Winamp Logo
Věda na dosah Cover
Věda na dosah Profile

Věda na dosah

Czech, Sciences, 5 seasons, 116 episodes, 2 days, 11 hours, 26 minutes
About
Profilové rozhovory s vědci a vědkyněmi z ústavů Akademie věd ČR. Poslechněte si, na čem pracují, jak uvažují a jak vidí současný svět. Tematicky se pohybujeme ve všech oborech, od astronomie po zoologii. Do laboratoří a výzkumných pracovišť vás zve Jitka Kostelníková.
Episode Artwork

AUDIOČLÁNEK: Na vlně retra. Na co z dob komunismu vzpomínáme a proč?

Retro se v posledních letech propašovalo snad do všech oblastí naší společnosti. Co tento pojem vlastně znamená? A co si z doby, kterou označuje, dodnes rádi připomínáme? Poslechněte si, proč máme stále slabost například pro chlebíčky, jak to bylo s nedostupností masa na pultech za minulého režimu, co se poslouchalo za hudbu i jak lidé trávili dovolenou.   Audio vychází z textu Viktora Černocha, který který v plném znění najdete v magazínu AV ČR. Časopis je dostupný online na webu avcr.cz, nebo si jej můžete objednat v tištěné podobě – stačí napsat na [email protected] a čtvrtletník vám bude chodit zdarma do schránky.    Načetli: Justin Svoboda a Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová // Epizoda vznikla s podporou Strategie AV21.
7/25/202432 minutes, 56 seconds
Episode Artwork

S kvantovými počítači zboříme hranice. Nahlédněte s Martinem Friákem do budoucnosti materiálové vědy

Teoretický fyzik Martin Friák z Ústavu fyziky materiálů AV ČR se intenzivně věnuje psaní algoritmů pro kvantové počítání. Kvantové počítače totiž podle něj můžou zásadně ovlivnit materiálovou vědu, která nachází aplikace v lékařství nebo třeba v automobilovém průmyslu. Martin působil několik let ve dvou ústavech Maxe Plancka v Berlíně a Düsseldorfu, kde se podílel na vývoji např. nových litinových slitin pro implantáty. Jak jeho práci ovlivní stále se zdokonalující kvantové počítače a umělá inteligence? Proč se rozhodl finance z prestižní Akademické prémie udělované AV ČR věnovat právě tímto směrem? A jak využije jeho tým kvantový počítač, který bude za pár měsíců spuštěn v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě? Poslechněte si rozhovor s vědcem, kterého k oboru přitáhly tanky. Dozvíte se, k čemu využívá superpočítač, jenž má na svém pracovišti ve sklepě a jak by pojmenoval materiál, který by jednou objevil.    Rozhovor, na který v epizodě odkazujeme, najdete v A / Magazínu.   Moderace: Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová // Epizoda vznikla s podporou Strategie AV21.
7/11/202441 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Vodík nebo proměna lidí v medvědy? Jak bude vypadat budoucnost bez fosilních paliv, uvažuje elektrochemik Petr Krtil

Elektrochemik Petr Krtil z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR se zabývá elektrochemickými zdroji elektrické energie a hledá cesty pro budoucnost bez fosilních paliv. Poslechněte si, jaké nečekané souvislosti to přináší. Své stanovisko vědec shrnul v expertním stanovisku AV ČR, tzv. AVexu. Naše civilizace je zranitelná zejména kvůli obrovské závislosti na elektrické energii. Česká republika je navíc výrazně průmyslově orientovaná země, což obnáší potřebu velkého přísunu energie třeba i pro nepřetržité provozy, např. v chemickém nebo stavebním průmyslu. Budeme umět vyrábět energii bez fosilních paliv? Podaří se nám dostát závazkům green dealu, ač naše přírodní podmínky nejsou dostatečně vstřícné pro rozsáhlou výstavbu větrných nebo solárních elektráren? Proč je vůbec ukládání a transportování energie tak složité? A jakou roli v těchto otázkách může sehrát fyzikální chemie?  Moderace: Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová // Epizoda vznikla s podporou Strategie AV21.
7/1/202447 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Hra se čtenáři. Proč Robert Kolár hledá vztahy mezi texty básníků a skryté signály v jejich verších

Jak mohou mezi sebou komunikovat autoři ve svých textech? Proč básni porozumíme lépe, když se ji naučíme nazpaměť a zkusíme ji přednést nahlas? A co vše se dá o autorovi vyčíst z podoby jeho verše? Robert Kolár vede v Ústavu pro českou literaturu AV ČR oddělení teorie a je členem Versologického týmu. Ve svém výzkumu se zabývá intertextovostí, tedy vztahem jednoho textu k jinému. Textový dialog autorů sledoval ve své poslední knize Hudbu vašich rytmů jsem cítil… Průvodce veršovými prostředky mezitextového navazování v díle V. Dyka, F. Gellnera, F. Šrámka a K. Tomana. Splupracuje i s edicí Česká knižnice zaměřenou na český literární kánon. K ikonickým dílům zde najdete volně k použití dílny a semináře pro studenty a pedagogy. Moderace: Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová // Epizoda vznikla s podporou Strategie AV21.
6/20/202427 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Ambiciózní i tvrdohlavé. Jaké byly naše první profesorky a docentky? Poslechněte si jejich spletité příběhy

Ostré lokty, dobrý mentor a notná dávka štěstí. To byly ingredience, které potřebovaly první české vědkyně, aby se mohly prosadit v mužském světě vědy. Jejich pozoruhodné příběhy sledovaly Marie Bahenská (Masarykův ústav a Archiv AV ČR), Dana Musilová (Univerzita Hradec Králové) a Libuše Heczková (Univerzita Karlova), které je v roce 2023 vydaly knižně pod názvem Ženám žádný obor vědecký od přírody není uzavřen: Spletité cesty žen k vědecké kariéře v první polovině 20. století (Academia). V publikaci se soustředí na kariéry konkrétních vědkyň, ale zajímá je i širší dobový kontext. Poslechněte si, proč se ženy mohly prosadit spíše v technických a přírodovědných oborech, jak se pro vědkyně změnila situace v období první republiky, kdy vznikaly nové vysoké školy a četné ústavy aplikované vědy a také kteří muži v roli mentorů své ženské kolegyně podporovali.  A schválně, co vám říkají tato jména - botanička a zooložka Marie Zdeňka Baborová, geografka Julie Moschelesová, filozofka Albína Dratvová, lékařka Božena Štúrová Kuklová, hydrochemička Julie Hamíčková, fyzička Jarmila Petrová nebo historička Milada Paulová?   Moderace: Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Jan Mesany // Epizoda vznikla s podporou Strategie AV21.
6/13/202437 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

PODCAST LIVE: Inspirace pro sci-fi je všude. O možnostech života mimo Zemi spekulují astrobiologové Julie Nekola Nováková a Tomáš Petrásek

Solaris, amoniaková atmosféra i falešné signály z vesmíru. Je v kosmu život a pokud ano, jakou má podobu? V epizodě nahrávané naživo na Veletrhu vědy o tom s námi mluvili nadšení popularizátoři astrobiologie Julie Nekola Nováková z Fyzikálního ústavu AV ČR a Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu AV ČR. Ptali jsme se jich, zda by mohly mimozemské civilizace pěstovat umění podobně jako my nebo jak je samotné ovlivňují vědecké poznatky při psaní sci-fi literatury. Poslechněte si, jaké povídky, romány i filmy z tohoto žánru vědce zaujaly a proč, co je k astrobiologii přivedlo i kdo v historii podporoval popularizaci vědy cestou literatury.  Julie Nekola Nováková v rozhovoru představila unikátní knihu sci-fi povídek a odborných esejů Life Beyond Us, kterou jako editorka loni připravila pro Evropský astrobiologický institut. Tomáš Petrásek nás zase nechal nahlédnout do děje svého románu Azhareida. Bitva o Gelidor.  Moderace: Justin Svoboda a Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Jan Mesany // Epizoda vznikla s podporou Strategie AV21.
6/5/202447 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Hornina v čase nula. Vulkanolog Lukáš Krmíček popisuje, jaké to je stát u chrlící sopky

Lukáš Krmíček z Geologického ústavu AV ČR se vulkány zabývá skoro dvě dekády a cestuje za nimi po celém světě. Poslední dobou pobývá častěji na Islandu, kde naposledy odebíral vzorky sopečných hornin na poloostrově Reykjanes. Práci v terénu následuje podrobná analýza hornin v laboratoři, kde je vulkanolog zkoumá na prvkové i izotopové úrovni. Poslechněte si, jaké to je stát u chrlícího vulkánu a nabírat tekoucí lávu, nebo zda jsou zajímavé i vyhaslé sopky a proč vědec vnímá svou práci jako splněný sen. V pořadu taky představíme novou knihu Lukáše Krmíčka Svět sopek zblízka. Zrození vulkánu. Moderace a edit: Jitka Kostelníková // Mastering: Anna Rice Kolářová // Epizoda vznikla s podporou Strategie AV21.
5/29/202431 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

Změna se děje až na svobodě. Kriminoložka Eva Krulichová zkoumá recidivu vězňů i náš pocit bezpečí

Kriminalita neustále roste a vězení člověka napraví. I s těmito mýty se ve své práci konfrontuje kriminoložka Eva Krulichová ze Sociologického ústavu AV ČR. Ve svém posledním výzkumu se zaměřila na “recept”, jak snížit recidivy a na ukončování tzv. kriminální kariéry. Proč je problematické, že klademe příliš velký důraz na kriminální minulost pachatele? Mají u nás dostatečný prostor alternativní tresty? A jak nás ovlivňují tzv. krimi zprávy, které o kriminalitě referují zavádějícím způsobem?   Moderuje: Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Jan Mesany // Epizoda vznikla s podporou Strategie AV21.
5/22/202428 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

AUDIODOKUMENT: Pracuji, tedy jsem. Skrytý příběh workoholismu (1/2)

První část dvoudílné dokumentární série Pracuji, tedy jsem mapuje, jak může vypadat závislost na práci a to v akademickém prostředí. Ve vyprávění workoholičky Terezy sledujeme, co vše přináší, ale i bere toto extrémní psychické nastavení. Terezin příběh je jedinečný, a proto jsme požádali o širší kontext této problematiky výzkumnici z oblasti psychologie práce, Kateřinu Zábrodskou z Psychologického ústavu AV ČR. Díky kombinaci autentické výpovědi a odborných komentářů můžeme šířeji uvažovat o tom, co k workoholismu vede, proč máme čekat nárůst závislostí nejen na práci, ale i na online nakupování, hrách nebo cvičení. Ptáme se i na to, jak o sebe pečovat, abychom byli schopni sami si uhlídat zdravé hranice a žít v určité rovnováze. Na léto 2024 připravujeme druhý díl dokusérie Pracuji, tedy jsem, ve kterém se opět s Kateřinou Zábrodskou zaměříme na šikanu v zaměstnání a toxické pracovní vztahy.  Účinkují: workoholička Tereza, Kateřina Zábrodská, Jitka Kostelníková  // Koncepce a edit: Jitka Kostelníková a Anna Rice Kolářová // Mix, sound design a mastering: Anna Rice Kolářová  Dokusérie PRACUJI, TEDY JSEM vznikla s podporou Strategie AV21.
5/16/202441 minutes, 28 seconds
Episode Artwork

Ve středověku na vysokou? Historikové filozofie Lukáš Lička a Ota Pavlíček skládají obraz dávného univerzitního myšlení

Jak se optika dostala do univerzitního kurikula a co vše spadalo do vyučovacích hodin této nauky? Bylo studium na některé z evropských univerzit prestižní a uživili se učenci s vysokoškolským titulem ve středověku lépe než tisíce absolventů dnes? Historici filozofie Lukáš Lička a Oto Pavlíček z Filosofického ústav AV ČR nás provedou obdobím, kdy vznikaly první univerzity a prozradí, jak cestovali středověcí učenci i jejich myšlenky napříč Evropou i směrem na východ. Dozvíte se taky, co jsou to tzv. kvodlibetní debaty a co mají společného se současnými vědeckými konferencemi i to, jak ze stovky let starých textů vznikají digitalizované katalogy.    Moderace: Justin Svoboda / Edit: Jitka Kostelníková / Master: Anna Rice Kolářová / Epizoda vznikla s podporou Strategie AV21.
5/9/202429 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Vesmír není tiché místo. Zaposlouchejte se do jeho zvuků s fyzikem Ondřejem Santolíkem

Ondřej Santolík z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR se věnuje fyzice kosmického plazmatu a zaměřuje se na experimentální výzkum pomocí družicových měření. Jeho velkou vášní je naslouchání vesmíru a v podcastu komentuje, jak zní bouřka ze Země, jak z Jupiteru, nebo vysvětlí, co přesně je chorus a co hvizd. Dozvíte se taky, jak dlouho vznikají měřící zařízení, která se konstruují v oddělení kosmické fyziky pro různé mise či jaké přístroje vynesla do vesmíru družice JUICE mířící k Jupiteru, proč francouzská mise TARANIS skončila debaklem i kolik vážila družice MAGION.  Moderace: Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová  // Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
4/23/202430 minutes, 3 seconds
Episode Artwork

Superhrdinové a ženské stereotypy středověku. Markéta Kulhánková rozkrývá literární svět Byzance

Superhrdinové středověku, ženy v byzantské literatuře i detektivní romány od Eufratu. Tím vším se zabývá filoložka Markéta Kulhánková ze Slovanského ústavu AV ČR. Proč se pustila do překladu byzantského eposu o Dvojrodém Hraničáři Digenisovi Akritisovi? Co má tento hrdina společného s těmi antickými? A na co se vědkyně soustředila při naratologické analýze středověkého textu? Poslechněte si, jak zní hrdinská báseň v originále a jak Digenis inspiruje popkulturu.  Moderace: Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová // Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
4/17/202426 minutes, 18 seconds
Episode Artwork

AUDIOČLÁNEK: Evoluce – stále živá. V čem tkví podstata biologické rozmanitosti?

Od prvního vydání Darwinovy přelomové knihy o vzniku druhů letos uplyne 165 let. I přes rozvoj nejmodernějších metod zůstávají však základní otázky stále stejné. Jak druhy vznikají? A v čem tkví podstata biologické rozmanitosti? Poslechněte si, na jakých projektech pracují Miloš Macholán z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR, Jaroslav Piálek a Josef Bryja z  Ústavu biologie obratlovců AV ČR, a dozvíte se víc o tzv. hybridních zónách, proč je Etiopie přírodní laboratoří i proč se musel překreslit evoluční strom čeledi myšovitých.    Audio vychází z článku Leony Matuškové v čtvrtletníku Akademie věd A / Magazín. Pro výtisk zdarma pište na [email protected]. Načetli: Justin Svoboda a Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová // Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
4/9/202434 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

SPECIÁL: Fertilita i velikost Velké noci - témata pro přední české pavědce. Vylaďte se na iracionální vlny

Jaký byl první rok Centra pro hlubší bádání (CPHB), intelektuálně dislokovaného pracoviště AV ČR? S jakými inovacemi pavědědci přišli a jak slaví mezinárodní úspěchy? Ředitel Centra a přední český parapsycholog Vlastimil Čunderle objasní, jak je třeba pečovat o média nebo jak spolupracovali se Slovenskou akadémiou vied na predikci prezidentských voleb. Dostaneme se také k paraoborovému výzkumu velikonočních svátků, ve kterém Čunderleho tým řeší velikost Velké noci i vliv vyšupání na fertilitu žen. Vylaďte se na náš aprílový speciál a nechte se unést do nečekaných sfér.   Poslechněte si také epizodu, ve které Centrum pro hlubší bádání představujeme: https://open.spotify.com/episode/7yMrOSgxPEqmI75KJyEXiR Účinkují: Vojtěch Klinger a Jitka KostelníkováEdit: Jitka KostelníkováMastering: Anna Kolářová  Tento podcast záměrně nebyl podpořen ze Strategie AV21.  …….
4/1/202412 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Nepohlavní rozmnožování je daleko běžnější, než si lidé myslí. Evoluční biolog Karel Janko vysvětluje, jaké má výhody

Evoluční biolog Karel Janko z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR je milovníkem Antarktidy a severských zemí. V současné době se jako vedoucí Laboratoře nemendelovské genetiky zabývá alternativami rozmnožování, které zkoumá u sekavců, ryb žijících v říčkách na Kokořínsku. Co mají společné evoluce a trh? Proč jsou sex a pohlavnost dominantními způsoby rozmnožování a jak je možné mít tři sady chromozomů místo dvou?  Moderace: Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová // Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
3/29/202428 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

#100_SPECIÁL_2: Brzy složíme příběh Venuše. Martin Ferus vysvětluje, co nového o horké planetě může zjistit sonda EnVision

Slavíme 100. epizodu dvoudílným rozhovorem. Děkujeme, že nás posloucháte! Martin Ferus vede v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR oddělení spektroskopie, kde se věnuje výzkumu chemie planet, spektroskopii exoplanet a studiu meteorů. V druhé části našeho speciálu vyvrací omyly o možném životě ve vesmíru, představí zapojení českých vědců do mise EnVision, která zamíří k Venuši. A na závěr taky prozradí, jak probíhaly jeho první chemické pokusy v domácí laboratoři.  Edit a moderace: Jitka Kostelníková, mastering: Anna Rice Kolářová Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
3/21/202420 minutes, 26 seconds
Episode Artwork

#100_SPECIÁL_1: Jak vzniká život v prebiotické polévce? Kosmochemik Martin Ferus zkoumá její ingredience

Slavíme 100. epizodu dvoudílným rozhovorem. Děkujeme, že nás posloucháte! Martin Ferus vede v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR oddělení spektroskopie, kde se věnuje výzkumu chemie planet, spektroskopii exoplanet, studiu meteorů. V první části našeho speciálu se ho ptáme, co tvoří tzv. prebiotickou polévku a jak z ní může vzniknout život, zda lze čekat objev života nebo jeho stop spíše na Marsu nebo třeba na Jupiterově měsíci Europa.  Edit a moderace: Jitka Kostelníková, mastering: Anna Rice Kolářová Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
3/21/202425 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Buďme autory své budoucnosti. Zuzana Harmáčková odkrývá cesty vedoucí k udržitelnosti

Zuzana Harmáčková vede oddělení sociálně-ekologické analýzy v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - Czech Globe, kde se zaměřuje na tvorbu a na analýzu scénářů budoucího vývoje a cest k udržitelnosti. Její ambicí je, aby se scénářové uvažování více zapojilo do fungování státu a aby se výsledky analýz efektivně využívaly ve veřejné sféře. Jakou podobu mohou takové scénáře mít? Jak probíhá participativní výzkum? A jak ji práce metodou scénářů budoucnosti ovlivňuje v jejím osobním životě? Poslechněte si epizodu o zkušenostech mladé vědkyně z českého prostředí, Afriky i švédského Resilience centra.  Moderace a edit: Jitka Kostelníková // Mastering: Anna Rice Kolářová Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
3/5/202432 minutes, 31 seconds
Episode Artwork

Dýcháme jedy. Pavel Rössner zkoumá, jak lidské buňky reagují na znečištěné ovzduší

Znečištěné ovzduší nás ovlivňuje a může zapříčinit vznik závažných onemocnění včetně rakoviny. Pavel Rössner z Ústavu experimentální medicíny AV ČR zkoumá v projektu AMBIEX toxicitu venkovního vzduchu a jeho dopady na lidské plicní a čichové buňky. Tento výzkum je revoluční v tom, že vědci vyvinuli speciální zařízení, a přenesli tak laboratoř přímo do terénu. Co vše ukázala měření, která provedli na čtyřech místech v Česku? Na které lokalitě živý systém nepřežil vliv toxického vzduchu? A může se lidské tělo na znečištění adaptovat?  Moderace: Jitka Kostelníková // Mastering: Anna Rice Kolářová Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
2/26/202426 minutes, 19 seconds
Episode Artwork

Vášeň pro město i obsese parlamentními dějinami. Proč vidí historička Adéla Gjuričová budoucnost vědy v mezioborové spolupráci?

Historička a politoložka Adéla Gjuričová je od podzimu roku 2023 ředitelkou Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Současně vede multioborový výzkumný program ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21 Město jako laboratoř změny, který sdružuje přes 20 ústavů Akademie věd a další instituce. Tým vědců a vědkyň z technických, přírodních i společenskovědních oborů vytváří výstupy na podporu veřejného rozhodování, i pro komerční sféru. Jaké přínosy a výzvy přináší výzkum propojující různé perspektivy? Jak vědkyni ovlivňuje rozšiřování mentálních horizontů v její vlastní výzkumné práci, ve které se dlouhodobě zaměřuje na období politické transformace? Poslechněte si podcast o městu a mnohovrstevnatém období 90. let.  V pořadu odkazujeme na tuto epizodu Podcastu pro soudobé dějiny.  Moderace a edit: Jitka Kostelníková // Mastering: Anna Rice Kolářová Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
2/8/202431 minutes, 41 seconds
Episode Artwork

AUDIOČLÁNEK: Afrika - kolébka lidstva. Evoluční antropolog Viktor Černý pátrá po genetických stopách moderního člověka

Viktor Černý z pražského Archeologického ústavu AV ČR se posledních 25 let věnuje výzkumu anatomicky moderního člověka, který se vyvinul v Africe před více než 300 tisíci lety a z pravlasti za řekou Nil pak zřejmě putoval do Asie a Evropy. O dávné minulosti lidstva svědčí genetické stopy, které pomáhá odkrývat také Viktor Černý se svým týmem. Čím ho nadchla Afrika? Jakou roli v jeho výzkumu hrají fulbští nomádi? A proč ho fascinují vzájemné podobnosti a provázanost v genetickém materiálu různých populací na světě?  Audio vychází z článku Leony Matuškové čtvrtletníku Akademie věd A / Magazín. Pro výtisk zdarma pište na [email protected]. Načetli: Justin Svoboda a Jitka Kostelníková // Edit: Jitka Kostelníková //  Mastering: Anna Rice Kolářová Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
1/23/202415 minutes, 45 seconds
Episode Artwork

Obnova míchy? Kristýna Kárová hledá možnosti genové terapie nervových buněk

Neurovědkyně Kristýna Kárová se v Ústavu experimentální medicíny AV ČR zabývá regenerací axonů, tedy dlouhých výběžků neuronů, po poranění míchy. Jaké jsou výzvy experimentálního výzkumu a jak je třeba k výsledkům terapie přistupovat? Poslechněte si, proč mladou vědkyni, nositelku Prémie Otto Wichterleho, vždy přitahovaly neurovědy a v čem je pro ni přínosná spolupráce s profesorem Jamesem Fawcettem z Cambridge. Edit: Jitka Kostelníková // Dramaturgie a mastering: Anna Rice Kolářová Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
1/19/202427 minutes
Episode Artwork

PODCAST LIVE: Řasy na talíři. Richard Lhotský představuje výzkum mikrořas v praxi

Skrytěnky, zlativky, krásnoočka nebo třeba parožnatky — mnohé z řas mají poetické názvy. Stanou se někdy důležitou součástí našeho jídelníčku? Nebo už jí jsou, aniž bychom to tušili? Poslechněte si, jak se řasy dají využít v kuchyni, medicíně nebo průmyslu. Richarda Lhotského z Centra Algatech při Mikrobiologickém ústavu AV ČR jsme se zeptali, jak se řasy zkoumají a jak se v tomto oboru daří propojovat vědu a byznys. Rozhovor byl součástí programu festivalu Týden Akademie věd, který proběhl v listopadu 2023. Edit a mastering Anna Rice Kolářová //  Moderuje Martina Spěváčková. Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
1/11/202435 minutes, 17 seconds
Episode Artwork

AUDIO ČLÁNEK: Bylo nebylo. Co dělá pohádky pohádkami a jsou ty české něčím specifické?

Opravdu patří pohádky jenom dětem? Rozhodně ne! Původně byly určeny dospělým a byly plné vulgarismů a lechtivých motivů. Proč je jejich sběratelé učesali a jaký mají význam pro psychologický vývoj dětí? Existují národně specifické pohádky a proč se ta o Popelce stala doslova globálním šlágrem? Poslechněte si, jak o pohádkách uvažuje Jaroslav Otčenášek z Etnologického ústavu AV ČR, který se lidovými pohádkami zabývá přes 20 let, Pavel Šidák z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Marta Šimečková z Ústavu pro jazyk český AV ČR a Ivo Čermák z Psychologického ústavu AV ČR. Audio vychází z hlavního tématu čtvrtletníku Akademie věd A / Magazín. Výtisk zasíláme zdarma přímo do schránek. Pokud máte o časopis zájem, napište nám do redakce na [email protected]. Autorka textu: Radka Římanová // Načetli: Justin Svoboda a Jitka Kostelníková // Edit: Jitka Kostelníková // Mastering: Anna Rice Kolářová  Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠.
12/19/202336 minutes, 10 seconds
Episode Artwork

Výlet do Bílých Karpat. Botanik Ondřej Mudrák zasvěceně provází krajinou unikátních luk, folkloru i historie

Flyšové podloží, tradiční zemědělství i hraniční poloha. To vše ovlivnilo vznik druhově velmi bohatých luk Bílých Karpat. Místní luční rekordmanky zkoumá i Ondřej Mudrák z Botanického ústavu AV ČR, který se zaměřuje na efektivní hledání cest jejich obnovy. Část luk byla totiž za minulého režimu rozorána a využívána jako pole. Ochranáři a vědci se už přes dvě dekády intenzivně snaží o jejich obnovu. Jak takový proces probíhá? Je vůbec možné půdu zcela vrátit do původního stavu? A proč se vědec do svého rodného kraje neustále vrací? Poslechněte si audioprocházku podzimními Bílými Karpaty.   Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠. Moderace a edit: Jitka Kostelníková // Mastering: Anna Rice Kolářová
12/12/202337 minutes, 51 seconds
Episode Artwork

Proč nefungují přijímačky a v čem je Česko extrémem v zaměstnanosti žen? Ekonom Daniel Münich rozkrývá význam společenskovědního výzkumu

Stačí sebrat data, analyzovat je a napsat studii? V akademickém think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR mají ambici jít dál. Snaží se svými studiemi z oblasti ekonomie vzdělávání, trhu práce, dopadů veřejných politik a hodnocení výzkumu oslovit i širší veřejnost. Ekonom, výkonný ředitel IDEA a koordinátor výzkumného programu Strategie AV21 Společnost v pohybu a veřejné politiky Daniel Münich představuje, jaké výzvy přináší empirický výzkum ve společenskovědní oblasti, obzvláště když chcete informovat tvůrce veřejných politik.  Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠. Moderace a edit: Jitka Kostelníková // Mastering: Anna Rice Kolářová
11/28/202334 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Ochočit si černou díru? Vydejte se k horizontu událostí s astrofyzikem Michalem Bursou

Jak moc by se musela naše Země scvrknout, aby se z ní stala černá díra? Jaké podoby může mít život ve vesmíru a kde ho můžeme očekávat? Poslechněte si druhou část rozhovoru s astrofyzikem Michalem Bursou. Ředitel ⁠Astronomického ústavu AV ČR⁠ se vedle výzkumu černých děr věnuje teorii relativity a astrobiologii, tedy možností života ve vesmíru.  Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠⁠. Moderace: Jitka Kostelníková // Edit a mastering: Anna Rice Kolářová
11/21/202323 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

Kosmické záření nás bombarduje každý den. Astrofyzik Jakub Vícha zkoumá, odkud pochází

Kosmické záření neustále dopadá na naši planetu. Ovlivňuje nás nějak a není pro nás nebezpečné? Kde a jak se měří a v čem se liší od gama záření? Kosmickému záření se věnuje astročásticový fyzik Jakub Vícha z Fyzikálního ústavu AV ČR, který zkoumá nejenergetičtější částice přilétající z vesmíru pomocí dat z největšího současného experimentu na světě – Observatoře Pierra Augera. Taky je členem budovaného experimentu gama záření Cherenkov Telescope Array a dalšího připravovaného experimentu SWGO. Akademie věd jeho výzkum letos v říjnu podpořila prémií Lumina quaeruntur.    Moderuje: Justin Svoboda / Edit: Jitka Kostelníková / Mastering: Anna Rice Kolářová Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠.
11/14/202328 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

Za hranice školních olympiád. Program Otevřená věda umožňuje středoškolákům zažít rok v Akademii věd

Stát se členem astronomického týmu, zkusit si práci v klimatickém tunelu, vypěstovat masožravku v laboratoři, nebo vést vědecký kroužek pro malé děti... To vše mohou zažít středoškoláci v programu Otevřená věda, který jim už skoro 20 let nabízí roční stáž v Akademii věd. Přihlášky k dalšímu ročníku můžou studentky a studenti odevzdat do konce listopadu. Poslechněte si rozhovor dvou lektorek Otevřené vědy, Ireny Adámkové z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR a Markéty Fílové z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Zkušenosti z pohledu studenta přináší absolvent 3 stáží Štěpán Tomek, který prozradí, jak vyplnit přihlášku, aby měla co nejvíc šancí na úspěch.
11/2/202332 minutes, 38 seconds
Episode Artwork

Tam, kde tančí hvězdy. Exkurze historickou hvězdárnou v Ondřejově s Michalem Bursou

Proč vznikla ondřejovská hvězdárna před více než 100 lety právě v kraji Josefa Lady? K čemu tu astronomové vysadili jabloňový sad a jak se odsud pozoruje Slunce? Rozlehlým areálem Astronomického ústavu AV ČR nás provede poutavým komentářem jeho ředitel Michal Bursa. Poslechněte si první část z dvoudílného rozhovoru s astrofyzikem, který se s plným nasazením věnuje popularizaci, teorii relativity i astrobiologii.
10/26/202324 minutes, 1 second
Episode Artwork

KOMENTÁŘE: Chronická bolest, fotovoltaika budoucnosti i život v jiných galaxiích

Vědci a vědkyně Akademie věd komentují světové objevy, aktuální výzkumy i odvážné hypotézy.  Poslechněte si, jak se vyvíjí nové typy solárních panelů, co lze vyčíst z náhodně zachycené DNA, proč se ozonová vrstva ztenčuje kvůli konzumaci kávy bez kofeinu, kde ve vesmíru mohl být život dávno před tím naším, jaký je rozdíl mezi akutní a chronickou bolestí a zda je opravdu souvislost mezi používáním sociálních sítí a zhoršením kvality spánku. Audio vzniklo na základě textů z ⁠magazínu Akademie věd A / Věda a výzkum.⁠    –  Načetli: Justin Svoboda a Jitka Kostelníková / Edit: Jitka Kostelníková / Mastering: Anna Rice Kolářová  Vznik epizody byl finančně podpořen ze ⁠⁠⁠Strategie AV21⁠⁠⁠.
10/19/202319 minutes
Episode Artwork

Magie, čarodějnictví a okultismus. Proč je alternativní náboženství na vzestupu, vysvětluje religionista Pavel Horák

Čím v současnosti inspirují božstva Druidů, Germánů a Slovanů? Religionista Pavel Horák z Etnologického ústavu AV ČR odhaduje, že naše budoucnost bude výrazně pohanská. Nejvýraznější skupiny tzv. moderního pohanství tvoří  severské novopohanství, neodruidismus, slovanskými bohy inspirované rodnověří a současné čarodějnictví zvané wicca. Kde má moderní pohanství své kořeny a proč počty jeho stoupenců neustále stoupají? A čím to je, že nejrozšířenější skupinou je wicca? Poslouchněte si lehce okultistickou epizodu s hudebními ukázkami v novopohanském duchu. Vznik epizody byl podpořen ze Strategie AV21.
10/11/202339 minutes, 57 seconds
Episode Artwork

Jsou všude – i ve vašem těle. Martin Schwarzer vysvětluje, jak mikroorganismy pomáhají a jak pečovat o mikrobiom

Martin Schwarzer působí v Laboratoři gnotobiologie Mikrobiologického ústavu AV ČR v Novém Hrádku, kde pracuje na průlomovém výzkumu bakterie Lactiplantibacillus plantarum (kmen LpWJL). Ta podporuje růst u podvyživených organismů a dává tak naději na léčbu důsledků podvýživy. Vydejte se s námi na „mikroodyseu“ do našeho nitra a dozvíte se, zda opravdu fungují probiotika, jaký vliv má kojení na lidský mikrobiom a jak o něj můžeme pečovat.  ... Vznik epizody byl finančně podpořen ze Strategie AV21.
9/26/202328 minutes, 55 seconds
Episode Artwork

AUDIO ČLÁNEK: Svět se zbláznil? Nahlédněte do svérázné říše umělé inteligence

Lidstvo bezesporu jednou vyhyne. Bude v tom mít prsty umělá inteligence, nebo jsou takové scénáře jen bujnou fantazií alarmistů? Poslechněte si, jak o AI přemýšlí etik David Černý z Ústavu státu a práva AV ČR, Jiří Wiedermann a František Hakl z Ústavu informatiky AV ČR a Tomáš Hříbek z Filosofického ústavu AV ČR. A ke slovu se taky dostane sama AI.  Vydejte se do opravdového světa iluzí. Audio vychází z hlavního tématu čtvrtletníku Akademie věd A / Magazín. Výtisk zasíláme zdarma přímo do schránek. Pokud máte o časopis zájem, napište nám do redakce na [email protected]. Autor textu: Viktor Černoch // Načetli: Justin Svoboda a Jitka Kostelníková // Edit: Jitka Kostelníková // Mastering: Anna Rice Kolářová
9/20/202329 minutes, 37 seconds
Episode Artwork

Zkoumá stravu pomocí urychlovače částic. Veronika Brychová propojuje chemii potravin s radiouhlíkovou metodu datování

Veronika Brychová hledá cesty, jak určit stáří archeologických artefaktů, u kterých to klasickými postupy není možné. Využívá k tomu složité přístrojové vybavení laboratoře Ústavu jaderné fyziky AV ČR, který sídlí v Řeži a kam jsme se za ní vydali. Mladá vědkyně, letošní laureátka Prémie Otto Wichterleho, nám při exkurzi po svém pracovišti představí přístroje, se kterými pracuje – například urychlovač MILEA. Dozvíte se, jak se dostala k molekulárně-specifickému přístupu datování artefaktů, jak testy jaderných zbraní ovlivnily určování stáří radiouhlíkovou metodou a co vše může skrývat starobylá keramika.
9/13/202333 minutes, 29 seconds
Episode Artwork

Rakovina: jedno jméno, tisíce podob. Bioložka Kateřina Rohlenová věří, že nádory mají i slabá místa

Kateřina Rohlenová z Biotechnologického ústavu AV ČR zkoumá, jak funguje metabolická komunikace mezi rakovinovými a zdravými buňkami. Právě rozdíly mezi nimi mohou být zdrojem poznání pro cílenou léčbu choroby. V roce 2022 založila Laboratoř buněčného metabolismu a v současné době vede 13členný tým složený z výzkumníků a výzkumnic 9 národností. Jak vypadá jejich spolupráce ve špičkovém pracovišti BIOCEV? V čem je podle ní specifický vědecký leadership? A jak složité bylo získat nejprestižnější evropský vědecký grant, který uděluje Evropská výzkumná rada (ERC)?
9/5/202330 minutes, 8 seconds
Episode Artwork

KOMENTÁŘE: Temná hmota, přísliby termojaderné fúze a krize duševního zdraví Evropanů

Vědci a vědkyně Akademie věd komentují světové objevy, aktuální výzkumy i odvážné hypotézy.  Poslechněte si, zda temnou hmotu opravdu tvoří temné fotony, zda jsou Evropané na pokraji krize duševního zdraví, nebo jak efektivně pomoci matkám bez domova. Ptáme se také vědců a vědkyň, zda může být umělá inteligence autorem vynálezu, jak moc umíme redukovat uhlíkovou stopu, která vzniká díky ukládání dat, a jestli opravdu přichází zlomový moment na cestě k termojaderné fúzi.  Audio vzniklo na základě textů z magazínu Akademie věd A / Věda a výzkum.    –  Načetli: Justin Svoboda a Jitka Kostelníková / Edit: Jitka Kostelníková / Mastering: Anna Rice Kolářová  Epizoda vznikla s podporou Strategie AV21
6/29/202316 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

LIVE SPECIÁL: Posedlost molekulou vody. Vědu nejde naplánovat, říká Pavel Jungwirth

Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) byl hostem speciální epizody Áčka, kterou jsme nahráli naživo na Veletrhu vědy 2023. Přes vedro a dusno mluví vědec s nadhledem o tom, proč je voda jeho dlouhodobou vášní, jak jeho vědeckou kariéru ovlivnila náhoda a proč nemá smysl vše plánovat. Fyzikální chemik, který vede skupinu Molekulové modelování, letos získal prestižní ERC Advanced grant, jenž podpoří projekt na zpřesnění popisu iontů v biologických systémech za pomoci strojového učení. Ačkoliv bylo pro něj udělení podpory ve výši skoro 60 milionů korun takhle “nudnému projektu” trochu nečekané, vnímá ho v podstatě jako službu vědecké komunitě. Poslechněte si, jaký je Pavel Jungwirth pedagog, co dělá v noci, když nemůže spát, a čemu by se věnoval, kdyby nebyl vědec.
6/21/202334 minutes, 35 seconds
Episode Artwork

Umělá inteligence není neutrální nástroj a je třeba ji regulovat, říká filozof technologií Mark Coeckelbergh

Umělá inteligence vzbuzuje spoustu otázek. Které jsou ale opravdu ty důležité? Máme vývoj nových technologií regulovat? A když ano, tak jak? A jak moc otřásá umělá inteligence základy naší demokracie? Poslechněte si, jak na tyto otázky odpovídá filozof a odborník na etické výzvy současných technologií Mark Coeckelbergh z Centra pro environmentální a technologickou etiku – Praha. Centrum vzniklo při Filosofickém ústavu AV ČR a zaměřuje se na výzkum etických problémů spojených se změnou klimatu, vývojem umělé inteligence a nových technologií.  Vznik epizody byl podpořen ze Strategie AV 21.  ….  Připravili: Jitka Kostelníková a Justin Svoboda / Překlad: Tereza Novická / Mastering: Anna Rice Kolářová
6/14/202335 minutes, 7 seconds
Episode Artwork

Pestrý život trilobitů. Vydejte se na cestu do pravěku s Lukášem Laiblem

Lukáš Laibl z Geologického ústavu AV ČR se věnuje výzkumu trilobitů. Specializuje se na larvy těchto prvohorních členovců, které mohly sloužit jako potrava pro některé mořské živočichy. Ačkoli vědci popsali přes 20 tisíc druhů trilobitů, o jejich životě stále nevíme vše. Jaké měli vyhynulí členovci superschopnosti? Kde jsou nejzajímavější naleziště jejich zkamenělých schránek? Musíme nález oznámit muzeu, nebo si ho můžeme nechat? A jaké to je najít nový druh trilobita?   Vznik podcastu byl podpořen ze Strategie AV ČR.
5/31/202333 minutes, 5 seconds
Episode Artwork

Klimatických žalob přibývá. S Evou Balounovou o klimatickém právu a právu životního prostředí

Eva Balounová působí v Centru pro klimatické právo a udržitelnost (CLASS) v Ústavu státu a práva AV ČR. Je expertkou na právo životního prostředí a na klimatické právo, které vystudovala mimo jiné na univerzitě na Islandu. Zatímco v západní a severní Evropě je změna klimatu už delší dobu tématem právní vědy, u nás se klimatické právo teprve zabydluje. Kdy přijme Česká republika podle Evy Balounové klimatický zákon? Na co si stěžují žalobci v klimatické žalobě proti Česku? A má šanci na úspěch globální smlouva o nešíření fosilních paliv, kterou by svět přijal po vzoru smlouvy o nešíření jaderných zbraní? 
5/17/202333 minutes, 34 seconds
Episode Artwork

AUDIO ČLÁNEK: Nové srdce na míru? Výzvy a budoucnost tkáňového inženýrství

Kdy nám budou lékaři předepisovat náhradní orgány na míru? Co jsou největší výzvy pro obor tkáňového inženýrství? A jak se vůbec staví cévy? Těmto otázkám se ve svém výzkumu věnuje Lucie Bačáková z Fyziologického ústavu AV ČR, ve kterém vede oddělení biomateriálů a tkáňového inženýrství. Expertka na tyto obory představí bioprinting i to, jak se hledají kvalitní náhrady za dokonalé tkáně a kosti. Text vyšel v aktuálním čísle magazínu Akademie věd A / Věda a výzkum.  Vznik audia je finančně podpořen ze Strategie AV21. --- Autorka textu: Radka Římanová / Načetli: Jitka Kostelníková, Justin Svoboda / Edit: Jitka Kostelníková / Mastering: Anna Kolářová
5/9/202316 minutes, 15 seconds
Episode Artwork

Ománská hrobka i jantarová stezka. Kde a jak zkoumá archeoložka Alžběta Danielisová naši minulost?

Alžběta Danielisová vede oddělení archeometrie a přírodních věd Archeologického ústavu AV ČR. Nedávno se vrátila z Ománu, kde měla na starosti výzkumný tým, kterému se podařilo odkrýt 7000 let starou hrobku. V oblasti jižní Arábie jde o unikátní nález. Co vědce na pouštním pohřebišti překvapilo a co vše z něj lze vyčíst? Jaké metody využívají k tomu, aby porozuměli životu komunity z doby kamenné? S energickou vědkyní se z ománské pouště vypravíme taky na tzv. jantarovou stezku a do období 500 let př. n. l., které je těžištěm jejího dlouholetého výzkumu.   Chcete vidět archeologickou expedici v akci? Přímo v Ománu natáčel tým našeho YT kanálu Zvěd.  https://www.youtube.com/watch?v=S5mHtHH-SFU
4/28/202330 minutes, 54 seconds
Episode Artwork

Co ještě nevíme o RNA? Chemička Hana Macíčková Cahová na cestě za objevy, které mění dogma molekulární biologie

Skupina Hany Macíčkové Cahové se v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR zabývá hledáním nových RNA modifikací a snaží se pochopit jejich význam pro nejrůznější buněčné procesy. V roce 2020 objevila dosud neznámou část RNA, tvořenou signalizačními molekulami, tzv. alarmony, a i díky tomu získala vědkyně prestižní ERC grant, na který v Česku dosáhne jen velmi málo vědců a vědkyň. Díky čemu se to Haně Cahové Macíčkové povedlo? Jak může výzkum RNA modifikací pomoci v medicíně? A co ji motivuje překonávat výzvy? Tato epizoda byla podpořena ze Strategie AV 21.
4/21/202331 minutes, 11 seconds
Episode Artwork

Vzpomínku máš… Ale kde? Jak funguje paměť a proč je dobré trénovat mozek jako sval, vysvětluje Aleš Stuchlík

Neurovědec Aleš Stuchlík dlouhodobě zkoumá paměť. Ve Fyziologickém ústavu AV ČR vede oddělení neurofyziologie paměti, kde se snaží porozumět nervovým základům chování a přináší i aplikované výstupy. V rozhovoru se ptáme, jak se ukládají naše vzpomínky, jak fungují neurony, i na to, zda můžeme mozek trénovat v každém věku. Je opravdu lidský mozek nepřekonatelný ve srovnání s umělou inteligencí?  Tato epizoda byla podpořena ze Strategie AV 21.
4/12/202321 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Kastovní systém se dostává za hranice Indie. Přetrvává tisíce let, říká Pavel Hons, odborník na tamilskou literaturu

Pavel Hons z Orientálního ústavu AV ČR zkoumá indickou společnost, tamilský jazyk a tamilskou literaturu. Přeložil román nejznámějšího tamilského spisovatele Perumála Murugana (nominovaný na The Booker Prize) a plánuje převést do češtiny i další díla literatury jihoindického státu Tamilnádu. V čem je tato literatura specifická a čím oslovuje čtenáře i kritiky mimo Indii? Jak se do ní propisuje problematika kastovního systému? Poslechněte si, jak spletitý a pestrý je systém kast v současné Indii, jaké omyly se o něm na Západě tradují a zda může diskriminace na základě kastovní příslušnosti překročit hranice Indie. 
4/5/202329 minutes, 30 seconds
Episode Artwork

SPECIÁL: Iracionální rozhodování, výzkum prospěšnosti škytání či telepatie – dozvíte se, co jste od Akademie věd nikdy nechtěli slyšet

Vlastimil Čunderle, přední český parapsycholog, představuje nově vzniklé Centrum pro hlubší bádání (CPHB). Jde o nové pracoviště Akademie věd ČR, kde se vědci věnují opomíjeným oborům, jako jsou astrologie, homeopatie, čakrové dráhy a ezoterie. Jaký dopad mohou mít výsledky jejich výzkumů na náš život? Co nám může přinést iracionální rozhodování a otevření čaker? Vylaďte se na náš aprílový speciál a nechte se unést. Tento podcast výjimečně nebyl podpořen ze Strategie AV21. Účinkují: Vojtěch Klinger a Jitka Kostelníková / Edit: Jitka Kostelníková / Mastering: Anna Kolářová 
4/1/202312 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Šílený šéf nebo toxická pracovní kultura? Proč jsme závislí na práci a co s námi dělá stres, vysvětluje psycholožka Kateřina Zábrodská

Kateřina Zábrodská z Psychologického ústavu AV ČR se zabývá psychologií pracovního zdraví. Zaměřuje se přitom zejména na akademické prostředí a státní správu, ale aktuálně se její pozornost obrací i do základních škol. V rámci projektu virtuálního vědeckého hubu SYRI plánuje zjistit, nakolik učitelky a učitelé trpí syndromem vyhoření nebo mobbingem. Dlouhodobě sleduje také neetické vztahy na pracovištích, třeba toxický leadership. Víte, jak se pozná šéf, kvůli kterému časem patrně odejdete z práce? Jak se můžeme chránit před vyhořením? A proč věnujeme až 40 % času v zaměstnání konfliktním vztahům? Podcast je podpořen ze Strategie AV21. Práci zdar!
3/28/202328 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

AUDIO ČLÁNEK: Jak se nebát strachu a posilovat odolnost?

Strach je přirozená emoce a do určité míry nemusí být škodlivá. Jenže se dá snadno zneužít – posilováním tzv. kultury strachu lze ovládnout celou společnost. Jak se proti tomu bránit? Víme, jak posílit individuální i společenskou odolnost, neboli rezilienci? To je hlavní téma časopisu Akademie věd A / Věda a výzkum, které přinášíme ve zkrácené podobě v podobě audio článku. Vznik audio článku je finančně podpořena ze Strategie AV21. ---- Autorka textu: Leona Matušková / Načetli: Jitka Kostelníková, Justin Svoboda / Edit: Jitka Kostelníková / Mastering: Anna Kolářová 
3/17/202314 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Rizika cenzury i nebezpečí hate speech. Tomáš Koblížek nahlíží jazyk filozofickou perspektivou

Tomáš Koblížek z Filosofického ústavu AV ČR se dlouhodobě věnuje svobodě slova, cenzuře i hate speech. Jak uvažuje filozof jazyka o nenávistných výrocích? Proč je pro něj vzrušující konfrontace hodnot, jako jsou svoboda slova a rovnost, které jsou pro naši společnost důležité? V rozhovoru uvažujeme o dopadech cenzurních zásahů, co to hate speech přesně je a proč je to nebezpečný fenomén. Dozvíte se také, jak se svoboda slova může stát obětí ve jménu obhajoby nenávistných výroků.
3/10/202336 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Dílna plná nástrojů a chyba jako přirozenost: matematika podle Jana Papeže

Co mají společného předpověď počasí, focení na mobil a magnetická rezonance? Všude se využívá výpočtová matematika, které se věnuje Jan Papež z Matematického ústavu AV ČR. Ve své práci navrhuje postupy, jak odhadovat chyby v matematických modelech. Ty jsou podle něj naprosto přirozené a je nutné s nimi počítat. Proč vidí mladý vědec matematiku jako dílnu plnou nástrojů a vědce ve svém oboru jako vrátné ve světě algoritmů?
2/16/202324 minutes, 16 seconds
Episode Artwork

Haló, jak se to píše? S Martinem Proškem o jazykové poradně i proměnách češtiny

Jazykovědec Martin Prošek vede Ústav pro jazyk český AV ČR a sám má zkušenosti z jazykové poradny, která funguje od 40. let 20. století. V rozhovoru mluví o tom, proč v poradně nemůže místo vědců pomoct lidem umělá inteligence, jak intenzivně můžeme náš jazyk prožívat a proč není třeba se rozrušovat nad invazí anglicismů. 
2/8/202336 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

V rychlosti růstu jsou rostliny šampiony. S Martinem Potockým nahlížíme do rušného nitra buněk

Martin Potocký z Ústavu experimentální botaniky AV ČR zkoumá rostlinné buňky. Zajímá ho, jak rostou, co přesně se v nich děje a jak to ovlivňuje růst celého těla rostliny. Jeho tým v Laboratoři buněčné biologie se soustředí zejména na poslední fázi buněčného růstu, tzv. exocytózu. V čem je růst rostlin odlišný od růstu živočichů? Které rostlinné buňky rostou nejrychleji? Proč se vystudovaný chemik věnuje zrovna světu flóry? Proč jsou pro něj v práci rostliny experimentální vášní, ale doma je zapomíná zalít?
2/3/202329 minutes, 23 seconds
Episode Artwork

Aktivní ženy středověku. Jak viditelný otisk v umění zanechaly mecenášky, písařky nebo zakladatelky klášterů?

Helena Dáňová a Klára Mezihoráková z Ústavu dějin umění AV ČR se zajímají o umělecká díla, která vznikla díky aktivním ženám ve středověku. Činorodé byly třeba královny Eliška Rejčka, Blanka z Valois nebo Anna Svídnická. Umění ale podporovaly i movitější měšťanky. Ještě méně známou kapitolou historie umění jsou ženy autorky, třeba francouzská písařka a básnířka Christine de Pizan. Dosud opomíjenou vrstvu dějin odkrývá nový obor nazvaný queenship studies, který se nyní nově etabluje i v našem prostoru.
1/26/202332 minutes, 6 seconds
Episode Artwork

V létě by měla být elektřina zadarmo. S Martinem Ledinským o trendech ve fotovoltaice

Martin Ledinský z Fyzikálního ústavu AV ČR zkoumá nové materiály pro fotovoltaické články a také se podílí na velkém ambiciózním projektu PILATUS, který si klade za cíl vrátit jejich výrobu zpět do Evropy. Proč by podle něj měly být fotovoltaické panely skoro na každé střeše? Jak se dá skloubit výroba elektrické energie ze Slunce s pěstováním plodin? Co jsou halogenové perovskity a mohou v budoucnu nahradit krystalický křemík? V rozhovoru se také dozvíte, jak se musí proměnit metody, které fungují v laboratoři, aby obstály v průmyslu. A také třeba to, proč se někdy může vyplatit bydlet na kolejích se staršími studenty.
1/17/202334 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Co prozrazují kameny Karlova mostu? S Michalem Cihlou v muzeu i loďce na Vltavě

Michal Cihla z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR se zabývá historickým opracováním kamene, tzv. stavební trasologií. Jde o metodu, při které sleduje původnost povrchu kamene, ze kterého jsou postaveny mosty, hrobky nebo jiné historické stavby. Přináší tak cenný kontext pro památkovou péči. Rozhovor jsme vedli v Klášteře křižovníků s červenou hvězdou, na loďce plující kolem pilířů Karlova mostu i pod jedním z mostních oblouků. Poslechněte si, jak se proměňovala kamenická práce napříč staletími, co přinesli do Prahy kameníci z Itálie nebo i to, proč se Karlův most stavěl dlouhých 50 let.
1/10/202327 minutes, 46 seconds
Episode Artwork

Efektivní ukládání dat. Řešení budoucnosti nabízí spintronika, říká Helena Reichlová

Helena Reichlová je experimentální fyzička působící ve Fyzikálním ústavu AV ČR. Oblastí jejího zájmu je spintronika, díky které se dá vylepšit paměť počítačů a mobilních telefonů. Zajímá ji také, jak využít odpadní teplo z obrovských datových center, kterých stále přibývá. V rozhovoru ale mluví také o tom, proč dává přednost akademickému prostředí před byznysem a jak porovnává vědu u nás a v Německu, kde částečně stále působí.
12/13/202229 minutes, 22 seconds
Episode Artwork

Recept na dlouhověkost. Václav Brázda hledá ingredience v genomu žraloka grónského

Václav Brázda z Biofyzikálního ústavu AV ČR zkoumá genom žraloka malohlavého neboli grónského, který se dožívá i přes 400 let. Přestože jde o výjimečného živočicha, vědci se na jeho dědičnou infromaci dosud detailně nezaměřovali. V létě 2022 se na Island vydala česká expedice, která se rozhodla dlouhověkého žraloka najít a odebrat vzorek jeho DNA. Byla jejich mise úspěšná? Rozluštili badatelé a badatelky, proč se této parybě vyhýbají nádorové a degenerativní nemoci? A jakou roli v tom hraje protein P53?
12/6/202222 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Jan Švejnar: Ekonomie má řešit výzvy, které vycházejí z reálných politických problémů

Ekonom Jan Švejnar založil před 30 lety CERGE-EI, společné pracoviště Národohospodářského ústavu AV ČR a Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studia Univerzity Karlovy. Vede také nezávislý-think tank IDEA, který pod hlavičkou CERGE-EI připravuje studie jako podklad pro tvorbu veřejných politik. Jak může ekonomický výzkum ovlivňovat hospodářství? V čem se liší přístup k ekonomii v postkomunistických státech a v USA, kde česko-americký vědec také působí? A proč zkoumá vliv miliardářů na ekonomiku?
11/29/202230 minutes, 21 seconds
Episode Artwork

Varování před zemětřesením už za pár korun? S Václavem Kunou o chytrém řešení nejen pro Nepál

Václav Kuna z oddělení geodynamiky Geofyzikálního ústavu AV ČR vyvíjí nízkonákladový inovativní systém včasného varování před zemětřesením. Cena stávajícího varovného systému se totiž může vyšplhat až na miliony korun, a tak si ho nemohou dovolit země, kde mívá zemětřesení ničivé následky. Aby byl systém levný, využívá principy IoT (Internet of Things) a dostupné elektroniky. Jak vědci takové řešení testují v Nepálu nebo na Haiti? Jak bude jednou fungovat v plném provozu? A jaké součástky jej tvoří?
11/22/202223 minutes, 36 seconds
Episode Artwork

Na jaro už nezaseju… Petr Jehlička představuje alternativní model trvale udržitelného zemědělství

Sociální geograf Petr Jehlička z Etnologického ústavu a Sociologického ústavu AV ČR zkoumá alternativní potravinové sítě a udržitelnost zemědělství. Způsob, jak s půdou zacházíme, podle něj vede k pomalé, ale neúprosné destrukci. Proto hledá možnosti, jak čelit potravinovým a společenským krizím. Kolik sklizní nás ještě čeká při stávajícím modelu zemědělství? Může být zahrádkaření dobrou alternativou k destruktivní produkci potravin? A co vše je potřeba změnit, abychom na naší planetě přežili?
11/16/202232 minutes, 50 seconds
Episode Artwork

Auta bez řidiče. O etice autonomních vozidel, problému drezíny a městech budoucnosti

David Černý z Ústavu státu a práva a Ústavu informatiky AV ČR spolu s Tomášem Hříbkem z Filosofického ústavu AV ČR reflektují přínosy a rizika autonomních vozidel. Jako editoři připravili publikaci Autonomous Vehicle Ethics: the Trolley Problem and Beyond (Oxford University Press), ve které na proměnu dopravy nahlíží tři desítky vědců z perspektivy etiky, filozofie nebo sociologie. Jak budou automobily řešit kolizní situace? Co je špatnost smrti a sociální dilema? Jak auta bez řidičů promění naše města? A zvládneme se vypořádat s tím, že přijdeme o možnost řídit svá auta? Vydejte se na jízdu do budoucnosti v další epizodě Vědy na dosah.
11/8/202234 minutes, 42 seconds
Episode Artwork

Na okraji propasti. Sinolog Ondřej Klimeš vypráví temný příběh Ujgurů drcených čínskou vládou

Sinolog Ondřej Klimeš z Orientálního ústavu AV ČR původně zkoumal starověké dějiny civilizací na Hedvábné stezce. Záhy se ale začal zabývat současnou čínskou politikou kvůli tristní situaci Ujgurů žijících v autonomní oblasti Sin ťiangu. 12 milionů místních obyvatel je násilně nuceno vzdát se své ujgurské identity. Proč je Čína posílá do převýchovných táborů, na nucené práce nebo do vězení? Proč mají být Ujguři čínštějští než sami Číňané? A jak na probíhající genocidu reaguje demokratický svět? Poslechněte si, jak český vědec vnímá příběh Východního Turkestánu, jak se Sin ťiang také nazývá. 
10/25/202236 minutes, 53 seconds
Episode Artwork

My a oni. Jak mocné jsou předsudky? Se sociální psycholožkou Sylvií Graf o harmoničtější společnosti

Sociální psycholožka Sylvie Graf založila v roce 2014 Brněnskou laboratoř meziskupinových procesů při Psychologickém ústavu AV ČR a spolu se svým mezinárodním vědeckým týmem zkoumá meziskupinové vztahy v mnoha kontextech – od národních stereotypů, přes postoje k imigrantům až po vztahy v postkonfliktní společnosti. Harmonické soužití mezi různými skupinami lidí se jeví jako důležitá výzva současnosti i turbulentní budoucnosti. Jak ji ohrožují předsudky? Co podporuje jejich vznik a kdo všechno na ně doplácí? Poslechněte si, jak se negativním předsudkům můžeme bránit nebo v čem jsou inspirativní myšlenky amerického psychologa Gordona Allporta, který položil základy teorie meziskupinových vztahů.
10/18/202228 minutes, 24 seconds
Episode Artwork

Utopie, nebo naděje na změnu společnosti? S historičkou architektury Vendulou Hnídkovou o zapomenutém konceptu zahradního města

Historička architektury Vendula Hnídková z Ústavu dějin umění AV ČR zkoumá koncept zahradního města, jak jej na konci 19. století formuloval anglický urbanista Ebenezer Howard. Jak se jeho utopická myšlenka na kvalitní bydlení pro všechny společenské vrstvy proplétala historií? Proč v české historiografii mizela nebo byla mylně interpretována? Je pražská čtvrť Zahradní město inspirovaná konceptem pokrokového Brita? A proč Jan Kotěra s Tomášem Baťou nakonec nepostavili zahradní město ve Zlíně? K poslechu i na procházku po stopách českých zahradních měst a zahradních předměstí vás zve další epizoda podcastu Věda na dosah.
9/27/202233 minutes, 4 seconds
Episode Artwork

Manželství pro všechny? S Petrem Aghou o drolící se tradici, emocích místo faktů a kritice lidských práv

Petr Agha z Ústavu státu a práva AV ČR se zabývá vztahem práva a politiky, sociologií práva a lidskými právy. Právní změnu tradiční instituce manželství vnímá jako celospolečenské téma, o kterém je potřeba věcně diskutovat. Co můžou do diskuze přinést společenští vědci? Mělo by právo reagovat na vývoj společnosti, nebo ji naopak konzervovat? Je česká společnost tolerantní a otevřená ochraně všech menšin? A proč u nás není obvyklé vnímat lidská práva kriticky? Poslechněte si rozhovor s vedoucím Centre for Law and Public Affairs (CeLAPA), který prozradí i to, čím v životě vyvažuje roli akademika a jak vnímá své studenty.
9/20/202234 minutes, 9 seconds
Episode Artwork

Chalupy jako útočiště, investice i ráj kutilů. S antropoložkou Petrou Schindler-Wisten o chalupaření a metodách orální historie

Petra Schindler-Wisten působí v Centru orální historie při Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Právě orálně-historickou metodou zkoumala fenomén českého chalupaření před rokem 1989. Co má předrevoluční chalupaření společného s tím současným? Co lidi motivuje pořizovat si nadále obydlí mimo město? A jsme opravdu národ zarytých chalupářů, kteří si zachovají druhou domácnost i v ekonomicky složitých časech? Vydejte se za příběhy českých chalupářů v poslední epizodě letní série podcastu Věda na dosah.
8/25/202230 minutes, 12 seconds
Episode Artwork

Podzemní krajina rostlin. Jitka Klimešová zkoumá skrytý svět

Botanička a ekoložka Jitka Klimešová z Botanického ústavu AV ČR zkoumá podzemní orgány rostlin a jejich funkci. Co ji přivedlo ke kořenům, oddenkům a hlízám? V čem je klonalita, tedy schopnost vytvořit dceřinou rostlinu, pozoruhodná a jak ji rostliny využívají v rámci svých životních strategií? Uslyšíte také, proč si Jitka Klimešová bere do terénu rýč a blok s tužkou.
6/2/202230 minutes, 13 seconds
Episode Artwork

Minulost propsaná do letokruhů. Co vše prozrazují těla stromů?

Dendrochronologové Michal Rybníček, Tomáš Kolář a Irena Sochová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (CzechGlobe) umí datovat stáří dřevěného vzorku ze stromu nebo dřevěné stavby s přesností na rok, a dokonce i roční období. Co z minulosti nám odhalují letokruhy? A co vědci zjistili z rekonstrukce klimatu posledních dvou tisíc let, na které se podíleli?
5/26/202225 minutes, 48 seconds
Episode Artwork

Ženy a válka? Příběhy československých vojákyň za druhé světové války očima historiček

Karolína Stegurová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR (I ženy chtěly bojovat!) a historička Alena Flimelová (Ve stínu mužů) sledují ve svých publikacích příběhy československých vojákyň za druhé světové války. V rozhovoru uslyšíte, proč ženy bojovaly v pomocných sborech armády Velké Británie nebo na východní frontě a s čím se v mužském prostředí potýkaly. Dozvíte se i to, jak se historičky dívají na současnou válku na Ukrajině, ve které bojují tisíce žen. Knihy vydalo Nakladatelství Academia.
5/12/202235 minutes, 44 seconds
Episode Artwork

Slunce se chvěje v rytmu sonického třesku. Nitro hvězdy odhaluje helioseismolog Michal Švanda

Helioseismolog Michal Švanda ze Slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR se věnuje výzkumu nitra Slunce. V rozhovoru s ním se dozvíte, jak Zemi ohrožují geomagnetické bouře, jak se sleduje a měří sluncetřesení i to, jak jsou čeští vědci zapojeni do světového pozorování naší nejbližší hvězdy.
5/5/202232 minutes, 47 seconds
Episode Artwork

Jaký by byl svět bez hmyzu a jak chránit prales ve spolupráci s místními obyvateli? Odpovídá tropický biolog Vojtěch Novotný

Vojtěch Novotný z Biologického centra AV ČR vysvětluje, proč v tropech běží evoluce rychleji, jak se počítá hmyz a z jakých důvodů obvykle selhávají ochranářské projekty na Papui Nové Guineji. Dozvíte se, nakolik spolu souvisí biologická a kulturní diverzita i to, jak zní papuánský prales či některý z 850 místních jazyků.
4/21/202234 minutes, 24 seconds