletni strani Prvega, nam pišite na [email protected] ali nas pokličite med oddajo.
3/16/202328 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Muharjenje - aktivna oblika ribolova

Muharjenje je najlepša in tudi najbolj humana oblika športnega ribolova, saj lovimo po sistemu Ujemi in spusti. Poglavitna značilnost muharjenja je način podajanja vabe. Umetna muha tako rekoč nima teže, zato vabo pri muharjenju mečemo s težo vrvice. Pri muharjenju je torej treba najprej osvojiti tehnike muharskega meta, ki je prava znanost. Za uspešen ribolov potrebujemo muharsko palico, muharsko kolesce, muharsko vrvico, podvrvico in umetno muho. Ta je po navadi imitacija žuželke ali pa kakšne druge živali, ki je ribja hrana. O muharjenju se bomo v novi izdaji Svetovalnega servisa pogovarjali s predsednikom ribiške družine iz Kočevja Tomažem Arkom.
3/15/202325 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Veljavna delovna zakonodaja predvideva evidentiranje delovnega časa

Prihodnji teden bo Državni zbor odločal o noveli zakona o evidencah na področju dela. Kakšna pravila veljajo o evidentiranju delovnega časa? Pojasnjujejmo enakomerno in neenakomerno razporejen delovni čas, pravila o odmorih in počitkih ter nadurnem in nočnem delu. V studiu Prvega je gostja odvetnica Tina Šnajder, ki je specialistka za delovno pravo.
3/14/202327 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Dodatno pokojninsko varčevanje

Prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje predstavlja drugi pokojninski steber, vanj se lahko vključimo individualno ali pa kolektivno. Idealno je, da začnemo za pokojnino varčevati s prvim delovnim dnem, ali je na polovici delovne dobe že prepozno za dodatno varčevanje? Koliko moramo mesečno vplačevati, kakšni so donosi in kakšni stroški varčevanja? Kako potekajo izplačila iz drugega pokojninskega stebra? Kakšno davčno olajšavo nam prinese varčevanje v okviru dodatnega pokojninskega zavarovanja? Gost petkovega svetovalnega servisa bo finančni analitik in član uprave Pokojninske družbe A Blaž Hribar. Vaša vprašanja lahko zastavite tudi prek spletne strani prvi.rtvslo.si
3/10/202334 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Gregor Jurak: Telesna zmogljivost na delovnem mestu je posledica gibalnega vedenja

Sedimo več kot spimo. Ste prešteli ure pred zaslonom v službi? Osem, devet ali deset ur? Prisilna drža, ponavljajoči gibi, pomanjkanje gibanja na delovnem mestu in nasploh v življenju, vse to ne koristi zdravju. Kaj lahko spremenimo sami? Gost v studiu Prvega je prof. dr. Gregor Jurak, profesor športne vzgoje z ljubljanske Fakultete za šport, tudi vodja raziskovalne skupine SLOfit.
3/9/202328 minutes, 43 seconds
Episode Artwork

Ptičja gripa in afriška prašičja kuga

Ptičja gripa je nalezljiva virusna bolezen, ki lahko prizadene vse vrste ptic. Prenaša se kapljično, z medsebojnim stikom med pticami, prek njihovih izločkov in okužene krme. Prenos je možen tudi z obutvijo in opremo, ki je bila v stiku z okuženim materialom. Konec februarja so ptičjo gripo pri perutnini potrdili na kmetiji na Gorenjskem. Bolezen so v preteklih mesecih zasledili tudi pri več prosto živečih pticah. O ptičji gripi in tudi afriški prašičji kugi bomo govorili v sredinem Svetovalnem servisu. V oddajo pride mag. Breda Hrovatin, vodja Sektorja za zdravje in dobrobit živali na Upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.
3/8/202328 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Lesene talne obloge

Načrtujete nakup nove talne obloge za spalnico in dnevno sobo ali boste staro oblogo obnovili? Na trgu poznamo številne domače in tuje eksotične vrste parketov s posebnimi teksturami, debelinami, poznamo tudi različne imitacije, recimo laminat. Kaj izbrati, ko iščemo oblogo za zunanjo teraso? O vsem tem s sogovornikom: Aleš Straže, izredni profesor na Oddelku za lesarstvo Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.
3/7/202328 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Osebni stečaj

Osebni stečaj je postopek, ki prezadolženim fizičnim osebam omogoča, da iz svojega premoženja v okviru svojih zmožnosti poplačajo upnike. Kdo lahko predlaga osebni stečaj? Kateri dolgovi se ne odpustijo? Kaj se zgodi z nepremičninami, je pomembno, ali je oseba v stečajnem postopku zaposlena ali brezposelna? Koliko časa traja poskusna doba? Gost petkovega svetovalnega servisa bo odvetnik in stečajni upravitelj Milan Vajda. Svoja vprašanja lahko zapišete tudi na spletni strani prvi.rtvslo.si.
3/3/202332 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Odpadki – prihaja pomlad!

Pred nami so meseci spomladanskega pospravljanja in čiščenja doma ter okolice. Najprej moramo predmete razdeliti v tri skupine: tiste, ki jih potrebujemo, tiste, ki jih bomo podarili ali prodali, in tiste, ki dejansko so odpadki, pa jih moramo ustrezno odstraniti, v smislu, da ne bo edini izplen pospravljanja kup polnih vrečk med mešanimi odpadki. In potem spet nov krog – premislite, preden kupite kaj novega. O vsem tem v četrtkovem Svetovalnem servisu po osmi. Naša gostja bo Marinka Vovk iz Okoljsko raziskovalnega zavoda.
3/2/202329 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Prehranjevanje dojenčkov in s tem povezane težave

Polivanje, reflkus, kolike, pojava alergij in prepočasno pridobivanje teže so težave, s katerimi se lahko starši srečujejo že hitro po rojstvu otroka. Kdaj gre za zdravstvene težave in funkcionalne motnje? V katerih primerih in kako lahko starši otroku pomagajo sami ter kdaj je potrebno obiskati specialiste? Na vprašanja s temo prehranjevanja dojenčkov in s tem povezanimi težavami v sredinem Svetovanem servisu odgovarja dr. Rok Orel, predstojnik kliničnega oddelka za gastroenterologijo, hepatologijo in nutricionistiko na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana.
3/1/202328 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Temeljni postopki oživljanja

Prva pomoč je zdravstvena oskrba poškodovanega ali nenadno zbolelega, ki je na kraju dogodka opravljena s preprostimi pripomočki in z improvizacijo. Ukrepati je treba hitro, pravilno, predvsem pa je treba ukrepati, saj je usoda ponesrečenca pogosto odvisna od tistih, ki prvi priskočijo na pomoč. Da je pomoč učinkovita, potrebujemo znanje. V torkovem Svetovalnem servisu ponovimo temeljne postopke oživljanja, gost bo Primož Velikonja iz Zdravstvenega doma Kočevje.
2/28/202326 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Darovanje organov

V slovenski nacionalni register za posmrtno darovanje delov človeškega telesa zaradi zdravljenja s presaditvijo je vpisanih okoli 12 tisoč oseb. Vsak lahko ob možganski smrti potencialno reši življenje tudi do devetim ljudem. Čeprav lahko ledvico darujejo tudi živi darovalci, se najdlje čaka prav na ta organ. Sledijo srce, jetra, pljuča. O darovanju in samem postopku presaditve organov bomo govorili v petkovem Svetovalnem servisu. Z nami bo direktor Slovenija Transplant Andrej Gadžijev, dr. med.
2/24/202331 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Finančne spodbude za podjetništvo

Katere finančne spodbude so in bodo na voljo v letu 2023 za mikro, mala n srednje velika podjetja? Kako pridobiti podporo za uvajanje trajnostnih in krožnih poslovnih modelov v zagonskih podjetjih? Kako do evropskih sredstev za projekte na področju turizma, kmetijstva, športa in raziskovalne dejavnosti? Gostja četrtkovega svetovalnega servisa bo finančna in poslovna svetovalka magistrica Vesna Cvek. Vprašanja lahko zastavite na spletni strani prvi.rtvslo.si, prek elektronske pošte ali pa nas pokličete med oddajo.
2/23/202329 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Čas vpisov v vrtce

V februarju, marcu, tudi aprilu – odvisno od posameznega vrtca – potekajo vpisi za naslednje šolsko leto. Delež otrok, vključenih v vrtce, se pri nas vsako leto postopno povečuje. Staršem pa se ob vsakem vpisu zastavljajo vprašanja, na katera bo v sredinem Svetovalnem servisu odgovarjala Silvija Komočar, ravnateljica vrtca Mavrica Brežice in predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije. Po osmi bomo govorili o izbiri vrtca, izpolnjevanju vpisnega lista, številu točk, ki nam pripadajo, in tako imenovanih čakalnih listah.
2/22/202328 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Na sečnjo v gozd nikoli sami in z veliko znanja!

V novi izdaji Svetovalnega servisa se bomo odpravili v gozd. Z gostom, inštruktorjem varnega dela z motorno žago Romanom Črničem z Zavoda za gozdove, se bomo pogovarjali o varni sečnji. Za sekača ni dovolj le popolna zaščitna oprema, za varno sečnjo so pomembne tudi pravilna uporaba motorne žage, ocena višine drevesa, izbira ustrezne tehnike žaganja in seveda - izkušnje!
2/21/202329 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Kako izbrati srednjo šolo ali fakulteto?

V petek in soboto bodo po vsej Sloveniji potekali informativni dnevi, po dveh letih znova na šolah in fakultetah. Na podlagi česa naj se mladi odločijo, kje bodo nadaljevali svoje šolanje? Kaj, če ne pridejo na želelno šolo ali fakulteto? Kako bodo potekali vpisi, katerih datumov mladi ne smejo zamuditi? Na vprašanja o izbiri izobraževalne poti bo odgovarjala psihologinja Anja Vidmar iz Svetovalne službe Gimnazije Ledina.
2/17/202328 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Toplotne črpalke

Že več kot desetletje smo priča večjemu povpraševanju po toplotnih črpalkah. Gre za varčen in učinkovit sistem ogrevanja prostorov. O njih razmišlja vse več graditeljev in celo lastnikov starejših hiš, ki so se odločili za energijsko obnovo svojega doma. Kdaj je priporočljivo razmisliti o njeni vgradnji za ogrevanje objekta? Kakšna dokazila je treba priložiti vlogi, da je vlagatelj upravičen do subvencije za naložbo? O vsem tem bomo govorili v četrtkovem Svetovalnem servisu, ko bosta na vprašanja odgovarjala strokovnjak za toplotne črpalke Lev Mijoč in Primož Krapež, podsekretar Eko sklada in energetski svetovalec mreže ENSVET.
2/16/202325 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Kulinarika na idrijsko - cerkljanskem območju

Katere jedi so najbolj značilne za idrijsko – cerkljansko območje? V Svetovalnem servisu se bomo pogovarjali o tradicionalnih jedeh, ki so preproste in pripravljene iz sestavin z vrta ali nabranih v naravi. Izvedeli boste, kako pripraviti znamenite Idrijske žlikrofe in s čim vse lahko polnite patičke, ki so posebej značilne za Cerkno. V terenskem studiu v Cerknem bo na vprašanja povezovanja kulinaričnih ponudnikov odgovarjala Polona Kavčič z idrijsko-cerkljanske razvojne agencije, o pripravi žlikrofov in drugih dobrot pa Marta Florjančič, mojstrica izdelave žlikrofov.
2/15/202327 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Iskanje partnerja

Si želite, da za vas poiščemo človeka, s katerim se ujemate v starosti, videzu, izobrazbi, hobijih, življenjskem slogu in vrednotah? Tako se začne besedilo na spletni strani ene od agencij za posredovanje stikov pri nas. Za iskanje partnerja je danes na voljo kar nekaj kanalov, od hitrih zmenkov do ženitnih posredovalnic. Kaj pričakovati od takšnih storitev in kako poteka sam postopek iskanja? Gostji: Nina Slapnik, Agencija za Stike MATCHMe, in Mojca Terezija Kiralj, Agencija Gala.
2/14/202329 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Vpis v osnovno šolo

Šest let so stari otroci, ko začnejo obiskovati 1. razred osnovne šole v Sloveniji. Februarja šole po državi organizirajo vpise in starše seznanjajo z nadaljnjimi postopki. Tudi s tem, kako otroka prepisati v drugo šolo ali odložiti vpis za leto dni. O vpisu v osnovno šolo bomo govorili tudi v petkovem Svetovalnem servisu. Na vaša vprašanja bo odgovarjal Boris Zupančič, vodja sektorja za osnovno šolstvo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje.
2/10/202330 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

V gore pozimi

Zima je svoje zobe končno nekoliko bolj pokazala tudi v dolinah, v sredogorju in visokogorju pa zimske razmere vladajo že dolgo. V četrtkovem Svetovalnem servisu bomo govorili o tem, kako se pravilno pripraviti na zimsko turo, naj bo to peš ali na turnih smučeh, kako zimske razmere spremenijo način gibanja na poteh, katera oprema mora biti nujno v nahrbtniku in kako ravnati, če se zgodi nesreča? O skrbi za večjo varnost v gorah pozimi bo svetoval podpredsednik Planinske zveze Slovenije in gorski vodnik z mednarodno licenco iz Združenja gorskih vodnikov Slovenije Miha Habjan.
2/9/202327 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Medicinski pripomočki

Kakšne pravice do medicinskih pripomočkov iz obveznega zdravstvenega zavarovanja imajo zavarovane osebe ob posameznih zdravstvenih stanjih? Kakšne so novosti glede pridobitve teh pripomočkov, ki so potrebni pri zdravljenju, medicinski rehabilitaciji in zdravstveni negi? Gost torkovega Svetovalnega servisa bo vodja oddelka za medicinske pripomočke na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije Drago Perkič. Pišite na [email protected], vprašanje lahko zapišete v obrazec na spletni strani Prvega ali pokličete med oddajo.
2/7/202327 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Varna vožnja v zimskih razmerah

Med osnovna pravila vožnje pozimi spadajo prilagoditev hitrosti, povečanje varnostne razdalje in zaviranje narahlo. O vožnji po neočiščenem cestišču, zaviranju in speljevanju na zasneženih in poledenelih podlagah, o tem, kaj lahko sami preverimo pri vozilu preden se odpravimo na daljšo pot, in kaj vključuje preventivni pregled na servisu v petkovem svetovalnem servisu. Naš gost bo Manuel Pungertnik, vodja AMZS Šole vožnje in inštruktor varne vožnje. Izvedeli boste tudi, kako pravilno in varno prevažati smučarsko opremo.
2/3/202330 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Menopavza

Perimenopavza, menopavza in postmenopavza so obdobja v življenju ženske, ki jih doživlja vsaka drugače. Hormonske spremembe so naraven proces in predstavljajo konec ženske rodne dobe. Kaj lahko ženska pričakuje, kako si lahko v tem obdobju pomaga? V četrtkovem svetovalnem servisu bo na vaša vprašanja odgovarjala izr. prof. BOJANA PINTER, dr. med., spec. ginekologije in porodništva, mag. ekon. in posl. ved z Ginekološke klinike UKC Ljubljana in Medicinske fakultete UL.
2/2/202332 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Začimbe v prehrani

Tri glinene tablice z več kot 30-imi recepti, v katere so vključeni česen, kumina in koriander, so prva pisna omemba začimb v naši zgodovini. Nastale so v Mezopotamiji. Začimbam različne veje tradicionalne medicine pripisujejo zdravilne lastnosti. Hrani in tekočinam jih dodajamo, da dopolnimo okus in vonj ter spodbudimo prebavo in tek. O uporabi začimb v prehrani bomo govorili tudi v sredinem Svetovalnem servisu. Na vaša vprašanja bo odgovarjala predavateljica v programu gostinstvo in turizem na biotehniškem izobraževalnem centru v Ljubljani Neli Selan.
2/1/202325 minutes, 27 seconds
Episode Artwork

Vrtnarjenje po permakulturnih načelih

Permakultura je načrtovan sistem, ki poskuša ustvariti trajnostni življenjski prostor s posnemanjem vzorcev iz narave. Primerna je za proizvodnjo hrane, izrabo prostora in gradnjo bivališč, v njej se prepletajo ekologija, organsko kmetijstvo, arhitektura in agrogozdarstvo. V torkovem Svetovalnem servisu bomo predvsem o permakulturnem načinu vrtnarjenja govorili z Aljažem Planklom, permakulturnim načrtovalcem in regenerativnim kmetovalcem.
1/31/202329 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Naravna čistila

Kis, soda bikarbona, limonin sok. S preprostimi sestavinami doma narejena čistila niso strupena ter so nam in okolju prijaznejša. Ali so tudi dovolj učinkovita oz. s kakšnimi razmerji jih izdelati, da bodo delovala, ter kako potrpežljivi moramo vendarle biti v primerjavi s konvencionalnimi čistili. Prha, pečica, preproga … Vseh nadlog in madežev se bomo lotili v petkovem Svetovalnem servisu. Sogovornica:Tanja Sluga (Hiša nature).
1/27/202328 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Nasilje je treba najprej razumeti

Nasilje je treba najprej videti, nato razumeti, šele potem imamo osnovo, ki omogoča, da lahko kaj koristnega storimo, da bi ga bilo manj. V četrtkovem Svetovalnem servisu bomo prepoznavali agresijo oz. nasilje med vrstniki in ugotavljali, kaj lahko storijo starši in kaj šolski delavci, da bi bili v šoli odnosi bolj spoštljivi. Darja Barborič Vesel, socialna pedagoginja in šolska svetovalna delavka, razloži tudi, zakaj preveč pozornosti posvečamo žrtvam, medtem ko bi jo v resnici morali posvečati storilcem.
1/26/202328 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Rez vinske trte

Med prva zimsko-pomladna opravila v vinogradu spada rez vinske trte. S tem zahtevnim opravilom vinogradnik uravnava obremenitev in rodnost vinske trte, kar odločilno vpliva na kakovost grozdja in vina, ki ga želimo pridelati. O tem se bomo v Svetovalnem servisu, ki bo tokrat potekal iz našega terenskega studia v Ljutomeru, pogovarjali s svetovalcem in specialistom za vinogradništvo Miranom Toričem s Kmetijsko gozdarskega zavoda Murska Sobota.
1/25/202328 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Da bo v tretjem življenjskem obdobju naše stanovanje bolj varno

Ko opremljamo stanovanje ali hišo, najverjetneje ne pomislimo na tretje življenjsko obdobje, ko bomo morda ob stopnicah potrebovali držalo in nam bo banja v kopalnici odveč. Ob prenovi najprej pomislimo na stroške. Dejstvo pa je, da že z malimi posegi lahko marsikaj preuredimo, je pa pomembno, da se za to odločimo pravočasno. V torkovem svetovalnem servisu bomo opremljali predvsem kuhinjo in kopalnico, svetovala bo predavateljica dr. Marija tomšič, delovna terapevtka in univ. dipl. org.
1/24/202330 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

V pasji šoli se učijo predvsem lastniki

Sedi, tačko, prostor. Pasje šolanje nikakor niso samo našteta povelja, bistvo učenja komunikacije s psom je medsebojno razumevanje in posledično prijetno sobivanje. Kdaj v pasjo šolo? Ali je sploh kdaj prepozno? Katere so najpogostejše napake pri učenju pasjega vedenja in zakaj se v pasji šoli pravzaprav učijo lastniki? Gostja petkovega Svetovalnega servisa bo Metoda Mikuž, svetovalka za vedenje družnih živali in kinološka inštruktorica.
1/20/202328 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Klimatske naprave pozimi

Zima je končno pokazala svojo moč in s tem prisilila vse k dodatnemu ogrevanju prostorov. Marsikomu je manj znano dejstvo, da so sodobne klimatske naprave primerne tudi za gretje bivalnega okolja, ki je zelo učinkovito in tudi finančno ugodno. Kako praktično je ogrevanje s klimo in katero klimatsko napravo izbrati? Na vprašanja bosta v oddaji Svetovalni servis odgovarjala Barbara Primc in Boštjan Okorn, strokovna sodelavca pri Zvezi potrošnikov Slovenije.
1/19/202325 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Refluksna bolezen požiralnika

Kar polovica ljudi vsaj enkrat občuti težave z zgago, še posebno v obdobju, ki je za nami, obdobju praznikov. Refluks lahko povzroča manjše ali večje težave, če pa so težave hujše, govorimo o refluksni bolezni. Gost v sredinem svetovalnem servisu bo asist. Darko Siuka, dr. med., spec. gastroenterolog s Kliničnega oddelka za gastroenterologijo UKC Ljubljana.
1/18/202330 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

Osebne finance v času podražitev

Podražitve se že poznajo na naših osebnih financah. Položnice, ki smo jih do zdaj redno plačevali, nam morda ostajajo. Kako ravnati, da bi naše osebne finance ostale likvidne, kako je z zadolževanjem, kako je s porabo prihrankov in z odplačevanjem dolgoročnih posojil, ki smo jih najeli v času nizkih obrestnih mer in koliko dražji je danes najem novih posojil. O tem se bomo v torkovem svetovalnem servisu pogovarjali z mag. Ano Vezovišek, strokovnjakinjo za osebne finance.
1/17/202328 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

Kamini v zadnjih letih doživljajo renesanso

Nekaterim kamin služi kot pomožni vir ogrevanja, drugim pričara vzdušje domačnosti, kamin pa je lahko tudi edini vir ogrevanja prostorov in sanitarne vode. Kaj pomeni toplozračni in kaj toplovodni kamin? Katere so slabosti odprtih kaminov? Kako zagotoviti zrakotesnost kamina in kakšen naj bo kaminski dimnik? Ali tudi štedilniki spadajo med kamine? Gost petkovega Svetovalnega servisa na Prvem bo energetski svetovalec Bojan Žnidaršič.
1/13/202330 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Kako uspešno opustiti kajenje?

Razvada, navada ali odvisnost? Kajenje je zelo dolgo veljalo le za slabo razvado. Šele zadnja leta so prinesla znanstvene dokaze o tem, da je kajenje v osnovi fiziološka odvisnost: telo kadilca zahteva določeno količino nikotina vsak dan, celo vsako uro. Ste morda tudi vi med tistimi, ki želijo kajenje opustiti in je morda to ena vaših letošnjih novoletnih zaobljub? Pri tem vam lahko pomagamo v četrtkovem Svetovalnem servisu, ko bosta naši gostji Helena Koprivnikar, dr. med., specialistka javnega zdravja z Nacionalnega inštituta za javno zdravje, in Jožica Mesarič, profesorica zdravstvene vzgoje, vodja zdravstvenovzgojnega centra v Zdravstvenem domu Moste - Polje.
1/12/202331 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Forma mišic v starosti

Izguba mišične mase je eden glavnih vzrokov za zmanjšane telesne sposobnosti v starosti, pravi profesor s Fakultete za šport dr. Vojko Strojnik. Opozarja na študije, ki so pokazale, da nizko intenzivna telesna dejavnost ni zadostna. Šele zmerna aktivnost zmanjša napredovanje krhkosti v nekaterih starostnih skupinah, intenzivna pa prav pri vseh. In kako naj v starejših letih poskrbimo za svoje mišice, za njihovo formo in moč, bo povedal dr. Strojnik v Svetovalnem servisu. Pišite ali pokličite v živo – v sredo po osmi uri zjutraj v Jutru na Prvem.
1/11/202328 minutes, 59 seconds
Episode Artwork

Zdravljenje težav s kolenskim sklepom

Medtem ko zamenjava sklepa in nadomestitev funkcije sklepa s tako imenovano sklepno protezo pomenita enega največjih napredkov v medicini v prejšnjem stoletju, se zdaj smernice v ortopediji pomikajo proti manj invazivnim posegom, s katerimi bi ta poseg preprečili ali vsaj odložili. Mateja Sirše, dr. med., specialistka ortopedske kirurgije, ki bo gostja torkovega Svetovalnega servisa na Prvem, je specializirana za t. i. konzervativne načine zdravljenja kolenskega sklepa, da bi pacienti čim dlje obdržali svoje koleno. Gostja bo odgovarjala tudi na vaša vprašanja, povezana s težavami s kolenskim sklepom in zdravljenjem le-teh. Pokličite nas ali nam pišite!
1/10/202329 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Ptice okoli nas

Podnebne spremembe so razlog, da svoje navade spreminjajo tudi živali. Tako ptice vse pogosteje pozimi ostajajo v naših krajih in ne letijo na jug. O tem, katere vrste večkrat opazimo v Sloveniji v hladnejših mesecih, med drugim spregovorimo v petkovem Svetovalnem servisu, ko bo z nami varstveni ornitolog in koordinator izobraževanja v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije Tilen Basle. Predstavil bo aktualne popise ptic, ki jih organizira DOPPS, ter akcijo Varuhi gozdnih specialistov.
1/6/202331 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Je savna primerna za vsakogar?

Koristi savnanja so poznala že antična ljudstva, do danes pa se je razvilo veliko vrst različnih savn in potilnic. V sodobnem času se na tovrstno razstrupljanje organizma večina odpravi v t.i. spa centre, vse več pa je tudi domačih savn. Kako izbrati pravo, na kaj vse morate biti pozorni, pa tudi, kakšna so pravila in koristi savnanja ter komu je obisk savne odsvetovan, bo v četrtkovem Svetovalnem servisu pojasnila Ivica Flis Smaka, dr. med., specialistka fizikalne medicine in rehabilitacije.
1/5/202329 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Ali topla zima vpliva na sobne rastline?

Ali nadpovrečno visoke januarske temperature vplivajo tudi na sobne rastline? Načeloma oskrbo rastlin v notranjih prostorih v zimskem času zaradi ogrevanja prilagodimo. Manj dnevne svetlobe in drugačna vlažnost zraka sta gotovo dejavnika, ki vplivata na prezimovanje lončnic pa tudi vrtnih oziroma balkonskih rastlin, ki smo jih prestavili v notranjost. Gostja sredinega Svetovalnega servisa: doktorica biologije Blanka Ravnjak.
1/4/202330 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Urarski mojster

Vsaka stenska ali ročna analogna ura ima zelo natančen mehanizem, sestavljen iz več sto drobnih delcev. Popravilo, zamenjava baterij, paščkov, stekel, preizkus vodotesnosti … Z vsem tem se ukvarjajo urarji. Enega izmed njih – urarskega mojstra Davida Lečnika – bomo gostili v torkovem Svetovalnem servisu. Kako ravnati z urami, da bodo vse leto kazale točen čas, in koliko je še upanja za kakšno staro mehansko uro, ki je že dlje časa nismo navili?
1/3/202329 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

Svetovalni servis – namesto vprašanj zbiramo predloge

Koga naj večkrat povabimo v studio Prvega? Vas zanimajo zdravstvene, pravne, kulinarične, socialne, veterinarske ali morda finančne teme? Tradicionalni zadnji Svetovalni servis v letu namenjamo zbiranju predlogov in želja o temah, ki bi jih še želeli slišati v oddaji. Pokličite na 01 475 22 22, pišite na [email protected] ali obiščite našo spletno stran.
12/30/202231 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Izbor penine in vina za silvestrsko večerjo

Boste letos drzni in se bo na vaši silvestrski mizi znašla penina, ki je še niste poskusili, ali pa se boste držali preverjene klasike? Poznate razliko med mehurčki, ki nastanejo pri charmat in tistimi, ki nastanejo pri klasični metodi? Kako vam lahko pri določanju roka trajanja penine pomaga podatek o tem, kdaj je bila degoržirana? Dobrodošla seveda tudi vprašanja o izboru vin, s katerimi boste silvestrsko večerjo obogatili in jo povzdignili na nov (ali vsaj precej višji) nivo. Gost Svetovalnega servisa bo sommelier in vinski publicist Jože Rozman.
12/29/202232 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Beljakovinski kruhi

Beljakovinski kruhi in pekovski izdelki so zanimiva alternativa za klasične kruhe, ki vsebujejo veliko ogljikovih hidratov. Kako speči kruh iz rdeče in rjave leče, črne in rjave čičerike, fižola azuki in mungo ter drugih beljakovinsko bogatih stročnic? O tem več z gostjo Svetovalnega servisa Suzano Kranjec, avtorico bloga Fermentiraj.si.
12/28/202229 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Uporaba pirotehnike

Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je v Sloveniji dovoljena med 26. decembrom in 1. januarjem. A tudi takrat teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih naseljih, v zgradbah in zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, na javnih prevoznih sredstvih in na površinah, kjer potekajo javne prireditve. V Svetovalnem servisu, v katerem bomo govorili o varni rabi pirotehnike, bo z nami višji samostojni policijski inšpektor Danijel Jug.
12/27/202228 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Praznični bonton – kaj se spodobi in kaj ne?

Petkov Svetovalni servis namenjamo pravilom lepega vedenja, s poudarkom na prazničnem času. Kaj se spodobi in kaj ne, kako izbrati, izročiti ter sprejeti darilo, kaj predpisuje bonton pri praznično pogrnjeni mizi? O tem s strokovnjakinjo za kulturo vedenja in protokol Bojano Košnik Čuk.
12/23/202226 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Luči in osvetlitev

V mesecu, ko se povsod blešči in utripa, bomo v četrtkovem Svetovalnem servisu najprej preverili varnost vaših prazničnih razsvetlitev. Z nami bo doc. dr. Matej Kobav s Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani, ki bo povedal tudi, kako v naših domovih razporediti luči, da se bomo čim bolje počutili, se zjutraj učinkovito prebudili ter zvečer sprostili in pripravili na spanje. Govorili bomo tudi o koncu proizvodnje neonskih luči ter o tem, kako in kje poiskati nadomestek zanje.
12/22/202227 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Praznična garderoba

Najdaljša noč v letu zahteva oblačila, primerna za posebne priložnosti. Ker taka oblačila nosimo redkeje kot tista za poslovne priložnosti in prosti čas, v Svetovalnem servisu povemo, kako oziroma s čim v mislih je treba po nakupih. Pa tudi, kako lahko primerno kombinacijo ustvarimo s tem, kar že imamo v omari. So bleščice in čipke obvezne? Ja mala črna obleka še vedno klasika, s katero ne morete zgrešiti? In kakšna je ustrezna nega tovrstnih oblačil? Gostja bo Lea Pisani, univ. dipl. inž. oblikovanja tekstilij in oblačil ter svetovalka za kulturo oblačenja.
12/21/202225 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Dobro vino se popolnoma razvije le v pravem kozarcu

Ste že izbrali, katero vino boste morda postregli k božični večerji? Bogato rdeče, aromatično sveže belo ali katero izmed maceriranih? Poznavalci pravijo, da je za vsak vinski slog potreben drug kozarec, da se v njem lahko popolnoma razvije pravi okus vina, še posebno takrat, kadar izberemo vino višjega kakovostnega razreda. V kakšnem kozarcu torej postreči belo ali rdeče vino? Kaj pa penino in mešane pijače? Obstaja skoraj sto vrst različnih kozarcev, v torkovem svetovalnem servisu pa bomo podali nekaj priporočil, koliko različnih in katere izbrati za domačo uporabo. Naš gost je sommelier in vinski poznavalec Gašper Čarman.
12/20/202226 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Kakovostna igrača

Pred tistimi, ki boste v prazničnem decembru obdarovali otroke, je, kot vsako leto, težka naloga. Kako izbrati nekaj, kar ne bo januarja že pozabljeno ležalo pod posteljo, kako ohraniti ravnovesje med otrokovo željo ter dejstvom, da so nekatere igrače tudi z vidika strokovnjakov bolj in druge manj koristne za razvoj. V petkov Svetovalni servis smo povabili razvojno psihologinjo dr. Ljubico Marjanovič Umek. Po osmi tudi o tem, da sta premalo zahtevna kot tudi prezahtevna igrača slabi izbiri.
12/16/202227 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Kako naj v prazničnih dneh ravnamo, da se ne bomo okužili?

Zakaj v Sloveniji skoraj nihče več ne nosi zaščitne maske? Ali si sploh še kdo razkužuje roke? Kaj pa testira? Čeprav smo v ponedeljek zabeležili 3.038 novih okužb s koronavirusom in je bilo zaradi covida hospitaliziranih 119 oseb, se večina vede, kot da korone ni več. Kar pa ne drži, pravi infektolog prof. dr. Janez Tomažič z Infekcijske klinike v Ljubljani. Kako naj v prazničnih dneh ravnamo, da se ne bomo okužili? Kaj lahko storimo, da bo druženje varno? Komu dr. Tomažič še vedno priporoča cepljenje in zakaj se na novi koronavirus lahko testiramo tudi sami? Dr. Janez Tomažič bo na naša in vaša vprašanja o omikronu, covidu in težavah, ki jih povzroča, odgovarjal v Svetovalnem servisu. Pišite ali pokličite! V četrtek po osmi uri v Jutru na Prvem.
12/15/202225 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Peka potice

Zaščitena slovenska potica je pripravljena s petimi tradicionalnimi nadevi. Katere so najpogostejše napake pri peki potic in kako se jim izogniti? Kako ravnati z modelom, ko je potica pečena, in kako pripravimo potico iz suhih hrušk s pregreto smetano? Ob tem pa bomo napekli še nekaj prazničnega peciva, tudi že pozabljene korenčkove žepke in salove piškote. Gostja sredinega svetovalnega servisa bo učiteljica kuharstva Majda Rebolj s srednje šole za gastronomijo in turizem v Ljubljani.
12/14/202231 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Pred počitnicami je treba opraviti številne šolske obveznosti

Čeprav marsikje že diši po praznikih, sta v šolah november in december zelo delovna meseca. Številna ocenjevanja znanja, testi, spraševanja, projekti in še marsikaj je na urniku učencev in dijakov, ki bodo morali pred božično-novoletnimi počitnicami opraviti vse svoje šolske obveznosti, da bodo lahko potem prosti dnevi res praznični in brezskrbni. Kako se učiti, kako si organizirati čas, kako si zbistriti glavo med učenjem, čemu so namenjene počitnice in na kaj v prostih dneh ne smemo pozabiti? O tem se bomo pogovarjali s psihologinjo Anjo Vidmar.
12/13/202227 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Novosti v železniškem potniškem prometu

V nedeljo pri nas in po vsej Evropi začnejo veljati novi vozni redi vlakov, zato bomo v petkovem svetovalnem servisu govorili o železniškem potniškem prometu. Kako obsežna gradbena dela na železniški infrastrukturi vplivajo na prihode, odhode in zamude vlakov? Kako več kot 50 novih kompozicij spreminja uporabniško izkušnjo potnikov? Kako z vlakom prepeljati hišnega ljubljenčka? So naši vlaki dovolj dostopni invalidom? Kako najhitreje do vozovnice in kakšne so železniške povezave s sosednjimi državami? Naš gost po osmi uri na Prvem bo Primož Kokalj iz poslovne enote Potniški promet pri Slovenskih železnicah. Vprašanja lahko zastavite tudi na spletni strani Prvega.
12/9/202231 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Goljufive spletne trgovine

V decembru se v spletnih trgovinah znajde največ neizkušenih kupcev, ki zlahka naletijo na lažne spletne trgovine, trgovine s ponaredki dragih blagovnih znamk in prevare, ki so s tem povezane. Lažne trgovine goljufi ustvarijo za katerokoli blago, ki ga je sicer težko dobiti, kot so bili avgusta celo lesni peleti. V Svetovalnem servisu vas bomo spodbudili, da si pred nakupom vzamete 10 minut za preverjanje spletne trgovine. Naša gostja je Jasmina Mešić, koordinatorka nacionalnega programa ozaveščanja Varni na internetu.
12/8/202228 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Stiske med prazniki

Prazniki prinašajo v naše življenje veselje, zabavo, druženje in veliko pričakovanj. Vendar to ne velja za vse ljudi. Za tiste, ki so osamljeni ali trpijo zaradi stisk, so praznični dnevi lahko manj prijetni. Gost v studiu je logoterapevt Martin Lisec.
12/7/202225 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

Upravljanje večstanovanjskih stavb

Tiste večstanovanjske stavbe, kjer sta več kot dva etažna lastnika in več kot osem posameznih delov, morajo imeti upravnika. Dober upravnik večstanovanjske stavbe deluje v interesu hiše in večine etažnih lastnikov, ohranja vrednost premoženja in skrbi za enostavnejše, cenejše in udobnejše bivanje. Kako pa je v praksi? Kaj je najpogosteje predmet spora med etažnimi lastniki in upravnikom? Kakšen je postopek zamenjave upravnika? Na ta in podobna vprašanja odgovorimo v torkovem Svetovalnem servisu, ko bo naš gost Bojan Bučinel, neodvisni svetovalec za upravljanje večstanovanjskih stavb.
12/6/202224 minutes, 49 seconds
Episode Artwork

Osebna asistenca

Osebna asistenca je pomoč uporabniku pri opravilih in dejavnostih, ki jih ne more izvajati sam zaradi invalidnosti, a jih vsak dan potrebuje doma in zunaj doma, da lahko živi neodvisno, aktivno in je enakopravno vključen v družbo. Kdo je upravičen do osebne asistence, kdo odloči o tej pravici, kakšna dokazila je treba predložiti in kaj vse to pravico izključuje? Gostja petkovega Svetovalnega servisa bo magistrica Barbara Kobal Tomc z Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo. Pišite na [email protected], na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
12/2/202228 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Spolno prenosljive okužbe

Slovenija se uvršča med države, ki okužbo s HIV-om dobro obvladujejo. Izboljševanje informiranosti in dostopnosti do zdravil ob tem ostajata dva vidika, ki lahko pozitivno vplivata na zmanjševanje in zamejevanje spolno prenosljivih bolezni. Prvega decembra, ki je svetovni dan boja proti AIDS-u, bomo zato na Prvem Svetovalni servis posvetili spolnim okužbam in njihovemu zamejevanju, sogovornica bo infektologinja prof. dr. Mojca Matičič, ki vodi ambulanto za spolno prenosljive okužbe na Infekcijski kliniki v Ljubljani.
12/1/202228 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Veseli december in odpadki

Praznični december je mesec, ko zapravimo več kot sicer. Po statistiki prejšnjih let se v tem času najbolj zvišajo prihodki v trgovinah z elektronskimi in gospodinjskimi napravami ter v trgovinah z živili. Ali ob vsem tem delujemo odgovorno in premislimo o količini embalaže, ki jo ima določen izdelek, ali kupujemo trajnostna darila, ki januarja ne pristanejo med mešanimi komunalnimi odpadki? V sredinem Svetovalnem servisu po osmi bo z nami Marinka Vovk iz Okoljsko raziskovalnega zavoda.
11/30/202227 minutes, 1 second
Episode Artwork

Psihoonkologinja: V družini želijo drug drugega zaščititi, vendar je o bolezni in čustvih smiselno govoriti

Svetuje mag. Andreja Cirila Škufca Smrdel - klinična psihologinja z Onkološkega inštituta v Ljubljani Želja je, da nas takrat, ko prestopimo prag zdravstvene ustanove, sprejmejo z razumevanjem in da smo deležni čim bolj celostne oskrbe. Bolezen namreč niso le znaki in simptomi, niso le telesne bolečine, ampak velikokrat tudi skrbi in različne psihične težave. Celostna obravnava je še zlasti pomembna pri onkoloških bolnikih. Diagnoza rak namreč močno in s strahom zareže v življenje posameznice in posameznika ter njegovih bližnjih. Pomoč lahko ponudijo tudi psihoonkologi. V Svetovalnem servisu na vprašanja o psihični pomoči in podpori bolnikom z rakavimi obolenji odgovarja klinična psihologinja mag. Andreja Cirila Škufca Smrdel z Onkološkega inštituta v Ljubljani. Foto:Europa Donna Slovenija/ zajem zaslona
11/29/202226 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

O ortodonskem zdravljenju: so nevidni zobni aparati ravno tako učinkoviti kot klasični?

Včasih je veljalo, da zobni aparat nosijo le mladostniki, posebno v zadnjih letih pa se povečuje tudi število starejših, ki se odločijo za to zdravljenje. Razlogi so različni - od estetskih do odpravljanja težkih oblik nepravilnosti zob in čeljusti. Kateri so pogoji za začetek zdravljenja in koliko časa to povprečno traja? Kako učinkovite so nove vrste zobnih aparatov, ki jih trg ponuja, v primerjavi s klasičnimi aparati? Gost petkovega svetovalnega servisa je Boštjan Lavriša, dr. dentalne medicine, specialist čeljustne in zobne ortopedije.
11/25/202227 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Adventno zelenje in decembrsko okrasje

Pred nami je prva adventna nedelja in skrajni čas je, da na plan potegnete adventno dekoracijo. Še lepše bo, če adventni venček izdelate sami in sami poskrbite tudi za preostalo decembrsko okrasje. Kako se tega lotiti, kakšne so letos modne smernice, kako skrbeti za božično zvezdo ali božični kaktus in katero drugo zelenje v času pred božično-novoletnimi prazniki ne sme manjkati, bo v četrtkovem Svetovalnem servisu povedala mednarodno priznana floristka dr. Sabina Šegula z Akademije cvetja. Pridružite se nam s svojimi vprašanji ali predlogi.
11/24/202226 minutes, 58 seconds
Episode Artwork

Odvisnost od alkohola

Lani je registrirana poraba alkohola znašala 10,62 litra čistega alkohola na prebivalca, starega 15 let in več. V primerjavi z letom prej se je zvišala za skoraj 1 liter. Govorimo o vsesplošno sprejeti substanci, zato je »meni se pa to že ne bo zgodilo« pogost stavek, ko opozorimo na morebitni razvoj odvisnosti. In redki so tisti, ki se sami podajo na pot zdravljenja. Kako prepoznati odvisnost, kam se obrniti po pomoč, kakšne so faze zdravljenja? O vsem tem z gostjo sredinega Svetovalnega servisa po osmi dr. Mirjano Radovanović, dr. med., specialistko psihiatrije z Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.
11/23/202226 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Kako ohraniti dobro telesno pripravljenost tudi pozimi

Ko se zunaj ohladi, nam gibanje in vadba na prostem ne dišita preveč. Raje se zleknemo v naslanjač in obsedimo na toplem. Zakaj je potrebno tudi pozimi poskrbeti za gibanje na prostem? Kaj pomeni zmanjšanje obremenitev za naše telo, še posebej v starosti? Kako krepimo mišično moč? Gost v studiu Prvega bo profesor športne vzgoje in tekaški trener Urban Praprotnik. Pišite na [email protected] ali pokličite med oddajo na 01-475-22-22.
11/22/202229 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Živali pozimi

Na pragu zime bo gost petkovega Svetovalnega servisa veterinar Marjan Kastelic, specialist medicine ptic, malih sesalcev in plazilcev. Kateri hišni ljubljenčki zimo prenašajo najtežje, kateri imajo raje nizke temperature? Kako naravnati gretje doma, da bo to ustrezno tudi za psa, mačko, ptico, glodalca, ki ga imamo doma? Gost bo odgovarjal tudi na druga, z živalmi povezana vprašanja, zato pokličite na 01/475 22 22 ali nam pišite med oddajo.
11/18/202227 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Sadno drevje pred zimo

Lastnikom sadovnjakov ali posamičnih sadnih dreves bomo v četrtkovem Svetovalnem servisu postregli z navodili, kako to sadno drevje pripraviti na zimo in prihodnjo sadjarsko sezono. Z agronomom Vanesom Husićem iz Kluba Gaia bomo govorili o jesenskem škropljenju, sajenju in rezi sadnega drevja, dodali pa bomo še odgovore na vaša vprašanja. Ta sprejemamo med oddajo na tel. št. 01 475 22 22, že pred oddajo pa na e-naslovu [email protected] in v obrazcu na spletni strani prvi.rtvslo.si.
11/17/202226 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Dedovanje

Zapuščina oziroma nepravdni zapuščinski postopek je sodni postopek, s katerim se razdeli dediščino med oporočne ali zakonite dediče, volilojemnike in morebitne upnike. Kdaj nastopi zakonito dedovanje in kako na delitev dediščine vpliva oporoka? Kakšen davek se plača na dediščino? Kako poteka dedovanje zaščitene kmetije? Kaj pomeni izločitev v korist potomcev? Kako se dedič odpove dedovanju? Gostja sredinega svetovalnega servisa po osmi na Prvem bo odvetnica Sonja Dolinar.
11/16/202229 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Nas že poslušate prek tehnologije DAB+?

Radio je že v celoti prešel na oddajanje v digitalni tehnologiji DAB+, ki prinaša možnost večje ponudbe radijskih programov in kakovostnejši sprejem brez motenj. O delovanju te takoimenovane druge tehnologije, o uporabniških prednostih, o pokritosti z digitalnim signalom in o odzivu uporabnikov se bomo v torkovem Svetovalem servisu pogovarjali z mag. Bojanom Ramšakom, vodjo razvoja pri Oddajnikih in zvezah RTV Slovenija.
11/15/202232 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Sladkorna bolezen: v zgodnejši fazi skrita

Pogosta žeja in uriniranje ter hujšanje in meglen vid. To so znaki, ki lahko pomenijo, da je sladkor v krvi že nad vrednostjo 10. Pred tem je sladkorna bolezen navadno le laboratorijska ugotovitev, bolnik pa večjih težav še nima. Kako se v zgodnejših ali kasnejših fazah soočiti z boleznijo, lahko v vsakem zdravstvenem domu dobimo ustrezno podporo za spopadanje z njo? Gostja petkovega Svetovalnega servisa po osmi bo diabetologinja doktorica Jelka Zaletel, doktorica medicine z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
11/11/202227 minutes, 14 seconds
Episode Artwork

Martinove jedi

Goska ali račka: martinova dilema, ki jo bomo poskušali rešiti v četrtkovem svetovalnem servisu. Ob tem bomo pripravili tudi račjo pašteto in račji konfit, izvedeli, v čem je skrivnost dobrih mlincev, posladkali se bomo s kakijevo kremo in kostanjevo rezino, ogreli z juho iz stebelne zelene, ugotavljali, na koliko načinov lahko pripravimo rdeče zelje, kako lahko kaše vključimo na martinov jedilnik in kaj potrebujemo za dobro vinsko omako. Izbor tradicionalnih in sodobnih martinovih jedi nam bo v četrtek po osmih na Prvem predstavil kuharski mojster Matjaž Pozderec.
11/10/202226 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Doseganje standarda pasivne gradnje

Bližajoči se Dnevi pasivne hiše so priložnost za spoznavanje energijsko najbolj varčnih stavb. Načini gradnje, s katerimi lahko dosežemo standard pasivne hiše so sicer zdaj že nekaj ustaljenega, iščejo in razvijajo pa se produkti za reševanje podrobnosti. Na primer izboljšave toplotno-izolacijski materialov. Prof. dr. Martina Zbašnik-Senegačnik z ljubljanske Fakultete za arhitekturo in dr. Miha Praznik, vodja dejavnosti pasivna gradnja in energetsko učinkovita prenova na Gradbenem inštitutu ZRMK, bosta gosta sredinega Svetovalnega servisa.
11/9/202227 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Priprava vozila na zimo

Od 15. novembra naprej bo na cestah obvezna uporaba zimske opreme za vsa motorna vozila. Neodvisni testi pnevmatik, ki jih v sodelovanju s potrošniškimi organizacijami izvajajo avtomobilski klubi, voznikom pomagajo pri odločitvi, katero pnevmatiko izbrati. Na kaj vse je treba biti pozoren pri nakupu zimskih pnevmatik in kako se dobro pripraviti na vožnjo pozimi? O vsem tem v torkovem Svetovalnem servisu. Na vprašanja bosta odgovarjala Janez Žužek iz Avto-moto zveze Slovenije ter avtomobilski novinar Jure Gregorčič.
11/8/202225 minutes, 2 seconds
Episode Artwork

Kako bomo volili: predsedniške in lokalne volitve ter trije referendumi

Novembra bodo skoraj vse nedelje volilne. Drugi krog predsedniških volitev, sledi prvi krog lokalnih volitev in nato še referendumsko odločanje o treh vladnih zakonih. Kaj storiti, če na dom ne boste prejeli obvestila o referendumu oziroma volitvah in kaj moramo imeti s seboj na volišču? Kje in kako lahko predčasno uveljavite volilno pravico? Kako je z glasovanjem v bolnišnicah in domovih za ostarele? Kdo ima pravico voliti doma? Kaj je potrebno storiti, če želite glasovati po pošti? Kateri so ključni datumi za uveljavitev naštetih drugih načinov glasovanja? Gost petkovega Svetovalnega servisa je bil direktor Državne volilne komisije Dušan Vučko.
11/4/202230 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Upokojenci bodo do konca leta dobili višje pokojnine

Četrtkov Svetovalni servis smo namenili pokojninam in upokojevanju, zato je bil gost v studiu Prvega generalni direktor Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije Marijan Papež. Za koliko bodo višje pokojnine v letošnjem in prihodnjem letu? Kdaj lahko upokojenci pričakujejo prvo uskladitev? Kakšni bodo pogoji za upokojitev v letu 2023?
11/3/202228 minutes, 32 seconds
Episode Artwork

Zasvojenost in sodobne tehnologije

Tokrat v oddaji o zasvojenosti s sodobnimi tehnologijami in kako te spreminjajo naše odnose. Ne le o družabnih omrežjih, tudi o videoigrah, pornografiji, nakupovanju in drugih dejavnostih do katerih dostopamo prek spleta. še posebno nas je zanimalo, kako vse to vpliva na mlade. Na vaša vprašanja je v sredinem Svetovalnem servisu odgovarjala priznana psihoterapevtka in zdravnica Sanja Rozman. Oddajo pripravlja in vodi Liana Buršič.
11/2/202226 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

O podkastih in radiu na spletu

V 94-ih letih, odkar obstaja naš radio, so se navade in načini poslušanja medija spremenili – danes lahko program poslušamo z zamikom in na zahtevo. Kaj so podkasti, kako se nanje naročimo, katere aplikacije uporabljamo za to? Kaj ponujata spletni arhiv Radia Slovenija in naša prenovljena spletna stran? Pa še: kaj pomeni DAB+ ter kako se od njega razlikuje internetni radio? Gost petkovega svetovalnega servisa na Prvem je Matej Praprotnik, pomočnik direktorja Radia Slovenija.
10/28/202226 minutes, 33 seconds
Episode Artwork

Požarna varnost

Katera gasilna sredstva imate v svojem domu ali avtomobilu? Če smo vas s tem vprašanjem spravili v zadrego, potem je prav, da ob koncu oktobra – meseca požarne varnosti – opozorimo na nekaj pogostih napak in dilem, ki so povezane s požari, kurjenjem v naravi, pozabljeno hrano na štedilnikih in podobnimi nevarnostmi. V četrtkov Svetovalni servis smo povabili Anžeta Bitenca, poklicnega in prostovoljnega gasilca ter predsednika komisije za usposabljanje pri Gasilski zvezi Ljubljana.
10/27/202225 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

Spravilo pridelka in priprava vrta na zimo

Vrtnarska sezona je pri koncu, mnogi v teh dneh z vrta pospravljajo korenovke in se sprašujejo, ali naj poberejo tudi solatnice ali jih je bolje še nekaj časa pustiti v zemlji. Prav tako bo treba zelenjavni vrt pripraviti na zimo, zato smo v sredin Svetovalni servis povabili dr. Ano Slatnar z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Vprašanja zanjo sprejemamo med oddajo na tel. št. 01 475 22 22, že pred oddajo pa na e-naslovu [email protected] in v obrazcu na spletni strani prvi.rtvslo.si.
10/26/202227 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Jesensko-zimska obolenja otrok

Izcedek iz nosu, kašljanje, zagnojene oči, bruhanje, driska – to so pogoste težave, s katerimi se v tem letnem času srečujejo starši majhnih otrok. Kako jim pomagati, da ne bodo več doma kot v vrtcu, če ga obiskujejo? Kako pomembna je preventiva? O jesensko-zimskih prehladnih obolenjih najmlajših v torkovem Svetovalnem servisu, ko bo z nami asist. Jakob Zapušek, dr. med., spec. ped. z Oddelka za pediatrijo Splošne bolnišnice dr. Jožeta Potrča Ptuj.
10/25/202226 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

Jecljanje

V Sloveniji je okrog 20 tisoč oseb, ki jecljajo. Ni nenavadno, če ima otrok med 2. in 5. letom starosti obdobje začasnega jecljanja. Medtem ko ga večina otrok preraste, pa se vseeno v določenih primerih obdrži še vse do odrasle dobe. Ob prihajajočem mednarodnem dnevu osveščanja o jecljanju bo to tema tokratnega svetovalnega servisa. Naša gosta bosta Vlasta Podbrežnik, prof. defektologije – logopedinja in Georgij Done z lastno izkušnjo, oba iz Društva za pomoč osebam z govornimi motnjami Vilko Mazi.
10/21/202229 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Osteoporoza

Večina ljudi ne ve, da ima osteoporozo, vse do prvega zloma. Gre namreč za sistemsko presnovno kostno bolezen in zato zmanjšano trdnost kosti. Nekoč je veljala bolj za žensko bolezen, a zbolevajo tudi moški. Ocenjujejo, da v Evropi vsakih 30 sekund pride do zloma zaradi krhkosti kosti. Ob svetovnem dnevu osteoporoze bomo v svetovalnem servisu gostili Dušo Hlade Zore, dr.med., predsednico Zveze društev bolnikov z osteoporozo Slovenije.
10/20/202226 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

O slovenskih sirih in kulinariki

Slovenski kmečki sirarji se lahko ponašajo z izdelavo raznolikih sirov in drugih mlečnih izdelkov. Kako se siri med sabo razlikujejo in na kaj naj bodo pozori potrošniki pri izbiri? Kje je mesto sirov v kulinariki? V sredinem Svetovalnem servisu na vprašanja odgovarjata Irena Orešnik, uveljavljena sirarka in avtorica dveh knjig o sirih, tudi prva predsednica Združenja kmečkih sirarjev Slovenije in Majda Tumpej, iz podjetja Megal, ki že dobrih 20 let sirarjem strokovno svetuje, vodi ekskurzije v tujino in prireja tečaje za predelavo mleka.
10/19/202229 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Prepričljivo argumentiranje

Retorika še zdaleč ni zgolj in samo javno nastopanje. Njen cilj je spretno oblikovanje dobrih oz. prepričljivih argumentov, kar lahko koristi na vseh področjih življenja. Osnovno retorično znanje je uporabno, ko želite s sodelavci ali šefom razčistiti nekaj, kar vas že dolgo moti. Ali pa ko že ob začetku dialoga začutite, da bi se ta lahko razvil v konflikt. V torkovem Svetovalnem servisu zato med drugim o tem, kako premagati tremo pred neugodnimi soočenji in kako komunicirati, ko smo razburjeni. Sogovornica bo učiteljica retorike Ana Aleksandra Zupančič iz Šole retorike.
10/18/202226 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Otroški avtosedeži

140 centimetrov višine ali 36 kilogramov telesne teže – to sta meji, do katere je za prevoz otroka v osebnem avtomobilu potreben otroški avtosedež. Ta mora biti seveda varen, kar med drugim s testi preverjajo na Avtomoto zvezi Slovenije. Ocene podeljujejo še na podlagi naslednjih kriterijev – upravljanje, ergonomija, škodljive snovi. O rezultatih zadnjega testa bomo spregovorili v petkovem Svetovalnem servisu. Z nami bo Blaž Poženel, odgovorni urednik Motorevije, ki izhaja pri AMZS.
10/14/202226 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Kako se bomo ogrevali pozimi?

Kako znižati stroške ogrevanja je eno najpomembnejših vprašanj ob začetku letošnje kurilne sezone. Razmerja med cenami energentov so se precej spremenila; najbolj so se podražili lesni peleti, drva so še vedno najcenejša, a le za malenkost v primeri s toplotno črpalko, ogrevanje z elektriko pa je trenutno cenejše kot ogrevanje s kurilnim oljem. Katere manjše investicijske ukrepe lahko še izvedemo pred zimo, koliko lahko prihranimo z organizacijskimi ukrepi in zakaj je dobro voditi energetsko knjigovodstvo? Gost četrtkovega svetovalnega servisa bo neodvisni energetski svetovalec Bojan Žnidaršič.
10/13/202228 minutes
Episode Artwork

Zoisove in deficitarne štipendije

Dijaki, ki bi želeli prejemati štipendijo za deficitarne poklice, morajo vlogo oddati do 23. septembra; študenti, ki bi radi prvič dobili Zoisovo štipendijo, do 30. ta mesec, tisti, ki jo podaljšujejo, do 10. oktobra. To so aktualni roki, na katere morajo biti pozorni potencialni prejemniki deficitarnih in Zoisovih štipendij. O obeh tudi v sredinem Svetovalnem servisu, ko bo z nami vodja Oddelka za štipendije in programe Ad futura Maja Gašparovič z Javnega štipendijskega, razvojnega, invalidskega in preživninskega sklada Republike Slovenije.
9/21/202225 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Do preživnine niso upravičeni samo otroci, ampak tudi odrasli

Ob razvezi zakonske zveze oziroma razpadu izvenzakonske skupnosti se morata partnerja dogovoriti o dodelitvi otrok v varstvo in vzgojo, o določitvi stikov in preživnine za otroke in tudi nekdanje partnerje. Kako se določi preživnina za otroka in kdaj pripada tudi nekdanjemu partnerju? Kakšna je preživninska odgovornost otrok do staršev? Naša gostja je odvetnica Nina Radulovič.Svetuje odvetnica Nina RadulovičOb razvezi zakonske zveze oziroma razpadu izven zakonske skupnosti se morata partnerja dogovoriti o dodelitvi otrok v varstvo in vzgojo, o določitvi stikov in preživnine za otroke in tudi nekdanje partnerje.  Kako se določi preživnina za otroka in kdaj pripada tudi nekdanjemu partnerju?  Kakšna je preživninska odgovornost otrok do staršev? Naša gostja je odvetnica Nina Radulovič.
12/13/202127 minutes, 40 seconds
Episode Artwork

Gibanje je ključno za obvladovanje številnih revmatičnih bolezni

Redno gibanje je eno od temeljev zdravja, pomembno pa je tudi pri obvladovanju številnih revmatičnih bolezni. Zato Društvo revmatikov Slovenije predstavlja vseslovensko akcijo spodbujanja gibanja Skočimo na lepše. O revmatičnih boleznih, o tem, kako jih obvladujemo, zdravimo, zakaj je gibanje pomembno - bomo govorili v sredinem svetovalnem servisu, naša gosta bosta Anita Jaklič, diplomirana fizioterapevtka s Kliničnega oddelka za revmatologijo UKC Ljubljana in dr. Žiga Rotar, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za revmatologijo UKC Ljubljana. Pokličite ali nam pišite.Društvo revmatikov Slovenije in akcija "Skočimo na lepše"Redno gibanje je eno od temeljev zdravja, pomembno pa je tudi pri obvladovanju številnih revmatičnih bolezni. Zato Društvo revmatikov Slovenije predstavlja vseslovensko akcijo spodbujanja gibanja Skočimo na lepše. O revmatičnih boleznih, o tem, kako jih obvladujemo, zdravimo, zakaj je gibanje pomembno - razlagata Anita Jaklič, diplomirana fizioterapevtka s Kliničnega oddelka za revmatologijo UKC Ljubljana in dr. Žiga Rotar, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za revmatologijo UKC Ljubljana.
10/13/202127 minutes, 52 seconds
Episode Artwork

Žar za vsakogar

Na prvi dan nogometnega meseca bomo ogreli poletni žar in preverili, kateri so najboljši prigrizki z žara za nogometne navdušence. Kako izbrati pravi žar in kakšno orodje potrebuje mojster žara? Kašna je razlika med direktno in indirektno peko? Kaj pridobimo z dimljenjem, kdaj je primerna tehnika »low and slow«? Ali so omake za jedi z žara dodana vrednost ali samo kamuflaža za ponesrečeno peko? V petek zjutraj po osmi na Prvem bo naš gost poznavalec in raziskovalec peke na žaru Matej Stipanič. Svoja vprašanja lahko zapišete tudi na spletni strani radioprvi.si.Poznamo azijski, ameriški, brazilski ... žar. Kaj pa nogometni žar?Na prvi dan nogometnega meseca bomo ogreli poletni žar in preverili, kateri so najboljši žar prigrizki za nogometne navdušence. Kako izbrati pravi žar in kakšno orodje potrebuje žar mojster? Kakšna je razlika med direktno in indirektno peko? Kaj pridobimo z dimljenjem, kdaj je primerna tehnika »low and slow«?  Ali so žar omake dodana vrednost ali zgolj kamuflaža za ponesrečeno peko? V petek zjutraj po osmi na Prvem bo naš gost poznavalec in raziskovalec peke na žaru Matej Stipanič. Sodelujte, postavite vprašanje. Odprite Slido v ločenem oknu. S sodelovanjem sprejemate pogoje podjetja Slido. Radio Slovenija vnešenih podatkov ne shranjuje oziroma jih po oddaji dokončno izbriše. Zaradi bontona vas prosimo, da se predstavite vsaj z imenom, ni pa to pogoj za sodelovanje. Preberite tudi pogoje zasebnosti.
6/11/202126 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Kisanje zelja

Kislo zelje je zelo zdravo živilo, ki ga uvrščamo predvsem na jesenske in zimske jedilnike. Kakšen je pravilen postopek kisanja zelja in repe, katere sorte zelja so najboljše za kisanje? Kakšni pogoji so potrebni za dobro fermentacijo in katere so najpogostejše napake pri kisanju zelja? Odgovore prinaša sredin svetovalni servis, ko bo naš gost profesor doktor Janez Hribar z Biotehniške fakultete v Ljubljani.Pri izboru sort za kisanje je pomembna predvsem zadostna vsebnost sladkorjev, ki se bodo med fermentacijo spreminjali v mlečno kislino.Kislo zelje je zelo zdravo živilo, ki ga uvrščamo predvsem na jesenske in zimske jedilnike. Kakšen je pravilen postopek kisanja zelja in repe, katere sorte zelja so najboljše za kisanje? Kakšni pogoji so potrebni za dobro fermentacijo in katere so najpogostejše napake pri kisanju zelja? Odgovore prinaša sredin svetovalni servis, ko bo naš gost profesor doktor Janez Hribar z Biotehniške fakultete v Ljubljani.
11/11/202032 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Sindrom zapestnega prehoda

Utesnitev živca v zapestnem prehodu ali sindrom karpalnega kanala je pogosta nadloga sodobnega časa. Ponavljajoči, enolični gibi lahko povzročijo mravljinčenje v prstih, ki je sprva prisotno predvsem ponoči, vodi pa lahko tudi do izgube moči in posledične nerodnosti. Kako prepoznamo prve znake, kateri so dejavniki tveganja in kako poteka zdravljenje? Gost Svetovalnega servisa je bil prof. dr. Uroš Ahčan, predstojnik Kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.Kako prepoznamo prve znake, kateri so dejavniki tveganja in kako poteka zdravljenjeUtesnitev živca v zapestnem prehodu ali sindrom karpalnega kanala je pogosta nadloga sodobnega časa. Ponavljajoči, enolični gibi lahko povzročijo mravljinčenje v prstih, ki je sprva prisotno predvsem ponoči, vodi pa lahko tudi do izgube moči in posledične nerodnosti. Kako prepoznamo prve znake, kateri so dejavniki tveganja in kako poteka zdravljenje? Gost Svetovalnega servisa je bil prof. dr. Uroš Ahčan, predstojnik Kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.
6/11/201828 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

Svetovalni servis

Svetovalni servis prvega jutranjega programa je izjemno odzivna rubrika našega prvega radijskega programa. Strokovnjaki z najrazličnejših področij: pravniki, zdravniki, gradbeniki, hortikulturniki, računalničarji in mnogi drugi, odgovarjajo na vprašanja poslušalcev vsak delavnik med 8.05 in 8.35 po telefonu 01-475-22-22.Kis je nepogrešljiva sestavina v vseh kuhinjah. Če imate doma pridelana jabolka, ste že na pol poti do odličnega domačega jabolčnega kisa? Kako ga pripravimo, koliko časa traja klasičen postopek in katere so najpogostejše napake pri pripravi? Bi šli še korak dlje in običajen kis spremenili v balzamičnega? Kako do zeliščnih in aromatiziranih kisov? Postopke priprave domačega kisa vam bomo predstavili v četrtkovem svetovalnem servisu, ko bo naš gost doktor Janez Hribar z Biotehniške fakultete v Ljubljani. Po osmi, na Prvem.
10/26/201737 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

Sindrom zapestnega prehoda

Mravljinčenje v prstih, ki je prisotno predvsem ponoči, slabše zaznavanje dotika, izguba moči ter z njo povezani nerodnost ter padanje predmetov iz rok, so najpogostejši znaki utesnitve živca v zapestnem prehodu ali sindroma karpalnega kanala. Kako prepoznamo prve znake, kateri so dejavniki tveganja in kako poteka zdravljenje bo v Svetovanem servisu pojasnil prof. dr. Uroš Ahčan, predstojnik Kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Pišite na [email protected], pošljite SMS sporočilo ali pokličite med oddajo.Mravljinčenje v prstih, ki je prisotno predvsem ponoči, slabše zaznavanje dotika, izguba moči ter z njo povezani nerodnost ter padanje predmetov iz rok, so najpogostejši znaki utesnitve živca v zapestnem prehodu ali sindroma karpalnega kanala. Kako prepoznamo prve znake, kateri so dejavniki tveganja in kako poteka zdravljenje bo v Svetovanem servisu pojasnil prof. dr. Uroš Ahčan, predstojnik Kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Pišite na [email protected], pošljite SMS sporočilo ali pokličite med oddajo.
6/5/201728 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Opremljanje doma

Svetovalni servis prvega jutranjega programa je izjemno odzivna rubrika našega prvega radijskega programa. Strokovnjaki z najrazličnejših področij: pravniki, zdravniki, gradbeniki, hortikulturniki, računalničarji in mnogi drugi, odgovarjajo na vprašanja poslušalcev vsak delavnik med 8.05 in 8.35 po telefonu 01-475-22-22.Vsem trendom navkljub osnovno vodilo pri opremljanju bivalnih prostorov ostaja funkcionalnost. Najprej je treba pomisliti na to, kako živimo in v kakšnem prostoru se bomo dobro počutili. O opremljanju in popestritvi prostorov bomo v Svetovalnem servisu govorili z arhitektko Nino Štajner. Izvedeli boste, za katere kose pohištva je pametno odšteti več denarja, za katere manj, kako prostor vizualno povečamo ter kako izberemo primerne tapete, zavese in osvetljavo. Pokličite po osmi!
5/30/201733 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Odvisnost od alkohola

Avto, ki drvi brez zavor. Tako gostja petkovega Svetovalnega servisa docentka doktorica Maja Rus Makovec doktorica medicine iz Psihiatrične klinike Ljubljana opisuje odvisnost od alkohola. Dolgotrajna odvisnost povzroča resne zdravstvene, osebnostne in ekonomske spremembe posameznika in tudi njegovih bližnjih. Kakšne okoliščine pripeljejo do tega, da nekdo tolažbo išče v alkoholu? Kakšni so prvi znaki odvisnosti in kako poteka zdravljenje? Pišite na [email protected].  Avto, ki drvi brez zavor. Tako gostja petkovega Svetovalnega servisa docentka doktorica Maja Rus Makovec doktorica medicine iz Psihiatrične klinike Ljubljana opisuje odvisnost od alkohola. Dolgotrajna odvisnost povzroča resne zdravstvene, osebnostne in ekonomske spremembe  posameznika in tudi njegovih bližnjih. Kakšne okoliščine pripeljejo do tega, da nekdo tolažbo išče v alkoholu? Kakšni so prvi znaki odvisnosti in kako poteka zdravljenje? Pišite na [email protected].  
10/21/201628 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Nevropatska bolečina

Svetovalni servis prvega jutranjega programa je izjemno odzivna rubrika našega prvega radijskega programa. Strokovnjaki z najrazličnejših področij: pravniki, zdravniki, gradbeniki, hortikulturniki, računalničarji in mnogi drugi, odgovarjajo na vprašanja poslušalcev vsak delavnik med 8.05 in 8.35 po telefonu 01-475-22-22.Nevropatska bolečina je posledica okvare živčevja, z njo pa se pogosto soočajo tisti, ki imajo sladkorno bolezen, rakavo obolenje ali so preboleli pasovec. Bolečina je kronična, vpliva tako na psihološko kot fizično in socialno stanje ljudi, pogosto ostane nepojasnjena, če ni zdravljena, postane bolezen sama po sebi. Več o diagnosticiranju in zdravljenju nevropatske bolečine pa v četrtkovem Svetovalnem servisu, v katerem bo z nami doktor Aleš Pražnikar, specialist nevrologije in specialist fizikalne in rehabilitacijske medicine z Nevrološke klinike v Ljubljani. Vaša vprašanja sprejemamo na elektronski pošti [email protected] ali med oddajo na telefonski številki 01/475-22-22.
6/30/201633 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Žar

Svetovalni servis prvega jutranjega programa je izjemno odzivna rubrika našega prvega radijskega programa. Strokovnjaki z najrazličnejših področij: pravniki, zdravniki, gradbeniki, hortikulturniki, računalničarji in mnogi drugi, odgovarjajo na vprašanja poslušalcev vsak delavnik med 8.05 in 8.35 po telefonu 01-475-22-22.  Beseda piknik naj bi se prvič pojavila v 16. stoletju v Franciji, z njo so poimenovali skupinski obrok, na katerega je vsak povabljen prinesel nekaj hrane, ki so si jo nato razdelili in izmenjali. Kateri so najboljši prigrizki za uvod? Katere vrste sadja in sirov se najbolje podajo na žar ploščo, in kaj imata opraviti z žarom balzamični kis in zeleni čaj? V čem je skrivnost, da ribe med peko ne razpadejo in da zelenjava ostane sočna? Gost torkovega svetovalnega servisa na prvem bo kuharski mojster Jakob Polajžer. Izvedeli boste tudi nekaj receptov za omake, ki se odlično podajo k jedem z žara in še – kaj lahko pripravimo za vrtni posladek?
4/26/201629 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Ortodontija, gostja prof. dr. Martina Drevenšek, dr. dent. med., specialistka ortodontije

Svetovalni servis prvega jutranjega programa je izjemno odzivna rubrika našega prvega radijskega programa. Strokovnjaki z najrazličnejših področij: pravniki, zdravniki, gradbeniki, hortikulturniki, računalničarji in mnogi drugi, odgovarjajo na vprašanja poslušalcev vsak delavnik med 8.05 in 8.35 po telefonu 01-475-22-22.
10/9/201229 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Gostja doc. dr. Martina Drevenšek: Ortodont

Svetovalni servis prvega jutranjega programa je izjemno odzivna rubrika našega prvega radijskega programa. Strokovnjaki z najrazličnejših področij: pravniki, zdravniki, gradbeniki, hortikulturniki, računalničarji in mnogi drugi, odgovarjajo na vprašanja poslušalcev vsak delavnik med 8.05 in 8.35 po telefonu 01-475-22-22.
9/8/201037 minutes, 22 seconds